КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2013 року 2а-5793/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної республіки Крим до Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду з Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла адміністративна справа за позовом Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим (далі по тексту - позивач) до Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» (далі по тексту - відповідач) про стягнення боргу на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 4890 грн. 53 коп.
Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим мотивовані тим, що відповідач має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»- «з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у розмірі 4890, 53 грн. за період з 01.08.2012 року по 31.08.2012 року.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 09.01.2013 року на адресу суду надійшло клопотання від представника позивача Л.В. Алеканова про розгляд справи у відсутності представника Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи неодноразово був повідомлений належним чином, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив.
В матеріалах справи наявні заперечення проти адміністративного позову по справі від Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» ( ас. 19-21) .
Заперечення відповідача ґрунтуються на двох позиціях, по-перше, відповідач стверджує, що дана адміністративна справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства , по-друге, що позивачем не надано до позову докази на підтвердження позовних вимог.
Враховуючи клопотання позивача про розгляд справи без його участі та неявку представника відповідача, а також відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд розглянув адміністративну справу в порядку письмового провадження, оскільки частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Будівельне управління № 8 Акціонерного товариства фірми «Укргазбуд» є структурним підрозділом Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» та зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування під номером 21-05-0014.
Публічне акціонерне товариство «Укргазбуд» (ідентифікаційний код 14277604) є юридичною особою, зареєстрованою 29.04.1994 року, місцезнаходження юридичної особи: Київська область, Броварський район, село Зазім'є, вул. Деснянська, 141.
Так, відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 (далі - Інструкція).
Згідно пункту 6.1 розділу 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в розмірах - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України (далі - Положення), затвердженого Указом Президента України від 01 березня 2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 15 Положення визначено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління в районах, містах і районах у містах.
Згідно пункту 6.4 розділу 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (згідно з додатками 6 та 7 Інструкції), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до пункту 6.10 розділу 6 Інструкції орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення із розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
В матеріалах справи містяться копії розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а», «б - «з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня та з липня 2012 року, які направлялись відповідачу.
Доказів того, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 1 та Списком № 2, на підставі яких подано позов, Публічним акціонерним товариством «Укргазбуд» оскаржувались або були скасовані відповідачем не надано, хоча були отримані уповноваженим представником відповідача 18 липня 2012 року (копія повідомлення про вручення поштового відправлення міститься в матеріалах справи).
У зв'язку з несплатою Публічним акціонерним товариством «Укргазбуд» у встановлені строки внеску на покриття фактичних витрат і доставку пенсій особам, які мають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: за Списком № 1 та за Списком № 2 - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 в розмірі 4890, 53 грн. у відповідача виникла заборгованість, перед Управлінням Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим за період з 01.08.2012 року по 31.08.2012 року у сумі 4890, 53 грн.
Беручи до уваги те, що заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за списками №1 та № 2 у розмірі 4890, 53 грн. до Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим, відповідач у встановлені законом строки не сплатив, та те, що наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доданими до матеріалів справи документами, а саме: розрахунками фактичних виплат на виплату та доставку пенсій з червня та з липня 2012 року, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Посилання відповідача щодо відсутності у даного спору ознак справи адміністративної юрисдикції є безпідставними з огляду на наступне.
На думку відповідача зазначений позов є позовом про відшкодування шкоди, посилаючись на ч.2 ст.21 КАС України вважає, що вимоги про відшкодування шкоди заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимога про відшкодування шкоди вирішується судами в порядку цивільного та господарського судочинства. Також, обґрунтовуючи зазначену обставину відповідач посилається на рішення Київського апеляційного адміністративного суду (№22-а-2743/09 від 22.02.2010р, та №22-а-2812/09).
Однак, суд не приймає ці доводи позивача до уваги, оскільки ч.1 ст.3 КАС України визначає, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України Окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Крім цього, частиною 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг та адміністративні справи щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження, можуть розглядатися у скороченому провадженні.
Норма частини 2 ст. 21 КАС України містить вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
У зв'язку з вищевикладеним, суд звертає увагу відповідача, що його твердження, про відсутність в даному спорі ознак адміністративної юрисдикції є помилковими.
Крім цього, посилання відповідача на статтю 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою встановлено, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством, суд не бере до уваги, оскільки позивач просить стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» внески за період з 01.08.2012 року по 31.08.2012 року на покриття фактичних витрат і доставку пенсій особам, які мають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Неналежне виконання Публічним акціонерним товариством «Укргазбуд» вимог чинного пенсійного законодавства негативно впливає на фактичну реалізацію положень Конституції України й суттєво зачіпає інтереси держави, наносить шкоду законним правам та інтересам громадян, які потребують соціального захисту.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
З огляду на викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної республіки Крим до Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій - задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укргазбуд» (ідентифікаційний код 14277604) на користь Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі Автономної Республіки Крим суму заборгованості у розмірі 4890, 53грн. (чотири тисячі вісімсот дев'яносто гривень п'ятдесят три копійки ).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.