Постанова № 29049673, 24.12.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.12.2012
Номер справи
2а-13676/12/0170/3
Номер документу
29049673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 грудня 2012 р. Справа №2а-13676/12/0170/3

(11:33) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача - Меметова М.Р., дов.,

відповідач - ОСОБА_1, пасп.

Суть справи:

Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 3352,75 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог п.1 ч. 1 ст. 4, п.2 ч. 1 ст. 6, ч.8 ст. 9 Закону України № 2464 від 08.07.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив відмовити в задоволенні позову.

З урахуванням вищевикладеного, заслухавши представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим подані звіти про нарахування єдиного внеску, зокрема:

- за грудень 2011 року - в сумі 405,61 грн.,

- за січень 2012 року - в сумі 433,49 грн.,

- за лютий 2012 року - в сумі 433,49 грн.,

- за березень 2012 року - в сумі 441,97 грн.,

- за квітень 2012 року - в сумі 441,97 грн.,

- за травень 2012 року - в сумі 441,97 грн.,

- за червень 2012 року - в сумі 441,97 грн.

УПФУ в Сімферопольському р-ні АР Крим направлено на адресу відповідача вимоги про сплату заборгованості, зокрема:

- № 142 С від 01.02.2012 р. - в сумі 283,29 грн.,

- № 291С від 01.03.2012 р. - в сумі 394,86 грн.,

- № 509С від 02.04.2012 р. - в сумі 394,86 грн.,

- № 667 С від 03.05.2012 р. - в сумі 441,97 грн.,

- № 839С від 01.06.2012 р. - в сумі 441,97 грн.,

- № 1010с від 02.07.2012 р. - в сумі 441,97 грн.,

- № 1160с від 01.08.2012 р. - в сумі 441,97 грн.

07.08.2012 р. УПФУ в Сімферопольському р-ні АР Крим на адресу відповідача винесено рішення про застосування штрафу в розмірі 301,09 грн. та нарахування пені в розмірі 210,77 грн., що в загальному розмірі становить 511,86 грн., за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яке отримано відповідачем 13.08.2012 р., про що в матеріалах справи наявна копія поштового повідомлення про вручення.

Згідно з довідкою-розрахунком позивача заборгованість відповідача зі сплати сум єдиного внеску складає в загальному розмірі 3352,75 грн., зокрема:

- 2840,89 грн. - за основним платежем,

- 511,86 грн. - за штрафним (фінансовими) санкціями.

Заборгованість відповідача в сумі 3352,75 грн. підтверджується карткою особового рахунку відповідача, наявною в матеріалах справи.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює реєстрацію та веде облік платників єдиного внеску та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, забезпечує надходження єдиного внеску, сум фінансових санкцій страхових внесків та інших платежів до Фонду.

Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням сум єдиного внеску, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2464 у період до перетворення Пенсійного фонду на неприбуткову самоврядну організацію відповідно до пункту 12 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" завдання та функції Пенсійного фонду та його територіальних органів щодо збору та ведення обліку єдиного внеску виконують відповідно Пенсійний фонд та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду в Сімферопольському районі АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України № 2464 від 07.08.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 12 Закону України № 2464 Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі, щодо стягнення єдиного внеску, є публічно правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Згідно пункту 1 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому - числі, філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, яким в даному випадку є календарний місяць.

Відповідно до ч. 12 Закону України № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, вважається недоїмкою (пункт 6 ч. 1 статті 1 Закону України № 2464), строк давності щодо стягнення якої не застосовується відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону України № 2464.

Згідно з довідкою-розрахунком заборгованості по ФОП ОСОБА_1 сума заборгованості відповідача зі сплати єдиного внеску за основним платежем за період грудень 2011 р. - червень 2012 р. станом на 24.12.2012 р. дорівнює 2840,89 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закона України № 2464 суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закона України № 2464 територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Позивачем згідно рішення № 1021 від 07.08.2012 р. застосовані до відповідача штрафні санкції у сумі 301,09 грн. та нараховано пеню в сумі 210,77 грн.

Сума заборгованості у загальному розмірі 3352,75 грн. станом на 24.12.2012 року за період грудень 2011 року - червень 2012 року відповідачем на дату розгляду справи не погашена, відповідних доказів в порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано.

Позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

В судовому засіданні 24.12.12 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. В повному обсязі постанову складено 28.12.12 р.

Керуючись ст.ст. 94, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного Фонду України в Сімферопольському районі АРК (ЄДРПОУ 22259661) 3352,75 грн. заборгованості з єдиного внеску за період грудень 2011 року - червень 2012 року; з штрафних санкцій та пені за рішенням №1021 від 07.08.2012 р.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.