8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 лютого 2013 року Справа № 812/1155/13-а
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Мирончук Н.В.,
при секретарі судового засідання - Шибаєвої Т.В.
за участю представників сторін:
позивача - не прибув,
відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Старобільської міжрайонної Державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства "Старобільськтепло" про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у розмірі 33737,27грн.,
ВСТАНОВИВ:
29 січня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Старобільської міжрайонної Державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства "Старобільськтепло" про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у розмірі 33737,27грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.
Комунальне підприємство "Старобільськтепло" має статус юридичної особи, діє на підставі Статуту та знаходиться на обліку в Старобільській міжрайонній Державній податковій інспекції Луганської області як платник податків.
Враховуючи, що Комунальним підприємством "Старобільськтепло" самостійно не сплачена до бюджету сума податкового боргу у розмірі 33737,27 грн., позивач просить стягнути кошти за податковим боргом у судовому порядку, оскільки відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби.
Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, надав до суду клопотання, у якому вказав, що позовні вимоги визнає у повному обсягу та просив розглянути справу без участі представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про систему оподаткування", платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом строки.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010р. №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування.
Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI: - грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право визначати, у визначених цим Кодексом випадках, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач - Комунальне підприємство "Старобільськтепло", згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, є юридичною особою. (а.с.21).
Комунальне підприємство "Старобільськтепло", відповідно до Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, зареєстроване 26.06.2007 року Старобільською районною Державною адміністрацією Луганської області. (а.с.16).
Комунальне підприємство "Старобільськтепло" діє на підставі Статуту (а.с.17-19) та знаходиться на обліку в Старобільській міжрайонній Державній податковій інспекції Луганської області як платник податків.
Відповідно до Довідки про взяття на облік платника податків, відповідача взято на облік в органах державної податкової служби. (а.с.20).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до Податкової декларації з податку на додану вартість від 19.11.2012р., відповідачем в рядку 25 декларації самостійно зазначено розмір податку, який підлягає сплаті в бюджет за підсумками звітного періоду - за жовтень 2012р. - 36040 грн. (а. с.9-10).
Згідно Податкової декларації з податку на додану вартість від 20.10.2011р., відповідач в рядку 25 декларації самостійно зазначив розмір податку, який підлягає сплаті в бюджет за підсумками звітного періоду - за листопад 2012р., у сумі 2483 грн.(а. с.11-12).
Крім того, на підставі наданої відповідачем до Податкового органу заяви,
відповідачу, відповідно до рішення від 30.11.2012р. та договору про розстрочення грошових зобов'язань, було надано розстрочку по сплаті боргу до 28.12.2012р. (а. с.13-14). Із вказаної суми зобов'язань відповідачем самостійно було сплачено борг у розмірі- 5023,69грн.
Згідно розрахунку суми податкового боргу, відповідач, станом на 17.01.2013 року має податкову заборгованість на загальну суму 33737,27 грн. (а. с.7).
Згідно облікової картки, відповідач, станом на 31.12.2012 року має податковий борг на загальну суму 33737,27грн. (а. с.22-23).
Пунктом 59.1. ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Старобільської міжрайонною Державною податковою інспекцією Луганської області 03.07.2012 року Комунальному підприємству "Старобільськтепло" була вручена податкова вимога від 03.07.2012 року №12 (а.с. 15).
Однак, вжиті заходи не призвели до добровільного погашення податкового боргу відповідачем.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Даних про оскарження відповідачем зазначеної податкової вимоги або відомостей про її відкликання податковим органом, у суду немає, а тому вона являється узгодженою та чинною на час розгляду справи.
Оскільки, податкова вимога від 03 липня 2012 року є чинною, суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках, дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав та у добровільному порядку податкову заборгованість не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач, відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ "Про судовий збір", від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Старобільської міжрайонної Державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Комунального підприємства "Старобільськтепло" про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у розмірі 33737,27грн., задовольнити повністю.
Стягнути в доход Державного бюджету України кошти Комунального підприємства "Старобільськтепло" (ідентифікаційний код 34962239, місцезнаходження: 92704, Луганська область, м. Старобільськ, кв. Ватутіна ) в сумі 33737,27грн. (тридцять три тисячі сімсот тридцять сім гривень 27 копійок) за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Н.В. Мирончук