ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 січня 2013 року 13:38 № 2а-16081/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Грабовському В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Інфант» доДержавної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової службипровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 04.10.2012р.,за участю:
позивача - ОСОБА_1
відповідач - ОСОБА_2
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 січня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія «Інфант» (далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 04.10.2012р. №0000690700.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято відповідачем протиправно, а тому підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржуване податкове повідомлення - рішення прийнято правомірно.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Подільському районі м. Києва Державної податкової служби проведено перевірку ТОВ «Компанія «Інфант» за результатами якої 06.09.2012р. складено акт №212/15-314/33304497 про результати камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість з питань правомірності відображення залишку від'ємного значення за липень 2012 року (вх. №9047942643 від 10.08.2012р.) (далі по тексту - Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено, що в порушення п. 102.5 статті 102, п. 200.1, 200.4, 200.6, 200.7, 200.8 статті 200 Податкового кодексу України позивач позбавляється права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість та на використання від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 752 739грн., у тому числі: листопад 2008 року - 46 527грн., грудень 2008 року - 80 000грн., лютий 2009 року - 48 224грн., березень 2009 року - 162 475грн., квітень 2009 року - 91 327грн., травень 2009 року - 162 852грн., червень 2009 року - 3 525грн., липень 2009 року - 157 809грн.
На підставі встановленого порушення відповідачем 04.10.2012р. прийнято податкове повідомлення - рішення №0000690700, яким за порушення п. 102.5 статті 102, п. 200.1, 200.4, 200.6, 200.7, 200.8 статті 200 Податкового кодексу України позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ в розмірі 752 739грн. за липень 2012 року.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем до податкового органу подано декларацію з ПДВ за липень 2012 року (вх. №9047942643 від 10.08.2012р.), відповідно до якої залишок від'ємного значення за липень 2012 року складає 1 822 980грн.
Від'ємне значення податку на додану вартість виникло у позивача:
- листопад 2008 року в розмірі - 46 527грн.;
- грудень 2008 року в розмірі - 80 000грн.;
- лютий 2009 року в розмірі - 48 224 грн.;
- березень 2009 року в розмірі - 162 475 грн.;
- квітень 2009 року в розмірі - 91 327 грн.;
- травень 2009 року в розмірі - 162 852 грн.;
- червень 2009 року в розмірі - 3 525 грн.;
- липень 2009 року в розмірі - 157 809 грн.;
- вересень 2009 року в розмірі - 241 904 грн.;
- жовтень 2009 року в розмірі - 184 077 грн.;
- грудень 2009 року в розмірі - 71 670 грн.;
- січень 2010 року в розмірі - 33 103 грн.;
- березень 2010 року в розмірі - 73 181 грн.;
- квітень 2010 року в розмірі - 144 680 грн.;
- травень 2010 року в розмірі - 4 833 грн.;
- квітень 2011 року в розмірі - 150 840 грн.;
- травень 2011 року в розмірі - 52 485 грн.;
- червень 2011 року в розмірі - 53 516 грн.;
- липень 2011 року в розмірі - 47 245 грн.;
- серпень 2011 року в розмірі - 185 грн.;
- жовтень 2011 року в розмірі - 65 грн.;
- листопад 2011 року в розмірі - 60 грн.;
- грудень 2011 року в розмірі - 841грн.;
- січень 2012 року в розмірі - 97грн.;
- березень 2012 року в розмірі - 11 141грн.;
- квітень 2012 року в розмірі - 90грн.;
- червень 2012 року в розмірі - 228грн.
Позивачем протягом 1095 терміну не було використано залишок від'ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі - 752 739грн., в тому числі:
- листопад 2008 року в розмірі - 46 527грн.;
- грудень 2008 року в розмірі - 80 000грн.;
- лютий 2009 року в розмірі - 48 224грн.;
- березень 2009 року в розмірі - 162 475грн.;
- квітень 2009 року в розмірі - 91 327грн.;
- травень 2009 року в розмірі - 162 852грн.;
- червень 2009 року в розмірі - 3 525грн.;
- липень 2009 року в розмірі - 157 809грн.
Відповідно до статті 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це срок, в термін якого громадянин може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересів.
