Постанова № 29161427, 23.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
23.01.2013
Номер справи
2а-2883/12/2770
Номер документу
29161427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 січня 2013 року місто Севастополь 12 год. 15 хв. Справа №2а-2883/12/2770Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:

судді - Водяхіна С.А.;

секретар - Авчиян К.Е.,

за участю:

представника позивача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби - Головашкіної Олени Андріївни, довіреність від 18 січня 2013 року № 115/9/10-039;

представника відповідача - Державного підприємства Міністерства оборони України «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» - в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки або про поважність причин неприбуття суду не повідомив,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби до Державного підприємства Міністерства оборони України «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» (далі ДП МОУ «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт») про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 310 470 грн. 87 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем порядку та строків сплати заборгованості перед бюджетом зі сплати земельного податку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представника позивача, встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДП МОУ «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» є юридичною особою, що підтверджується довідкою Управління статистики у м. Севастополі, виданою 26 жовтня 2012 року на запит Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби.

Відповідач перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Севастополя з 01 березня 1993 року як платник податків, у тому числі податку на землю, що підтверджується довідкою за формою 4-ОПП.

Державному підприємству Міністерства оборони України «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» належить на праві постійного користування земельна ділянка площею 2,7045 га, що розташована за адресою: м. Севастополь, вул. Адмірала Володимирського, 34, що підтверджується державним актом № 1240, виданим 30 грудня 2001 року Севастопольською міською державною адміністрацією.

25 січня 2012 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Севастополя Державної податкової служби було проведено документальну невиїзну перевірку ДП «СРРЗ «Контакт» з питання повноти нарахування податкового зобов'язання по земельному податку за період з 01 липня 2010 року по 30 листопада 2011 року.

Під час перевірки встановлено порушення вимог частини першої статті 7 Закону України «Про плату за землю», пункту 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, що призвело до заниження сум податкових зобов'язань по земельному податку за період з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року на 90 316 грн. 80 коп., за період з 01 січня 2011 року по 30 листопада 2011 на 165 580 грн. 84 коп. Крім того, встановлено, що у порушення пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України ДП «СРРЗ «Контакт» не було подано декларацію зі плати за землю на 2011 рік.

Зазначені порушення зафіксовані у акті перевірки від 25 січня 2012 року № 580/10/15-321/22990316.

За результатами розгляду матеріалів перевірки Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Севастополя було прийнято податкове повідомлення-рішення від 06 березня 2012 року № 0000500153 про донарахування ДП «СРРЗ «Контакт» податкового зобов'язання зі сплати земельного податку у загальному розмірі 297 468 грн. 80 коп., у тому числі: за основним платежем - 255 897 грн. 60 коп., за штрафними санкціями - 41 571 грн. 20 коп.

Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено на адресу відповідача, однак повернуто відправнику з відміткою поштового відділення зв'язку на картки «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до статті 4 та пункту 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно законам України покладений обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Вони зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлений законом термін.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю" (який діяв до 01 січня 2011 року) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель, розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

За правилами статті 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до статті 15 зазначеного Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (абзац 1 пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на момент виникнення спірних правовідносин). Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків у адміністративному або судовому порядку.

За правилом статті 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання з земельного податку, а також з орендної плати за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який містить у собі аналогічні приписи.

Так, відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків ті зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 269.1 статті 269 Кодексу передбачено, що платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Відповідно до пункту 270.1 статті 270 Кодексу об'єктом оподаткування є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Згідно з пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього Кодексу.

Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Пунктом 286.2 вказаної статті передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від по боязку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з пунктом 56.11 статті 56 цього Кодексу не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Строком сплати податку та збору, відповідно до п. 31.1 статті 31 Податкового кодексу України, визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Зазначене податкове повідомлення-рішення у адміністративному або судовому порядку відповідачем не оскаржувалось, протиправними не визнавалось.

Разом з тим, сума податкового зобов'язань за вказаним податковими рішеннями у загальному розмірі 297 468 гривень 80 копійок не погашені платником у добровільному порядку.

Згідно з пунктом 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.

Загальна сума несплаченої пені станом на 30 листопада 2012 року складає 13002 гривень 07 копійок.

Таким чином, усього сума боргу ДП «СРРЗ «Контакт» зі сплати податкового зобов'язання з орендної плати за землю з урахуванням пені та штрафних санкцій складає 310 470 грн. 87 коп.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Підпунктом 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суму податкового боргу.

Судом встановлено, що 20 жовтня 2010 року на адресу відповідача направлено податкову вимогу № 1/702 про сплату боргу у розмірі 220 931 грн. 66 коп.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Заходи примусового стягнення, вжиті інспекцією, до погашення заборгованості не призвели.

Відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених ним Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі податкового боргу або його частини. Погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, потребує відповідного дозволу суду. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Відповідно до Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції| України 29 березня 2004 року за № 377/8976, примусове списання коштів - списання коштів, що здійснюється стягувачем без згоди платника на підставі встановлених законом виконавчих документів у випадках, передбачених законом.

Пунктами 20.1.18, 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України податковим органам надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги Державної податкової інспекції у ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби підлягаючими задоволенню.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з державного підприємства Міністерства Оборони України «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» на користь місцевого бюджету Ленінського району м. Севастополя заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб у розмірі 310 470 грн. (триста десять тисяч чотириста сімдесят) грн. 87 коп. шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності підприємства, у тому числі за рахунок готівки, що належить платнику податків, а також стягнення коштів з рахунків платника податків у банках обслуговуючих підприємство.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено 28 січня 2013 року.

Суддя С.А. Водяхін