Постанова № 290626, 23.11.2006, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
23.11.2006
Номер справи
12/162
Номер документу
290626
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59

Постанова

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" листопада 2006 р. Справа № 12/162

Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Гудак А.В. за участю секретаря судового засідання помічника судді Церковної Н.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

За позовом Відкрите акціонерне товариство "Рівнеазот"

до відповідача Державна податкова інспекція у м. Рівне

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0002422342/0/23-121 від 29.09.2006 року

від позивача –Коробка Н.М. - в.о нач.юр.відділу ( дов. в справі); Киріша Л.Г. - юрист ( дов. в справі); Салямон Л.А. - юрист ( дов. в справі);

від відповідача–Горфінкель О.Г. - ГПРІ дов. в справі; Маслюк О.М. - заст нач. юр.управління ( дов. в справі)

Статті 27, 29, 49, 51, 127 Кодексу адміністративного судочинства України роз’яснені.

В судовому засіданні оголошувалась перерва.

СУТЬ СПОРУ: ВАТ “Рівнеазот” звернувся з позовом про визнання недійсним (нечинним) податкового повідомлення-рішення № 0002422342/0/23-121 від 29.09.06. У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги. Поясненням суду, що оспорене рішення прийнято без встановлених підстав та з порушенням встановленого порядку їх прийняття. Вказують, що податковий кредит звітного періоду, відповідно до п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.94 із змінами та доповненнями складається із сум податків нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого податкового періоду у зв’язку із:

- придбанням або виготовленням товарів (у т.ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів у т.ч. інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у т.ч. при їх імпорті з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Підставою для нарахування податкового кредиту відповідно до п.п. 7.2.2 п.7.2 ст.7 цього Закону є податкова накладна, при цьому платник податку зобов’язаний вести реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді (абз. 3 п.п. 7.2.8 п.7.2 ст.7 Закону). Платники податку, відповідно до вимог абз. 1 п.п. 7.2.8 п.7.2 ст.7 даного Закону зобов’язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню ПДВ, зведені результати якого відображаються у податкових деклараціях.

Датою виникнення права платника податку на податковий кредит, відповідно до п.7.5 ст.7 Закону вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) –в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Таким чином, враховуючи вимоги вищенаведених норм Закону, суми сплаченого ВАТ “Рівнеазот” ПДВ за придбання товарів (робіт, послуг) ДчП “УПК –Ресурс”, ТОВ “Літа Холдінг” та ПП фірма “Аква –Рембуд”, всього –15521504,58 грн. були включені ВАТ “Рівнеазот” до складу податкового кредиту .

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, відповідно до п.п. 7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від’ємному значенні така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди ( у т.ч. розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності –зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 п,7.7 т.7 Закону, відповідно до п.п. 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону, має від’ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від’ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від’ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Також позивач зазначає, що до нього безпідставно оспорюваним рішенням застосовані штрафні санкції, оскільки відносно ВАТ “Рівнеазот” порушено провадження у справі про банкрутство та введено мораторій на задоволення майнових вимог кредиторів.

На час прийняття відповідачем оспорюваного рішення справа про банкрутство не вирішена по суті. Пунктом 4 ст. 12 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не застосовуються санкції за неналежне виконання зобов’язань щодо сплати податків.

Просить позов задоволити.

Відповідач подав заперечення на позов, де позов не визнає, обгрунтовуючи тим, що в порушення п.п. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.97 за № 168/97-ВР (із наступними змінами та доповненнями) підприємством завищений податковий кредит по податку на додану вартість за серпень 2005 року на загальну суму 1828,0 грн. (9139,94 грн. х 20% = 1828 грн.) на вартість списаного квасу “Пожежник”, який не призначається для використання в господарській діяльності підприємства.

Згідно статті 9 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" № 2285-4 від 23.12.04 та статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" (із наступними змінами та доповненнями) операції з ввезення природного газу на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України –звільняються від обкладення податком на додану вартість; операції з продажу ввезенного природного газу на митній території України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.

Тобто, вартість природного газу отриманого ВАТ “Рівнеазот” від ДП “УПК –Ресурс” (м. Київ) оподатковується за нульовою ставкою податку на додану вартість і відповідно ВАТ “Рівнеазот” не має права на податковий кредит по податку на додану вартість по отриманому природному газу від ДП “УПК –Ресурс” навіть при наявності податкових накладних виданих ДП “УПК –Ресурс”.

