ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59
Постанова
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" листопада 2006 р. Справа № 12/161
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Гудак А.В. за участю секретаря судового засідання помічника судді Церковної Н.Ф., розглянувши в відкритому содовому засіданні справу
За позовом Відкрите акціонерне товариство "Рівнеазот"
до відповідача Державна податкова інспекція у м. Рівне
про визнання податкового повідомлення-рішення №0002442342/0/23-121 від 29.09.2006 року недійсним
від позивача –Коробка Н.М. - в.о нач.юр.відділу ( дов. в справі); Киріша Л.Г. - юрист ( дов. в справі); Салямон Л.А. - юрист ( дов. в справі);
від відповідача–Горфінкель О.Г. - ГПРІ дов. в справі; Маслюк О.М. - юрист ( дов. в справі)
Статті 27, 29, 49, 51, 127 Кодексу адміністративного судочинства України роз’яснені.
В судовому засіданні оголошувалась перерва.
СУТЬ СПОРУ: Позивач –ВАТ “Рівнеазот” звернувся з позовом про визнання недійсним (нечинним) податкового повідомлення-рішення № 0002442342/0/23-01 від 29.09.06. У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги. Пояснили суду, що оспорюване рішення прийнято без встановлених підстав та з порушенням встановленого порядку їх прийняття. Вказують, що відповідно до п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку у зв’язку з придбанням товарів (у т.ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатовуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Не підлягають включенню до складу податкового кредиту згідно п.п. 7.4.5 п.7.4 ст.7 вищенаведеного Закону суми сплаченого (нарахованого) податку у зв’язку з придбанням товарів (послуг), не підтвердженими податковими накладними.
ВАТ “Рівнеазот” на всі поставки природного газу від ДП “УПК-Ресурс” ( м.Київ) отримав акти прийому-передачі і податкові накладні, про що зазначено в акті перевірки, а також повністю розрахувався за поставлений природний газ, сплативши у вартості газу і суми податку на додану вартість.
У відповідності до ст.9 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та ст.8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість. Але як і зазначено в акті ВАТ “Рівнеазот”, отримував природний газ від ДП “УПК-Ресурс”, а не від ДП “Газ України НАК “Нафтогаз України”, яка отримувала газ по зовнішньоекономічним контрактам на виконання міжнародних договорів України. Тому дана операція по поставці природного газу ніяким чином не може бути віднесена до тих, які підпадають під дію вищевказаних статей закону про державний бюджет.
Законність віднесення підприємством податку на додану вартість, сплаченого за природний газ ДП “УПК-Ресурс” до податкового кредиту за вересень, жовтень, листопад 2005 року, січень та лютий 2006 року була перевірена відділом відшкодування податку на додану вартість ДПІ у м. Рівне і ніяких зауважень до підприємства з приводу незаконного відображення вищевказаного податку на додану вартість не виникало. Тому підприємство вважає, що висновки про те, що ВАТ “Рівнеазот” не має права на податковий кредит по податку на додану вартість по отриманому природному газу від ДП “УПК-Ресурс” навіть при наявності податкових накладних, зроблені працівниками ДПІ у м. Рівне, які проводили планову перевірку, являються упередженими і протизаконними. З метою приховування цих фактів в акті робляться незрозумілі та зайві посилки на статті Закону України “Про податок на додану вартість” та Конституцію України, а також приводиться неправдива інформація про несплату податку на додану вартість ДП “УПК-Ресурс”. Зустрічні перевірки, проведені за вересень-листопад 2005 року та січень-лютий 2006 року повністю підтверджують факти відображення у відповідних податкових періодах в податкових зобов’язаннях по податку на додану вартість ДП “УПК-Ресурс” сум, сплачених ВАТ “Рівнеазот” за поставлений природний газ.
Працівники ДПІ у м. Рівне не надали пояснень по суті порушень п.п. 7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” і не могли надати, тому що даний підпункт ніяким чином не може бути віднесений до господарської операції по поставці природного газу.
