Постанова № 28976140, 21.01.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2013
Номер справи
2а/0570/17378/2012
Номер документу
28976140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 січня 2013 р. Справа №2а/0570/17378/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Бойка М.І.,

при секретарі Кусти Ю.Ф.,

за участі

представника позивача Гриневського В.В.,

представників відповідача Нагорної Т.В., Пономаренко С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецсервіс» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, скасування рішення від 14.12.2012 року № 2463 про застосування фінансових санкцій за несплату єдиного внеску, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецсервіс» (далі - Позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька (далі - Відповідач або УПФУ), в якому просило суд скасувати рішення УПФУ від 14 грудня 2012 року № 2463 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив, що 14 грудня 2012 року УПФУ прийнято рішення за № 2463 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів) в сумі 3377,02 грн.

На думку Позивача, вказане рішення в частині застосування до ТОВ «Укрспецсервіс» штрафних санкцій в сумі 3377,02 грн. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки ТОВ «Укрспецсервіс» одночасно із здійсненням оплати праці сплачувало єдиний внесок, тобто належним чином виконало обов'язок, передбачений абз.2 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тому, вважає, що Відповідачем безпідставно застосовані штрафні санкції.

Позивач зазначає, що із зазначеної в рішенні від 14 грудня 2012 року № 2463 суми несплаченого одночасно з виплатою заробітної плати єдиного внеску (авансових платежів). ТОВ «Укрспецсервіс» було своєчасно сплачено 28306,32 грн., що підтверджується відповідними платіжними дорученнями та банківськими виписками; решта суми дійсно вчасно не сплачувалася, таким чином рішення Відповідача є незаконними на суму штрафу в розмірі 3377,02 грн. (в частині нарахування 10% штрафу на вищевказану суму вчасно сплаченого єдиного внеску в сумі 33770,15 грн.).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнали, надали заперечення проти позову в яких зазначили, що Позивач систематично порушує строки сплати єдиного внеску до бюджету Пенсійного фонду України, що було встановлено за результатами планової перевірки, про що складений відповідний акт, тому діючи на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік на обов'язкове державне соціальне страхування», УПФУ прийнято рішення за № 2463 про застосування до Позивача штрафних санкцій.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецсервіс» (код ЄДРПОУ 30600812) перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька.

В період з 10 грудня 2012 року по 14 грудня 2012 року УПФУ проведена планова перевірка ТОВ «Укрспецсервіс» щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль на нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, за період з лютого 2012 року до липень 2012 року. Результати перевірки оформлені актом від 14 грудня 2012 року.

Перевіркою сплати суми єдиного внеску (авансових платежів) одночасно з виплатою сум заробітної плати, на суми якої нараховується єдиний внесок, посадовими особами УПФУ встановлено порушення вимог абз.2 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яке виявилося у порушенні пропорційності сплати єдиного внеску при отриманні коштів на виплату заробітної плати, з яким не погодився Позивач.

Загальна сума своєчасно недотриманих авансових платежів за даними УПФУ складала 33770,15 грн.

Наявність недоїмки по сплаті єдиного внеску на кожну зазначену вище дату виплати заробітної плати підтверджується даними карток особового рахунку платника єдиного внеску - ТОВ «Укрспецсервіс».

14 грудня 2012 року начальником Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька Юрченко А.В. на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (авансових платежів), прийнято рішення за № 2463 про застосування до ТОВ «Укрспецсервіс» штрафних санкцій у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум в розмірі 3377,02 грн.

До спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені норми права.

Пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначено, що перетворення Пенсійного фонду в неприбуткову самоврядну організацію здійснюється відповідно до окремо прийнятого спеціального Закону. До прийняття відповідного рішення функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.

У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.

Відповідно до п.п.1, 7 Положення про Пенсійний фонду України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з п.п.1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року № 11-2, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), (далі - Положення), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Пунктом 2.1 Положення визначені основні завдання територіальних органів Пенсійного фонду України, до яких, зокрема, належить забезпечення у відповідному регіоні збору та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів відповідно до законодавства, призначених для пенсійного забезпечення.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах УПФУ виступає у якості суб'єкта владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, що передбачено ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскільки предметом спору по справі є рішення суб'єкта владних повноважень, воно підлягає перевірці на відповідність критеріям, наведеним у ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Статтею 2 Закону № 2464-VI встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов'язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску та пропорцій його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків, що передбачено ст.3 Закону № 2464-VI.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Обов'язки платників єдиного внеску визначені ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI, п.1 якої передбачений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Отже, ТОВ «Укрспецсервіс» як платник єдиного внеску зобов'язано своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч.5 ст.9 Закону № 2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Згідно з положеннями ч.8 ст.9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою, про що свідчать положення п.6 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI.

Відповідно до ч.6 ст.25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Суд відзначає, що маючи несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і сплачуючи при цьому поточні суми єдиного внеску, платник не вважається таким, що своєчасно виконав свої зобов'язання за поточний період, оскільки в силу імперативних вимог ч.6 ст.25 Закону № 2464-VI органи ПФУ зобов'язані направити цей платіж на погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій. Як наслідок, спрямування платником грошових коштів на виконання поточних зобов'язань шляхом визначення відповідного призначення платежу не може змінювати направлення цих коштів на сплату недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

З огляду на акт перевірки від 14.12.2012 року вбачається, що відповідачем недоотримано авансових платежів за період з лютого 2012 року по липень 2012 року (38,57%) у розмірі 33770,15 грн. (а.с. 25).

Суд дійшов висновку, що Позивач як платник єдиного внеску належним чином не виконав обов'язок, покладений на нього положеннями п.1 ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI.

Позивач як платник єдиного внеску зобов'язаний нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на нього обов'язків.

Так, згідно з ч.11 ст.9 Закону № 2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Завданням Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, що передбачено ч.1 ст.12 Закону № 2464-VI.

Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску, що вбачається зі змісту ч.2 ст.12 Закону № 2464-VI.

П.6 ч.1 ст.13 Закону № 2464-VI передбачено право Пенсійного фонду та його територіальних органів застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до п.6 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Оскаржуване рішення прийнято на підставі п.6 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI.

Враховуючи викладене, приймаючи спірне рішення, Відповідач діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені Законом № 2464-VI, з дотриманням критеріїв, наведених у ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 40, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

У задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецсервіс» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, скасування рішення від 14.12.2012 року № 2463 про застосування фінансових санкцій за несплату єдиного внеску - відмовити.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні. Повний текст постанови виготовлено 28 січня 2013 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Бойко М.І.