Рішення № 29161331, 28.01.2013, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
28.01.2013
Номер справи
5009/3847/12
Номер документу
29161331
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

номер провадження справи 7/110/12-15/153/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.13 Справа № 5009/3847/12

За позовом Мелітопольського міжрайонного прокурора, 72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Байбулатова, 22, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах - Мелітопольської міської ради, 72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. К. Маркса, 5

до відповідача Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ", 72316, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Індустріальна, 59

третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державна екологічна інспекція в Запорізькій області, 69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72-А

про стягнення 91 130,62 грн. шкоди, завданої засміченням земель

Суддя Горохов І.С.

представники:

від прокуратури: Красних О.О., старший прокурор відділу, посвідчення № 003957 від 13.09.2012р.

від позивача: Поляков В.В., представник дов. № б/н від 31.08.2012р.

від відповідача: Бічук А.А., представник дов. № 142/1 від 15.01.2013р.

Кріжановська М.П., представник дов. № 142 від 15.01.2013р.

від третьої особи: Кучугурна О.О., представник дов. № 64/03 вд 09.01.2013р.

Макаренко В.М., представник дов. №2190/03 від 27.11.2012

Суть спору:

Розглянуто позовну заяву Мелітопольського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах - Мелітопольської міської ради до відповідача Публічного акціонерного товариства "Гідросила МЗТГ" за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Державна екологічна інспекція в Запорізькій області про стягнення 91 130,62 грн. шкоди, завданої засміченням земель

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.10.2012р. порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 14.11.2012.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 14.11.2012 розгляд справи відкладено до 17.12.2012 у зв'язку з хворобою судді Кутіщевої Н.С.

Згідно протоколу перерозподілу справи між суддями від 07.12.2012 справу №5009/3847/12 у зв'язку з відпусткою судді Кутіщевої Н.С. передано на розгляд судді Горохову І.С.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 07.12.2012р. справу № 5009/3847/12 прийнято до провадження. Присвоєно справі номер провадження 7/110/12-15/153/12.

В судовому засіданні 28.01.2013 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позовні вимоги заявлені з наступних підстав: перевіркою встановлено, що на території підприємства відповідача розміщені несанкціоновані звалища макулатури та будівельних матеріалів. У відношенні відповідача складено акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 16-17.05.2011, припис про усунення виявлених порушень від 16-17.05.2011, протокол про адміністративне правопорушення №000291 від 17.05.2011 та постанову про накладення адміністративного стягнення №000291 від 17.05.2011, про ознайомлення з якими свідчать підписи відповідальних осіб ПАТ «Гідросила МЗТГ». Зазначеним порушенням державі завдано збитків на суму 91 130,62 грн., які просять стягнути в доход держави.

Відповідач проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Вважає, що особами, що здійснювали контроль та приймали участь у ньому не встановлено самого факту засмічення будівельними відходами та макулатурою земельної ділянки, оскільки, по-перше, ані макулатури, ані будівельних відходів не було, а по-друге, не було навіть факту засмічення. перевірка проведена з порушеннями вимог чинного законодавства України, що спростовує обставини, викладені в акті перевірки.

За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд встановив наступне.

07.10.2010 між Мелітопольською міською радою - Орендодавець (позивач у справі) та Відкритим акціонерним товариством «Гідросила МЗТГ» - Орендар, правонаступником якого є Публічне акціонерним товариством «Гідросила МЗТГ» (відповідач у справі) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого відповідно до рішення Мелітопольської міської ради №2/19 від 27.08.2010 орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку в м. Мелітополь, вул. Індустріальна, 59 для розташування проммайданчику. Площа земельної ділянки 169 635 кв. м.

Відповідно до п. 28 договору, орендар зобов'язаний, зокрема, використовувати земельну ділянку відповідно з її цільовим призначенням, а також додержуватися режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, вимог екологічної безпеки землекористування, додержання норм і правил, проектних рішень, місцевих правил забудови.

Земельна ділянка прийнята орендарем за актом приймання-передачі.

16-17.05.2011 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області Ільїним Ю.В. та Кучеренко Р.В. із залученням о/у СДСБЕЗ Мелітопольського МВ лейтенанта міліції Кірчева І.В., старшого помічника Мелітопольського міжрайонного прокурора Браташ Е.А., у присутності головного енергетика Василегі Р.О. згідно з наказом начальника Державної екологічної інспекції в Запорізькій області №420 від 04.05.2011 та направлення на проведення позапланової перевірки №397 від 04.05.2011р. була проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Гідросила МЗТГ» за адресою м. Мелітополь, вул. Індустріальна, 59.