Виходячи з вищенаведеного, ВАТ “Рівнеазот” вважає безпідставним та необгрунтованим і таким, що протирічить нормам Закону України “Про податок на додану вартість” висновок про завищення сум бюджетного відшкодування по податку на додану вартість в сумі 12809185,00 грн.. а саме:
за вересень 2005 року в сумі 1488669,71 грн.,
за листопад 205 року в сумі 1759177,68 грн.,
за січень 2006 року в сумі 2689740,00 грн.,
за лютий 2006 року в сумі 2985629,76 грн.,
за березень 2006 року в сумі 1949428,89 грн.
Також позивач зазначає, що до нього безпідставно оспореним рішенням застосовані штрафні санкції, оскільки відносно ВАТ “Рівнеазот” порушено провадження у справі про банкрутство та введено мораторій на задоволення майнових вимог кредиторів. На час прийняття відповідачем оспорюваного рішення справа про банкрутство не вирішена по суті. Пунктом 4 ст.12 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не застосовуються санкції за неналежне виконання зобов’язань щодо сплати податків.
Просить позов задоволити.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, обгрунтовуючи тим, що Постановою Кабінету Міністрів України № 1729 від 27.12.01 із змінами і доповненнями “Про забезпечення споживачів природним газом” встановлений Порядок забезпечення галузей національної економіки та населення природним газом. Згідно з яким потреби промислових споживачів –задовольняються з ресурсів газу Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, та інших постачальників природного газу, що закуповують газ за зовнішньоекономічними контрактами та договорами купівлі-продажу. Природний газ, ввезений на митну територію України за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України, та оформлений митними органами в режимі випуску у вільний обіг, реалізується Національною акціонерною компанією “Нафтогаз України” . її дочірньою компанією “Газ України” та дочірнім підприємством “Газ-тепло”, підприємствами з газопостачання та газифікації і закритим акціонерним товариством “Київгазпостач” з обов’язковим визначенням у договорах та вантажосупровідних документах (товаротранспортних і податкових накладних, актах прийому-передачі газу) належності поставленого газу та відображенням відповідного податкового номера споживача.
Тобто, згідно з вимогами вищевказаної Постанови Кабінету Міністрів України промислові споживачі отримують тільки природний газ, ввезений на митну територію України за зовнішньоекономічними контрактами.
ДП “УПК-Ресурс” отримувало від дочірньої компанії “Газ України” природний газ, який в свою чергу постачався НАК “Нафтогаз України” за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання угоди між Україною та Туркменистаном про постачання природного газу з Туркменистану в Україну в 2002-2006 роках від 14.05.01 за договорами купівлі-продажу природного газу, передавався від НАК “Нафтогаз України” до ДК “Газ України”, про що зазначено в угодах про постачання природного газу ДП “УПК-Ресурс”.
Згідно з ст.9 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” № 2285-4 від 23.12.04 із змінами і доповненнями та ст. 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” № 3235-4 від 20.12.04 із змінами і доповненнями операції з ввезення природного газу на митну територію України відповідають до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України, звільняються від обкладення податком на додану вартість: - операціях з продажу ввезеного природного газу на митній території України з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, і не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.
Тобто вартість природного газу, отриманого ВАТ “Рівнеазот” від ДП “УПК-Ресурс” оподатковується за нульовою ставкою податку на додану вартість, відповідно ВАТ “Рівнеазот” не має права на податковий кредит по податку на додану вартість по отриманому природному газу від ДП “УПК-Ресурс” навіть при наявності податкових накладних, виданих ДП “УПК-Ресурс”.
Таким чином, ВАТ “Рівнеазот” було порушено п.п. 7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” № 168 від 03.04.97 із змінами та доповненнями.
Просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд –
в с т а н о в и в:
Державною податковою інспекцією у м. Рівне проведено планову виїзну комплексну документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ “Рівнеазот” за період з 01.04.05 по 31.03.06, про що складено акт перевірки б/н від 18.09.06. В результаті перевірки встановлено порушення п.1.8 ст.1, п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” із змінами та доповненнями. На підставі матеріалів перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002442342/0/23-121 від 29.09.06, яким зменшено суму бюджетного відшкодування по ПДВ:
за жовтень 2005 року –1488669,71 грн.;
за листопад 2005 року –3606295,68 грн.;
за лютий 2006 року –1505863 грн.;
за квітень 2006 року –2038849,43 грн.;
з яких відшкодовано ПДВ за жовтень, листопад 2005 року та лютий 2006 року в сумі 6600828,40 грн. В зв’язку з чим згідно із п.1.8 ст.1, п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.2 п.7.4, п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР від 03.04.97 (із змінами і доповненнями), п.п. 17.1.3 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами “ № 2181-Ш від 21.12.00 (із змінами і доповненнями) ВАТ “Рівнеазот” визначено податкове зобов’язання з ПДВ в сумі 6600828,40 грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 3300414,20 грн. (а.с. 103 том І).
