Ухвала суду № 2909039, 16.09.2008, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2008
Номер справи
22-а-2384/08
Номер документу
2909039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2008 року м. Львів

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

судді-доповідача Довгополова О.М.,

суддів: Любашевського В.П., Носа С.П.

при секретарі: Каблаку Т.П.

за участю осіб:

від позивача Руденко О.В.;

від відповідача Майор В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу

за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства «Хустська взуттєва фабрика»

на постанову господарського суду Закарпатської області від 05.10.2007 року у справі № 5/251-А

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Хустська взуттєва фабрика»

до Хустської обєднаної державної податкової інспекції

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -

Суддя у І-й інст. Йосипчук О.С.

Господарський суд Закарпатської області

Справа № 5/251-А

Суддя-доповідач Довгополов О.М.22-а-2384_08.doc

Реєстр . .08Справа № 22-а-2384/07

Рядок статзвіту № 35В С Т А Н О В И Л А :

Відкрите акціонерне товариство «Хустська взуттєва фабрика» (далі ВАТ«Хустська взуттєва фабрика») звернулось до суду із позовом до Хустської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області (далі Хустська ОДПІ), просило визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Хустської ОДПІ від 04.04.2007 року на загальну суму 81969,06 грн.

№ 844/00308092/3013/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за не своєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по податку на прибуток в сумі 1639,4грн.№ 845/00308092/3014/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по податку на прибуток в сумі 4661,09грн.№ 846/00308092/3015/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по податку на прибуток в сумі 34,37грн.№ 847/00308092/3016/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгоджу узгодженого податкового зобов”язання по податку на додану вартість в сумі 50148,64 грн.№ 848/00308092/3017/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату у узгодженого податкового зобов”язання по податку на додану вартість в сумі 5368,23грн.№ 849/00308092/3019/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату у узгодженого податкового зобов”язання по податку на додану вартість в сумі 4904грн.№ 850/00308092/3020/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по платі за землю в сумі 276,16грн.№ 851/00308092/3021/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по платі за землю в сумі 20,56грн.№ 852/00308092/3022/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодж

узгодженого податкового зобов”язання по платі за землю в сумі 4,81грн.№ 853/00308092/3023/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по платі за землю в сумі 146,11грн. № 854/00308092/3024/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату у узгодженого податкового зобов”язання по платі за землю в сумі 246,81грн.№ 855/00308092/3025/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгоджу узгодженого податкового зобов”язання по платі за землю в сумі 246,17грн.№ 856/00308092/3026/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по платі за землю в сумі 5656,79грн.№ 857/00308092/3027/10/15 від 04.04.07р. - штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по комунальному податку в сумі 1023,54грн.№ 858/00308092/3028/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 62,13грн.№ 859/00308092/3029/10/15 від 04.04.07р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 3,39грн.№ 860/00308092/3030/10/15 від 04.04.07р. - штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1,18грн.№ 0002441742/0 від 04.04.2007р. - штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по податку з доходів найманих працівників в сумі 6219,21грн.№ 0002451742/0 від 04.04.2007р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по податку з доходів найманих працівників в сумі 317,12грн.№ 0002461742/0 від 04.04.2007р.- штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов”язання по податку з власників транспортних засобів в сумі 988,87грн.Постановою господарського суду Закарпатської області від 03 жовтня 2007 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова мотивована наступним. У відповідності до п. 17.1.7. ст..17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі, коли платник податків не сплачує суму узгодженого податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у визначених розмірах в залежності від терміну прострочення на момент сплати.

Таким чином, відповідальність платника податку за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань законодавчо поставлено у пряму залежність від факту наявності податкового боргу у платника та дати її погашення.

У відповідності до ч.3 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування" обов'язкок щодо сплати податку і збору припиняється зі сплатою податку чи збору, або його скасування, або його списання.

Аналіз наведеної вище норми права призводить до висновку про те, що зобов'язання платника податку щодо повного та своєчасного погашення податкових зобов'язань (ст..67 Конституції України, ст..4 Закону України „Про систему оподаткування") можуть бути припиненими виключно внаслідок настання обумовлених обставин - сплата, списання, скасування.

Як вбачається з матеріалів справи, пунктом 4.5.2 мирової угоди по справі №16/74 про визнання банкрутом зобов'язання позивача перед бюджетами та державними цільовими фондами були переведені на ДП „Яс-Експорт Хуст", яке повинно їх сплатити в обумовлені мировою угодою строки. Однак, матеріалами справи підтверджено та сторонами не оспорюється факт прострочення ДП „Яс-Експорт Хуст" взятих на себе повноважень щодо погашення податкового боргу позивача. Таким чином, заборгованість ВАТ „Хустська взуттєва фабрика", що становила предмет мирової угоди, була сплачена із простроченням.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, позивач внаслідок підписання мирової угоди не був звільнений від сплати податкових зобов'язань внаслідок прийняття на себе цих зобов'язань третьою особою, оскільки зміни до картки особового рахунку позивача не були внесені.