Перевіркою було виявлено два несанкціонованих звалища - будівельні відходи площею 7,0х5,0 м., висотою 0,15 м. та макулатура площею 6,0х5,0 м., середньою висотою 0,40 м.

За результатами проведеної перевірки складеній Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16-17.05.2011.

Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16-17.05.2011 підписаний головним енергетиком ПАТ «Гідросила МЗТГ» Василевою Р.О. та отримано головою правління ПАТ «Гідросила МЗТГ» Сидорчук І.Я. без жодних зауважень та заперечень щодо проведення перевірки та заповнення акту, відносно виявлених звалищ.

Відповідно до Розрахунків розміру шкоди від засмічення земель макулатурою та будівельним відходами, виконаних Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області на підставі Методики визначення розміру шкоду, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.2007 р. № 171 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 р. за № 4228/13689, загальний розмір шкоди, зумовленої засміченням земельних ділянок становить 48 603,00 грн. та 42 527,62 грн., всього 91 130,62 грн.

Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області винесено припис з переліком заходів, спрямованих на усунення порушення вимог природоохоронного законодавства та недопущення їх в подальшому. Даний припис прийнято до виконання головою правління ПАТ «Гідросила МЗТГ» Сидорчук І.Я., про що свідчить його підпис.

17.05.2011 Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області складено протокол про адміністративне правопорушення №000291 про те, що тех. директором ПАТ «Гідросила МЗТГ» Омельяненко Ю.В. допущено засмічення землі макулатурою та будівельними відходами, що є порушенням ст. 164 Земельного кодексу України та ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

Також 17.05.2011 Державною екологічною інспекцією в Запорізькій області винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №000291, якою Омельяненка Ю.В. визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладеного на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.

Протокол та постанова отримані Омельяненко Ю.В. без заперечень та зауважень, про що свідчить його підпис.

01.06.2011р. Державною екологічною інспекцією проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ПАТ «Гідросила МЗТГ» за результатами проведення якої складено акт із зазначенням про те, що «При огляді території підприємства встановлено, що припис по акту перевірки від 16-17 травня 2011р. ліквідувати несанкціоноване звалище макулатури та будівельних відходів біля площадки для збору відходів виконаний, звалище ліквідоване». Акт підписано з боку відповідача В. о. голови правління Ковилецький В.О. без зауважень.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, до функцій прокуратури віднесено представництв інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно із ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на день подання позову до суду, при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатися до суду із завою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Відповідно до ст. 36-1 вказаного Закону, визначено підстави представництва прокурором інтересів держави, а саме: наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою; прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому законом.

Згідно із ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключно (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Стаття 14 Конституції України передбачає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Пунктом "б" частини 1 ст. 96 Земельного кодексу України (ЗК України) встановлено, що землекористувачі зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ст. ст. 52, 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. № 1264-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування. Суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до ч. 4 Положення про державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 131.04.2011р. №454 встановлено, що державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології ті природних ресурсів України.

Згідно з п. 4.1 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням ресурсів, через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997р. №171, уповноваженими особами, на яких покладено здійснення державного контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення земель, протягом шести місяці з дня виявлення порушення, проводиться обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок забруднення (засмічення) земель.

Відповідно до п. п. 4.15, 4.16 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464 в акті перевірки зазначаються: дата та місце складання акта перевірки; тип перевірки; предмет державного нагляду (контролю); номер та дата видачі наказу, на підставі якого проводилася перевірка; прізвище, ініціали, посада державних інспекторів, які проводили перевірку; посади, прізвища та ініціали осіб, які були залучені до перевірки (за наявності); посада, прізвище та ініціали керівника або уповноваженої ним особи суб'єкта господарювання або прізвище фізичної особи - підприємця, що були присутні при перевірці; повне найменування суб'єкта господарювання (об'єкта перевірки) та його місцезнаходження; у разі, якщо ініціатором перевірки є інший орган влади, - номер, дата звернення і найменування відповідного органу; дата початку й закінчення перевірки; інформація про здійснення попередньої перевірки (за наявності); виявлені порушення й недоліки; конкретні природоохоронні заходи, які здійснюються на виконання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів; стан виконання виданих раніше приписів щодо усунення виявлених порушень (за наявності); обставини та суть порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (за наявності) з посиланням на нормативно-правові акти, вимоги яких порушені.