Дослідженими судом доказами встановлено, що між ВАТ “Рівнеазот” та ДП “УПК- Ресурс” (м. Київ) протягом липня-грудня 2005 року укладено ряд договорів купівлі-продажу природного газу, а саме:
- Договір № 24/7 від 27.07.05 (реєстраційний номер № 1437 від 28.07.05) купівлі-продажу природного газу, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.08.05 по 31.08.05 природний газ в обсязі 29000000,0 куб.м. Ціна за 1000.0 куб.м. 393,0 грн., в т.ч. ПДВ 65,5 грн. Загальна сума договору складає 1139700,0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу, який становить 189950,0 грн.
- Договір № 12/09 від 23.08.05 (реєстраційний номер № 1569 від 01.09.05) купівлі-продажу природного газу, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.09.05 по 30.09.05 природний газ в обсязі 45500000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. 398,0 грн.. в т.ч. ПДВ 66,33 грн. Загальна сума договору складає 18507000, 0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу, який становить 308453,1 грн.
- Договір № 12/09/02 від 23.09.05 (реєстраційний номер № 1629 від 26.09.05) купівлі-продажу природного газу, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.10.05 по 31.10.05. природний газ в обсязі 26000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. –417,9 грн., в т.ч. ПДВ 69,65 грн. Загальна сума договору складає 10865400, 0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу.
- Додатковий договір № 1 до договору № 12/09/02 від 23.09.05.
- Додатковий договір № 2 від 31.10.05 до договору №12/09/02. Згідно якого “Продавець” зобов’язується передати з 01.11.05 по 31.11.05 природний газ в обсязі 10000000,0 куб.м.. досягаючи загальний обсяг поставки газу до 36000000,0 куб.м., а “Покупець” зобов’язується оплатити вартість природного газу на умовах даного договору. Ціна за 1000.0 куб.м. 439,50 грн., в т.ч. ПДВ 73,25 грн. Загальна сума договору складає 15822000,0 грн.
- Додатковий договір № 3 від 25.11.05 до договору № 12/09/02 від 23.09.05, згідно якого “Продавець” зобов’язується передати з 01.12.05 по 31.12.05 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м., а “Покупець” зобов’язується оплатити вартість природного газу на умовах даного договору. Ціна за 1000,0 куб.м. –439,50 грн., в т.ч. ПДВ 73,25 грн. Загальна сума договору складає 15822000,0 грн.
- Договір б/н (реєстраційний номер № 1985 від 27.12.05) купівлі-продажу природного газу. Згідно якого “Продавець” зобов’язується передати з 01.01.06 по 31.01.06 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. 487,85 грн., в т.ч. ПДВ 81,31 грн. Загальна сума договору складає 17562600,0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу.
- Додатковий договір № 1 від 27.01.06 до договору № 1985 від 27.12.05, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.02.06 по 28.02.06 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. –487,85 грн., в т.ч. ПДВ 81,31 грн. Загальна сума договору складає 17562600,0 грн.
- Додатковий договір № 2 від 20.02.06 до договору № 1985 від 27.12.05, згідно якого з 20.02.06 ціна за 1000,0 куб.м. 651,71 грн., в т.ч. ПДВ 108,62 грн.
На виконання вищевказаних договорів ДП “УПК-Ресурс” поставило ВАТ “Рівнеазот” природний газ згідно активів прийому-передачі природного газу:
Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.08.05 поставлено газу в кількості 22282,139 тис.куб.м. на загальну вартість 8932018,24 грн.. в т.ч. ПДВ 1488669,71 грн.
ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 30.09.05 податкові накладні:
№ 0000087 номенклатура –природний газ в кількості 6328,893 тис.куб.м. на загальну суму 2537000,0 грн.. в т.ч. ПДВ 422833,33 грн.;
№ 0000086 номенклатура –природний газ в кількості 2494,637 тис.куб.м. на загальну суму 1000000,0 грн., в т.ч. ПДВ 166666,67 грн.;
№ 0000088 номенклатура –природний газ в кількості 13458,609 тис.куб.м. на загальну суму 5395018,24 грн., в т.ч. ПДВ 899169,71.
Вказані податкові накладні ВАТ “Рівнеазот” включено в реєстр отриманих податкових накладних за вересень 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за вересень 2005 року.
Згідно акту прийому-передачі природного газу від 30.09.05 поставлено газу в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 10555066,08 грн., в т. ч. ПДВ 1759177,68 грн.
ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 25.10.05 податкову накладну:
№ 0000158 номенклатура –природний газ в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну суму 10555066,08 грн., в т. ч. ПДВ 1759177,68 грн.
Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за жовтень 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за жовтень 2005 року.
Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.10.05 поставлено газу в кількості 26000.00 тис.куб.м. на загальну вартість 11082708,0 грн., в т.ч. ПДВ 1847118,0 грн.
ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 30.1105 податкову накладну:
№ 0000270 номенклатура –природний газ в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну суму 11082708,0 грн., в т.ч. ПДВ 1847118,0 грн.
Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за листопад 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за листопад 2005 року.
Згідно акту прийому-передачі природного газу від 30.11.05 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 16138440,0 грн., в т.ч. ПДВ 2689740,0 грн.
ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 23.12.05 податкові накладні:
№ 0000355 номенклатура –природний газ в кількості 18960,941 тис.куб.м на загальну суму 8500000,0 грн., в т. ч. ПДВ 1416666,67 грн.;
№ 0000356 номенклатура –природний газ в кількості 4684,468 тис.куб.м. на загальну суму 2100000,0 грн., в т.ч. ПДВ 350000,0 грн.;
№ 0000357 номенклатура –природний газ в кількості 1076,776 тис.куб.м. на загальну суму 482708,0 грн., в т.ч. ПДВ 80451,33 грн.;
№ 0000362 номенклатура –природний газ в кількості 11277,815 тис.куб.м. на загальну суму 5055732,0 грн., в т.ч. ПДВ 842622,0 грн.
Вказані податкові накладні ВАТ “Рівнеазот” включено в реєстр отриманих податкових накладних за грудень 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за грудень 2005 року.
Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.12.05 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 16138440,0 грн., в т.ч. ПДВ 2689740,0 грн.
ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 19.01.06 податкову накладну:
№ 0000453 номенклатура –природний газ в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну суму 16138440,0 грн., в т.ч. ПДВ 2689740,0 грн.
Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за січень 2006 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за січень 2006 року.
Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.01.06 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 17913778,56 грн.. в т.ч. ПДВ 2985629,76 грн.
ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 15.02.06 податкову накладну:
№ 0000052 номенклатура –природний газ в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну суму 17913778,56 грн., в т.ч. ПДВ 2985629,76 грн.
Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за лютий 2006 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за лютий 2006 року.
Згідно акту прийому-передачі природного газу в лютому 2006 року поставлено газу з 01.02.06 по 19.02.06 в кількості 23505,741 тис.куб.м. на загальну вартість 11696573,31 грн., в т.ч. ПДВ 1949428,89 грн.. з 20.02.06 по 28.02.06 в кількості 823,259 тис.куб.м. на загальну вартість 536523,29 грн., в т.ч. ПДВ 89420,55 грн.
ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 31.03.06 податкові накладні:
№ 0000075 номенклатура –природний газ в кількості 23505,741 тис.куб.м. на загальну суму 11696573,31 грн., в т.ч. ПДВ 1949428,89 грн.;
№ 0000077 номенклатура –природний газ в кількості 823,259 тис.куб.м. на загальну суму 536523,29 грн., в т.ч. ПДВ 89420,55 грн.
Вказані податкові накладні ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за березень 2006 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за березень 2006 року.
