Рішення № 29164968, 10.10.2012, Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.10.2012
Номер справи
105/126/12
Номер документу
29164968
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Справа № 105/126/12

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2012 року Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого, судді -Кузнецова Л. М.,

при секретарі - Черкашиній Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Джанкой цивільну справу за позовною заявою Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення, за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - «Житлово-експлуатаційне об'єднання м. Джанкоя»,

встановив:

31.01.2012 року Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач є споживачем послуг водопостачання та водовідведення, що надаються позивачем. В порушення ст..76 ЖК України, ст..525,526,530 ЦК України оплату спожитих послуг відповідача проводить не в повному обсязі, що привело до виникнення заборгованості за період з листопада 2009 року по грудень 2011 року у сумі 2004,26 грн. Зазначену суму заборгованості та понесені витрати позивач просить стягнути з відповідача.

В ході судового розгляду представник позивача уточнив позовні вимоги, надавши про це заяву в якій посилається на те, що засіб обліку холодної води, що був встановлений в квартирі відповідача, 08.09.2009 року було знято з абонентського обліку КРП «ВПВКГ м. Джанкоя» у зв'язку з необхідністю повірки зазначеного водоміра. Після цього нарахування за послуги водопостачання протягом місяця з 08.09.2009 року до 08.10.2009 року було здійснено за середніми показниками водоміра за попередні три місяці споживання, а з 09.10.2009 року нарахування оплати послуг водопостачання згідно ст..41 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» здійснюється за нормами споживання виходячи з кількості мешканців квартири, в той час як відповідач ОСОБА_1 продовжує увесь цей час проводити оплату за даними прибору обліку, встановлений термін повірки якого сплив, не вживши заходів щодо його повірки. Витрати з періодичної повірки не відшкодовуються через діючі тарифи на послуги з тепло-, водопостачання та водовідведення, тому, діяльність діяльність підприємства не передбачає надання такої послуги як обслуговування (повірка) приладів обліку холодної та гарячої води. Внаслідок різниці між нарахуванням за нормами та за даними прибору обліку у споживача ОСОБА_1 виникла заборгованість по оплаті послуг водопостачання у сумі 2004,26 грн., яку представник позивача просила стягнути з відповідача.

Ухвалою суду від 22.08.2012 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, «Житлово-експлуатаційне об'єднання м. Джанкоя».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні не визнав позовних вимог повністю, заперечував у наявність у нього заборгованості в оплаті послуг водопостачання, посилаючись на те, що 25.07.2001 року в його квартирі працівниками позивача було встановлено засіб обліку холодної води № 1468077, про що було складено відповідний акт. З 01.11.2009 року по 31.12.2011 року оплата послуг водопостачання та водовідведення здійснювалася ним відповідно до показань засобу обліку. Відповідач ОСОБА_1 наполягав на відсутність підстав для нарахування позивачем оплати послуг за нормами споживання за наявності встановленого засобу обліку та у зв'язку з відсутністю його вини у несвоєчасній повірці засобу обліку, оскільки ч.3 ст.28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що періодична повірка засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з водопостачання.

Представник третьої особи - «Житлово-експлуатаційне об'єднання м. Джанкоя» в судовому засіданні пояснив, що рішенням Джанкойської міської ради АРК №967 від 27.03.2009 року «Про затвердження тарифів на послуги по утриманню будинків, споруд, прибудинкових територій домов, наданих Джанкойським житлово-експлуатаційним об'єднанням» були затверджені тарифи у відповідності з вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» економічно обґрунтовані тарифи по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій домов, наданих Джанкойським ЖЕО з розрахунку за 1 кв.м. загальної площі квартир. Витрати на періодичну повірку, обслуговування та ремонт квартирних приборів обліку не включені в затверджені тарифи на послуги по утриманню будинків та прибудинкових територій для населення по причині відсутності методики визначення цих затрат в п.29 Порядку формування тарифів та на послуги по утриманню будинків та споруд та прибудинкових територій, затверджених постановою КМУ від 12.07.2005 року № 560. Розмір вказаних тарифів затверджений на кожний будинок окремо з розрахунку 1 кв.м загальної площі квартири, тому при нарахуванні плати за послуги по утриманню будинків та прибудинкових територій будуть порушуватися права споживачів, які не мають квартирних приладів обліку води. Методика корегування тарифів для даної категорії споживачів відсутня. Квартирні засоби обліку води є власністю фізичних осіб та не перебувають на балансовому обліку не у власника багатоквартирних будинків, не у КП «ЖЕО м. Джанкоя», які є виконавцями послуг водопостачання. Вартість періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних приладів обліку у багатоквартирних будинках визначається калькуляцією. Таким чином, повірка лічильників проводиться тільки за рахунок коштів абоненту в межах затвердженої калькуляції. КП «ЖЕО м. Джанкоя» не веде облік споживачів, у яких встановлені засоби обліку використаної води, а також не контролює установлені міжповірочні інтервали.

