Рішення № 2898029, 15.01.2009, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
15.01.2009
Номер справи
58/226-08
Номер документу
2898029
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" січня 2009 р. Справа № 58/226-08

вх. № 8017/3-58

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Головань В.І., довіреність № 03-01-09/27-1641 від 01.07.2008 року відповідача - Голубєв В.А., довіреність № 977 від 15.02.2008 року

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків

до Слатінської селищної ради, смт. Слатіне Дергачівського району Харківської області

про стягнення 3389,03 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України 3389,03,00 грн. шкоди, заподіяної порушеннями законодавства про відходи. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем не виконано своїх обов’язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованого звалища відходів.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечує проти позову. В обґрунтування своїх заперечень посилається на роз'яснення Вищого Господарського суду України „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства „Про охорону навколишнього природного середовища" за №02-5/744 від 27.06.2001 року , в п. 1.8 якого зазначено, що шкода заподіяна забрудненням навколишнього природного середовища відшкодовується власниками відходів. Відповідач вважає, що він не є власником зазначених відходів, визначених інспекцією. Також, відповідач посилається на Закон України „Про відходи" , стаття 12 якого вказує на те, що відходи, які не мають власника, або власник яких невідомий, являються безхазяйними. Державна екологічна інспекція в Харківській області надала інформацію про належність таких відходів до Слатинської селищної ради, яка у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів №1217 від 03.08.1998 року „Про затвердження Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів" (із змінами 2002 р.) здійснює заходи щодо встановлення власників відходів та стягнення заподіяної шкоди.

Також, відповідач вважає, що позивачем не встановлено належність земельних ділянок, на яких розташовані відходи, до відповідної територіальної громади. Так, земельні ділянки в кінці пров. 8 Березня, пров. Фурманова, біля вул. Польової (за огородами) знаходяться поза межами населеного пункту. Таким чином, відповідач зазначив, що шкода визначена за її загальним обсягом, що не відповідає вимогам Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №149 від 04.04.2007 року „Про внесення змін до методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства".

13.01.2008 року до суду надійшла заява про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд стягнути з відповідача 1762,45 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи. Свою заяву позивач обґрунтовує тим, що внаслідок проведення відділом екологічного контролю поводження з відходами дослідження наданих відповідачем по справі карт-схем, на яких відображені межі населених пунктів та місцезнаходження несанкціонованих сміттєзвалищ, виявлено, що сміттєзвалища по пров. 8 Березня, пров. Фурманова та вул. Польовій знаходяться поза межами населеного пункту с. Слатіно. Крім того, позивач стверджує, що на момент здійснення розрахунку шкоди, вищевказана інформація йому не була відома, у зв'язку з тим, що Управлінням Держкомзему в Дергачівському районі не були надані дані щодо меж вищезазначеного населеного пункту.

Оскільки у відповідності до ст. 22 ГПК України позивач має право до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог і це не порушує чиїх -небудь прав та охоронюваних законом інтересів, суд приймає заяву про уточнення позовних вимог до розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні підтримує уточнені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд задовольнити позов.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.

03 березня 2008 року та 11 червня 2008 року Державною екологічною інспекцією Харківській області були проведені позапланові заходи нагляду (контролю), щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Слатінської селищної ради Дергачівського району, на підставі письмових заяв громадянина Бочарова А.М..

За результатами перевірки 03.03.2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт № 00046 від "03" березня 2008 року, в якому зазначалось, що в результаті перевірки встановлено, що в кінці провулку 8 Березня має місце розташування несанкціонованого звалища твердих побутових відходів площею 70 метрів квадратних, обсягом 28 метрів кубічних, а також в кінці провулку Фурманова має місце розташування несанкціонованого звалища ТПВ площею 61,6 метрів квадратних, обсягом 24,64 метрів (заміри площ засмічених земельних ділянок здійснено за допомогою сертифікованого засобу вимірювання - вимірювальної рулетки ДОСТ 7502-98 свідоцтво № 1456 від 17.10.2007 року чинне до 17.10.2008 року). Площа засмічених земельних ділянки становить 131,6 квадратних метра, об'єм відходів 52,64 метрів кубічних, що є порушенням ст.96, 167 Земельного Кодексу України, ст.35 Закону України "Про охорону земель", ст. ст. 22, 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.17, 32 Закону України "Про відходи".

З метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час здійснення заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис вихідний № 06-22/45 від 03 березня 2008 року, яким вимагалось: в строк до 20.03.2008 року ліквідувати несанкціоновані звалища сміття в кінці провулків Фурманова та 8 Березня у смт. Слатіне Дергачівського району; не допускати несанкціонованого розміщення відходів на території Слатинської селищної ради Дергачівського району; в строк до 21.03.2008 року повідомити держекоінспекцію в Харківській області про хід виконання приписів.