Всього в періоді, що перевірявся ДП “УПК-Ресурс” поставлено природного газу ВАТ “Рівнеазот” 206611,139 тис.куб.м. на загальну вартість 92993547,48 грн.. в т.ч. ПДВ 15498924,58 грн.
На момент проведення перевірки, розрахунки за отриманий газ ВАТ “Рівнеазот” проведено повністю.
З доказів, наявних в матеріалах справи вбачається, що відповідачем на підставі ч.6 п.9 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” проведені позапланові виїзні документальні перевірки з питань підтвердження заявленої суми ПДВ до відшкодування ВАТ “Рівнеазот” за жовтень 2005 року (акт перевірки б/н від 23.01.06) (а.с. 167 –177 том І); за листопад 2005 року (акт перевірки від 09.02.06 № 188/23-300/05607824) (а.с. 178 –а.с. 186 том І); за лютий 2006 року (акт перевірки від 11.05.06 № 117/60/23-300/05607824) (а.с. 187 –а.с. 195 том І).
За результатами актів перевірок, податковим органом зазначено, що сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку становить за жовтень 2005 року –4043722 грн, в т.ч. 1488663,71 грн. по операціях по поставці природного газу ДП “УПК-Ресурс” (м. Київ) (а.с. 167 –а.с. 177 том І); за листопад 2005 року –4542925 грн., в т.ч. по операціях по поставці природного газу ДП “УПК-Ресурс” (м. Київ) (а.с. 180, а.с. 186 томІ); за лютий 2006 року –1505863 грн грн. по операціях по поставці природного газу ДП “УПК-Ресурс” (м. Київ) (а.с. 189, а.с. 195 томІ).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у т.ч. розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності –зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст.7 даного Закону протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних, за наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковим органом такі перевірки проведені з зазначенням сум, які можуть бути відшкодовані по податку на додану вартість позивачу за жовтень 2005 року та листопад 2005 року, лютий 2006 року.
Поряд з цим, відповідно до п.7.1 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР від 03.04.97 із змінами та доповненнями поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням ПДВ.
Податкова накладна, згідно п.п. 7.2.3 п.7.2 ст.7 цього Закону складається у момент виникнення податкових зобов’язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Для операцій, що оподатковуються і звільненні від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом та виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг).
У разі звільнення від оподаткування, згідно п.п. 7.2.2 п.7.2 ст.7 цього ж закону, у випадках, передбачених ст.5 Закону, у податковій накладній робиться запис “Без ПДВ” з посиланням на відповідний підпункт пункту 5.1 чи пункт статті 5.
Об’єктом оподаткування, відповідно до п.п. 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону, є операції платників податків з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України. Підпунктом 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено перелік операцій за нульовою ставкою, яка до даної операції не застосовується.
З доказів, наявних в матеріалах справи, які були надані відповідачем разом із запереченням, які представник відповідача зазначив, що вони є неналежними доказами.
Суд, дослідивши дані докази та відповідно до ст. 70 КАС України є належними і допустимими доказами.
Відповідно до ст.9 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та ст.8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України оподатковуються за нульовою ставкою на додану вартість, а операції з продажу ввезеного природного газу на митній території України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.
Ввезенням на митну територію України, відповідно до ст.1 Митного кодексу України № 92-ІУ від 11 липня 2002 року, вважається сукупність дій, пов’язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у відповідному напрямку.
Згідно копій договорів на постачання природного газу (а.с.69- а.с.72 том.11) між ДП компанією “Газ України” НАК “Нафтогаз України” (постачальник) та ДП “УПК –Ресурс” (покупець) згідно п.5 даних договорів ціна газу, крім того, ПДВ –0%.
Згідно із п.1.2 даних договорів постачається імпортований природний газ, отриманий НАК “Нафтогаз України” за зовнішньоекономічними контрактами та переданий Постачальнику за договором купівлі-продажу природного газу між НАК “Нафтогаз України” та Постачальником № 06/04-1275 від 24.12.04.
З копій податкових накладних між “продавцем” НАК “Нафтогаз України” та “покупцем” Газ України ДК НАК “Нафтогаз України” (а.с.77, 80,82,85,88,91,95,100 том 11) та копій додаткових накладних між ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” –“продавцем” та ДП “УПК –Ресурс” –“покупцем” ( а.с. 76,78,83,86,89,92,93, 97,98,101,102 том 11) поставка газу на територію України здійснювалась за 0% ставкою ПДВ.
