Ухвала суду № 28962974, 29.01.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2013
Номер справи
617/13696/12
Номер документу
28962974
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"29" січня 2013 р. Справа № 617/13696/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Мацького Є.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "30" жовтня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання поставити на чергу для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області прийняти документи для постановки на чергу та поставити його на чергу для отримання грошової компенсації розмірі 63211грн. 61 коп., за втрачений житловий будинок ОСОБА_3 мотивуючи тим, що він мав у власності зазначене домоволодіння. Село Левковичі віднесено до зони радіоактивного забруднення. Скориставшись своїм правом, передбаченим ст.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», здав дане домоволодіння на баланс Левківської сільської ради. При зверненні до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації стосовно постановки на чергу для отримання компенсації за втрачене майно на радіоактивно забрудненій території, він отримав відмову.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 30 жовтня 2012 року відмовлено ОСОБА_3 в задоволенні позову до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання поставити на чергу для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, Позивачем у справі подано до суду апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права просив скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.197 КАС України справа апеляційним судом переглядається в порядку письмового провадження.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 на праві приватної власності належав житловий будинок АДРЕСА_1, що підтверджено копією технічного паспорту на житловий будинок (а.с.8-11).

Вищевказане домоволодіння, на підставі рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 05 квітня 2011 року, здано на баланс Левківської сільської ради Овруцького району Житомирської області (а.с.12).

Відповідно до звіту про розрахунок грошової компенсації за житловий будинок, господарські будівлі та споруди у АДРЕСА_1, громадянина ОСОБА_3 загальна вартість об'єкту оцінки складає 63211,61 грн. (а.с.13-58).

Із копії паспорта позивача вбачається, що проживання позивача зареєстровано АДРЕСА_2 з 04.02.2011 року (а.с.60-61).

Повідомленням №07-05/2664 від 01.08.2012 року позивачу відмовлено відповідачем у постановці на чергу щодо виплати грошової компенсації за втрачене нерухоме майно внаслідок Чорнобильської катастрофи, так як: "відповідно до пункту 10 Постанови КМУ №936 від 20.09.2005 року "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов"язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - виплата компенсацій громадянам за нерухоме майно, що втрачене у разі відселення або самостійного переселення з території зон радіоактивного забруднення проводиться за попереднім місцем їх проживання уповноваженим органом у порядку черговості на підставі ст. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постанови КМУ від 18.11.2009 року №1243 "Про затвердження Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території" та Постанови КМУ від 16.12.1992 року №706 "Про порядок відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС". В разі самостійного відселення особа, яка переселяється повинна мати направлення на переселення, видане обласною державною адміністрацією. Крім того, переселенець повинен подати слідуючі документи: заяву; копію ордера на житлове приміщення, виданого у зв"язку з переселенням (незалежно від того, на кого з членів сім"ї виписано ордер), або копію договору кувпівлі-продажу, що підтверджує факт придбання переселенцем у місці переселення житлового будинку садибного типу (квартири), або копію акта введення в експлуатацію у місці переселення житлового будинку садибного типу у разі індивідуального будівництва, або копію акта введення в експлуатацію будинку садибного типу, переданого переселенцю у приватну власність відповідно до Постанови КМУ від 28.06.1997 року №637 (637-97-п) "Про порядок передачі у приватну власність громадян незавершених будівництвом будинків садибного типу", або копію свідоцтва про право власності на житло, яке громадянин отримав після переселення у власність на підставах незаборонених законом; дорвідку про передачу втраченого майна органу самоврядування місця відселення; довідку про склад сім"ї та постійну реєстрацію у місці переселення; копію паспорта громадянина України. Крім того вартість втраченого нерухомого майна визначається суб"єктом оціночної діяльності на момент припинення права власності на майно.