Таким чином, ВАТ “Рівнеазот” було порушено п.п. 7.4.2 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168/97-ВР від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями).

Багатоквартирний житловий фонд, відповідно до п.п. 5.4.9 п.5.4 ст.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” за № 334/94-ВР від 28.12.94 (із наступними змінами і доповненнями) відноситься до об’єктів соціальної інфраструктури платника податку.

Сорокавісьмиквартирний житловий будинок за № 15 МКР м. Рівне, який належить ВАТ "Рівнеазот" відноситься до складу соціальної інфраструктури позивача.

Об’єкти соціальної інфраструктури відносяться до невиробничих фондів. Згідно п.п. 8.1.4 п.8.1 ст.8 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” за № 334/94-ВР від 28.12.94 (із наступними змінами і доповненнями) під терміном “невиробничі фонди” слід розуміти капітальні активи, які не використовуються в господарській діяльності платника податку”.

Відповідно до абз. 3 п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168 від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями) податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку у зв’язку з “придбанням” (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у т.ч. інших необоротних матеріальних активів –незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у т.ч. при імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку”.

Згідно з п.п. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168/97-ВР від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями) “якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв’язку з таким придбанням (виготовленням) не включається до складу податкового кредиту.

В порушення абз. 3 п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168 від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями) ВАТ “Рівнеазот” в грудні 2005 року до складу податкового кредиту віднесено суми податку на додану вартість 20751,7 грн. у зв’язку з оплатою ПП фірми “Аква –Рембуд” виконаних підрядних опоряджувальних робіт у 48-квартирному житловому будинку за №15 МКР за № 92 в м. Рівне, який належить ВАТ “Рівнеазот” та відносить до соціальної інфраструктури (невиробничих фондів).

За грудень 2005 року завищено податковий кредит з податку на додану вартість на суму 20752,0 грн. та відповідно занижено податкове зобов’язання на суму 20752,0 грн.

Враховуючи вищевикладене, застосування штрафних санкцій податковим органом на підставі п.п. 17.1.9 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” за № 2181-Ш від 21.12.00 (із наступними змінами та доповненнями) є правомірним.

Просить в позові відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд –

в с т а н о в и в:

Державною податковою інспекцією у м. Рівне проведено планову виїзну комплексну документальну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ВАТ “Рівнеазот” за період з 01.04.05 по 31.03.06, про що складено акт перевірки б/н від 18.09.06. В результаті перевірки встановлено порушення п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.2, п.п. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” із змінами та доповненнями. На підставі матеріалів перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002422342/0/23-121 від 29.09.06, яким визначено суми податкового зобов’язання за платежем: податок на додану вартість в сумі 10322740,14 грн.. в т.ч. основний платіж –6881826,76 грн., штрафні (фінансові) санкції –3440913,38 грн. (а.с. 126 том П)

В акті перевірки (а.с. 69 том І) зазначено, що Управлінням громадського харчування ВАТ “Рівнеазот” від постачальника ТОВ “Літа Холдинг” в липні та серпні 2005 року був отриманий квас “Пожежник” Роксі із відображенням в бухгалтерському обліку проводками Дт 281 (товар на складі) Кт 631 (розрахунки з постачальниками) на суму отриманого квасу та Дт 641 (податок на додану вартість) Кт 631 (розрахунки з постачальниками). Податкові накладні зареєстровані в реєстрах податкових накладних по відповідних звітних періодах та суму ПДВ віднесена до складу податкового кредиту по податку на додану вартість по податкових накладних:

- № 3598 від 01.08.05 на загальну суму товару 4048,04 грн., ПДВ 20% - 809,61 грн., в т.ч. квас “Пожежник” на суму 2048,29 грн., ПДВ 20% - 409,66 грн.;

- № 3771 від 05.08.05 на загальну суму товару 2030,04 грн., ПДВ 20% - 406,01 грн., в т.ч. квас “Пожежник” на суму 1300 грн., ПДВ 20% - 260,00 грн.;

- № 3935 від 11.08.05 отриманий квас “Пожежник” на суму 1025,00 грн., ПДВ 20% - 205 грн.;

