Постанова № 2907680, 23.09.2008, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2008
Номер справи
2-а-351/08
Номер документу
2907680
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

                                                                    копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ  ОКРУЖНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

Категорія статобліку - 47                                                                                    Справа № 2-а-351/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

23 вересня 2008 року                          17-20                           м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді      Верба І.О.

при секретарі               Ромасько Є.В.

за участю представників:

позивача          Довганич Н.М.

                        Деркунський К.Л., довіреність від 14.05.08 р. б/н

відповідача      Хвостова І.В. , довіреність від 19.05.08 р. №2506/09-23

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за адміністративним позовом Червоногригорівської селищної ради, смт. Червоногригорівка, Нікопольський район

доУправління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області, м. Нікополь

проскасування рішень №40, №41, №42, №43, №44 від 30 січня 2008 року, -

в с т а н о в и в:

Червоногригорівська селищна рада звернулась до адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Нікопольському районі Дніпропетровської області із позовними вимогами про скасування рішень №40, №41, №42, №43, №44 від 30 січня 2008 року щодо застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством.

  В обґрунтування позову зазначено, що позивач своєчасно подавав розрахунки суми страхових внесків за певні періоди із супровідними листами на яких проставлений штамп відповідача. Крім того, рішенням №40 від 30 січня 2008 року застосовано штрафну санкцію за порушення вчинене у березні 2005 року, тобто більш ніж три роки тому.

  Відповідач позов не визнав, зазначивши, що відповідними актами перевірок зафіксовані порушення у вигляді неподання розрахунків сум страхових внесків, позивачЕМ такі розрахунки не подавались, що підтверджується журналами вхідної кореспонденції, надані розрахунки із супровідними листами не підтверджують надання розрахунків, оскільки під час їх прийняття проставляється відповідна відмітка про прийняття на розрахунку.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

30 січня 2008 року Управління Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області склало наступні акти про виявлення фактів порушення законодавства щодо неподання розрахунків сум страхових внесків (коштів) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Червоногригорівською селищною радою (ЄДРПОУ 04338434), якими встановлено несвоєчасне подання розрахунку:

-  акт №12, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» що підлягають сплаті за лютий місяць 2005 року від 17.02.06 р. №718 встановлено, що фактично розрахунок за лютий 2005 року подано 17.02.06 р.;

-  акт №13, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» що підлягають сплаті за липень місяць 2007 року від 20.12.07 р. №5587 встановлено, що фактично розрахунок за липень 2007 подано 20.12.07 р.;

-  акт №14, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» що підлягають сплаті за серпень місяць 2007 року від 20.12.07р. №5588 встановлено, що фактично розрахунок за серпень 2007 подано 20.12.07 р.;

-  акт №15, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» що підлягають сплаті за вересень місяць 2007 року від 20.12.07р. №5589 встановлено, що фактично розрахунок за вересень 2007 подано 20.12.07 р.;

-  акт №16, яким на підставі «Розрахунку суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» що підлягають сплаті за жовтень місяць 2007 року від 20.12.07р. №5590 встановлено, що фактично розрахунок за жовтень 2007 подано 20.12.07 р.

30 січня 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області винесені рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, якими до Червоногригорівської селищної ради на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за неподання розрахунку сум страхових внесків у строки, визначені законодавством застосовані фінансові санкції:

- на підставі акту перевірки №12 рішенням №40 застосовані фінансові санкції у розмірі 13222,36 грн. (гранична дата подання розрахунку – 21.03.05 р., фактична дата подання розрахунку 17.02.06 р., кількість періодів – 12, сума відповідно графи 8 розрахунку – 11018,63 грн.);

-  на підставі акту перевірки №13 рішенням №41 застосовані фінансові санкції у розмірі 8343,12 грн. (гранична дата подання розрахунку – 20.08.07 р., фактична дата подання розрахунку 20.12.07 р., кількість періодів – 5, сума відповідно графи 8 розрахунку – 16686,23 грн.);

- на підставі акту перевірки №14 рішенням №42 застосовані фінансові санкції у розмірі 6894,90 грн. (гранична дата подання розрахунку – 20.09.07 р., фактична дата подання розрахунку 20.12.07 р., кількість періодів – 4, сума відповідно графи 8 розрахунку – 17237,26 грн.);

- на підставі акту перевірки №15 рішенням №43 застосовані фінансові санкції у розмірі 7128,91 грн. (гранична дата подання розрахунку – 20.10.07 р., фактична дата подання розрахунку 20.12.07 р., кількість періодів – 3, сума відповідно графи 8 розрахунку – 23763,04 грн.);

- на підставі акту перевірки №16 рішенням №44 застосовані фінансові санкції у розмірі 3554,55 грн. (гранична дата подання розрахунку – 20.11.07 р., фактична дата подання розрахунку 20.12.07 р., кількість періодів – 2, сума відповідно графи 8 розрахунку – 17772,73 грн.).

