Справа № 2114/7448/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2013 року Комсомольський районний суд м. Херсона в складі
головуючого судді Мусулевського Я.А.
при секретарі Труновій Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2, яка діє в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Херсонської міської ради, Управління комунальної власності Херсонської міської ради та Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд», третя особа: фонд Державного майна України про визнання права на приватизацію та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивачі звернулися до суду з вказаним позовом в якому зазначили, що ОСОБА_1 та її покійний чоловік в 1975 році отримали квартиру АДРЕСА_1. На теперішній час в квартирі проживають ОСОБА_1, її донька ОСОБА_2 та двоє внуків. З 2009 року вони намагаються приватизувати вказану квартиру але їм було відмовлено в цьому, оскільки квартира не перебуває в комунальній власності Херсонської міської ради. Позивачі вважали, що їх права порушені, просили визнати за ними право власності на вказану квартиру.
До початку розгляду справи по суті, позивачі змінили предмет та підставу позовних вимог та зазначили, що їм відмовлено в приватизації квартири, оскільки її балансоутримувач, Будівельне управління № 8, яке являється філією ПАТ «Укргазбуд», не оформило належним чином акт приймання-передачі квартири до комунальної власності, а Херсонська міська рада та управління комунальної власності Херсонської міської ради не вчинили дії щодо контролю за передачею об'єкту до комунальної власності. Тому позивачі просили: визнати за ними право на приватизацію даної квартири; визнати дії будівельного управління № 8 ПАТ «Укргазбуд»та ПАТ «Укргазбуд»з приводу відмови від завершення передачі квартири у комунальну власність шляхом передачі усіх необхідних документів та підписання акту приймання-передачі зазначеної квартири протиправними; визнати бездіяльність Херсонської міської ради (далі ХМР) та управління комунальної власності ХМР протиправною; зобов'язати ПАТ «Укргазбуд»виконати всі необхідні дії з приводу передачі квартири до комунальної власності та підписати акт приймання-передачі; зобов'язати ХМР та управління комунальної власності ХМР виконати рішення ХМР та прийняти до комунальної власності квартиру підписавши акт приймання-передачі; зобов'язати ХМР та управління ХМР вчинити всі необхідні дії по приватизації на позивачів квартири з видачею свідоцтва про право на спільну сумісну власність; визначити порядок виконання рішення суду шляхом встановлення строків для його виконання.
Ухвалою від 20.11.2012 року провадження по справі було закрито в частині вимог про визнання бездіяльності Херсонської міської ради (далі ХМР) та управління комунальної власності ХМР протиправною; зобов'язання ХМР та управління комунальної власності ХМР виконати рішення ХМР та прийняти до комунальної власності квартиру підписавши акт приймання-передачі та зобов'язати ХМР та управління ХМР вчинити всі необхідні дії по приватизації на позивачів квартири з видачею свідоцтва про право на спільну сумісну власність.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав зазначених в позові.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала заяву в якій просила справу розглядати без її участі. Вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник Херсонської міської ради в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову.
Представник Фонду державного майна України в судовому засіданні позов підтримав. Вважав його та таким, що підлягає задоволенню частково, оскільки права позивачів на приватизацію ніким не оспорюються, тому захисту не підлягають.
Представники управління комунальної власності Херсонської міської ради та ПАТ «Укргазбуд»в судове засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи були повідомлені.
Заслухавши пояснення осіб, які брали участь в розгляді справи та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Згідно ч.1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Позивачі не надали суду доказів того, що їх право на приватизацію житла було порушено, оспорюється або не визнається будь-якою особою. Тому відсутні підстави вважати, що дані права підлягають захисту в судовому порядку. У зв'язку з чим, вимоги позивачів в частині визнання за ними права на приватизацію квартири АДРЕСА_1, задоволенню не підлягають у зв'язку з їх необгрунтованістю.
Під час розгляду справи судом буди встановлені обставини, які сторонами по справі визнаються, тому доказуванню не підлягають.
Так судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 та її малолітні діти проживають в АДРЕСА_1. Дана квартира була отримання для проживання ОСОБА_1 та її покійним чоловіком в 1975 році. В 2011 році позивачі звернулися до ХМР та управління комунальної власності ХМР із заявою про приватизацію даної квартири, на що отримали відмову. У відповіді від 19.03.2012 року управлінні комунальної власності ХМР зазначено, що рішенням Херсонської міської ради від 28.04.2009 року за № 1138 «Про прийняття квартир до комунальної власності міської територіальної громади»квартиру АДРЕСА_1 прийнято до комунальної власності. Але право власності на даний об'єкт не виникло, оскільки відсутній акт приймання-передачі вказаного майна до комунальної власності і процедура передачі квартири у власність територіальної громади не закінчена. У зв'язку з чим у управління комунальної власності ХМР не має правових підстав для оформлення документів на приватизацію. З відповіді виконавчого комітету ХМР від 10.03.2011 року вбачається, що балансоутримувачем вказаної квартири являється будівельне управління № 8 ПАТ «Укргазбуд», яке не оформило належним чином акти приймання-передачі.