- № 3994 від 15.08.05 на загальну суму товару 99,67 грн., ПДВ 20% - 809,61 грн., в т. ч. квас “Пожежник” на суму 717,50 грн., ПДВ 20% - 143,50 грн.;

- № 3106 від 13.07.05 на загальну суму товару 920,83 грн., ПДВ 20% - 184,17 грн., в т.ч. квас “Пожежник” на суму 670 грн., ПДВ 20% - 134,00 грн.;

- № 3062 від 12.07.05 на загальну суму товару 884,70 грн., ПДВ 20% - 176,94 грн., в т.ч. квас “Пожежник” на суму 200 грн., ПДВ 20% - 40,00 грн.;

- № 3194 від 15.07.05 отриманий квас “Пожежник” на суму 1670 грн., ПДВ 20% - 334,00 грн.;

- № 3315 від 19.07.05 отриманий квас “Пожежник” на суму 1998,33 грн., ПДВ 20% - 399,67 грн.

В серпні 2005 року Управління громадського харчування ВАТ "Рівнеазот" зроблені бухгалтерські проводки Дт 683/6 (розрахунки з УГХ), Кт 281 (товар на складі) на суму 9139,94 грн. на передачу квасу із матеріально-відповідальної особи УГХ Мельничук О.Г. на ВАТ “Рівнеазот”. Для підтвердження списання квасу в кількості 5402 бутилки на суму 9139,94 грн. складений акт від 08.05.06 із відображенням в бухгалтерському обліку даної операції бухгалтерськими проводками Дт 911 (адміністратитивні втрати) Кт 683/6 (розрахунки УГХ).

В порушення п.п. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168 від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями), підприємством завищений податковий кредит по податку на додану вартість за серпень 2005 року в сумі 1828.0 грн. (9139,94 грн. х 20% = 1828 грн.) на вартість списаного квасу “Пожежник”, який не призначається в господарській діяльності підприємства.

Враховуючи вищевикладене, УГХ ВАТ “Рівнеазот” занижено податкове зобов’язання з податку на додану вартість по ВАТ “Рівнеазот” за серпень 2005 року на суму 1828,0 грн.

Однак, суми витрат з охорони праці, що належать до валових витрат юридичної чи фізичної особи, яка відповідно до законодавства використовує найману працю, відповідно до абз. 5 ст. 19 Закону України “Про охорону праці” № 2694-ХП від 14 жовтня 1992 року, визначаються згідно з переліком заходів та засобів з охорони праці, що затверджується Кабінетом Міністрів України. До складу валових витрат підприємства, відповідно до Переліку заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до валових витрат, затвердженого Постановою КМУ № 994 від 27 червня 2003 року, включаються суми витрат щодо надання працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, спеціального харчування, молока чи рівноцінних харчових продуктів, а також газованої солоної води.

Таким чином, частина придбаного у ТОВ “Літа-Холдинг” квасу “Пожежник”, яка була використана ВАТ “Рівнеазот” для забезпечення вимог з охорони праці (надання спеціального харчування працівникам підприємства) було віднесено ВАТ “Рівнеазот” до складу валових витрат, що свідчить про те, що даний товар був придбаний для забезпечення господарської діяльності підприємства. ПДВ з цієї суми становить 1828,00 грн.

До складу податкового кредиту, відповідно до п.п. 7.4.4 та п.п. 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону не включаються суми сплаченого податку у зв’язку із придбанням товарів (послуг), які не призначаються для іх використання в господарській діяльності такого платника та не підтверджені податковими накладними.

У разі коли товари (роботи, послуги) виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, відповідно до п.п. 7.4.3 п.7.4 ст.7 Закону, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого) податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.Оскільки вказаний товар використовувався ВАТ “Рівнеазот” для здійснення господарської діяльності та суми сплаченого ВАТ “Рівнеазот” ПДВ були підтверджені податковими накладними, частка сплаченого ПДВ за придбаний квас “Пожежник” –1828,00 грн. правомірно включено до складу податкового кредиту за звітний період –серпень 2005 року.

Поряд з цим, в акті перевірки зазначено, що 48-квартирний будинок № 15 МКР № 92 м. Рівне, який належить ВАТ “Рівнеазот”, відноситься до соціальної інфраструктури ВАТ “Рівнеазот”.

