Постанова № 29161470, 23.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
23.01.2013
Номер справи
2а-1530/12/2770
Номер документу
29161470
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 січня 2013 року місто Севастополь 12 год. 47 хв. Справа №2а-1530/12/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

судді - Водяхіна С.А.;

секретаря - Авчиян К.Е.,

за участю:

представника позивача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби - Головашкіної Олени Андріївни, довіреність № від 18 січня 2013 року № 115/9/10-039;

представника відповідача - Концерну «Техвоєнсервіс» - в судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, причин неявки або про поважність причин не прибуття суду не повідомив,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби до Концерну «Техвоєнсервіс» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби звернулася до суду з адміністративним позовом до Концерну «Техвоєнсервіс» про стягнення заборгованості з податку на землю у розмірі 127 209 грн. 94 коп.

Позовні вимоги мотивовані несплатою відповідачем суми самостійно визначеного податкового зобов'язання зі сплати земельного податку за 2011 - 2012 роки, а також несплати сум пені та штрафних санкцій, донарахованих у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання зі сплати земельного податку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що концерн "Техвоєнсервіс" є юридичною особою, що підтверджується довідкою № 19072 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Філія концерну "Техвоєнсервіс" "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" є відокремленим підрозділом концерну "Техвоєнсервіс", утвореним згідно з Наказом генерального директора концерну "Техвоєнсервіс" від 05 вересня 2006 року № 140-АГД, без права юридичної особи.

Філія концерну "Техвоєнсервіс" "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Ленінському районі міста Севастополя Державної податкової служби (далі - ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС) як платник податків і зборів з 15 вересня 2006 року.

Як вбачається з Державного акту від 13 березня 2000 року 1 -КМ № 001580 на право постійного користування землею, розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації від 31 грудня 1999 року № 2411-р державному підприємству "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" передана у постійне користування земельна ділянка площею 4,5926 га розташована за адресою: місто Севастополь, вул. Шабаліна, 2 для обслуговування будівель і споруд заводу з віднесенням цих земель до категорії земель оборони.

Наказом Міністра оборони України від 06 липня 2006 року № 388, діяльність державного підприємства Міністерства оборони України "Севастопольський автомобільний ремонтний завод" припинено, підприємство реорганізовано шляхом приєднання до державного господарського об'єднання концерн «Техвоєнсервіс».

Правонаступником усіх прав та обов'язків державного підприємства Міністерства оборони України «Севастопольський автомобільний ремонтний завод» визначено державне господарське об'єднання Концерн «Техвоєнсервіс». Усі основні фонди та оборотні кошти, інші матеріальні та не матеріальні цінності підприємства закріплені за концерном «Техвоєнсервіс».

28 січня 2011 року Концерн «Техвоєнсервіс» було надано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС податковий розрахунок земельного податку № 1790, у якому платником самостійно визначено податкове зобов'язання зі земельного податку на 2011 рік у загальному розмірі 91 374 грн., де щомісячний платіж складає 7 614 грн. 50 коп.

14 лютого 2012 року відповідачем було надано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС податкову декларацію зі плати за землю № 1031, у якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання з податку на 2012 рік у загальному розмірі 228 435 грн. (грошове зобов'язання за січень 2012 року - грудень 2012 року складає 19 036 грн. 25 коп. за кожний місяць).

14 травня 2012 року Концерн «Техвоєнсервіс» було надано до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС уточнюючу податкову декларацію зі плати за землю № 9011523643, у якій платником самостійно збільшено податкове зобов'язання з цього податку на 2012 рік у загальному розмірі - 137 244 грн. 33 коп. (сплата податку за кожний місяць збільшилась на 11 437 грн. 03 коп.).

09 квітня 2012 року відповідачем було надано до податкового органу уточнюючу податкову декларацію з плати за землю № 9017631848, у якій платником самостійно зменшено податкове зобов'язання з податку на 228 435 грн. (за період січень 2011 року - лютий 2012 року на суму 38 072 грн.50 коп., березень 2012 року - грудень 2012 року - на суму 19 036 грн. 25 коп. кожний місяць).

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків ті зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 269.1 статті 269 Кодексу передбачено, що платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Відповідно до пункту 270.1 статті 270 Кодексу об'єктом оподаткування є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Згідно з пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього Кодексу.

Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Пунктом 286.2 вказаної статті передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від по боязку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з пунктом 56.11 статті 56 цього Кодексу не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Строком сплати податку та збору, відповідно до п. 31.1 статті 31 Податкового кодексу України, визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, задекларовані Концерном «Техвоєнсервіс» суми грошових зобов'язань зі плати за землю за 2011 - 2012 роки є самостійно узгодженими платником податків.

Крім того, судом встановлено, що ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС 28 липня 2011 року було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку концерну «Техвоєнсервіс» з питання своєчасної сплати суми податкового зобов'язання по земельному податку за березень-червень 2010 року. Результати перевірки документально зафіксовані актом перевірки від 28 липня 2011 року № 6234/10/15-321/33689867.