Отже, отримавши газ по зовнішньоекономічним контрактам на виконання договорів України ДП "Газ України"НАК "Нафтогаз України" продало цей газ за нульовою ставкою податку на додану вартість для ДП "УПК-Ресурс". Даний природний газ був переміщений на митну територію України та проданий. В подальшому такого переміщення не відбувалося.
Як зазначено в акті перевірки, ВАТ “Рівнеазот” отримувало природний газ від ДП “УПК-Ресурс”, а не від ДП “Газ України НАК “Нафтогаз України”.
Згідно п.4.3 договорів купівлі-продажу природного газу між “Рівнеазот” - “покупець” та ДП “УПК –Ресурс” “платежі за природний газ проводиться покупцем шляхом перерахування грошових коштів в такому порядку: 100% вартості природного газу не пізніше 10.09.05; 10.10.05; 10.11.05; 10.03.06. Згідно статті 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами. У випадку невиконання п.4.3 договорів ВАТ “Рівнеазот” бу би вимушений сплачувати за невиконання умов договору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення.
ВАТ “Рівнеазот” виконав всі необхідні умови договорів та здійснило оплату природного газу на користь ДП “УПК - Ресурс”, відповідно до умов п.4.1 цих договорів, якими встановлено ціну за 1000,00 куб.м. у розмірі 327,50 грн., та крім цього, ПДВ у розмірі 20%. На цій підставі ДП “УПК - Ресурс” були виписані податкові накладні, а позивачем на підставі перерахування коштів та цих податкових накладних до складу податкового кредиту ПДВ.
Щодо продавця газу ДП “УПК - Ресурс” (м. Київ), то згідно довідки, наданої ДПІ у Печерському районі у м. Києві № 19720/7/15-810 від 13.09.06 зареєстроване, як платник ПДВ: знаходиться на обліку в ДПІ у Печерському районі м. Києва з 17.10.02; звітність, зокрема декларації по ПДВ подавались за 2005 рік, лютий 2006 року, що підтверджується їх копіями. В даних деклараціях в рядку 2 відсутні операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, відображені операції в рядку П за ставкою 20%. Поряд з цим з картки особового рахунку платника ПДВ ДП “УПК - Ресурс” станом на 13.09.06 переплата ПДВ становить 992868,00 грн. (а.с. 11- а.с.12 том П). Відповідачем необгрунтовано та не доведено відсутність взаємозв'язку по даним
сумам., відображеним в деклараціях по ПДВ та особовому рахунку. В матеріалах справи наявна копія акта перевірки від 20.01.06 № 3/15.08 місцезнаходження суб’єкта підприємницької діяльності - ДП “УПК - Ресурс”, яким зазначено, що за юридичною адресою: м. Київ, вул. Рибальська, 2 не знаходиться. Однак, з копій декларацій з ПДВ зазначено адресу: м. Київ, вул. Первомайського, 11/Г кв. 37. Обгрунтування відповідача в цій частині відсутні.
Таким чином, дані докази спростовують доводи відповідача щодо безпідставного включення до податкового кредиту ПДВ по даним договорам поставки природного газу.
Окрім того, зміна податкових ставок і механізмів справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), згідно до ч.2 ст.7 Закону України “Про систему оподаткування” не можуть запроваджуватися Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.
Також, відповідно п.11.4 ст.11 Закону України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР від 03.04.97 (далі –Закон № 168/97) зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком. У разі якщо іншим законом, незалежно від часу його прийняття, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у цьому Законі, пріоритет мають норми цього Закону.
Відповідно до п.6.1 ст.6 закону № 168/97, об’єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків.
Купівля позивачем у ДП “УПК - Ресурс” природного газу не відноситься до операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка, а тому дана операція має оподатковуватися за ставкою 20 відсотків.
Оскільки, ст.9 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” № 2285-4 від 23.12.04 та ст.8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” встановлює нові правила оподаткування, відмінні від встановлених Законом № 168/97 від 03.04.97, останній має пріоритет при справлянні податку з ПДВ.