На підтвердження факту подання розрахунків позивачем надано оригінали для огляду судом та копії для долучення до матеріалів справи супровідних листів із вихідним номером та датою позивача про подання розрахунків за вказані періоди та копії розрахунків без відмітки про їх прийняття відповідачем. За липень 2007 року – лист від 15.08.07 р. вихідний номер 426, за серпень 2007 року – лист від 17.09.07 р. вихідний №516, за вересень 2007 року – лист від 18.10.07 р. вихідний номер 590, за жовтень 2007 року – лист від 19.11.07 р. вихідний номер 665.

При цьому, на супровідних листах позивача стоїть штамп «Пенсійний фонд України Управління в Нікопольському районі Дніпропетровської області» та дата, що співпадає із вихідною датою позивача.

Ані номеру реєстраційного вхідного номеру органу пенсійного фонду, ані підпису уповноваженої особи управління пенсійного фонду на прийняття вхідної кореспонденції на таких супровідних листах позивача не проставлено. Додані до таких супровідних листів розрахунки не містять відмітки органу пенсійного фонду про вхідну реєстрацію.

У судовому засіданні судом оглянуто оригінали Журналів реєстрації розрахунків сум  страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування за спірні періоди, копії аркушів журналів долучено до матеріалів справи. У вказаних журналах за дати 15.08.07 р., 17.09.07 р.,  18.10.07 р., 19.11.07 р. відсутні записи про реєстрації розрахунків позивачем.

 Згідно із пунктом 4 частини 1 статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний  подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.

Відповідно до пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частиною 9 статті 109 вказаного Закону, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.

Процедура подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах визначена «Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. N 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 (далі –Інструкція №21-1).

Згідно пункту 11.11. Інструкції №21-1 платники , зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції.

Оригінал розрахунку подається платником до органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника. Усі примірники розрахунку страхових внесків підписуються керівником, головним бухгалтером підприємства, установи, організації та завіряються печаткою.

Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Платники страхових внесків мають право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання документів надіслати їх органу Пенсійного фонду поштою з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України.

Звітність може бути надана органу Пенсійного фонду України за добровільним рішенням платника страхових внесків в електронній формі з умовою дотримання чинного законодавства, що регулює ці питання.

Пунктом 9.3.5. Інструкції №21-1 передбачено, що за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 17 цієї Інструкції. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт про зазначене порушення, складений у довільній формі.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 71  Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд дійшов висновку, що  позивачем не подано докази, які б беззаперечно підтверджували подання розрахунків органу пенсійного фонду за липень – жовтень 2007 року. Навпаки, відповідачем доведено не отримання таких розрахунків, про що свідчить відсутність записів у журналі реєстрації розрахунків за певні періоди.

Поряд з цим, суд вважає що відповідачем неправильно застосовано фінансові санкції за порушення, яке допущено у березні 2005 року, а саме несвоєчасне подання розрахунку за лютий 2005 року, який фактично був поданий 17 грудня 2006 року, оскільки вважає що до спірних правовідносин правомірно застосувати наслідки пропуску строку застосування адміністративно-господарських санкції.

Статтею 55 Господарського кодексу України визначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання, зокрема, є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Червоногригорівська селищна рада 21.05.97 року отримала свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, реєстрація проведена Нікопольською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР  208120 0000 000279.

Відповідно до статей 238, 239 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Органи державної влади відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції, як зокрема, адміністративно-господарський штраф.

Адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.

При цьому встановлені строки застосування адміністративно-господарських санкцій, згідно яких такі санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Розповсюдження правил строків застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених статтею 250 Господарського кодексу України, до фінансових санкцій, що застосовуються органами пенсійного фонду України підтверджується також практикою Вищого адміністративного суду України.

Посилання відповідача на пункт 15 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якого строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, суд не вважає обґрунтованим, оскільки строки застосування адміністративного-господарських санкцій не є процесуальними строками, а є строками пресічними. Строки давності застосовуються до правовідносин щодо стягнення сум штрафів, а не до строків  застосування штрафних санкцій.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку що рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством від 30.01.08 р. №40, за порушення, допущене у березні 2005 року, є таким, що підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов’язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством від 30.01.08 р. №40, прийняте Управлінням Пенсійного фонду України в Нікопольському районі Дніпропетровської області.

В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України – з дня складення в повному обсязі, та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                      (підпис)                                                        І.О. Верба

Постанову складено у повному обсязі 26.09.08 р.

З оригіналом згідно                                                                                         Суддя    І.О.Верба