З наданих документів вбачається, що Вами була здійснена купівля об"єкта незавершеного будівництва та земельної ділянки в с. Довжик Житомирського району, Житомирської області, а направлення на переселення видано у м. Житомир. Реєстрація на даний час теж не збігається з даним направленням, оскільки Ви зареєстровані в АДРЕСА_2

Тому враховуючи вищевикладене, поставити Вас на чергу для виплати компенсації за втрачене майно не має законних підстав".

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову виходив з того, що у відповідача були відсутні правові підстави для постановки ОСОБА_3 на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння - житловий будинок АДРЕСА_1 у розмірі 63211 грн. 61 коп.з вищенаведених у відмові підстав.

Колегія суддів не погоджується з зазначеною правовою позицією суду першої інстанції з огляду на таке.

Як встановлено, позивач мав у власності домоволодіння по АДРЕСА_1, яке відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 року та розпорядженням КМ України №17 від 12.01.93 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" кожен громадянин має право на підставі наданої йому об'єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до статті 4 цього Закону майно включає: грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Порядок виплати компенсацій, передбачених пунктами 1 і 6 частини першої цієї статті, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Компенсації, передбачені цією статтею, надаються один раз.

Судовим рішенням від 05 квітня 2008 року, визнано право Позивача на переселення в "чисту зону", встановлено факт його самостійного переселення та забезпеченість житлом в "чистій зоні"(а.с.12). З зазначених підстав, виконком Левковицької сільської ради було зобов"язано прийняти на баланс належне ОСОБА_3 зазначене домоволодіння. (а.с.12). В зазначеному рішенні суд послався на те, що відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров"я, довкілля, а суд вважав, що відмовляючи у прийнятті будинку на баланс, обтяжується становище позивача, який вимушений використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров"я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується його конституційне право на безпечні умови життя, які гарантовані державою, що взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам (ст.13 вищевказаного Закону), а тому суд і вважав, що постійне проживання та реєстрація його поза зоною радіаційного забруднення свідчать про його самостійне переселення та забезпеченість житлом.

Здавши домоволодіння на баланс сільської ради, Позивач на підставі направлення - серія ЖТ №11816 від 05 грудня 2008 року, переселився з с. Левковичі, Овруцького району, в "чисту зону" переїхавши в Житомирський район, с.Довжик, яке розташоване в предмісті Житомира (як міста, зазначеного в направленні), де придбав недобудоване житло. У зв"язку з зазначеним статусом житла, Позивач був змушений прописатися у родичів в АДРЕСА_2 де і проживає. Зазначені обставини підтверджено копіями відповідних документів, долученими до справи.

Колегія суддів вважає, що реєстрація Позивача та його проживання поза зоною радіаційного забруднення саме і свідчать про його самостійне переселення та забезпеченість житлом.

Щодо правомірності проведення оцінки майна суб"єктом оціночної діяльності Медведєвим С.О.. то колегія суддів виходить з наступного:

Ст.5 Закону України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" визначено, що суб'єктами оціночної діяльності є суб'єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до вказаного Закону. Копією сертифікату суб'єкту оціночної діяльності 9902/10, виданого 20.08.2010 року Фондом державного майна України та дійсного до 20.08.2013 року засвідчується, що Медведєву С.О. дозволено проведення оцінки об'єктів у матеріальній формі і земельних ділянок, а тому, експертна оцінка проведена відповідно до норм законодавства, вартість втраченого майна визначена на час припинення на нього права власності.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що зазначені судом доводи відмови у задоволенні позову є безпідставними, оскільки позивач здав належний йому будинок на баланс Левковицької сільської ради, але компенсації за втрачене нерухоме майно не отримав, а відповідно до п.6 ст.35 Закону, він має право на постановку на облік для отримання компенсації за втрачене нерухоме майно.

Відповідно до ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "30" жовтня 2012 р. скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.

Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області прийняти документи для постановки на чергу та поставити ОСОБА_3 на чергу для виплати грошової компенсації за домоволодіння АДРЕСА_1 вартістю 63211,61 грн..

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак Є.М. Мацький

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_2

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101