ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2013 року м. Київ К-37595/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Вербицької О.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.07.2009
та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2009
у справі № 2а-1855/09/0570
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку
про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»звернулося до суду з позовом про скасування рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку від 03.12.2008 № 0002661322/43666/10/15-16-23/05 в частині нарахування суми штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 19 258,45 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2009, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.07.2009, позов задоволено; визнано протиправним та скасовано спірне рішення податкового органу в частині застосування штрафних санкцій на суму 19 258,45 грн.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій; прийняти нове судове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального права.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами проведеної відповідачем планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 по 30.06.2008, складено акт від 21.11.2008 № 1181/15-16-23/5-03361075, в якому зафіксовано порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: здійснення позивачем роздрібної торгівлі за готівкові кошти в період з 04.10.2005 по 20.11.2006 без проведення розрахункових операцій через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій на загальну суму 3 851,69 грн.
На підставі результатів вказаної перевірки, 03.12.2008 відповідачем прийняте рішення № 0002661322/43666/10/15-16-23/05 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 38 228,95 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно з п. 1 ст. 9 зазначеного Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) , на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз»протягом 2005 -2006 років надавало послуги з розподілення та постачання газу. Розрахунки з населенням здійснювались у готівковій формі через касу підприємства, про що замовнику видавався прибутковий касовий ордер, дані про який вносяться до відповідної каси.
Відповідно до п. 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ України 15.12.2004 № 637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Згідно із п. 3.1 зазначеного Положення касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, тощо, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів, а п. 3.2 Положення передбачено, що касові операції, які проводяться відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Разом з тим, відповідно до п. 15 Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 938, послуги з монтажу (демонтажу), ремонту та технічного обслуговування газових приладів і пристроїв та лічильників газу, що надаються на підставі заяви споживача (крім робіт, зазначених у пункті 14), оплачуються споживачем у визначеному порядку за встановленими тарифами (цінами), з урахуванням вартості обладнання, його вузлів і деталей.
Як встановлено судами з підтвердженням матеріалів справи, Дебальцевське УГГ ВАТ «Донецькоблгаз»надає послуги з газопостачання, до складу яких входить вартість матеріалів; факт надання таких послуг підтверджується актом прийому-передачі послуг, в який включено вартість матеріалів, необхідних для надання послуг.
Крім того, судами попередній інстанцій зазначено про порушення податковим органом строків застосування санкцій, передбачених ст. 250 Господарського кодексу України.
Таким чином, з урахуванням наведеного, суди обох інстанцій дійшли вірного висновку про неправомірність прийняття Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку спірного рішення від 03.12.2008 № 0002661322/43666/10/15-16-23/05 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 19 258,45 грн.
Зважаючи на вищезазначене та за відсутності порушень норм матеріального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку відхилити.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.07.2009 та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16.04.2009 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.В. Вербицька