З листа від 15.06.2010 року за підписом голови правління АТФ «Укргазбуд»вбачається, що житловий будинок по АДРЕСА_1 був збудований в період з 1959 по 1974 роки та належали до системи Міністерства будівництва підприємств нафтової промисловості СРСР та обслуговувався житлово-комунальними конторами виробничих об'єднань «Укрнафтогазбуду». В процесі створення та приватизації, майно виробничого об'єднання «Укргазбуд»перейшло до акціонерного товариства фірми «Укргазбуд». Але об'єкти державного земельного та житлових фондів під дію ЗУ «Про приватизацію майна державних підприємств»не підпадали, тому приватизовані не були та залишилися у власності держави. Тому вони зазначили, що не являються балансоутримувачами вказаного будинку, тому не можуть розпоряджатися державним майном і відповідно не можуть його передати до комунальної власності.
В листі від 04.07.2012 року ПАТ «Укргазбуд»роз'яснює ОСОБА_1 порядок вчинення дій щодо передачі квартир у власність громадян. В цьому листі відповідач визнає, що будинок АДРЕСА_1 знаходиться на обслуговувані ПАТ «Укргазбуд», але не належить останньому на праві приватної власності. Також вказує, що всі документи, які стосуються вказаного будинку були передані Херсонській міській раді під час передачі вказаного будинку у комунальну власність.
З листа прокуратури Комсомольського району м. Херсона від 04.10.2012 року вбачається, що прокуратурою було проведено перевірку та встановлено, що правом відчуження майна будівельного управління № 8 ПАТ «Укргазбуд»наділено ПАТ «Укргазбуд», тому з вимогою про виконання рішення Херсонської міської ради від 28.04.2009 року за № 1138 «Про прийняття квартир до комунальної власності міської територіальної громади», ОСОБА_2 необхідно звертатися до ПАТ «Укргазбуд».
З наведеного вбачається, що вказаний будинок відноситься до державного житлового фонду та перебуває в оперативному управлінні ПАТ «Укргазбуд», тому на нього розповсюджується порядок приватизації державного житлового фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 1, ч. 2 ст. 2 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" до державного житлового фонду, який підлягав приватизації на користь громадян України, відносився житловий фонд місцевих рад та житловий фонд, який знаходився у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, крім кімнат в гуртожитках.
В разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебував державний житловий фонд, останній підлягав передачі у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів, що слідує з ч. 2 п. 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".
Згідно п. 5 положення «Про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій»передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомом відповідної Ради. До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.
Відповідно до ст.. 7 ЗУ «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Тому суд вважає, що відповідач наділений повноваженнями щодо передачі державного житлового фонду до комунальної власності і має право на вчинення дій з приводу передачі будинку та спірної квартири до комунальної власності Херсонської територіальної громади з підписанням відповідного акту приймання-передачі.
В зв'язку з чим, дії ПАТ «Укргазбуд»з приводу відмови в завершенні передачі квартири позивачів до комунальної власності є протиправними та воно зобов'язано вчинити всі необхідні дії направлені на передачу квартири до комунальної власності з підписанням акту приймання-передачі.
У зв'язку з тим, що процес передачі спірного об'єкту до комунальної власності затягується, допускається порушення прав позивачів на приватизацію, права позивачів підлягають захисту шляхом встановлення строків на виконання даного рішення.
З урахуванням інтересів сторін, суд вважає, що встановлення 6 місячного строку на виконання рішення суду є достатнім.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 58, 60, 212, 213 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд»з приводу відмови від завершення передачі квартири АДРЕСА_1 у комунальну власність шляхом передачі всіх необхідних документів та підписання акту приймання-передачі вказаної квартири протиправними.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Укргазбуд»ЄДРПО 14277604 виконати дії з приводу передачі квартири АДРЕСА_1 у комунальну власність та підписати акт приймання передачі.
Визначити порядок виконання рішення суду шляхом встановлення строку для його виконання терміном в шість місяців з часу набрання рішенням законної сили.
В іншій частині, позов залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Херсонської області через Комсомольський районний суд м. Херсона шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
СуддяЯ. А. Мусулевський