ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2013 р. Справа № 2а/0470/14387/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЄфанової О.В. при секретаріЛегкій Ю.Г. за участю: позивача відповідача Журавльова О.С. Коцюба І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпроклінер" до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області Державної податкової служби про вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпроклінер» до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровськ Дніпропетровської області Державної податкової служби, в якому позивач, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить:
скасувати рішення Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №19692/10/18-315 від 21.08.2012 року про невизнання податкової звітності TOB «ДНІПРОКЛІНЕР» з податку на додану вартість за липень 2012 року податковою декларацією;
зобов'язати Лівобережну міжрайонну державну податкову інспекцію м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26005213, місто Дніпропетровськ, проспект Газети «Правда», 95а) прийняти податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОКЛІНЕР» (код ЄДРПОУ 37071009) з податку на додану вартість за липень 2012 року датою її фактичного отримання, тобто 17.08.2012 р.;
зобов'язати Лівобережну міжрайонну державну податкову інспекцію м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26005213, місто Дніпропетровськ, проспект Газети «Правда», 95а) відобразити показники (дані) податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОКЛІНЕР» (код ЄДРПОУ 37071009) з податку на додану вартість за липень 2012 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОКЛІНЕР» (код ЄДРПОУ 37071009);
зобов'язати Лівобережну міжрайонну державну податкову інспекцію м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26005213, місто Дніпропетровськ, проспект Газети «Правда», 95а) у десятиденний строк з дня отримання судового рішення у даній справі, яке набрало законної сили, подати звіт про виконання судового рішення у даній справі.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач неправомірно встановив порушення норм ст. 48 Податкового кодексу України, безпідставно не визнав податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2012 року та незаконно відмовився у її прийнятті.
Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що за результатами перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року встановлені порушення п.48.3, пп.48.5.1 п.48.5 ст.48 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим податковим органом правомірно не визнано зазначену податкову звітність.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, у задоволенні позову просив відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що TOB «ДНІПРОКЛІНЕР» зареєстроване виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради за №12241020000049469 від 23.04.2010 року та є платником податку на додану вартість.
17.08.2012 року TOB «ДНІПРОКЛІНЕР» подало податкову декларацію з ПДВ за період липень 2012 року, яка була заповнена та подана до Лівобережної МДПІ м.Дніпропетровська відповідно ст. 48, ст. 49 Кодексу та Наказу Державної податкової адміністрації України «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» №41 від 25.01.2011 року.
23.08.2012 року на адресу позивача надійшло рішення «Про надання податкової звітності» №19692/10/18-315 від 21.08.2012 року, у якому Лівобережна МДПІ м.Дніпропетровська зазначає, що податкова декларація TOB «ДНІПРОКЛІНЕР» з ПДВ за період липень 2012 року не вважається податковою звітністю оскільки при складанні податкової декларації, були порушенні п. 48.3 та п.п. 48.5.1 п.45.8 ст.48 Кодексу, а саме додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» не підписаний відповідними посадовими особами та не скріплений печаткою підприємства.
Не погодившись із даним рішенням №19692/10/18-315 від 21.08.2012 року, TOB «ДНІПРОКЛІНЕР» розпочало процедуру адміністративного оскарження вищезазначеного рішення та подало скаргу до Державної податкової служби у Дніпропетровській області та повторну скаргу до Державної податкової служби України за результатами розгляду яких рішення Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Дніпропетровська №19692/10/18-315 від 21.08.2012 року було залишено без змін.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
відмітка про звітування за спеціальним режимом;
код виду економічної діяльності (КВЕД);
код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Пунктом 48.5 ст.48 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником.
Згідно із п. 9 р. І Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 N1492, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за N 1490/20228 (надалі - Порядок № 1492), до податкової звітності з податку на додану вартість (далі - податкова звітність) належать:
податкова декларація з податку на додану вартість (далі - декларація); податкова декларація з податку на додану вартість (скорочена) (далі - декларація (скорочена));
податкова декларація з податку на додану вартість (спеціальна) (далі - декларація (спеціальна));
податкова декларація з податку на додану вартість (переробного підприємства) (далі - декларація (переробного підприємства));
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок;
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (щодо діяльності відповідно до статті 209 розділу V Кодексу);
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (щодо діяльності відповідно до пункту 209.18 статті 209 розділу V Кодексу);
уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (щодо діяльності відповідно до пункту 1 підрозділу 2 розділу XX Кодексу);
копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді;
розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.
Тобто, додатки до декларації з ПДВ, не є самою декларацією, і певні недоліки у оформленні або поданні цих додатків, не є підставою для невизнання декларації з ПДВ як податкової декларації.
