ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2013 року 11:11 Справа № 0870/10872/12 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Стрельнікової Н.В.
при секретарі Чистяковій К.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими
платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби, м. Запоріжжя
до: Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат»,
м. Запоріжжя
про стягнення частини чистого прибутку;
за участю представників сторін:
від позивача: Крошка В.В., за довіреністю №25/8/10 від 28.03.2012;
Гавриленко Д.В, за довіреністю №33/8/10 від 04.04.2012;
від відповідача: Різніченко І.А., за довіреністю №14/2183 від 03.09.2012;
ВСТАНОВИВ:
Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великим платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби (далі - позивач, СДПІ) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративний позовом до Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» (далі відповідач, ПАТ «ЗАК») про стягнення заборгованості.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за наслідками поведеної у 2006 році перевірки та винесення податкового повідомлення-рішення, відповідачем не виконано обов'язку зі сплати до Державного бюджету України частини чистого прибутку (доходу), а відтак така сума підлягає стягненню в судовому порядку.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просять суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судових засіданнях заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях на позов вх. №51224 від 03.12.2012, згідно яких представник відповідача вважає, що предметом спору є відносини між учасниками господарського товариства, які згідно п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України підсудні господарським судам, а саме: справи що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером). На підставі викладеного, представник відповідача вважає, що позивач не є органом, який здійснює контроль в спірних правовідносинах, натомість органом, який здійснює функції з управління частками (акціями), що належать державі у статутному фонді підприємства (тому числі контролю) є Фонд державного майна України, тому справа не підвідомча розгляду в адміністративних судах.
Вислухав пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами суд встановив.
Відповідач - Публічне акціонерне товариство «Запорізький абразивний комбінат», пройшов процедуру державної реєстрації, отримав, видане Виконавчим комітетом Запорізької міської ради, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №029395 від 25.12.1995, а відтак набув правового статусу суб'єкта господарювання в розумінні ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 №755-IV, згідно з яким державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Посадовими особам спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя проведена виїзна планова перевірка ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2004 по 31.03.2006 року, за результатами якої було складено акт перевірки № 71/08-02/00222226 від 28.07.2006 (далі - акт перевірки).
Проведеною перевіркою зокрема було встановлені порушення ст. 72 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» від 27.11.2003р., ст. 65 Закону України «Про державний бюджет на 2005 рік» від 23.12.2004, вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2004р. №405 «Про затвердження Порядку і нормативу відрахування до загального фонду Державного бюджету України частин прибутку (доходу) господарськими організаціями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році», вимог Постанови Кабінету міністрів України від 15.01.2005р. №50 «Про затвердження Порядку і нормативу відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) господарськими організаціями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році» в результаті чого підприємство не сплатило до загального фонду Державного бюджету України дивіденди на загальну суму 1217386 грн., у тому числі по періодах: за І квартал 2004р. - 37305 грн., за ІІ квартал 2004р. - 122310 грн., за ІІІ квартал 2004р. - 190755 грн., за IV квартал 2004р. - 141098 грн., за І квартал 2005 р. - 241313 грн., за ІІ квартал 2005 р. - 187695 грн., за ІІІ квартал 2005 р. - 170055 грн., за IV квартал 2005р. - 126855 грн.
На підставі акта перевірки позивачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від № 0001011312/0 від 08.08.2006, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання за платежем: частина прибутку, що вилучається до бюджету до бюджету, на загальну суму 1826079 грн. 00 коп., в тому числі за основним платежем - 1217386 грн. 00 коп., за штрафними санкціями - 698693 грн. 00 коп.
Постановою господарського суду Запорізької області від 26.04.2007 р. у справі № 18/102/07-АП-23/222/07-АП вищезазначене податкове повідомлення-рішення було визнано протиправним та скасовано.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2012 р. вищезазначена постанова господарського суду скасована, податкове повідомлення-рішення № 0001011312/0 від 08.08.2006 та похідні в частині визначення ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» основного платежу з частини прибутку в сумі 1217386,00 грн. як податкового зобов'язання та нарахованих штрафних (фінансових) санкцій визнано протиправними і нечинними та в частині нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі 608693,00 грн. скасовано.
Як вбачається зі змісту постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2012, податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжя № 0001011312/0 від 08.08.2006 визнано недійсним у зв'язку з тим, що зобов'язання зі сплати частини прибутку до бюджету не визначається як податкове зобов'язання.
Відтак, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету.
Дослідивши наявні в матеріалах справи допустимі та належні докази у їх сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю, за наступних підстав.
Судом встановлено, що розмір державної частки у статутному фонді ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» протягом 2004-2005 років складав 15%.