Відповідно до абз. 3 п.п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168 від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями) податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку у зв’язку з “придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у т.ч. інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у т.ч. при їх імпорті. З метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку, а також згідно з п.п. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168 від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями) нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв’язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту”.

В порушення абз. 3 п.п. 7.4.1. п.п. 7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” за № 168 від 03.04.97 (із наступними змінами та доповненнями) ВАТ “Рівнеазот” в грудні 2005 року до складу податкового кредиту віднесено суми податку на додану вартість 20751,7 грн. у зв’язку з оплатою ПП фірмі “Аква-Рембуд” виконаних підрядних опоряджувальних робіт у 48-квартирному житловому № 15 МКР № 92 м. Рівне, який належить ВАТ “Рівнеазот” та відноситься до соціальної інфраструктури (невиробничих фондів).

Таким чином, за грудень 2005 року завищено податковий кредит з податку на додану вартість на суму 20752,00 грн. та відповідно занижено податкове зобов’язання на суму 20752,0 грн.

Між тим, такий висновок не грунтується на вимогах чинного законодавства про оподаткування.

Дослідженими судом доказами встановлено, що 02 грудня 2004 року між ВАТ “Рівнеазот” (замовник) та ПП фірма “Аква-Рембуд” (підрядник) було укладено договір підряду на виконання буівельно-монтажних робіт № 2/12 (1603). Згідно якого підрядник зобов’язувався виконати роботи по завершенню будівельно-монтажних та опоряджувальних робіт у 48-квартирному житловому будинку, а замовник –прийняти та оплата вартість виконаних робіт на умовах та в порядку, визначених договором. В червні 2005 року ПП фірма “Аква-Рембуд” була зареєстрована платником податку на додану вартість (свідоцтво № 2493748 від 06.05.05) в зв’язку із чим до договору № 2/12 від 02.12.04 було укладено додаткову угоду № 1 від 10.08.05 та включено в договірну ціну ПДВ. В грудні 2005 року ПП фірма “Аква-Рембуд” було виконано ряд будівельно-монтажних робіт, про що між ВАТ “Рівнеазот” та ПП фірма “Аква-Рембуд” були підписані та скріплені печатками Акти приймання виконаних підрядних робіт. ПП фірма “Аква-Рембуд” на всі виконані роботи були надані податкові накладні. (а.с. 193 –а.с. 214, а.с. 217)

Відповідно до статуту ВАТ “Рівнеазот”, зареєстрованого розпорядженням Рівненського міського виконавчого комітету від 13 листопада 1995 року № 1533/р із змінами та доповненнями, викладеними в новій редакції, одним із предметів діяльності товариства є, зокрема, здійснення операцій з нерухомим майном. (а.с. 212, а.с. 215). Відповідно до п.п 7.4.1 п.7.4 ст.7 , п.п. 7.4.3 Закону України "Про ПДВ" податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст.6 та ст.8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у т.ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) освновних фондів (основних засобів, у т.ч. інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у т.ч. при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є суб'єктом оподаткування згідно із статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги) , основні фонди вважаються проданими за їх звичною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження). Отже, сума сплаченого ПДВ –20752,00 грн. за роботи по звершенню будівельно-монтажних та опоряджувальних робіт виконані ПП фірма “Аква-Рембуд” було правомірно включено до складу податкового кредиту.

Дослідженими судом доказами встановлено, що між ВАТ “Рівнеазот” та ДчП “УПК_Ресурс” (м. Київ) протягом липня-грудня 2005 року було укладено ряд договорів купівлі-продажу природного газу, а саме:

- Договір № 24/7 від 27.07.05 (реєстраційний номер № 1437 від 28.07.05) купівлі-продажу природного газу, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.08.05 по 31.08.05 природний газ в обсязі 29000000,0 куб.м. Ціна за 1000.0 куб.м. 393,0 грн., в т.ч. ПДВ 65,5 грн. Загальна сума договору складає 1139700,0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу, який становить 189950,0 грн.

- Договір № 12/09 від 23.08.05 (реєстраційний номер № 1569 від 01.09.05) купівлі-продажу природного газу, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.09.05 по 30.09.05 природний газ в обсязі 45500000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. 398,0 грн.. в т.ч. ПДВ 66,33 грн. Загальна сума договору складає 18507000, 0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу, який становить 308453,1 грн.

