ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. №27/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 січня 2013 року № 2а-3432/12/2670
за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві про скасування постанови про закінчення виконавчого провадження від 23.02.2012 по виконавчому листу №2-а-142/11 виданого 29.08.2011 та визнання дій державної виконавчої служби протиправними Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві про закінчення виконавчого провадження від 23.02.12 р., зобов'язання подати заяву до суду про заміну боржника Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації на Солом'янську районну в м. Києві державну адміністрацію по справі стягувача ОСОБА_1.
В судовому засіданні 28.01.13 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, оскільки до судового засідання не з'явився представник відповідача, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи; судом заслухано пояснення позивача; необхідності заслуховувати пояснення свідка чи експерта немає.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 04.02.11 р. у справі №2а-142/11 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дочки ОСОБА_3 та неповнолітнього сина ОСОБА_4 до Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації про зобов'язання взяти на квартирний облік - відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.06.11 р. рішення суду І-ї інстанції скасовано, позовні вимоги задоволено, зобов'язано Солом'янську районну у м. Києві державну адміністрацію взяти на соціальний квартирний облік ОСОБА_1 та членів її сім'ї - ОСОБА_3 та ОСОБА_4.
На виконання вказаної постанови Солом'янським районним судом м. Києва 29.08.11 р. видано виконавчий лист, за яким 18.01.12 р. постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві ВП №30981184 відкрито виконавче провадження.
23.02.12 р. постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві закінчено виконавче провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49, ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження, у зв'язку з припиненням шляхом ліквідації юридичної особи - Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації (код 26077448).
Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказану постанову незаконною та просить її скасувати з таких підстав.
Позивач зазначає, що постанову про закінчення виконавчого провадження від 23.02.12 р. нею отримано під розписку 10.03.12 р., і 12.03.12 р., в межах десятиденного строку згідно вимог ст. 181 КАС України, оскаржено до адміністративного суду.
Щодо оскаржуваної постанови по суті позивач зазначає, що правове регулювання адміністративних відносин в Україні не допускає ситуації ліквідації органів владних повноважень без їх правонаступництва. У випадку відсутності у нормативному акті прямої вказівки на правонаступника слід вважати правонаступником орган влади, який продовжує виконувати, чи до якого перейшло виконання повноважень ліквідованого органу.
Згідно п. 7 рішення Київської міської ради від 09.09.10 р. №7/4819 "Про питання організації управління районами в м. Києві" зобов'язано виконавчий орган Київської міської ради вжити заходів щодо забезпечення функціонування районних в м. Києві державних адміністрацій на базі виконавчих органів районних у м. Києві рад, що ліквідуються.
Районні в м. Києві державні адміністрації на даний час виконують функцію взяття фізичних осіб та членів їх сімей на квартирний облік; квартирні черги не розформовувались у зв'язку з прийняттям рішення Київської міської ради від 09.09.10 р. №7/4819.
Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві - пояснень на позов не надав; представника до судового засідання не скерував; до матеріалів справи залучено належним чином завірену копію матеріалів виконавчого провадження ВП №30981184.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення позивача, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі смерті або оголошення померлим стягувача чи боржника, визнання безвісно відсутнім боржника або стягувача, ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва.
Згідно змісту вказаної норми підставою для закінчення виконавчого провадження є ліквідація юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання її обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва.
В даному випадку виконання обов'язків Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації як сторони виконавчого провадження допускає правонаступництво, що не було враховано державним виконавцем під час вирішення питання про закінчення виконавчого провадження, а саме.
09.09.10 р. Київською міською радою прийнято рішення № 7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві", згідно п. 1-4 якого вирішено не утворювати районні у місті Києві ради; припинити з 31 жовтня 2010 року шляхом ліквідації районні в місті Києві ради, в тому числі, Солом'янську районну у місті Києві раду; вважати повноваження депутатів районних у місті Києві рад V скликання припиненими з 31 жовтня 2010 року; припинити з 31 жовтня 2010 року шляхом ліквідації виконавчі органи районних в місті Києві рад, в тому числі, Солом'янську районну у місті Києві державну адміністрацію.
