Постанова № 28943301, 24.01.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2013
Номер справи
2а/0570/16814/2012
Номер документу
28943301
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2013 р. Справа №2а/0570/16814/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Ушенка С.В.,

при секретарі - Ромашовій О.О.,

за участю

представника позивача - Мочкаєва Ю.І. (за довіреністю),

представника відповідача - Бережного Р.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення грошових коштів з рахунків в установах банків, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість, -

ВСТАНОВИВ:

Торезька об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення грошових коштів з рахунків в установах банків, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 3 858 229 грн. 00 коп.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач, на момент звернення до суду, має податковий борг, який утворився у зв'язку із несплатою податкового зобов'язання у зазначеному вище розмірі з податку на додану вартість на підставі податкової декларації.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові, та письмові докази в підтвердження своїх позовних вимог і просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував проти наявності зазначеної суми податкового боргу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами, суд встановив наступне.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції, зокрема, виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Відповідно до приписів абзацу 1-2 ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», - завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пп. 41.1.1. п. 41. ст. 41 Податкового кодексу України, - контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2. цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Органом стягнення, у відповідності до приписів пп. 14.1.137. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України, - органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Таким чином, позивач є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Державне підприємство «Торезантрацит» (код ЄДРПОУ 32366906; 86600, м. Торез, вул. Енгельса, 88) 29.04.2003р. зареєстровано Виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області, що підтверджується довідкою з ЄДР та свідоцтвом про державну реєстрацію.

На облік в Торезькій об'єднаній Державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби Державне підприємство «Торезантрацит» як платник податків взято з 08.05.2003р. за № 32, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків, та є платником податку на додану вартість з 01.06.2005р., про що свідчить свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.

20 листопада 2012 року відповідачем було надано до Торезької об'єднаної Державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби декларацію з податку на додану вартість №9073388625 за звітний податковий період жовтень 2012 року, якою визначено суму податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті, у розмірі 3 858 229,00 грн.

Наявними в матеріалах справи документами підтверджено здійснення позивачем самостійного узгодження податкових зобов'язань з податку на додану вартість шляхом подання податкової декларації з податку на додану вартість.

Станом на момент звернення до суду та розгляду справи судом податкове зобов'язання відповідача складає 3 858 229,00 грн., що підтверджено даними зворотнього боку облікової картки платника податків.

Встановлений чинним законодавством строк сплати зазначених податкових зобов'язань на день розгляду справи сплинув.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 16.1.4. п.16.1. ст.16 Податкового кодексу України, - платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу, платник податків повинен самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Пунктом 202.1. ст. 202 Податкового кодексу України визначено звітним (податковим) періодом з податку на додану вартість календарний місяць.

Відповідно до вимог ст. 203 Кодексу, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1. цієї статті для подання податкової декларації.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

З метою погашення податкового боргу 04 червня 2003 року Торезькою об'єднаною Державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога № 1/72 , яка була отримана відповідачем 06 червня 2003 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці податкової вимоги, копія якого наявна в матеріалах справи.

08 липня 2003 року позивачем на адресу відповідача була направлена друга податкова вимога № 2/80, яка була отримана відповідачем 08 липня 2003 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці податкової вимоги, копія якого наявна в матеріалах справи.

Податкові вимоги вручено відповідачу ще у 2003 році, з цього періоду відповідач постійно мав несплачений податковий борг, у зв'язку з чим вказані податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.

Із наявних у справі матеріалів вбачається, що документи щодо оскарження податкових вимог в адміністративному та судовому порядку відсутні.

Пунктом 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

07 серпня 2003р. Торезькою об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області Державної податкової служби прийнято рішення № 75/24-01321 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Згідно п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктом 20.1.18. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 цього Кодексу).

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості у відповідача та вжиття заходів її стягнення.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку не оскаржувались та не скасовані, доказів про сплату заборгованості суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 статті 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні, на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

В судовому засіданні представником відповідача надано письмову заяву про встановлення способу та порядку виконання судового рішення, в якій відповідач, посилаючись на тяжке фінансово-економічне становище підприємства, а саме нестабільний фінансовий стан, великий розмір кредиторської і дебіторської заборгованості, недостатнє бюджетне фінансування просить суд встановити в даному рішенні порядок його виконання шляхом надання відстрочки строком на 12 місяців, а саме з 01.02.2013р. по 01.02.2014р. та розстрочення сплати податкового боргу строком на 120 місяців з 01.02.2014р. по 01.02.2024р.

Представник позивача проти задоволення зазначеної заяви не заперечував.

Розглянувши заяву відповідача про встановлення способу та порядку виконання рішення суду, заслухавши пояснення представників сторін з цього приводу, суд вважає заяву обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-71, 86, 94, 158-163, 185-186, 254, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Торезької об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Торезантрацит» про стягнення грошових коштів з рахунків в установах банків, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Торезантрацит» (код ЄДРПОУ 32366906; 86600, м. Торез, вул. Енгельса, 88) на користь Державного бюджету України (код платежу 14010100 - отримувач: Державний бюджет, банк отримувач ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305, р/р 31110029700084) кошти в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 3 858 229,00 (три мільйони вісімсот п'ятдесят вісім тисяч двісті двадцять дев'ять) грн. 00 коп. з рахунків платника податків у банках, що його обслуговують.

Заяву Державного підприємства «Торезантрацит» про встановлення способу та порядку виконання судового рішення задовольнити в повному обсязі.

Надати Державному підприємству «Торезантрацит» відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 24.01.2013р. по справі №2а/0570/16814/2012 до 01.02.2014р.

Надати Державному підприємству «Торезантрацит» розстрочення сплати податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 3 858 229,00 грн. з 01.02.2014р. по 01.02.2024р. шляхом сплати 32 151,90 (тридцять дві тисячі сто п'ятдесят одну) грн. 90 коп. щомісячно до повного погашення суми боргу.

Повний текст постанови виготовлено 29.01.2013р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 24.01.2013р. в присутності представників сторін і приєднано до матеріалів справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ушенко С. В.