В акті перевірки встановлені порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: затримка сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку за березень 2010 року по терміну сплати 30 квітня 2010 року на 276 днів, за квітень 2010 року по терміну сплати 31 травня 2010 року на 245 днів, за травень 2010 року по терміну сплати 30 червня 2010 року на 215 днів та за червень 2010 року по терміну сплати 30 липня 2010 року на 185 днів.

За результатами перевірки відповідно до статті 126 Податкового кодексу України ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС було прийнято податкове повідомлення-рішення від 22 серпня 2011 року № 00016101153/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 9 614 грн. 76 коп., що було отримано представником відповідача, про що свідчить підпис на поштовій картці.

22 серпня 2011 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС було проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань перевірки своєчасного погашення перед бюджетом узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку за липень 2010 року.

За результатами перевірки складено акт від 22 серпня 2011 року № 6796/10/15-321/33689867, в якому зазначено порушення відповідачем пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному податку за липень 2010 року по терміну сплати 30 серпня 2010 року більше ніж на 30 календарних днів.

На підставі акту перевірки від 22 серпня 2011 року ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09 вересня 2011 року № 0001670153 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2 403 грн. 69 коп., що було отримано представником відповідача 15 вересня 2011 року, про що свідчить підпис на поштової картці.

30 вересня 2011 року позивачем проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань перевірки своєчасності погашення узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку за серпень 2011 року.

За результатами перевірки складено акт від 30 вересня 2011 року № 8043/10/15-321/33689867, в якому зафіксовано порушення відповідачем пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання по земельне податку за серпень 2010 року, по строку сплати 30 вересня 2010 року, більше ніж на 30 календарних днів.

За результатами перевірки відповідно до статті 126 Податкового кодексу України податковим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення від 18 жовтня 2011 року №0002450153 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2 403 грн. 00 коп. Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено поштою з повідомленням про вручення та отримано відповідачем 25 жовтня 2011, про що свідчить підпис представника відповідача на поштової картці.

Також ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС 19 грудня 2011 року було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Концерну "Техвоєнсервіс" з питання своєчасної сплати суми податкового зобов'язання по земельному податку за вересень-листопад 2010 року. Результати перевірки документально зафіксовані актом перевірки від 19 грудня 2011 року № 10311/10/15-521/33689867.

В акті перевірки встановлені порушення пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання по земельному додатку за вересень 2010 року, по строку сплати 01 листопада 2010 року - на 361 день, за жовтень 2010 року по строку сплати 30 листопада 2010 року - на 336 днів, за листопад 2010 року по строку сплати 30 грудня 2010 року на 327 днів.

За результатами перевірки відповідно до статті 126 Податкового кодексу України, ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя ДПС було прийняте податкове повідомлення - рішення від 13 січня 2012 року № 0000030153 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 7 211 грн. 07 коп. Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено поштою з повідомленням про вручення та отримано відповідачем 20 січня 2012 року.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Вказані податкові повідомлення-рішення у адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувались, протиправними не визнавались.

Разом з тим, сума податкового зобов'язань за вказаним податковими рішеннями у загальному не погашені платником у добровільному порядку.

Згідно з пунктом 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Загальна сума несплаченої та не стягнутої податковим органом у судовому порядку пені складає 6 527 гривень 11 копійок.

Таким чином, усього сума боргу Концерну «Техвоєнсервіс» зі сплати зі сплати земельного податку з урахуванням пені та штрафних санкцій складає 127 209 грн. 94 коп.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суму податкового боргу.

Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Севастополя ДПС відповідно до підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» № 2181-Ш, який діяв на момент виникнення заборгованості, директору Концерну «Техвоєнсервіс» було вручено першу податкову вимогу від 06 травня 2010 року № 1/169 з пропозицією погасити наявну заборгованість перед бюджетом, яка складала 12 018 грн.43 коп.

Також Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Севастополя ДПС відповідно до підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» директору Концерну «Техвоєнсервіс» було вручено другу податкову вимогу від 25 червня 2010 року № 2/275 з пропозицією погаси наявну заборгованість перед бюджетом, що становила 24 036 грн.88 коп.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Судом встановлено, що заходи примусового стягнення, вжиті інспекцією, до погашення заборгованості не призвели.

Відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених ним Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі податкового боргу або його частини. Погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, потребує відповідного дозволу суду. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Відповідно до Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за № 377/8976, примусове списання коштів - списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.

Пунктами 20.1.18, 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України податковим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Концерну «Техвоєнсервіс» на користь місцевого бюджету Ленінського району м. Севастополя заборгованість зі сплати земельного податку у розмірі 127 209 (сто двадцять сім тисяч двісті дев'ять) гривень 94 копійки шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності підприємства, у тому числі за рахунок готівки, що належить платнику податків, а також стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих підприємство.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 28 січня 2013 року.

Суддя С.А. Водяхін