- Договір № 12/09/02 від 23.09.05 (реєстраційний номер № 1629 від 26.09.05) купівлі-продажу природного газу, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.10.05 по 31.10.05. природний газ в обсязі 26000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. –417,9 грн., в т.ч. ПДВ 69,65 грн. Загальна сума договору складає 10865400, 0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу.

- Додатковий договір № 1 до договору № 12/09/02 від 23.09.05.

- Додатковий договір № 2 від 31.10.05 до договору №12/09/02. Згідно якого “Продавець” зобов’язується передати з 01.11.05 по 31.11.05 природний газ в обсязі 10000000,0 куб.м.. досягаючи загальний обсяг поставки газу до 36000000,0 куб.м., а “Покупець” зобов’язується оплатити вартість природного газу на умовах даного договору. Ціна за 1000.0 куб.м. 439,50 грн., в т.ч. ПДВ 73,25 грн. Загальна сума договору складає 15822000,0 грн.

- Додатковий договір № 3 від 25.11.05 до договору № 12/09/02 від 23.09.05, згідно якого “Продавець” зобов’язується передати з 01.12.05 по 31.12.05 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м., а “Покупець” зобов’язується оплатити вартість природного газу на умовах даного договору. Ціна за 1000,0 куб.м. –439,50 грн., в т.ч. ПДВ 73,25 грн. Загальна сума договору складає 15822000,0 грн.

- Договір б/н (реєстраційний номер № 1985 від 27.12.05) купівлі-продажу природного газу. Згідно якого “Продавець” зобов’язується передати з 01.01.06 по 31.01.06 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. 487,85 грн., в т.ч. ПДВ 81,31 грн. Загальна сума договору складає 17562600,0 грн. Покупець додатково сплачує продавцю 2% збір у вигляді цільової надбавки до тарифу.

- Додатковий договір № 1 від 27.01.06 до договору № 1985 від 27.12.05, згідно якого “продавець” зобов’язується передати з 01.02.06 по 28.02.06 природний газ в обсязі 36000000,0 куб.м. Ціна за 1000,0 куб.м. –487,85 грн., в т.ч. ПДВ 81,31 грн. Загальна сума договору складає 17562600,0 грн.

- Додатковий договір № 2 від 20.02.06 до договору № 1985 від 27.12.05, згідно якого з 20.02.06 ціна за 1000,0 куб.м. 651,71 грн., в т.ч. ПДВ 108,62 грн.

На виконання вищевказаних договорів ДП “УПК-Ресурс” поставило ВАТ “Рівнеазот” природний газ згідно активів прийому-передачі природного газу:

Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.08.05 поставлено газу в кількості 22282,139 тис.куб.м. на загальну вартість 8932018,24 грн.. в т.ч. ПДВ 1488669,71 грн.

ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 30.09.05 податкові накладні:

№ 0000087 номенклатура –природний газ в кількості 6328,893 тис.куб.м. на загальну суму 2537000,0 грн.. в т.ч. ПДВ 422833,33 грн.;

№ 0000086 номенклатура –природний газ в кількості 2494,637 тис.куб.м. на загальну суму 1000000,0 грн., в т.ч. ПДВ 166666,67 грн.;

№ 0000088 номенклатура –природний газ в кількості 13458,609 тис.куб.м. на загальну суму 5395018,24 грн., в т.ч. ПДВ 899169,71.

Вказані податкові накладні ВАТ “Рівнеазот” включено в реєстр отриманих податкових накладних за вересень 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за вересень 2005 року.

Згідно акту прийому-передачі природного газу від 30.09.05 поставлено газу в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 10555066,08 грн., в т. ч. ПДВ 1759177,68 грн.

ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 25.10.05 податкову накладну:

№ 0000158 номенклатура –природний газ в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну суму 10555066,08 грн., в т. ч. ПДВ 1759177,68 грн.

Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за жовтень 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за жовтень 2005 року.

Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.10.05 поставлено газу в кількості 26000.00 тис.куб.м. на загальну вартість 11082708,0 грн., в т.ч. ПДВ 1847118,0 грн.

ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 30.1105 податкову накладну:

№ 0000270 номенклатура –природний газ в кількості 26000,00 тис.куб.м. на загальну суму 11082708,0 грн., в т.ч. ПДВ 1847118,0 грн.

Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за листопад 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за листопад 2005 року.

Згідно акту прийому-передачі природного газу від 30.11.05 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 16138440,0 грн., в т.ч. ПДВ 2689740,0 грн.

ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 23.12.05 податкові накладні:

№ 0000355 номенклатура –природний газ в кількості 18960,941 тис.куб.м на загальну суму 8500000,0 грн., в т. ч. ПДВ 1416666,67 грн.;

№ 0000356 номенклатура –природний газ в кількості 4684,468 тис.куб.м. на загальну суму 2100000,0 грн., в т.ч. ПДВ 350000,0 грн.;

№ 0000357 номенклатура –природний газ в кількості 1076,776 тис.куб.м. на загальну суму 482708,0 грн., в т.ч. ПДВ 80451,33 грн.;

№ 0000362 номенклатура –природний газ в кількості 11277,815 тис.куб.м. на загальну суму 5055732,0 грн., в т.ч. ПДВ 842622,0 грн.

Вказані податкові накладні ВАТ “Рівнеазот” включено в реєстр отриманих податкових накладних за грудень 2005 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за грудень 2005 року.

Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.12.05 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 16138440,0 грн., в т.ч. ПДВ 2689740,0 грн.

ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 19.01.06 податкову накладну:

№ 0000453 номенклатура –природний газ в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну суму 16138440,0 грн., в т.ч. ПДВ 2689740,0 грн.

Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за січень 2006 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за січень 2006 року.

Згідно акту прийому-передачі природного газу від 31.01.06 поставлено газу в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну вартість 17913778,56 грн.. в т.ч. ПДВ 2985629,76 грн.

ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 15.02.06 податкову накладну:

№ 0000052 номенклатура –природний газ в кількості 36000,00 тис.куб.м. на загальну суму 17913778,56 грн., в т.ч. ПДВ 2985629,76 грн.

Вказана податкова накладна ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за лютий 2006 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за лютий 2006 року.

Згідно акту прийому-передачі природного газу в лютому 2006 року поставлено газу з 01.02.06 по 19.02.06 в кількості 23505,741 тис.куб.м. на загальну вартість 11696573,31 грн., в т.ч. ПДВ 1949428,89 грн.. з 20.02.06 по 28.02.06 в кількості 823,259 тис.куб.м. на загальну вартість 536523,29 грн., в т.ч. ПДВ 89420,55 грн.

ВАТ “Рівнеазот” отримано від ДП “УПК-Ресурс” 31.03.06 податкові накладні:

№ 0000075 номенклатура природний газ в кількості 23505,741 тис.куб.м. на загальну суму 11696573,31 грн., в т.ч. ПДВ 1949428,89 грн.;

№ 0000077 номенклатура –природний газ в кількості 823,259 тис.куб.м. на загальну суму 536523,29 грн., в т.ч. ПДВ 89420,55 грн.

Вказані податкові накладні ВАТ “Рівнеазот” включена в реєстр отриманих податкових накладних за березень 2006 року та до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за березень 2006 року.

Всього в періоді, що перевірявся ДП “УПК-Ресурс” поставлено природного газу ВАТ “Рівнеазот” 206611,139 тис.куб.м. на загальну вартість 92993547,48 грн.. в т.ч. ПДВ 15498924,58 грн.

На момент проведення перевірки, розрахунки за отриманий газ ВАТ “Рівнеазот” проведено повністю.

Відповідно до п.7.1 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР від 03.04.97 поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням ПДВ.

Податкова накладна, згідно п.п. 7.2.3 п.7.2 ст.7 цього Закону складається у момент виникнення податкових зобов’язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Для операцій, що оподатковуються і звільненні від оподаткування, складаються окремі податкові накладні. Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом та виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг).

У разі звільнення від оподаткування, згідно п.п. 7.2.2 п.7.2 ст.7 цього ж закону, у випадках, передбачених ст.5 Закону, у податковій накладній робиться запис “Без ПДВ” з посиланням на відповідний підпункт пункту 5.1 чи пункт статті 5.

Об’єктом оподаткування, відповідно до п.п. 3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону, є операції платників податків з поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України. Підпунктом 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено перелік операцій за нульовою ставкою, яка до даної операції не застосовується.

З доказів, наявних в матеріалах справи, які були надані відповідачем разом із запереченням, які представник відповідача зазначив, що вони є неналежними доказами.

Суд, дослідивши дані докази та відповідно до ст. 70 КАС України є належними і допустимими та стосуються предмету позову.