Відповідно до статті 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлена тривалістю у три роки
Податковим кодексом України визначені строки давності та порядок їх застосування. Відповідно до п.102.5 статті 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Згідно «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011р. №1492, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 р. за N 1490/20228 (зі змінами та доповненнями), а саме:
пп. 4.6.2. п.4.6. ст. 4 р. 3 якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації;
пп. 4.6.3. п.4.6. ст. 4 р. 3 якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою *" податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду);
п.п. 4.6.4. п.4.6. ст.4 р. 3 якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2);
п.п. 4.6.5. п.4.6. ст.4 р. 3 платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (ДЗ) (додаток 3).
Значення рядка З (ДЗ) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.
При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).
Відповідно до п.п. 4.6.6. п.4.6. ст. 4 р. 3 залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Згідно з п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного додаткового) періоду.
Відповідно до п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.200.6. ст.200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Відповідно до п.200.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно з п.200.8 ст. 200 Податкового кодексу України до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
У зв'язку з відсутністю достатньої суми податку фактично сплаченого постачальникам товарів у вищевказаних податкових періодах та за інших обставин підприємство не задекларувало від'ємне значення ПДВ до відшкодування з бюджету. Залишок від'ємного значення, який не приймав участі в розрахунку бюджетного відшкодування був включений до рядку 24 податкової декларації.
Суму, на яку зменшено залишок від'ємного значення що після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду у розмірі 752 739грн. підприємству необхідно відобразити у р.21.3 податкової декларації з ПДВ наступного звітного податкового періоду.
Не відобразивши у відповідних рядках декларації напрямок повернення бюджетного відшкодування, підприємство самостійно відмовилось від належної йому суми.
Таким чином, суми зазначені у р.24 декларацій не можуть у подальшому бути заявленими платником до відшкодування на розрахунковий рахунок чи в рахунок майбутніх платежів (тобто не може бути відображена ні в рядку 23.1 ні в рядку 23.2 декларації).
Оскільки, не відобразивши у відповідних рядках декларації напрямок повернення бюджетного відшкодування, підприємство самостійно відмовилось від належної йому суми бюджетного відшкодування.
ТОВ «Компанія «Інфант» має залишок від'ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року в розмірі - 752 739грн.
Аналогічна позиція викладена у листі ДПС України від 06.04.2012р. №10155/7/15-3417-03 в якому зазначено, що згідно зі статтею 257 Цивільного кодексу «... загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки».
Згідно з абзацом "а" підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 ПК України заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності, є безнадійною заборгованістю.
Відповідно до підпункту 135.5.4 пункту 135.5 статті 135 ПК України до складу інших доходів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються: вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.
Тобто, якщо сума кредиторської заборгованості платника податку за неоплачені товари/послуги залишилася нестягнутою після закінчення терміну позовної давності, то у податковому періоді, на який припадає закінчення терміну позовної давності, такі товари/послуги вважаються безоплатно отриманими і платник податку повинен всю суму такої непогашеної кредиторської заборгованості (з урахуванням ПДВ) включити до складу доходів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування.
Таким чином, на підставі вищевикладеного суд погоджується з висновком податкового органу про зменшення розміру від'ємного значення суми ПДВ в розмірі 752 739грн. за липень 2012 року.
Щодо проведення перевірки ТОВ «Компанія «Інфант» Начальником відділу контролю за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у м. Сумах Сумської області ДПС, радником податкової служби 2 рангу Тіщенко О.В., суд зазначає, що Розпорядженням ДПА України від 03.09.2012р. №174-р про відрядження працівників з метою забезпечення належного відпрацювання залишку невідшкодованих сум ПДВ та опрацювання доведених резервів з ПДВ зобов'язано голів регіональних ДПС, визначених у додатку до вказаного Розпорядження, а саме по одному працівнику, відрядити з 02.09.2012р. по 08.09.2012р. для роботи у районних ДПІ ДПС у м. Києві висококваліфікованих працівників (начальників управлінь (відділів) оподаткування юридичних осіб).
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія «Інфант» відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 30.01.2013р.
Суддя В.В. Амельохін