Заслухавши представника позивача, відповідача, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 01.02.2000 року між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 був укаледений договір про надання населенню, яке проживає у будинках місцевих рад, послуг по водовідведенню та водопостачанню на території Автономної Республіки Крим та на підставі цього договору відкритий особовий рахунок НОМЕР_1(а. с.3,5-8).

25.07.2001 р. представниками позивача у квартирі відповідача було встановлено та опломбовано засіб обліку №1468077, про що було складено відповідний акт ( а.с. 28).

Зазначений водомір було знято з абонентського обліку Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя» 08.09.2009 р. - акт від 09.09.2009 р. (а.с.33).

Споживачу послуг ОСОБА_1 було видано припис про проведення періодичної повірки водоміра в строк з 08.09.2009 р. по 08.10.2009 р., я в якому зазначено, що протягом строку повірки нарахування оплати послуг буде проведено за середніми показниками попередніх трьох місяців, а у разі не проведення повірки нарахування буде проводитися за нормами водоспоживання (а.с.34).

Як слідує з розрахунку заборгованості по оплаті послуг водопостачання ( а. с. 3) нарахування оплати послуг з 08.09.2009 р. було проведено за середніми показниками попередніх трьох місяців, а з 08.10.2009 р. - за нормами споживання (а.с.35,36).

З заперечень відповідача ОСОБА_1 та наданих ним квитанцій про оплату послуг водопостачання ( а.с.22-27) судом встановлено, що оплату послуг за період з жовтня 2009 року по грудень 2011 року він здійснював за показниками водоміра, який фактично знятий не був.

Правовідносини сторін регулюються ст. ст. 526,527,530 Цивільного кодексу України, ст.ст. 67,162 Житлового кодексу України, ст.ст. 19, 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» № 630 від 25.07.2005 року, Типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року.

Відповідно до пункту 5 частини третьої статті 20 та частин першої та другої статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Відносини між споживачами і виконавцями послуг з водопостачання регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року (далі-Правила) та Типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року.

Пунктом 9 Правил передбачено, що квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.

Пунктом 10 Правил встановлено, що справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абз.5 п.16 цих правил. Виконавець і споживач не мають права відмовитися від урахування показань засобів обліку.

Згідно з п.16 правил у разі виникнення сумнівів щодо правильності показань квартирних засобів обліку споживач у встановленому порядку може проводити їх позачергову повірку за власні кошти, про що інформує виконавця. Якщо виявлена в показаннях помилка виходить за межі, передбачені у паспорті квартирного обліку, виконавець повинен здійснити перерахунок плати за споживання води з дня останньої повірки чи встановлення засобу обліку, якщо його повірка не проводилася, шляхом зменшення плати на відсоток, який перевищує встановлені межі точності для цього типу засобу обліку, до моменту виявлення помилки.

Отже, плата за послуги з водопостачання згідно з нормативами (нормами) споживання вноситься у разі несправності вже встановлених засобів обліку води.

У відповідності з п. 29,32 Правил споживач має право на періодичну повірку, обслуговування та ремонт ( у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку, а виконавець зобов'язаний контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт ( у тому числі демонтаж, транспортування, монтаж).

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, випускаються з серійного виробництва, ремонту та у продаж, видаються напрокат, на які поширюється державний метрологічний нагляд, підлягають повірці. Порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності, - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Таким чином, чинним законодавством на споживача не покладено обов'язок по проведенню чергової повірки засобу обліку, а лише зазначено про необхідність ним його подання на періодичну повірку, та не встановлено, що, у випадку не подання на повірку, обсяг спожитих послуг має визначатись за нормами споживання. Таке може мати місце лише у разі встановлення несправності засобу обліку.

Оскільки позивач в обгрутування позовних вимог не посилався та не надав належних доказів несправності засобу обліку води у квартирі відповідача ОСОБА_1 або наявності підстав для нарахування оплати за нормативами (нормами) споживання водопостачання, без урахування показників засобу такого обліку, суд дійшов висновку про необгрутованість вимог позивача про стягнення з відповідача оплати послуг водопостачання за період з жовтня 2009 р. по грудень 2011 року.

З урахуванням викладеного, керуючись статтями 10, 60, 88, 212, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

вирішив:

У задоволенні позовних вимог Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Джанкоя» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення, за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, «Житлово-експлуатаційне об'єднання м. Джанкоя» - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Л. М. Кузнецова