Відповідно до ст.9 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та ст.8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України оподатковуються за нульовою ставкою на додану вартість, а операції з продажу ввезеного природного газу на митній території України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.

Ввезенням на митну територію України, відповідно до ст.1 Митного кодексу України № 92-ІУ від 11 липня 2002 року, вважається сукупність дій, пов’язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у відповідному напрямку.

Згідно копій договорів на постачання природного газу (а.с. 11 –а.с. 16 том П) між ДП компанією “Газ України” НАК “Нафтогаз України” (постачальник) та ДП “УПК –Ресурс” (покупець) згідно п.5 даних договорів ціна газу, крім того, ПДВ –0%.

Згідно із п.1.2 даних договорів постачається імпортований природний газ, отриманий НАК “Нафтогаз України” за зовнішньоекономічними контрактами та переданий Постачальнику за договором купівлі-продажу природного газу між НАК “Нафтогаз України” та Постачальником № 06/04-1275 від 24.12.04.

З копій податкових накладних між “продавцем” НАК “Нафтогаз України” та “покупцем” ДК "Газ України НАК “Нафтогаз України” (а.с. 17 –а.с. 2 4 том П) та копій додаткових накладних між ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” –“продавцем” та ДП “УПК –Ресурс” –“покупцем” ( а.с.25 - а.с.44 том 11), поставка газу на територію України здійснювалась за 0% ставкою ПДВ.

Отже, отримавши газ по зовнішньоекономічним контрактам на виконання договорів України ДП "Газ України"НАК "Нафтогаз України" продало цей газ за нульовою ставкою податку на додану вартість для ДП "УПК-Ресурс". Даний природний газ був переміщений на митну територію України та проданий. В подальшому такого переміщення не відбувалося.

Як зазначено в акті перевірки, ВАТ “Рівнеазот” отримувало природний газ від ДП “УПК-Ресурс”, а не від ДП “Газ України НАК “Нафтогаз України”.

Згідно п.4.3 договорів купівлі-продажу природного газу між ВАТ “Рівнеазот” - “покупець” та ДП “УПК –Ресурс” “платежі за природний газ проводиться покупцем шляхом перерахування грошових коштів в такому порядку: 100% вартості природного газу не пізніше 10.09.05; 10.10.05; 10.11.05; 10.03.06. Згідно статті 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами. У випадку невиконання п.4.3 договорів ВАТ “Рівнеазот” був би вимушений сплачувати за невиконання умов договору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення ( а.с. 138 - а.с. 146 том.1). ВАТ “Рівнеазот” виконав всі необхідні умови договорів та здійснив оплату природного газу на користь ДП “УПК - Ресурс”, відповідно до умов п.4.1 цих договорів, якими встановлено ціну за 1000,00 куб.м. у розмірі 327,50 грн., та крім цього, ПДВ у розмірі 20%. На цій підставі ДП “УПК - Ресурс” були виписані податкові накладні, а позивачем на підставі перерахування коштів та цих податкових накладних до складу податкового кредиту ПДВ ( а.с. 114- а.с.192 том.1).

Щодо продавця газу ДП “УПК - Ресурс” (м. Київ), то згідно довідки, наданої ДПІ у Печерському районі у м. Києві № 19720/7/15-810 від 13.09.06 зареєстроване, як платник ПДВ: знаходиться на обліку в ДПІ у Печерському районі м. Києва з 17.10.02; звітність. Зокрема декларації по ПДВ подавались за 2005 рік, березень 2006 року, що підтверджується їх копіями. В даних деклараціях в рядку 2 відсутні операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, відображені операції в рядку П за ставкою 20%. Поряд з цим з картки особового рахунку платника ПДВ ДП “УПК - Ресурс” станом на 13.09.06 переплата ПДВ становить 992868,00 грн. (а.с. 47 том П). Відповідачем не обгрунтовано та не доведено відсутність взаємозв'язку по даним сумам, відображеним в деклараціях по ПДВ та особовому рахунку.

В матеріалах справи наявна копія акта перевірки від 20.01.06 № 3/15.08 місцезнаходження суб’єкта підприємницької діяльності - ДП “УПК - Ресурс”, яким зазначено, що за юридичною адресою: м. Київ, вул. Рибальська, 2 не знаходиться, однак, з копій декларацій з ПДВ зазначено адресу: м. Київ, вул. Первомайського, 11/Г кв. 37. Огрунтування відповідача в цій частині відсутні.

