ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2013 р. Справа № 2а/0470/14185/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чорної В.В.
при секретарі судового засідання Молчановій В.В.
за участі представників:
відповідача Ялинного О.І.
третьої особи Щербини О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Комунальне підприємство «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради, про звернення стягнення податкового боргу за рахунок коштів виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, -
в с т а н о в и в :
26 листопада 2012 року Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби на виконання своїх владних повноважень звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому просить звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради з податку на додану вартість в сумі 1 064 647 грн. 27 коп. за рахунок коштів Виконавчого комітету Павлоградської міської ради Дніпропетровської області.
Ухвалою суду від 29.11.2012 р. за даним адміністративним позовом відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено її до судового розгляду (а.с. 1).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Комунальне підприємство «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради має податковий борг по податку на додану вартість в сумі 1 064 647 грн. 27 коп., який утворився у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань та нарахованої пені за несплату узгоджених податкових зобов'язань протягом граничних строків. В добровільному порядку суму податкового боргу Комунальне підприємство «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради не сплачує, що стало підставою для вжиття позивачем передбачених Податковим кодексом заходів погашення податкового боргу, а саме, винесення податкової вимоги щодо сплати податкового боргу, яку було вручено особисто головному бухгалтеру підприємства, а також прийняття рішення про опис майна Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради у податкову заставу. Проте, не зважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем сплачений не був, що стало підставою для звернення позивача в порядку, передбаченому п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України, до Павлоградської міської ради із листом про прийняття рішення щодо погашення податкового боргу Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради. Посилаючись на відсутність відповіді відповідача на зазначений лист, та керуючись нормами п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України, податковий орган звернувся до суду із даним адміністративним позовом, в якому просить звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради за рахунок коштів виконавчого комітету Павлоградської міської ради.
В судове засідання 24.01.2013 р. позивач свого представника не направив, надав клопотання про розгляд справи без його участі, та про підтримання позовних вимог у повному обсязі (а.с. 125).
Представник відповідача за довіреністю Ялинний О.І. проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що позивачем не було проведено реалізацію майна Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради, у зв'язку з чим звернення податкового органу до Павлоградської міської ради із листом щодо погашення податкового боргу підприємства, а також до суду із даним адміністративним позовом є передчасним та необгрунтованим. З огляду на це, відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Представник третьої особи за довіреністю Щербина О.М. надав письмові пояснення, у яких зазначив, що відповідно до рішення виконавчого комітету Павлоградської міської ради, виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території є Комунальне підприємство «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради, яке неодноразово зверталось до Павлоградської міської ради, як до власника та балансоутримувача жилого фонду, із листами про вжиття заходів щодо погашення бюджетної заборгованості підприємства. Проте, відповіді від відповідача на зазначені листи Комунальним підприємством «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради не отримано, що призводить до зростання кредиторської заборгованості підприємства. З огляду на це, представник третьої особи в судовому засіданні 24.01.2013 р. позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити.
Заслухавши пояснення представника відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Комунальне підприємство «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради зареєстровано виконавчим комітетом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області 11.06.2010 р. (а.с. 17), та з 14.06.2010 р. перебуває на податковому обліку в Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби (а.с. 19).
Згідно ст. 3 Статуту Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради (а.с. 11-16), засновником та власником підприємства є територіальна громада міста Павлограда. Функції власника, визначені чинним законодавством та Статутом, виконує Павлоградська міська рада. Підприємство не несе відповідальності по зобов'язанням власника та органа місцевого самоврядування, до сфери управління якого входить підприємство.
Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платників податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а також сплачувати податки та збори у строк та в розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами з питань митної справи.
Статтею 36 Податкового кодексу України визначено поняття податкового обов'язку, зокрема, це обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Крім того, згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання, яку визначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, визначені цим Кодексом.
Пунктом 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України передбачено, що звітним (податковим) періодом по сплаті податку на додану вартість є один календарний місяць.
Згідно ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації.
Комунальне підприємство «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради подало до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби податкові декларації по податку на додану вартість № 9013151940 від 20.03.2012 р., № 9020742360 від 20.04.2012 р. № 9027589865 від 18.05.2012 р., № 9034732584 від 19.06.2012 р., № 9041716064 від 19.07.2012 р., № 9048813486 від 14.08.2012 р., № 9055408487 від 13.09.2012 р., у яких самостійно визначило податкові зобов'язання з вказаного податку, відповідно, за лютий 2012 року в сумі 126 257 грн., за березень 2012 року в сумі 119 385 грн., за квітень 2012 року в сумі 121 396 грн., за травень 2012 року в сумі 145 956 грн., за червень 2012 року в сумі 161 898 грн., за липень 2012 року в сумі 181 847 грн., за серпень 2012 року в сумі 183 651 грн. (а.с. 22-42).