Статтею 72 Закону України «Про держаний бюджет на 2004 рік» від 27.11.2003р. №1344-IV встановлено, що господарські організації, зокрема: акціонерні холдингові, лізингові компанії а інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують за результатами фінансово-господарської діяльності 2003 року та щоквартальної фінансово-господарської діяльності 2004 року до загального фонду Державного бюджету України частину чистого прибутку відповідно до розмір державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах. Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу) визначених цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 3 пункту 2 Порядку і нормативу відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) господарськими організаціями за результатами фінансово-господарської діяльності у 2003 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2004 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 405 (далі - Порядок № 405) встановлено, що відрахування частини прибутку (доходу) провадяться: господарськими товариствами та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) у розмірі 15 відсотків чистого прибутку, розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, відповідно до розміру цих часток (акцій, паїв).
Пунктом 3 Порядку 405 передбачено, що визначена відповідно до цих Порядку і нормативу частина прибутку (доходу) сплачується у строки , які встановлені для сплати податку на прибуток підприємств і нараховується на відповідні рахунки з обліку надходжень до загального фонду Державного бюджету України, відкриті в органах державного казначейства.
Відповідно до пункту 4 Порядку №405 інформацію щодо нарахування та сплати частини прибутку (доходу) відповідно до цих Порядку і нормативу господарські організації подають центральним та місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони належать, або здійснюють функції з управління частками (акціями, паями), що належать державі у їх статутному фонді, та відображають у декларації з податку на прибуток:
- за рядком 20 - авансові внески, нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів;
- за рядком 21 - дивіденти та прирівняні до них платежі, що сплачуються до бюджету державними не корпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.
Статтею 5 Закону України «По Державний бюджет на 2005 рік» від 23.12.2004р. №2285-IV визначено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України часину прибутку (доходу).
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.
Пунктом 2 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 50 від 15 січня 2005 р. (далі - Порядок № 50), визначено, що Відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно достатті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік") та за результатами фінансово-господарської діяльності у січні - лютому 2005 р. здійснюється державними, в тому числі казенними, підприємствами (крім державного підприємства "Енергоринок") та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Пунктом 3 Порядку № 50 передбачено, що відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році, починаючи з березня, здійснюється державними, у тому числі казенними, підприємствами (крім державного підприємства "Енергоринок") та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами у розмірі 50 відсотків, а акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі 30 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Згідно наданих позивачем декларацій з податку на прибуток за 2004 та 2005 роки, ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» у відповідних періодах не нараховано та не сплачено частину прибутку (доходу) до Державного бюджету.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.10.2012 оскаржуване податкове повідомлення-рішення визнано недійсним в силу того, що визначення платежу по сплаті до державного бюджету частини прибутку не може прирівнюватись до поняття податкового зобов'язання.
Разом з тим, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд зазначив про правомірність визначення відповідачу контролюючим органом до сплати до загального фонду Державного бюджету України частини чистого прибутку відповідно до розміру державної частки (акції, паїв) у їх статутних фондах, що передбачено ст. 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", та ст. 65 Закону України «Про державний бюджет на 2005 рік».
З аналізу вищенаведених норм права вбачається, що сплата до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) є обов'язком відповідача, а відтак сума підлягає стягненню до Державного бюджету України.
Згідно п.п. 19-1.1.38 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби виконують такі функції: здійснюють інші функції, визначені законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Згідно п.3 ч.1 ст. 4 Бюджетного кодексу України, бюджетне законодавство складається з закону про Державний бюджет України.
Відповідно п. 23 ч.1 ст. 2 вказаного Кодексу, доходи бюджету - податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, власні надходження бюджетних установ).
Згідно ч.1 ст. 9 Бюджетного кодексу України доходи бюджету класифікуються за такими розділами: податкові надходження; неподаткові надходження; доходи від операцій з капіталом; трансферти. Відповідно до ч.3 ст. 9 Бюджетного кодексу України, неподатковими надходженнями визнаються: доходи від власності та підприємницької діяльності; адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності; інші неподаткові надходження.
Згідно з додатком №1 до Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» та Додатком №1 до Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» частина прибутку (доходу) господарських організацій, що вилучається до бюджету є неподатковими надходженнями як доходи від власності та підприємницької діяльності (код 21010000) (наказ МФУ № 604 від 27.12.2001 «Про бюджетну класифікацію і її впровадження»).
В свою чергу Додатком №8 до Закону «Про державний бюджет України на 2004 рік» та Додатком №8 до Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» визначено, що ДПА України здійснює контроль за справлянням (стягненням) платежу за кодом бюджетної класифікації 21010000.
Аналіз зазначених норм законодавства свідчить, що позивач як орган державної влади, звернувшись з відповідним адміністративним позовом, реалізував свої владні управлінські функції і виступив як суб'єкт владних повноважень.
Отже, позивач є суб'єктом владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України і справа за його позовом належить до компетенції адміністративних судів.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 2, 7-12, 17, 94, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» про стягнення частини чистого прибутку задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» на користь Державного бюджету України суму частини чистого прибутку за 2004, 2005 роки у розмірі 1 217 386 гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через Запорізький окружний адміністративний суд апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова буде складена в повному обсязі у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.
Суддя Н.В. Стрельнікова