Ухвала суду № 29118860, 05.12.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2012
Номер справи
2а-1870/6510/12
Номер документу
29118860
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2012 р.Справа № 2а-1870/6510/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Калитки О. М.

Суддів: Бенедик А.П. , Калиновського В.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби на Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2012р. по справі № 2а-1870/6510/12

за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго"

до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби , Шосткинського управління державної казначейської служби України

про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Скмського окружного адміністративного суду від 17.09.2012 року задоволено адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (далі -ПАТ "Сумиобленерго") до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції (далі -відповідач, Шосткинська ОДПІ) про стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток та витрат зі сплати судового збору.

Стягнуто з Державного бюджету (державний бюджет - м. Шостка, рахунок № 31110009700012, банк ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 37512251, код бюджетної класифікації 11021000) на користь публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (вул. Д. Коротченка, 7, м. Суми, 40035, п/р 26009275459001 в СФ ПАТ "ПриватБанк", МФО 337546, код ЄДРПОУ 23293513) надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 1 055 285 грн (один мільйон п'ятдесят п'ять тисяч двісті вісімдесят п'ять гривень).

Стягнуто з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Сумиобленерго" (код ЄДРПОУ 23293513) 3219,00 грн в рахунок повернення судового збору.

Відповідач не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Апелянт зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов помилкових висновків , які призвели до неправильного вирішення справи, невірно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права, а саме: ст.. 43 Податкового кодексу України, приписи ст.ст. 107,109 КАС України.

Сторони в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства (далі -КАС України) в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст.195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з розрахунками податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток по відокремленим підрозділам -Шосткинський район електричних мереж та Шосткинське районне відділення "Енергозбут" -податкове зобов'язання з податку на прибуток у 2011 році склало:

- за 2 квартал 2011 року -878 087 грн (розрахунок по Шосткинському району електричних мереж (а.с. 12-13), платіжне доручення № 6383 від 18.08.2011 (а.с. 14));

- за 2-3 квартал 2011 року -312 656 грн (розрахунок по Шосткинському РЕМ (а.с. 8-9));

- за 2 квартали 2011 року -754 907 грн (розрахунок по Шосткинському районному відділенню "Енергозбут" (а.с. 10-11), платіжне доручення № 6389 від 18.08.2011 р. (а.с. 14));

- за 2-3 квартал 2011 року -265 063 грн (розрахунок по Шосткинському РВЕ (а.с 6-7)).

24.11.2011 року Шосткинська ОДПІ та Шосткинський РЕМ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складено акт, за даними Шосткинської ОДПІ по роботі з Шосткинським РЕМ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року -в сумі 565 431 грн (а.с. 16).

24.11.2011 року Шосткинська ОДПІ та Шосткинське РВЕ за період з 01.01.2011 року по 21.11.2011 року проводили звірення розрахунків платника з бюджетом, про що складений акт, за даними Шосткинської ОДПІ по роботі з Шосткинським РВЕ рахується від'ємне сальдо з податку на прибуток, а саме станом на 21.11.2011 року -в сумі 489 854 грн (а.с. 17).

З метою повернення надміру сплаченого податку позивач 09.11.2011 року звернувся до Шосткинської ОДПІ з заявою за № 52/10776 про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на прибуток в загальній сумі 1 055 285 грн (а.с.15). Проте кошти не були повернені.

Задовольняючи позовні вимоги позивача суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 1 055 285 грн.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Пунктом 14.1.115. статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Статтею 43 ПК України визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Отже, право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємства виникло у позивача на підставі розрахунку податкових зобов'язань за 2011 рік та заяви про їх повернення, поданої 09.11.2011 року, тобто в межах встановленого законом строку. Судовим розглядом підтверджено, що відповідач не заперечував проти того, що позивачем не було порушено строку звернення про повернення суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

На виконання ст. 43 ПК України спільним Наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 N 974/1597/499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 р. за N 1386/18681, затверджений Порядок взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань (далі -Порядок № 974/1597/499).

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 974/1597/499 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Відповідач не заперечує той факт, що залишок надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств складає 1 055 285 грн, який позивачу з державного бюджету не повернуто.

Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів. Стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку, крім випадків, передбачених пунктом 23 цього Порядку.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що податковий орган не довів обґрунтованість доводів щодо не повернення надміру сплаченого позивачем до бюджету податку на прибуток підприємств у розмірі 1 055 285 грн.

З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування не має.

Доводи апеляційної скарги відповідача, щодо незаконності та необґрунтованості рішення суду першої інстанції, а також невірному застосуванні норм матеріального і процесуального права, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи, а також невірному тлумаченню норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи фати або нові докази,які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.09.2012р. по справі № 2а-1870/6510/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Калитка О. М.Судді(підпис) (підпис) Бенедик А.П. Калиновський В.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Калитка О. М.