Пунктом 6.3. мирової угоди передбачено, що у випадку несвоєчасного здійснення розрахунків по даній мировій угоді (у тому числі і перед податковим органом), відповідальність несуть як третя особа - ДП „Яс-Експорт Хуст", так і безпосередньо боржник - ВАТ „Хустська взуттєва фабрика".

У відповідності до п.6.2. мирової угоди при невиконанні своїх зобовязань сторона зобовязується відшкодувати іншій стороні завдані таким невиконанням збитки. Отже, даною нормою права врегульовано відносини між позивачем та ДП «Яс-Експорт» у випадку невиконання останнім зобовязань щодо погашення податкових зобовязань позивача.

Таким чином, на підставі правового аналізу умов мирової угоди у сукупності, суд приходить до висновку про те, що боржник - ВАТ „Хустська взуттєва фабрика" не було у спірній ситуації звільнене від відповідальності перед податковим органом за невиконання податкових зобов'язань, навіть у спосіб, встановлений цією мировою угодою.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач ВАТ «Хустська взуттєва фабрика». Скаржник вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, а саме судом неправильно застосовано п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», просить суд скасувати постанову господарського суду Закарпатської області від 03 жовтня 2007 року у адміністративній справі №5/251-А та постановити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача повністю. Свої вимоги обґрунтовує наступним. Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 19.10.2004 року у справі №16/74-6/165 затверджено мирову угоду, укладену між ВАТ "Хустська взуттєва фабрика", кредиторами та третіми особами, провадження у справі про банкрутство припинено. У відповідності до умов мирової угоди, а саме п.4.5.2 з моменту затвердження даної мирової угоди зобов"язання, що нараховані в п.4.5.1 даної мирової угоди вважаються переведеними частково в сумі 469587,94 грн. на третю особу-2 (ДП "Яс-Експорт Хуст") та сплачуються третьою особою 2 на умовах розстрочення. Хустською ОДПІ неправомірно нараховано штрафні санкції у порядку та розмірах, установлених до п. 17.1.7 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " на зобов'язання ВАТ "Хустська взуттєва фабрика" перед Хустською ОДПІ, у розмірі 81969,06 грн., що ввійшли до умов мирової угоди, затвердженої ухвалою господарського суду Закарпатської області від 19.10.2004р. у справі №16/74-6/165 та є розстроченими у відповідності до умов мирової угоди та переведені на ДП "Яс-Експорт Хуст".

У Преамбулі Закону №2181 зазначено, що цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов»язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені Законом України від 14.05.92р. № 2 3 43-XII «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

У відповідності до п. 1.9 «Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов»язань платників податків», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.09.2001р. №378, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.10.2001р. за № 912/6103. розстрочення (відстрочення) податкового боргу у межах процедури відновлення платоспроможності боржника відповідно до законодавства з питань банкрутства здійснюється виключно на умовах, передбачених мировою угодою.

Отже, зобов»язання ВАТ «Хустська взуттєва фабрика», що у відповідності до умов мирової угоди, затвердженої ухвалою господарського суду Закарпатської області від 19.10.2004р. у справі № 16/74-6/165 було переведено на ДП «Яс-Експорт Хуст» є зобов»язаннями ДП «Яс-Експорт Хуст». Отже, ВАТ «Хустська взуттєва фабрика» не відповідає за несвоєчасне виконання зобов»язань іншого підприємства та й застосування штрафних санкцій на розстрочені суми податкових зобов'язань прямо заборонені чинним законодавством.

В поданих запереченнях відповідач просить залишити скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Хустською ОДПІ проведено камеральну перевірку дотримання податкового законодавства щодо граничних термінів сплати по ВАТ «Хустська взуттєва фабрика» за період 2006-2007 р.р. За результатами перевірки складено : акт про результати проведення камеральної перевірки з питання своєчасності внесення до бюджету узгоджених податкових зобовязань ВАТ “Хустською взуттєвою фабрикою” за період сплати 2006-2007 років по податку на додану вартість, по прибутку, по платі за землю, по комунальному податку, по збору за забруднення навколишнього природного середовища від 04.04.2007р. № 251/15; акт про результати проведення камеральної перевірки з питання своєчасності внесення до бюджету узгоджених податкових зобовязань ВАТ “Хустською взуттєвою фабрикою” за період сплати 2006-2007 років по податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів від 04.04.2007р. № 253/17.

В результаті розгляду актів перевірок прийнято податкові повідомлення рішення Хустської ОДПІ форми “Ш” від 04.04.2007р. на загальну суму 81969,06 грн.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом”. За статтею 4 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням, або списанням податкової заборгованості, відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон № 2343-ХІІ). У разі укладення мирової угоди у процедурі провадження у справі про банкрутство заборгованість з податків і зборів (обов'язкових платежів) сплачується у розмірах, визначених мировою угодою, укладеною у порядку, встановленому законами України. Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України "Про систему оподаткування" контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами.