Щодо надання суду оригіналу для огляду та копії у справу декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року, яка начебто отримана податковою службою, то суд оцінює зазначені документи критично, оскільки ці документи мають очевидні розбіжності в датуванні аркушів декларації з додатками, поданих в один податковий період та візуальні розбіжності у способі внесення даних при формуванні додатку №5.
Таким чином позовна вимога щодо протиправності рішення Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №19692/10/18-315 від 21.08.2012 року про невизнання податкової звітності TOB «ДНІПРОКЛІНЕР» з податку на додану вартість за липень 2012 року податковою декларацією є обгрунтованою, а зобов'язання прийняти таку декларацію є відповідним способом відновлення порушеного права.
Також, відповідно до Інструкції "Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби", затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації від 18.07.2005 № 276, облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення.
З метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками. Форми карток особових рахунків мають лицьову та зворотну сторони.
Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
У картках особових рахунків платників податків на дату проведення останньої облікової операції підбиваються підсумки за всіма графами карток особових рахунків з початку місяця та з початку року (крім граф, що відображають сальдо розрахунків з бюджетом). На кінець місяця після проведення останньої операції здійснюється запис указаних підсумкових рядків до особового рахунку.
Не менше ніж раз на квартал працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності проводиться вибіркова перевірка правильності проведених операцій в особових рахунках платників.
Податковий борг платника податків, зборів (обов'язкових платежів) обліковується в картках особових рахунків, що ведуться підрозділом адміністрування облікових показників та звітності органу державної податкової служби у порядку, визначеному цією Інструкцією.
Для контролю за погашенням податкового боргу та застосуванням передбачених нормативно-правовими актами заходів з його ліквідації за запитами підрозділів органу державної податкової служби підрозділом адміністрування облікових показників та звітності формуються відомості про платників, що мають податковий борг. Зазначені відомості формуються на дату запиту для подальшої передачі вказаним підрозділам в електронному вигляді.
На суми податкового боргу підрозділом забезпечення податкових зобов'язань органами державної податкової служби формуються податкові вимоги за формою та в порядку, затвердженими наказом ДПА України від 03.07.2001 № 266 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків". Податкові вимоги формуються засобами програмного забезпечення на підставі облікових даних карток особових рахунків платників податків та реєструються у реєстрі виданих податкових вимог за кожним боржником окремо.
Таким чином, наведені положення законодавства дають підставу для висновку про наявність у платника податків матеріально-правового інтересу в тому, щоб дані карток особових рахунків правильно відображали фактичний стан платежів до бюджету.
Отже, позовні вимоги щодо необхідності зобов'язання відповідача відобразити показники (дані) податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОКЛІНЕР» (код ЄДРПОУ 37071009) з податку на додану вартість за липень 2012 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОКЛІНЕР», є обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст..267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, суд вважає, що показники (дані) податкової декларації, які відображаються в електронних базах даних податкової звітності, мають юридично значимі наслідки для періодичного формування показників наступних податкових періодів, то такий звіт про виконання даного рішення відповідач зобов'язаний надати у десятиденний строк з дня набрання законної сили рішенням у даній справі.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати рішення Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби №19692/10/18-315 від 21.08.2012 року про невизнання податкової звітності ТОВ "ДНІПРОКЛІНЕР" з податку на додану вартість за липень 2012 року податковою декларацією.
Зобов'язати Лівобережну міжрайонну державну податкову інспекцію м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26005213, місто Дніпропетровськ, проспект Газети "Правда", 95а) прийняти податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОКЛІНЕР" (код ЄДРПОУ 37071009) з податку на додану вартість за липень 2012 року датою її фактичного отримання, тобто 17.08.2012 р.
Зобов'язати Лівобережну міжрайонну державну податкову інспекцію м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26005213, місто Дніпропетровськ, проспект Газети "Правда", 95а) відобразити показники (дані) податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОКЛІНЕР" (код ЄДРПОУ 37071009) з податку на додану вартість за липень 2012 року з додатками в електронних базах даних податкової звітності, у тому числі в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОКЛІНЕР" (код ЄДРПОУ 37071009);
Зобов'язати Лівобережну міжрайонну державну податкову інспекцію м.Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (код ЄДРПОУ 26005213, місто Дніпропетровськ, проспект Газети "Правда", 95а) у десятиденний строк з дня набрання законної сили рішенням у даній справі, подати звіт про виконання зазначеного судового рішення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДНІПРОКЛІНЕР" судові витрати по сплаті судового збору, в розмірі 32,19 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 22 січня 2013 року
Суддя О.В. Єфанова