Таким чином, дані докази спростовують доводи відповідача щодо безпідставного включення позивачем до податкового кредиту ПДВ по даним договорам поставки природного газу.

Окрім того, зміна податкових ставок і механізмів справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), згідно до ч.2 ст.7 Закону України “Про систему оподаткування” не можуть запроваджуватися Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно п.11.4 ст.11 Закону України “Про податок на додану вартість” № 168/97-ВР від 03.04.97 (далі –Закон № 168/97-ВР) зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком. У разі якщо іншим законом, незалежно від часу його прийняття, встановлюються правила оподаткування цим податком, відмінні від зазначених у цьому Законі, пріоритет мають норми цього Закону.

Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону № 168/97-ВР, об’єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків.

Купівля позивачем у ДП “УПК - Ресурс” природного газу не відноситься до операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка, а тому дана операція має оподатковуватися за ставкою 20 відсотків.

Оскільки, ст.9 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” № 2285-4 від 23.12.04 та ст.8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” встановлює нові правила оподаткування, відмінні від встановлених Законом № 168/97-ВР від 03.04.97 із змінами та доповненнями, останній має пріоритет при справлянні податку з ПДВ.

У зв’язку з наведеним, відповідач безпідставно оспорюваним рішенням визначив позивачу податкові зобов’язання з ПДВ у сумі 6881826,76 грн. та як наслідок –застосував штрафні (фінансові) санкції в сумі 3440913,38 грн.

Крім того, фінансові санкції застосовані з порушенням чинного законодавства.

При досліджені доказів судом встановлено, що відносно ВАТ “Рівнеазот” 22.12.1997 року порушено провадження у справі про банкрутство. 03 березня 2000 року ухвалою господарського суду Рівненської області по справі № 7Б-209-3/10Б введено мораторій на задоволення майнових вимог кредиторів.

28 листопада 2005 року господарським судом Рівненської області по справі № 7Б-209-3/10Б було прийнято ухвалу, згідно якої в справі про банкрутство ВАТ “Рівнеазот” введено процедуру санації. Ухвалою господарського суду Рівненської області від 23.12.05 продовжено дію мораторію до дня припинення провадження у справі № 7Б-209-3/10Б про банкрутство ВАТ “Рівнеазот”.

На час проведення перевірки та прийняття оспорюваного рішення провадження у справі про банкрутство ВАТ “Рівнеазот” не закінчено. Дані обставини стверджені ухвалами по справі про банкрутство ВАТ “Рівнеазот” (а.с. 221 –а.с. 225 том І).

Відповідно до преамбули Закону № 2181-Ш, цей Закон не регулює питання погашення податкових зобов’язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.92 № 2343-ХП із змінами та доповненнями (далі по тексту –Закон 2343-ХП).

Згідно ст. 1 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14.05.92 № 2343-ХП із змінами та доповненнями, мораторій на задоволення вимог кредиторів, це зупинення виконання боржником грошових зобов’язань щодо задоволення вимог кредиторів, це зупинення виконання боржником грошових зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов’язань та зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про ведення мораторію.

Відповідно до п.4 ст.12 Закону України № 2343-ХП «Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредитора не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)”.

Тобто, за змістом цієї норми штраф за невиконання зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) або їх неналежне виконання не нараховуються.

За наведених обставин позовні вимоги ВАТ “Рівнеазот” грунтуються на нормах чинного законодавства, підтверджені належними та допустимими доказами по справі, а тому підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України обов’язок доказування в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено та документально не підтверджено правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення.

Судові витрати по справі слід присудити позивачу з Державного бюджету України згідно ч.1 ст. 94 КАС України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задоволити. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0002422342/0/23-121 від 29.09.06.

2.Присудити з Державного бюджету України на користь ВАТ "Рівнеазот" ( 33017, м.Рівне-17, п/р 260030265799, в філії ВАТ "Державний експортно-імпортний банк" МФО 333539, код ЄДПРОУ 05607824) судовий збір ( державне мито) в сумі 85,00 грн.

Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили в порядку, передбаченому ч.1 ст.258 КАС України.

3.Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Гудак А.В.

Постанова підписана "04" грудня 2006 року