Ухвала суду № 29148984, 30.01.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2013
Номер справи
2а-1870/4754/12
Номер документу
29148984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2013 р.Справа № 2а-1870/4754/12

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Зливко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Сумах Сумської області Державної податкової служби на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2012р. по справі № 2а-1870/4754/12

за позовом Публічнеого акціонерного товариства виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш"

до Державної податкової інспекції у м.Сумах Сумської області Державної податкової служби

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2012 року адміністративний позов Публічного акціонерного товариства виробничо-енергетична компанія «Сумигазмаш» до Державної податкової інспекції у м.Сумах Сумської області Державної податкової служби про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити дії задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах щодо невиконання обов'язку по підготовці у встановлений законодавством строк висновку про повернення публічному акціонерному товариству виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 47301,48 грн. (сорок сім тисяч триста одна грн. 48 коп.) та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України.

Зобов'язано повернути публічному акціонерному товариству виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" (пл. Незалежності, 15, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 04542778) з державного бюджету України в особі головного управління державної казначейської служби України у Сумській області (вул. Воскресенська, 7, м. Суми, 40000) надміру сплачене грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 47301,48 грн. (сорок сім тисяч триста одна грн. 48 коп.) шляхом направлення їх на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з податку на доходи фізичних осіб.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким повністю відмовити позивачу в задоволенні позову. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з»ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин положення ст.ст.19,20 Податкового кодексу України та норми ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об»єктивності розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та на підставі ч.1ст.41 КАС України без фіксації судового процесу технічними засобами.

Колегія суддів, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що публічне акціонерне товариство ВЕК "Сумигазмаш" зареєстровано як юридична особа, що підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 437615 та копією виписки з Єдиного деражвного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Позивачем надмірно сплачено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 198000,00 грн., що підтверджується актом звірки № 8389/10/20-247 від 26.04.2012 року та платіжними дорученнями.

У зв'язку із надмірною сплатою грошових зобов'язань з податку на прибуток, ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" звернулося до ДПІ у м. Сумах із заявою від 08.05.2012 року № 46/07-06-72 про перерахування надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 47301,48 грн. в рахунок погашення існуючого грошового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб.

ДПІ у м.Сумах, розглянувши лист ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" щодо заліку надміру сплачених грошових зобов'язань повідомила листом № 18190/10/20-247 від 29.05.2012, що повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток в сплату податку на доходи фізичних осіб буде розглянуто після здачі підприємством податкової декларації з податку на прибуток підприємств за І півріччя 2012 року, оскільки за статутними документами метою діяльності підприємства є отримання прибутку.

Не погодившись з вищезазначеною відповіддю податкового органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що судовим розглядом справи встановлено факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача в сфері публічно-правових правовідносин діями відповідача щодо відмови в поверненні надмірно сплачених податків, позовні вимоги є обґрунтованими, їх обґрунтованість доведено документальними доказами, наявними в матеріалах справи.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Стаття 43 Податкового кодексу України (далі по тексту - Кодекс) визначає умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.

Так, відповідно до статті 43 Кодексу, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Пунктом 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Міністерством фінансів України, Державним казначейством України від 21.12.2010року №974/1597/499 (далі - Порядок) встановлено, що орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

Судовим розглядом встановлено, що на виконання положень статті 43 Податкового кодексу України, 08.05.2012 року ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" подало до податкової інспекції заяву про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання шляхом перерахування надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 47301,48 грн. в рахунок часткового погашення існуючого грошового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб .

Тобто, позивачем виконано обов'язкову умову для здійснення повернення сум грошового зобов'язання із зазначенням напряму перерахування коштів.

В порушення п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, ДПІ у м. Сумах не підготувала у визначений строк, а саме: не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подала його для виконання головному управлінню державної казначейської служби України у Сумській області.

Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, відповідач 1, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності неповернення у визначений законом термін надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання.

Таким чином, суд першої інстанції обґрунтовано визнав протиправною бездіяльність ДПІ у м. Сумах, яка полягає у невиконані обов'язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України.

Доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи положеннь ст.ст.19,20 Податкового кодексу України та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об»єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції , відповідно до вимог ст.. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з"ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.

З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Сумах Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2012р. по справі № 2а-1870/4754/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Спаскін О.А.Судді Сіренко О.І. Любчич Л.В.

Повний текст ухвали виготовлений 04.02.2013 р.