Постанова № 29078041, 04.02.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2013
Номер справи
2а-0770/3286/12
Номер документу
29078041
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Cправа № 2a-0770/3286/12

Рядок статзвітності № 8.1.5

Код 14

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2013 року м. Ужгород

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області ДПС до Державного підприємства «Солотвинський солерудник» про стягнення податкового боргу за рахунок коштів платника податків, -

ВСТАНОВИВ:

08 листопада 2012 року Державна податкова інспекція у Тячівському районі Закарпатської області ДПС звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Солотвинський солерудник» про стягнення з рахунків Державного підприємства «Солотвинський солерудник» у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків на погашення податкового боргу в сумі 258450,64 гривень.

27 грудня 2012 року від позивача надійшло клопотання через канцелярію суду про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять суд задовольнити їх шляхом стягнення з відповідача суми заборгованості в сумі 258450,64 гривень.

Відповідач в судове засідання 04 лютого 2013 року повторно не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Письмові заперечення суду на адміністративний позов суду не надав.

Відповідно до ч.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зважаючи на викладене, а саме: клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності та повторне неприбуття відповідача - представника Державного підприємства «Солотвинський солерудник» в судове засідання 04.02.2013 року (що був повідомлений належним чином), суд вважає можливим продовжити розгляд даної справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

З 01.01.2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України, прийнятий 02.12.2010 року.

29.05.1996 року Тячівською районною державною адміністрацією Закарпатської області було зареєстровано юридичну особу – Державне підприємство «Солотвинський солерудник», що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 № 177694 (а.с.4), місце знаходження юридичної особи: Закарпатська область, Тячівський район, смт. Солотвино, вулиця Шахтарська, 36.

Згідно Довідки АБ № 371709 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 25.03.2011 року, відповідач - Державне підприємство «Солотвинський солерудник» значиться в даному реєстрі (а.с. 5).

Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом. П. п. 16.1.4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 – УІ (із змінами та доповненнями) передбачено обов’язок платників податків сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків та зборів (обов’язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких законодавством України покладено обов’язок сплачувати податки і збори згідно із цим Кодексом.

Юридична особа – Державне підприємство «Солотвинський солерудник» є платником податків і зборів, відповідно до чинного законодавства України, зареєстроване та знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Тячівському районі Закарпатської області ДПС, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою про взяття на облік платника податків від 08.04.20011 року № 52/29-00/11 (а.с.8)

Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України, податковим обов’язком визнається обов’язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ. Податковий обов’язок є безумовний і першочерговий стосовно інших неподаткових обов’язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів. наступних за днем такого узгодження.

Юридична особа – Державне підприємство «Солотвинський солерудник» станом на 18.10.2012 року має заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість в розмірі 258450,64 гривень, яка є непогашеною та виникла на підставі: рішення від 02.02.2011 року про відстрочення (розстрочення) податкового боргу на загальну суму 254195,04 (а.с. 7) згідно графіку погашення за період: березень – жовтень 2012 року (а.с. 6), та пені в розмірі 4255, 60 гривень, яка нарахована після закінчення встановлених строків погашення узгодженого грошового зобов’язання.

Так, відповідно до п.п. 129.1.1. п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків – від першого робочого дня наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ; б) при нарахуванні суми грошового зобов’язання контролюючими органами – від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного у податковому повідомленні – рішенні згідно з ПКУ.

З врахуванням наведеного, підприємству нарахована пеня в розмірі 4255, 60 гривень по податку на додану вартість.

Згідно п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Самостійно визначене платником податків податкове зобов’язання не підлягає оскарженню. Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього кодексу, зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження. Зазначені суми грошового зобов’язання ні в адміністративному ні в судовому порядку не оскаржувались, а отже є узгодженими і підлягають сплаті до бюджету.

Згідно п.59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. ДПІ в Тячівському районі було вручено відповідачу першу податкову вимогу та другу податкову вимогу від 17 листопада 2001 року № 2/102 (а.с.14).

Борг відповідача – Державного підприємства «Солотвинський солерудник» в розмірі 258450,64 гривень підтверджується матеріалами справи, а саме: копією графіку погашення розстроченої заборгованості (а.с. 6), копією рішення про відстрочення розстрочених сум від 02.02.2011 року № 642/24-00 (а.с. 7), обліковими картками платника (а.с. 9-12), першою та другою податковою вимогою з відміткою про вручення (а.с.14), додатковим розрахунком заборгованості з податку на додану вартість від 21.11.2012 року (а.с. 23).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175., п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Нормами п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України зазначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває в податковій заставі.

Відповідно до ч. 1 п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями) стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Також, відповідно до п.95.4 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 20.1.28 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, узгоджене податкове зобов’язання є не виконаними, що є підставою для стягнення коштів до бюджету.

Тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Тячівському районі Закарпатської області ДПС до Державного підприємства «Солотвинський солерудник» про стягнення податкового боргу за рахунок коштів платника податків задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків Державного підприємства «Солотвинський солерудник» (90575, смт. Солотвино, вул. Шахтарська, 36, Тячівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 00383544) у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок готівки, що належить такому платнику податків на погашення податкового боргу в сумі 258 450, 64 (двісті п’ятдесят вісім тисяч чотириста п’ятдесят гривень, 64 копійок) грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Скраль Т.В.