За результатами перевірки 11.06.2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області було складено акт № 06-20/25 від "11" червня 2008 року, в якому зазначалось, що в результаті перевірки встановлено, що на території Слатінської селищної ради Дергачівського району, має місце численне розташування несанкціонованих звалищ ТПВ, а саме: в кінці пров. 8 Березня несанкціоноване звалище ТПВ площею 78 метрів квадратних, обсягом 31,2 метра кубічних; по пров.Фурманова несанкціоноване звалище ТПВ площею 108 метрів квадратних, обсягом 43,2 метра кубічних; біля вул. Польової (за огородами) несанкціоноване звалище ТПВ площею 78 метрів квадратних, обсягом 31,2 метра кубічних; у парку "Молоді" два несанкціонованих звалищ ТПВ загальною площею 42 метра квадратних, загальним обсягом 10,5 метра кубічних; біля вул. Дзержинського несанкціоноване звалище ТПВ загальною площею 255 метрів квадратних, обсягом 76,5 метрів кубічних; по вул.Петровського несанкціоноване звалище ТПВ загальною площею 72 метра квадратних, обсягом 14,4 метра кубічних; по вул. Руднєва несанкціоноване звалище ТПВ загальною площею 24 метра квадратних, обсягом 7,2 метра кубічних.

11.06.2008 року з метою усунення, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис вихідний № 06-21/29 від 11.06.2008 року, яким вимагалось: до 30.07.2008 року ліквідувати несанкціоновані звалища сміття; не допускати несанкціонованого розміщення відходів на території Слатинської селищної ради Дергачівського району; в строк до 15.07.2008 року організувати збирання і видалення побутових відходів, що утворюються на підвідомчій території з обов'язковим розробленням і затвердженням схем санітарного очищення; в строк до 30.07.2008 року повідомити Державну екологічну інспекцію в Харківській області про хід виконання приписів.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області були складені протоколи про адміністративні правопорушення: № 000625 від 06 квітня 2008 року та № 000829 від 11.06.2008 року, а також постанови про накладення адміністративного стягнення: № 06-22-160 від 06.04.2008 року та № 06-23/43 від 11 червня 2008 року, згідно яких за допущення порушень правил зберігання та розміщення відходів на території Слатинської селищної ради, що в свою чергу призвело до засмічення земельних ділянок загальною площею 131,6 - 657 метрів та порушення природоохоронного законодавства, а також за невиконання припису заступника голови Слатінської селищної ради було визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 82, 188-5 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. та 170 грн. відповідно.

Позивачем, у зв'язку з виявленими порушенням, було на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 року, розраховано суми збитків та складено претензії № 122 на суму 442,65 грн. та № 143 на суму 2946,38 грн., щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі загальним розміром 3389,03 грн., які 13 травня та 27 червня 2008 року, були направлені на адресу Слатінської селищної ради, вимоги даних претензій не були добровільно виконані відповідачем.

Згідно абз.1 ст.1 Закону України "Про відходи", відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до п. З Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Відповідно до ст. 55 "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про відходи" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Відповідно п.1 ст.6 Закону України "Про місцеве самоврядування", первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про відходи", територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається зі змісту п.1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" -виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Дані виконавчі органи рад - створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.

Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України, самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Як вбачається зі змісту ст.ст. З0, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст.38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції ... організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про відходи", органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ... здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Враховуючи той факт, що сміттєзвалища по пров. 8 Березня, пров. Фурманова та вул. Польовій знаходяться поза межами населеного пункту с. Слатіно, суд вважає, що Відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на території в межах населеного пункту с. Слатіно, а саме: по вул. Дзержинського, вул. Петровського, вул. Руднєва та у парку "Молоді", у зв'язку з чим розмір шкоди від порушення законодавства про відходи складає 1762,45 грн.

Відповідно до ст.43 Закону України "Про відходи", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст.211 Земельного Кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до ч. 4,5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 вказаного Закону, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції, як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд вважає позовну вимогу про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи в розмірі 1752,45 грн. обґрунтованою та підлягаючою задоволенню в повному обсязі.

У відповідності зі ст.49 ГПК України суд вважає необхідним витрати по сплаті державного мита у сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн. покласти на відповідача, оскільки з його вини спір доведено до суду.

Керуючись ст.ст.1, 12, 47, 49, 82-84 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Слатінської селищної ради Дергачівського району Харківської області (62321, Харківська область, Дергачівський район, смт. Слатіне, вул. Петровського, 79-Б) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 33116331700207 Слатінська с/р, ВДК у Дергачівському районі, код ЄДРПОУ ВДК 24134314, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування надходжень по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, внаслідок господарської та іншої діяльності") 1762,45 грн. шкоди, заподіяної порушеннями законодавства про відходи.

Стягнути з Слатінської селищної ради Дергачівського району Харківської області (62321, Харківська область, Дергачівський район, смт. Слатіне, вул. Петровського, 79-Б) на користь держбюджету України одержувач коштів - УДК в м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - Головне управління Державного казначейства України у Харківській області, МФО 851011) 102 грн. державного мита.

Стягнути з Слатінської селищної ради Дергачівського району Харківської області (62321, Харківська область, Дергачівський район, смт. Слатіне, вул. Петровського, 79-Б) на користь держбюджету України (одержувач коштів - УДК у м. Харкові, № рахунку 31213259700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22050000,символ звітності банку 259, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення підписане 19.01.2009 року.

Суддя