ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 лютого 2013 року Справа №827/71/13-а
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді - Куімова М.В.;
за участю секретаря - Асташевої М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправними дії та скасування податкового повідомлення-рішення, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.10.2012 року №0000240222. Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 17.09.2012 року по 21.09.2012 року відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» з фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Бренд Строй» та КП «Альянс» за період з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року. За результатами вказаної перевірки було складено акт, у якому відповідачем було зроблено висновок про порушення позивачем ч.5 ст.203, ч.1 ст.215, ст.216 Цивільного кодексу України в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання наслідків; порушення п.п.7.4.1, 7.4.5 п.74 ст.7 Закону України «Про додану вартість», в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 148 659,65 грн., у т.ч. квітень 2009 - 11066,67 грн.; травень 2009- 16599,63 грн.; червень 2009 - 17264,16 грн.; липень 2009 - 18013,47 грн.; серпень 2009 - 29166,67 грн.; вересень 2009 - 8303,67 грн.; жовтень 2009 - 22 635,50 грн.; грудень 2009 - 1250,28 грн.; травень 2010 - 12179,80 грн.; вересень 2010 - 12179,80 грн. За результатами передвіки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000240222 від 12.10.2012 року на суму 70 686,31 грн., у тому числі ПДВ - 56 549,05 грн., штрафні санкції - 14 137,26 грн. ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» 25.10.2012 року направило до ДПА м. Севастополя скаргу за вих.№15954/0/2-12 та 12.11.2012 року отримало рішення про відмову у задоволені скарги за вих.№2571/10/10-225 від 09.11.2012 року. 22.11.2012 року позивач за вих. №6890/0/6-12 направив до Державної податкової служби України скаргу на податкове повідомлення-рішення ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя ДПС від 12.10.12 року №0000240222 та на рішення про результати розгляду скарги. 18.12.2012 року ПАТ «ЭК «Севастопольэнерго» за вх.№22580/0/1-12 отримало від Державної податкової служби України рішення про результати розгляду повторної скарги, згідно якого в задоволенні скарги було відмовлено. Позивач з висновками акту перевірки та виставленим податковим повідомленням-рішенням не згоден, просить визнати дії відповідача протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.10.2012 року №0000240222.
У судовому засіданні представники позивача Ірхін М.Ю. та Соловйова В.Р. підтримали позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача Таточенко І.В. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просили у задоволенні позову відмовити у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.1.7 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена відповідно до цього Закону. Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням товарів.
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит, згідно пп. 7.5.1 п. 7.5 ст.7 Закону вважається:
- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів;
- або дата отримання податкової накладної, яка підтверджує факт придбання платником податку товарів.
Згідно з пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону, податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача та є підставою для нарахування податкового кредиту. Відповідно до пп. 7.4.5 п.7.4 ст.7 вказаного Закону, не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів, не підтверджені податковими накладними.
У судовому засіданні встановлено, що у період з 17.09.2012 року по 21.09.2012 року відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» з фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ «Бренд Строй» та КП «Альянс» за період з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року. За результатами вказаної перевірки було складено акт від 28.09.2012 року №1094/22-212/05471081/36, у якому відповідачем було зроблено висновок про порушення позивачем ч.5 ст.203, ч.1 ст.215, ст.216 Цивільного кодексу України в момент вчинення правочинів з ТОВ «Бренд Строй» та КП «Альянс», які не спрямовані на реальне настання наслідків; порушення пп. 7.4.1, 7.4.5 п.74 ст.7 Закону України «Про додану вартість», в результаті чого занижено податок на додану вартість у сумі 148 659,65 грн., у т.ч. квітень 2009 - 11066,67 грн.; травень 2009- 16599,63 грн.; червень 2009 - 17264,16 грн.; липень 2009 - 18013,47 грн.; серпень 2009 - 29166,67 грн.; вересень 2009 - 8303,67 грн.; жовтень 2009 - 22 635,50 грн.; грудень 2009 - 1250,28 грн.; травень 2010 - 12179,80 грн.; вересень 2010 - 12179,80 грн..