Згідно п.7-8 вказаного рішення виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) доручено вжити заходів щодо забезпечення функціонування районних в місті Києві державних адміністрацій на базі виконавчих органів районних у місті Києві рад (районних у місті Києві державних адміністрацій), які ліквідовуються відповідно до цього рішення, а також протягом місяця з дня набрання чинності цим рішенням подати на розгляд Київської міської ради пропозиції щодо прийняття у власність територіальної громади міста Києва нерухомого та рухомого майна, коштів, підприємств, установ, організацій та іншого майна районних у місті Києві рад та їх органів.
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.09.10 р. №787 "Про організаційно-правові заходи, пов'язані з виконанням рішення Київської міської ради від 09.09.10 р. №7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві" утворено з 31.10.10 р. у районах м. Києва районні в м. Києві державні адміністрації, підпорядковані Київській міській державній адміністрації, в тому числі, Солом'янську районну в м. Києві державну адміністрацію, а також припинено шляхом ліквідації, в тому числі, Солом'янську районну у м. Києві державну адміністрацію.
Районні у м. Києві державні адміністрації, в тому числі, Солом'янська районна у м. Києві державна адміністрація, як і новоутворені районні в м. Києві державні адміністрації, в тому числі, Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація, були та є юридичними особами публічного права - суб'єктами владних повноважень, і загальні положення цивільного законодавства щодо припинення юридичних осіб застосовуються до них з врахуванням особливостей їх статусу.
Прийняття Київською міською радою рішення про ліквідацію виконавчих органів районних в місті Києві рад, в тому числі, Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації, без формального правонаступництва, не означає, що покладені на ліквідовані виконавчі органи повноваження припиняються і не виконуються новоутвореними районними в місті Києві державними адміністраціями.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що правове регулювання адміністративних відносин в Україні не допускає ситуації ліквідації органів владних повноважень без їх правонаступництва. У випадку відсутності у нормативному акті прямої вказівки на правонаступника правонаступником є орган влади, який продовжує виконувати, чи до якого перейшло виконання повноважень ліквідованого органу.
Таким чином, для з'ясування питання про можливість продовження виконавчого провадження ВП №30981184 після прийняття 09.09.10 р. Київською міською радою рішення № 7/4819 "Про питання організації управління районами в місті Києві" відповідач мав з'ясувати, до якого суб'єкта владних повноважень перейшли функції щодо ведення соціального квартирного обліку громадян у Солом'янському районі м. Києва, що відповідачем не зроблено.
Згідно п. 7 рішення Київської міської ради від 09.09.10 р. №7/4819 "Про питання організації управління районами в м. Києві" таким органом є Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
В даному випадку оскаржувана постанова прийнята відповідачем необґрунтовано, без врахування всіх необхідних обставин.
За таких обставин позовні вимоги в частині скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві про закінчення виконавчого провадження від 23.02.12 р. підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження визнана судом незаконною, виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду, виконавчого документа чи постанови керівника відповідного органу державної виконавчої служби.
Таким чином, суд вважає за можливе в даному випадку, з врахуванням ч. 2 ст. 11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача вчинити дії згідно ст. 51 Закону.
В той же час, після відновлення виконавчого провадження відповідач має самостійно визначити, які дії необхідно вчинити для завершення виконавчого провадження згідно вимог Закону, зокрема, щодо залучення до виконавчого провадження належного боржника, тому суд, приймаючи рішення по справі, не вважає за можливе в резолютивній частині судового рішення визначати конкретні дії, які має вчинити державний виконавець, як того просить позивач.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 11, 160-163, 181, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати незаконною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві про закінчення виконавчого провадження ВП №30981184 від 23.02.12 р.
3. Зобов'язати Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в м. Києві відновити виконавче провадження ВП №30981184 згідно вимог ст. 51 Закону України "Про виконавче провадження".
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 16,1 грн. судового збору.
6. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 30.01.13 р.