Господарський суд Чернігівської області
____________________
14000 м. Чернігів, проспект Миру 20 Тел. 698-166, факс 77-44-62
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23 січня 2013 року справа №5028/6/66/2012
За позовом: Заступника прокурора міста Чернігова, вул. Шевченка, 1, м. Чернігів, 14000, в інтересах державив особі: Чернігівської міської ради, вул. Магістратська, 7, м. Чернігів, 14000,до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „С.Р.К.", вул. Кіквідзе, 11, м. Київ, 01103, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.Суддя Блохіна Ж.В.
Представники сторін:
від позивача: Миколаєнко Р.С., довіреність №3-24/999 від 06.08.2012 року,
від відповідача: не з'явився,
за участю: Пугач Н.В. - начальника відділу прокуратури м. Чернігова, посв. №010958 від 23.10.2012 року.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
СУТЬ СПОРУ
Заступником прокурора м. Чернігова в інтересах держави в особі Чернігівської міської ради подано позов до товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „С.Р.К." про внесення змін до п. 7 договору оренди, укладеного між Чернігівською міськрадою та ТОВ „Компанія „С.Р.К." від 21.04.2008 року, виклавши в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотка нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 2,3003 га та 4 відсотки нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 0,0157 га".
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримують позовні вимоги і просять позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання 09.01.2013 року представника не направив, витребуваних ухвалою суду документів не надіслав. Відповідач направив на адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи, яке судом було задоволено і розгляд справи відкладено на 23.01.2013 року.
В судове засідання 23.01.2013 року відповідач представника не направив, заяв, клопотань та витребуваних ухвалою суду документів не надіслав. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Отже, відповідач не скористався своїми правами, передбаченими ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, правом на приймання участі у господарських засіданнях, на подання заяв, клопотань, на подачу доказів та іншими правами.
Оскільки явка представників сторін у судове засідання не була визнана судом обов'язковою, а також зважаючи на наявні в матеріалах справи докази належного повідомлення сторін про місце, дату та час судового розгляду, господарський суд визнав можливим розглядати справу у відсутність представника відповідача за наявними у справі матеріалами.
Вислухавши прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, з'ясувавши обставини, які мають значення для вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Чернігівська міська рада на двадцять шостій сесії п'ятого скликання від 20 березня 2008 року прийняла рішення, пунктом 78 якого вирішила: „Враховуючи договір купівлі-продажу від 21.06.2007 року №1110 та враховуючи матеріали інвентаризації, товариству з обмеженою відповідальністю „Компанія „С.Р.К." передати земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 5 років, площею 2,3160 га по вул. Робочій, 6 для експлуатації будівлі диспетчерської з підвалом, в тому числі: 0,0396 га - територія спільного користування. (Землі промисловості, коефіцієнт функціонального використання:
1,2 - промислове використання площею 2,3003 га;
2,5 - комерційне використання площею 0,0157 га).
21 квітня 2008 року між Чернігівською міською радою (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю „Компанія „С.Р.К." (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки №3332 (далі - договір №3332, договір оренди).
Даний договір зареєстрований у Чернігівській міській раді, про що у книзі реєстрації договорів оренди вчинено запис 21 квітня 2008 року №3332 та зареєстрований у Чернігівському міському відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 липня 2008 року №040883000236.
Згідно п. 1 договору №3332 орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку в місті Чернігові для експлуатації будівлі диспетчерської з підвалом, в тому числі: 0,0396 га - територія спільного користування по вул. Робоча, 6.
Відповідно до п. 2 договору оренди в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,3160 га, в тому числі: 0,0396 - територія спільного користування, з них:
- 2,3003 га - землі промислового використання;
- 0,0157 га - землі комерційного використання.
Згідно з п. 4 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить:
- 3541311,85 гривень (153,95 за 1 кв. м) за земельну ділянку площею 2,3003 га;
- 50356,18 гривень (320,74 за 1 кв. м) за земельну ділянку площею 0,0157 га.
Пунктом 7 договору №3332 передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі:
- 1,5 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становить 53119,68 грн. (2,309250 грн. за 1 кв. м) на рік, за земельну ділянку площею 2,3003 га;
- 3,0 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становить 1510,69 грн. (9,622200 грн. за 1 кв. м) на рік, за земельну ділянку площею 0,0157 га.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням коефіцієнту індексації за 2007 рік = 1,028 (п. 9 договору).
Пунктом 10 договору оренди сторони встановили, що розмір орендної плати переглядається не більше одного разу за рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- підвищення цін, тарифів, тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів;
- збільшення розмірів ставки земельного податку;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Додатками до договору оренди є план земельної ділянки, акт приймання-передачі земельної ділянки та розрахунок розміру орендної плати.
За актом приймання-передачі від 21.04.2008 року Чернігівська міська рада передає, а товариство з обмеженою відповідальністю „Компанія „С.Р.К." приймає земельну ділянку в короткострокову оренду, строком на 5 років, площею 2,3160 га по вул. Робоча, 6, для експлуатації будівлі диспетчерської з підвалом, в тому числі: 0,0396 га - територія спільного користування. (Землі промисловості, коефіцієнт функціонального використання:
- 1,2 - промислове використання площею 2,3003 га;
- 2,5 - комерційне використання площею 0,0157 га).
Управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради направлялись на адресу відповідача листи №2205 від 23.04.2009 року та №5748 від 23.11.2010 року з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди щодо встановлення орендної плати на рівні 3% від нормативної грошової оцінки, оскільки Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року №309-VІ внесено зміни до Закону України „Про оренду землі" і відтепер орендна плата за земельні ділянки, на яких проведена нормативна грошова оцінка, не може становити менше ніж 3% від нормативної грошової оцінки.
Дані пропозиції залишені відповідачем без реагування.
На одинадцятій сесії шостого скликання Чернігівська міська рада прийняла рішення від 29 липня 2011 року „Про затвердження ставок земельного податку та встановлення розміру орендної плати в місті Чернігові".
Даним рішенням міська рада, керуючись пунктом 35 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 275, 288 Податкового кодексу України, з метою оперативності і спрощення нарахування земельного податку та розміру орендної плати за землю громадянам, затвердила з 01.01.2012 ставки земельного податку та розмір орендної плати за земельні ділянки, які є у користуванні або власності.
Так, керуючись статтею 288 Податкового кодексу України Чернігівська міська рада встановила розмір орендної плати за землю:
- землі промисловості на рівні 3-кратного розміру земельного податку;
- землі житлової та громадської забудови, промисловості та інші категорії земель при умові комерційного використання: оптової торгівлі, роздрібної торгівлі та іншого неврахованого вище комерційного використання на рівні 4-кратного розміру земельного податку.
Враховуючи законодавчу зміну ставок орендної плати та рішення міськради позивач та прокурор просять внесення змін до п. 7 договору оренди, укладеного між Чернігівською міськрадою та ТОВ „Компанія „С.Р.К." від 21.04.2008 року, виклавши в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотка нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 2,3003 га та 4 відсотки нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 0,0157 га".
Приймаючи рішення з даного спору, суд враховує наступне.
Приписи ст.ст. 13, 19 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відносяться питання регулювання земельних відносин, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та інше.
Відповідно до ст. ст. 116,124,125 Земельного кодексу України у редакції, чинній на момент укладення договору оренди, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Таким чином, враховуючи вищевикладені норми Земельного кодексу України та фактичні обставини, підтверджені належними доказами, суд дійшов висновку про те, що відповідач набув право на оренду земельної ділянки площею 2,3160 га по вул. Робоча, 6 в м. Чернігові шляхом укладення у встановленому порядку з Чернігівською міською радою договору оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Чернігівському міському відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 липня2008 року №040883000236.
Згідно ст. 1 Закону України „Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі" в редакції, чинній на час укладення договору оренди, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю").
У зв'язку з введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.11 року Закон України „Про плату за землю", яким сторони керувалися при укладенні договору оренди землі, втратив чинність згідно з частиною 2 Прикінцевих положень кодексу.
Відповідно до частини 2 ст. 21 Закону України „Про оренду землі" із змінами, внесеними згідно з Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 2 грудня 2010 року N 2756 розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно з пунктами 288.5.1-288.5.2 частини 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
У зв'язку з змінами в законодавстві Чернігівською міською радою 29 липня 2011 року було прийнято рішення „Про затвердження ставок земельного податку та встановлення розміру орендної плати в місті Чернігові", яким, керуючись пунктом 35 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 275, 288 Податкового кодексу України міська рада встановила розмір орендної плати за землю:
- землі промисловості на рівні 3-кратного розміру земельного податку;
- землі житлової та громадської забудови, промисловості та інші категорії земель при умові комерційного використання: оптової торгівлі, роздрібної торгівлі та іншого неврахованого вище комерційного використання на рівні 4-кратного розміру земельного податку.
До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради. Частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відтак, у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Чернігівської міської ради від 29 липня 2011 року „Про затвердження ставок земельного податку та встановлення розміру орендної плати в місті Чернігові" не скасовано у встановленому порядку, а тому є обов'язковим до виконання на відповідній території.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За таких обставин суд доходить висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати, що ґрунтується на вимогах закону.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до п. 7 договору оренди земельної ділянки №3332, укладеного між Чернігівською міською радою (вул. Магістратська, 7, м. Чернігів) та товариством з обмеженою відповідальністю „Компанія „С.Р.К." (вул. Кіквідзе, 11, м. Київ, ) від 21.04.2008 року (зареєстрований у Чернігівському міському відділі Чернігівської регіональної філії ДП „Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 липня 2008 року №040883000236), виклавши його в наступній редакції:
„Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотка нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 2,3003 га та 4 відсотка нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 0,0157 га".
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Компанія „С.Р.К." (вул. Кіквідзе, 11, м. Київ, ідентифікаційний код 34729465, інформація про рахунки відсутня) до державного бюджету (р/р 31217206783002, отримувач - УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, МФО 853592, ідентифікаційний код 38054398, Банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, призначення платежу: „Судовий збір, код 03500068 пункт 2.1", код бюджетної класифікації 22030001) 1147 грн. судового збору.
Повне рішення складено 28.01.2013р.
Суддя Ж.В. Блохіна