Таким чином, порушення справи про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності не змінює його статусу платника податків, якщо він є таким відповідно до закону. Так само факт порушення справи про банкрутство суб'єкта підприємницької діяльності-платника податків не позбавляє відповідний податковий орган статусу контролюючого органу стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів цим платником податків.

Як свідчить системний аналіз положень Закону № 2181-ІІІ, сфера регулювання цим законом правовідносин, що виникають між платниками податків та контролюючими органами, не обмежується правовим регулюванням власне заходів з погашення податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу. Зокрема цим Законом регулюються питання здійснення контролю за платниками податків з боку контролюючих органів, порядку надання податкової декларації платником податку та визначення суми податкових зобов'язань, порядку узгодження сум податкових зобов'язань, оскарження рішень контролюючих органів тощо,

ВАТ "Хустська взуттєва фабрика" порушило умови мирової угоди у частині своєчасного здійснення розрахунків на користь бюджету.

Відповідно до п. 17.1.7. ст..17 Закону України № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" “у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у визначених цією статтею розмірах”.

Згідно з преамбулою Закону № 2181-III цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Водночас Законом № 2343-ХІІ чітко визначено моменти початку і закінчення провадження у справі про банкрутство.

Так, ст. 11 Закону № 2343-ХІІ визначено, що суддя, прийнявши заяву про порушення справи про банкрутство, не пізніше ніж на п'ятий день з дня її надходження виносить і направляє сторонам та державному органу з питань банкрутства ухвалу про порушення провадження у справі про банкрутство, в якій зазначається про прийняття заяви до розгляду, про введення процедури розпорядження майном боржника, призначення розпорядника майна, дата проведення підготовчого засідання суду, яке повинно відбутися не пізніше ніж на тридцятий день з дня прийняття заяви про порушення справи про банкрутство, якщо інше не передбачено цим Законом, введення мораторію на задоволення вимог кредиторів.

Статтею 40 Закону № 2343-ХІІ в свою чергу визначено випадки припинення провадження у справі про банкрутство. Зокрема, господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено мирову угоду.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області № 16/74 від 19.10.2004 р. затверджено мирову угоду у справі про банкрутство ВАТ “Хустська взуттєва фабрика". Цією ж ухвалою припинено провадження у справі про банкрутство.

Враховуючи наведене, у період дії затвердженої судом мирової угоди на платника податків поширюються абсолютно всі процедури, визначені Законом № 2181-ІІІ.

Статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено боржник це субєкт підприємницької діяльності, неспроможний виконати свої грошові зобовязання перед кредиторами, у тому числі зобов»язання щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів), протягом трьох місяців після настання встановленого строку їх сплати.

Відповідно до п.1ст.35 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» під мировою угодою розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та (або), а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється угодою сторін.

Відповідно до п.4 ст.37 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мирова угода може містити умови про задоволення вимог кредиторів іншими особами.

Згідно до п.1.1. мирової угоди боржником за умовами цієї мирової угоди виступає ВАТ»Хустська взуттєва фабрика».

Таким чином, на підставі правового аналізу умов мирової угоди у сукупності, колегія доходить до висновку про те, що боржник - ВАТ „Хустська взуттєва фабрика" не було у спірній ситуації звільнене від відповідальності перед податковим органом за невиконання податкових зобов'язань, навіть у спосіб, встановлений цією мировою угодою.

Щодо інших сум, не охоплених мировою угодою, однак сплачених із простроченням, колегія суддів приймає до уваги визнання позивачем правомірності застосування фінансових санкцій на підставі п. 17.1.7. ст..17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Судовим розглядом справи встановлено, що позивач проводив нарахування плати земельного податку по земельним ділянкам, які знаходяться на території трьох населених пунктів Хустського району. Сплата цих платежів проводиться на рахунок відповідної сільської ради за місце розташуванням ділянки. Відповідно оцінка строків сплати податку та штрафна санкція за несвоєчасну сплату податку здійснюється по кожній окремо сплаченій простроченій сумі в розрізі окремих сільських рад. Власне на цій підставі і обгрунтовується факт неспівпадання даних в розрахунках, що викладені в актах із даними, що містяться в податкових повідомленнях-рішеннях. Тому, твердження позивача про арифметичні помилки відповідача не заслуговують на увагу суду.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення скарги та скасування постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Хустська взуттєва фабрика» залишити без задоволення, постанову господарського суду Закарпатської області від 05.10.2007 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом місяця шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо

до адміністративного суду касаційної інстанції.

Головуючий О.М. Довгополов

Судді В.П. Любашевський

С.П. Нос