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Податкові зобов'язання по податку на додану вартість, самостійно визначені у податковій декларації № 9013151940 від 20.03.2012 р., були сплачені позивачем частково в сумі 18 508 грн. 92 коп. Решта зобов'язань по податку на додану вартість, самостійно визначених позивачем у податковій декларації № 9013151940 від 20.03.2012 р., а також податкові зобов'язання, самостійно визначені позивачем у податкових деклараціях по податку на додану вартість № 9020742360 від 20.04.2012 р. № 9027589865 від 18.05.2012 р., № 9034732584 від 19.06.2012 р., № 9041716064 від 19.07.2012 р., № 9048813486 від 14.08.2012 р., № 9055408487 від 13.09.2012 р., Комунальним підприємством «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради сплачені не були, внаслідок чого у нього утворився податковий борг з вказаного податку на загальну суму 1 021 881 грн. 08 коп.
Крім того, відповідно до п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, податковим органом нараховано пеню за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань по податку на додану вартість на загальну суму 42 766 грн. 19 коп.
Отже, загальна сума податкового боргу Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради по податку на додану вартість становить 1 064 647 грн. 27 коп. (а.с. 6-7).
Згідно п.п. 95.1-95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
04.05.2011 р., відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Державної податкової служби винесено податкову вимогу № 398 на суму 149 444 грн. 82 коп., яку, згідно особистого підпису у відповідній графі вимоги, 05.05.2011 р. особисто отримано виконуючим обов'язки головного бухгалтера Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради (а.с. 43).
Враховуючи, що ст. 59 Податкового кодексу України передбачено вручення боржнику тільки однієї податкової вимоги, не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання, інші податкові вимоги податковим органом не формувались та не надсилались.
04.05.2011 р. першим заступником начальника Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби прийнято рішення № 213241/10/24/37085472 про опис майна у податкову заставу (а.с. 45), про що відповідача було повідомлено листом від 04.05.2011 р. № 13241/1/10/24 (а.с. 44).
Згідно витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, від 20.05.2011 р. № 31471038, від 26.12.2011 р. № 34422478, № 37086425, від 18.03.2011 р. № 30689289, майно Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради перебуває у податковій заставі (а.с. 46-49).
Не зважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем сплачений не був, що стало підставою для звернення позивача до Павлоградської міської ради з листами від 13.06.2012 р. № 9261/10/19-038, від 07.09.2012 р. № 19575/10/19 (а.с. 117, 118), у яких останній зазначив про наявність податкового боргу Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради, який має тенденцію до зростання, внаслідок несплати підприємством поточних грошових зобов'язань. З огляду на це, посилаючись на норми ст. 96 Податкового кодексу України, позивач просив Павлоградську міську раду надати відповідь щодо:
- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради;
- затвердження плану досудової санації платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;
- ліквідації комунального підприємства та призначення ліквідаційної комісії;
- порушення справи про банкрутство платника податків;
- дострокового розірвання контракту з керівником Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради.
Не отримавши відповіді на зазначені листи, позивач, посилаючись на норми п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України, звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом, в якому просить звернути стягнення податкового боргу Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради по податку на додану вартість за рахунок коштів виконавчого комітету Павлоградської міської ради.
Встановивши обставини справи, дослідивши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Статтею 96 Податкового кодексу України передбачено порядок погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств.
Так, згідно п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України, у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;
- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;
- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Відповідь щодо прийняття одного із зазначених у пунктах 96.1 та 96.2 цієї статті рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно (п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України).
Також, згідно п. 96.4 ст. 96 Податкового кодексу України, виникнення у державного або комунального підприємства податкового боргу є підставою для розірвання трудового договору (контракту) з керівником такого підприємства.
З аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України вбачається, що обов'язок податкового органу на звернення до органу місцевого самоврядування з поданням в порядку статті 96 Податкового кодексу України виникає лише за умови здійснення продажу внесеного у податкову заставу майна комунального підприємства і недостатності суми коштів, отриманої від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, для погашення його податкового боргу, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено.
Матеріали справи свідчать про відсутність обставин, передбачених п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України, зокрема, щодо недостатності суми коштів, отриманої від продажу внесеного в податкову заставу майна Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради, для погашення його податкового боргу, оскільки жодних доказів такого продажу або неможливості його проведення податковим органом не надано.
Крім того, листи Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби від 13.06.2012 р. № 9261/10/19-038, від 07.09.2012 р. № 19575/10/19, адресовані Павлоградській міській ради, не є поданням в розумінні п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України, внесення якого також є обов'язковою передумовою для звернення до суду з позовом в порядку п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, на даний час у Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби відсутні підстави для звернення до суду із позовною заявою про стягнення податкового боргу за рахунок коштів Павлоградської міської ради, в управлінні якої перебуває майно Комунального підприємства «Павлограджитлосервіс» Павлоградської міської ради.
Відповідно до ст. ст. 11, 17 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 Кодексу).
Враховуючи, що відповідач є органом місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває комунальне підприємство - боржник, а законом передбачено особливий порядок звернення стягнення податкового боргу боржника за рахунок коштів такого органу, дотримання якого не було доведено позивачем, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 29.01.2013 р.
Суддя В.В. Чорна