До акта перевірки додаються (за наявності) порівняльні таблиці, графіки, схеми, оформлені належним чином, підписані та надані посадовими особами суб'єкта господарювання, що перевіряється.

Згідно з п. "з" ч. 1 ст. 17 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 р. № 187/98-ВР суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Статтею 157 ЗК України передбачено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідності до ст. 211 ЗК України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Згідно з ч. 2 ст. 49 ГК України за завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.

Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 р. № 963-IV наведено визначення терміну "забруднення земель" - це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

Відповідно до ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Пунктами 3,2, 3,3 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів, через порушення природоохоронного законодавства, встановлено, що землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення.

Відповідно до ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов'язання, які виникають з угод або в наслідок заподіяння шкоди, що передбачено ст. 11 ЦК України.

Згідно з приписами ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків(шкоди).

Статтею 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

При цьому, відповідно до частини 2 цієї статті збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); та доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Згідно з приписами п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Статтею 1166 ЦК України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду. Так, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

З аналізу наведеної норми закону слідує, що вимога про відшкодування шкоди може пред'являтися виключно у разі, якщо шкода є результатом порушення права і виключно до особи, яка це право порушила.

Приписами статті 1188 ЦК України встановлено, що шкода завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

Враховуючи вище викладене, суд вважає наявними підстави для стягнення з ПАТ «Гідросила МЗТГ» 91 130,62 грн. шкоди, завданої внаслідок засмічення земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

Посилання відповідача на відсутність в акті перевірки посилання на документ на підставі якого підприємство відповідача користується земельною ділянкою суд вважає безпідставним, оскільки в акті перевірки зазначено про те, що перевірка проводилась на території ПАТ «Гідросила МЗТГ», що відповідачем не заперечується. Посилання на відсутність несанкціонованих звалищ на земельній ділянці, що орендується ПАТ «Гідросила МЗТГ» суд також вважає безпідставним, оскільки в акті зазначено про виявлення звалищ біля площадки для збору побутових та промислових відходів, а не на спеціально відведеній для цього території - відведених обладнаних майданчиках. Пояснення щодо переносу кадрових документів за 60-ті роки в постійний архів та наявності залізобетонної труби, що у подальшому була використана для ремонту каналізаційного проводу товариства і вони не є макулатурою та будівельними відходами під час проведення перевірки як першої так і 01.06.2011р. за наслідками якої виявлено усунення виявлених порушень не надавались, і наведені відповідачем в обґрунтування заперечень на позов лише у суді. Схема додається до акту перевірки лише за наявності такої, враховуючи, що схема виявлення засмічень не складалась її до акту не додано. Заперечення, які наводяться на позов відповідачем не спростовують виявлені порушень природоохоронного законодавства України.

За викладених обставин, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Мелітопольського міжрайонного прокурора, Запорізька область, м. Мелітополь в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах Мелітопольської міської ради, Запорізька область м. Мелітополь до відповідача Публічного акціонерного товариства «Гідросила МЗТГ», Запорізька область м. Мелітополь про стягнення шкоди в розмірі 91 130,62 грн. задовольнити.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Гідросила МЗТГ» (72316 Запорізька область м. Мелітополь вул. Індустріальна 59 код ЄДРПОУ 00235814) на користь Мелітопольської міської ради (72312 Запорізька область м. Мелітополь вул. К. Маркса 5 код ЄДРПУ 25716722 рахунок 33111331700013 у банку Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області МФО 813015 код ЄДРПОУ 34676932, одержувач державний бюджет м. Мелітополя Запорізької області, код бюджетної класифікації 24062100, призначення платежу - грошові кошти за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності) суму шкоди, завданих засміченням земель в розмірі 91 130 (дев'яносто одна тисяча сто тридцять) грн. 62 коп. Видати наказ.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Гідросила МЗТГ» (72316 Запорізька область м. Мелітополь вул. Індустріальна 59 код ЄДРПОУ 00235814) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; № рахунку 31215206783007, код класифікації доходів бюджету 22030001 «Судовий збір» (Державна судова адміністрація України, 050) судовий збір в розмірі 1822 (одна тисяча вісімсот двадцять дві) грн. 61 коп. Видати наказ.

Суддя І.С. Горохов

Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 04.02.2013р.