В акті перевірки ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя ДПС зроблено висновок про те, що правочини, укладені ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» з ТОВ «Бренд Строй» та КП «Альянс», не були спрямовані на настання реальних правових наслідків, а тому є нікчемними.
Такий висновок відповідача суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.
Фактичне виконання робіт по договору №1145-51/09 від 25.03.2009 року КП «Альянс» підтверджено актами виконаних робіт №2 за червень 2009 року на суму 103584,97 грн., довідкою про вартість виконаних робіт (договір №1145-51/09) за травень 2009 на суму 138331,47 грн., актом виконаних робіт №1 від за травень 2009 на суму 13831,47, довідкою про вартість виконаннях робіт за вересень 2009 на суму 92295018 грн., актом виконаних робіт за серпень 2009 на суму 83004,06 грн., актом виконаних робіт №4 за серпень 2009 на суму 930004,06 грн., довідкою про вартість виконаних робіт за липень 2009 на суму 83000,84 грн., актом виконаних робіт за липень №3 на суму 83000,84 грн., довідкою про вартість виконаних робіт за грудень 2009 на суму 60315,49 грн., актом виконаних робіт №7 за грудень 2009 на суму 60315,49 грн., довідкою про вартість виконаних робіт за листопад 2009 на суму 83001,60 грн., актом виконаних робіт за листопад 2009 на суму 83001,60 грн., довідкою про вартість виконаних робіт за жовтень 2009 на суму 74600,00 грн. по договору підряду №275/02468 від 14.04.2009, актом виконаних робіт за жовтень 2009 на суму 74600,00 грн.
Роботи по договору №1145-51/09 від 25.03.2009 року були виконані у рамках інвестиційної програми ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» на 2009 рік з проведенням тендеру згідно чинного законодавства України.
Податковий кредит ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» було сформовано на підставі оформлених належним чином податкових накладних, виданих ТОВ «Бренд Строй» та КП «Альянс».
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу Україні», податкові органи не мають повноважень щодо встановлення фактів недійсності угод. Згідно з положеннями ст.10 вказаного Закону, державні податкові інспекції наділені повноваженнями подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав.
Отже, суд зазначає, що питання з приводу визнання угод недійсними мають вирішуватися у судовому порядку, проте будь-яких судових рішень з цього приводу суду надано не було.
Згідно з п.2.3.4 розділу 2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України №984 від. 24.12.2010 року (далі - Порядок), не допускається відображення в акті перевірки необґрунтованих даних, а також суб'єктивних припущень перевіряючих, які не мають підтверджених доказів, та різного роду висновків щодо дій посадових осіб суб'єкта господарювання (наприклад, "приховування об'єкта оподаткування", "розкрадання", "привласнення", "описка" тощо).
Відповідно до пунктів 5 та 6 вказаного Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів. За результатами документальної перевірки в акті викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
В акті перевірки від 28.09.2012 року №1094/22-212/05471081/36, в порушення вимог вказаного Порядку, відображені необґрунтовані та документально непідтверджені дані щодо недійсності угод, укладених ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» з ТОВ «Бренд Строй» та КП «Альянс».
На підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000240222 від 12.10.2012 року на суму 70 686,31 грн., у тому числі ПДВ - 56 549,05 грн., штрафні санкції - 14 137,26 грн.
Враховуючи викладене та виходячи з аналізу наведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення у частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.10.2012 року №0000240222.
Разом із тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача, оскільки вони належним чином не конкретизовані та не сформульовані. Зі змісту позовних вимог, у цій частині, не вбачається які саме дії відповідача позивач просить визнати протиправними.
Відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «ЕК «Севастопольенерго» сплачений судовий збір в сумі 706, 87 гривень.
Повний текст постанови складено та підписано 05 лютого 2013 року.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя Державної податкової служби від 12 жовтня 2012 року №0000240222 - скасувати.
У задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго» сплачений судовий збір в сумі 706 гривень 87 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя М.В. Куімов