ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/4085/12
"01" лютого 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Баб'юка П.М.
при секретарі судового засідання Костецька Н.Т.
за участю:
прокурора: Ковальчук О.Р.,
представника позивача: Рибачка П.А.,
представників відповідача: Прімєрової Н.Г., Кочеркевича Т.Б.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі структурного підрозділу - Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільпромгаз ЛХЗ" про стягнення фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері (надалі - прокурор) в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі структурного підрозділу Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Тернопільській області (надалі - позивач, Головтрансінспекція) звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільпромгаз ЛХЗ» (надалі - відповідач, ТОВ «Тернопільпромгаз ЛХЗ») про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали з мотивів викладених у позовній заяві. Додатково вказали, що постанова про застосування фінансових санкцій, на підставі якої заявлено даний позов, не оскаржена відповідачем у встановленому порядку. Крім цього, представник позивача зазначив, що відповідачу раніше надавалась ліцензія на внутрішні перевезення вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами серія АВ №462877, проте, після внесення змін в законодавство про автомобільний транспорт відповідач повинен був отримати ліцензію на перевезення небезпечних вантажів, що останнім зроблено не було.
Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали з мотивів, викладених у наданих суду письмових запереченнях. Також підтвердили, що постанова про застосування фінансових санкцій №144426 від 10.09.2012 не оскаржувалась відповідачем у встановленому порядку.
Крім цього, керівник відповідача зазначив, що попередня ліцензія на внутрішні перевезення вантажів серії АВ №462877 отримана попереднім керівництвом товариства. На даний час відповідач не вбачає необхідності в отриманні ліцензії на перевезення небезпечних вантажів, оскільки вважає, що такі перевезення здійснюються відповідачем для власних потреб і не підлягають ліцензуванню.
Заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Головавтотрансінспекцією 15.08.2012 о 10:50 год. під час рейдової перевірки ділянки дороги (Тернопільська область, 190 км.+100 м. автомобільна дорога М-12, пост ДАІ №2) проведено перевірку транспортного засобу (вантажного автомобіля ЗІЛ 431410, д.н.з.ВС5991ВК), що належить ТОВ «Тернопільпромгаз ЛХЗ» під час надання послуг з перевезення небезпечного вантажу.
В результаті перевірки виявлено порушення ст.48 та абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: надання послуг з перевезення небезпечних вантажів без оформлення ліцензійної картки.
За результатами перевірки складено акт №035582 від 15.08.2012. Від підписання казаного акта водій транспортного засобу відмовився, про що посадовими особами Головтрансінспекції зроблено відповідний запис у акті відповідно до вимог п.22 Порядку здійснення державного контролю.
10 вересня 2012 року заступником начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Тернопільській області розглянуто справу про порушення ТОВ «Тернопільпромгаз ЛХЗ» законодавства про автомобільний транспорт та на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт» винесено постанову №144426 про застосування до відповідача фінансових санкцій в сумі 1700 грн.
Постанова направлена відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримана ним 14.09.2012.
Відповідно до п. 3 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 8 листопада 2006 року (надалі - Порядок здійснення державного контролю) органом державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Стаття 20 Закону України «Про перевезення небезпечних вантажів» передбачає, що перевезення небезпечних вантажів допускається за наявності відповідно оформлених перевізних документів, перелік і порядок подання яких визначається нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність транспорту.
Згідно вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами, на підставі яких виконуються внутрішні перевезення вантажів на договірних умовах, є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», обов'язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - ліцензійна картка, свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
Абзацом 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільного перевізника застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п27 Порядку здійснення державного контролю у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
Згідно вимог пунктів 28-29 Порядку здійснення державного контролю фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову. У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Доказів добровільної сплати вказаної фінансової санкції чи оскарження постанови про її накладення відповідачем не представлено, а судом не здобуто.
З твердженням відповідача про те, що ТОВ «Тернопільпромгаз ЛХЗ» здійснювало перевезення небезпечного вантажу для власних потреб, що є частиною технологічного процесу, а тому, даний вид господарської діяльності не підлягає ліцензуванню, суд не погоджується враховуючи наступне:
Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію.
В даному випадку відповідач здійснював доставку продукції покупцю, - відокремленому підрозділу Волочиського машинобудівного заводу ПАТ «Мотор Січ», на підставі договорів поставки від 03.01.2012 №38/12-Д(ЦМТС) та від 26.07.2012 №000104/1, а тому, суд критично оцінює твердження відповідача, що вказане вантажне перевезення здійснювалось не на договірних умовах і для власних потреб.
За наведених обставин, враховуючи також, що відповідач не скористався своїм правом на оскарження постанови про застосування фінансових санкцій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільпромгаз - ЛХЗ" (вул. Бродівська, 8В, с. Біла, Тернопільський район Тернопільської області, і.код 35194094) 1700,00 грн. (одну тисячу сімсот гривень) фінансових санкцій в дохід Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
В повному обсязі постанова складена 02 лютого 2013 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.