Крім того, відповідачем порушено Порядок оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового та валютного законодавства суб’єктами підприємницької діяльності –юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.05 № 827, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.05 за № 925/11205 в частині щодо зменшення бюджетного відшкодування за квітень 2006 року в сумі 2038849,43 грн. згідно декларації по ПДВ, поданої до органів державної податкової служби 17.05.06. Відповідно до п.п.2.3.2 Порядку за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно: висвітлити показники, які відображаються суб'єктом господарювання у податковій та іншій звітності, та фактичні показники, виявлені у ході перевірки на підставі первинних документів податкового та бухгалтерського обліку суб'єкта господарювання у розрізі періодів у грошових одиницях, передбачених звітністю; у разі виявлення розбіжностей чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті нормативно-правових актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків, в якому дане порушення здійснено, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб суб'єкта господарювання щодо встановлених порушень. Такі відомості в акті перевірки частині щодо зменшення бюджетного відшкодування за квітень 2006 року в сумі 2038849,43 грн. відсутні. Крім того, при зменшенні бюджетного відшкодування за квітень 2006 роеу перевіряючі вийшли за межі періоду, який підлягав перевірці так як перевірявся період –01.04.05 по 31.03.06. Таким чином, акт перевірки в цій частині складений з порушенням вищевказаного Порядку не може бути підставою для направлення в цій частині податкового повідомлення-рішення на адресу ВАТ “Рівнеазот” та відповідно зменшення бюджетного відшкодування по ПДВ за квітень 2006 року.
Поряд зцим, штрафні (фінансові) санкції застосовані з порушенням чинного законодавства.
При досліджені доказів судом встановлено, що відносно ВАТ “Рівнеазот” 22.12.1997 року порушено провадження у справі про банкрутство. 03 березня 2000 року ухвалою господарського суду Рівненської області по справі № 7Б-209-3/10Б введено мораторій на задоволення майнових вимог кредиторів.
28 листопада 2005 року господарським судом Рівненської області по справі № 7Б-209-3/10Б було прийнято ухвалу, згідно якої в справі про банкрутство ВАТ “Рівнеазот” введено процедуру санації. Ухвалою господарського суду Рівненської області від 23.12.05 продовжено дію мораторію до дня припинення провадження у справі № 7Б-209-3/10Б про банкрутство ВАТ “Рівнеазот”.
На час проведення перевірки та прийняття оспорюваного рішення провадження у справі про банкрутство ВАТ “Рівнеазот” не закінчено. Дані обставини стверджені ухвалами по справі про банкрутство ВАТ “Рівнеазот” (а.с. 199 –а.с. 204 том І).
Відповідно до преамбули Закону № 2181-Ш, цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.92 № 2343-ХП із змінами та доповненнями (далі по тексту –Закон 2343-ХП).
Згідно ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.92 № 2343-ХП із змінами та доповненнями, мораторій на задоволення вимог кредиторів, це зупинення виконання боржником грошових зобов’язань щодо задоволення вимог кредиторів, це зупинення виконання боржником грошових зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов’язань та зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про ведення мораторію.
Відповідно до п.4 ст.12 Закону України № 2343-ХП «Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредитора не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)”.
Тобто, за змістом цієї норми штраф за невиконання зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) або їх неналежне виконання не нараховуються.
За наведених обставин позовні вимоги ВАТ “Рівнеазот” грунтуються на нормах чинного законодавства, підтверджені належними та допустимими доказами по справі, а тому підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України обов’язок доказування в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено та документально не підтверджено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Судові витрати по справі слід присудити позивачу з Державного бюджету України згідно ч.1 ст. 94 КАС України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задоволити. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0002442342/0/23-121 від 29.09.06.
2.Присудити з Державного бюджету України на користь ВАТ "Рівнеазот" ( 33017, м.Рівне-17, п/р 260030265799, і філії ВАТ "Державний експортно-імпортний банк" МФО 333539, код ЄДПРОУ 05607824) судовий збір ( державне мито) в сумі 85,00 грн.
Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили в порядку, передбаченому ч.1 ст.258 КАС України.
3.Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Гудак А.В.
Постанова підписана "01" грудня 2006 р.