Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-2942/12/0170/13
21.01.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Кобаля М.І. ,
Курапової З.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С. ) від 24.05.12 у справі № 2а-2942/12/0170/13
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Надія +" (вул. Ленина, 37 А,Почетне,Красноперекопський район, Автономна Республіка Кр,96020)
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби (вул. Північна, 2,Красноперекопськ,Автономна Республіка Крим,96000)
про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.05.12 адміністративний позов - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК від 01.03.2012 №167/10.
Визнано протиправним та скасовано рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК від 27.01.2012 № 0000291503.
Зобов'язано Красноперекопську об'єднану державну податкову інспекцію в АРК видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Надія+" довідку про підтвердження статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2012 рік.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Надія+" судовий збір у розмірі 16,09 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
В задоволені іншої частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, представник Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби звернувся до Севастопольського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову.
Разом з апеляційною скаргою заявник апеляційної скарги просив поновити строк на апеляційне оскарження постанови суду, однак з урахуванням той обставини, що строк на апеляційне оскарження фактично заявником апеляційної скарги не пропущений, ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду провадження по справі за апеляційною скаргою заявника було відкрито без попереднього вирішення питання про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Надія+" зареєстровано у якості юридичної особи 03.10.2008, що підтверджується випискою з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, серія ААА №444444.
Відповідно до статті 301 ПКУ, платниками фіксованого сільськогосподарського податку (далі - ФСП) з урахуванням обмежень, встановлених пунктом 301.6 цієї статті, можуть бути сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
З матеріалів справи вбачається, що протягом 2011 року ТОВ "Надія+" знаходилося на спрощеній системі оподаткування шляхом сплати фіксованого сільськогосподарського податку.
Для набуття і підтвердження статусу платника ФСП сільськогосподарським товаровиробникам до 1 лютого поточного року необхідно надати до податкових органів перелік документів, визначених статтею 308 Кодексу, а саме:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади з питань державної аграрної політики за погодженням з центральним органом державної податкової служби;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - органам державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомості (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються відомості про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Позивачем були спрямовані всі необхідні документи для підтвердження статусу платника ФСП до Красноперекопської ОДПІ АРК ДПС.
01.03.2012 відповідачем була надана відповідь №167/10 про відмову у підтверджені статусу платника ФСП на 2012 рік у зв'язку з наявністю податкового боргу за обліковою карткою з ФСП у сумі 798,97 грн.
13.01.2012 відповідачем була проведена камеральна перевірка ТОВ "Надія+" з питань своєчасності сплати фіксованого сільськогосподарського податку.
За результатами перевірки був складений акт №28/15-03/36166026, яким встановлено, що на підставі декларації від 31.01.2011 №809 станом до 30.12.2011 позивачем не сплачено податкового зобов'язання з ФСП. Податкове зобов'язання сплачено 04.01.2012 у сумі 798,96 грн. з простроченням на 5 днів.
На підставі зазначеного акту відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 27.01.2012 №0000291503 про визначення позивачу податкового зобов'язання із штрафних санкцій в порядку статті 126 ПКУ у розмірі 10% простроченого податкового платежу у сумі 79,89 грн.
Позивачем було оскаржено податкове повідомлення-рішення.
Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 19.04.2012 №1126/10/10-0229, скарга платника податків задоволена, податкове повідомлення-рішення від 27.01.2012 №0000291503 - скасоване.
Перевіряючи обґрунтованість дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.
Регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, кола суб'єктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належать до сфери дії Податкового кодексу України (далі - ПКУ).
Починаючи з 01.01.2011, повноваження, підстави та спосіб дій органів державної податкової служби та їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність платників податків визначені ПКУ.
Згідно до статті 15 ПКУ, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до статті 57 ПКУ, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У пункті 306.2 ПКУ зазначено, що сплата податку проводиться щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах:
а) у I кварталі - 10 відсотків;
б) у II кварталі - 10 відсотків;
в) у III кварталі - 50 відсотків;
г) у IV кварталі - 30 відсотків.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 29.12.2011 відділенням №30 м. Красноперекопськ ПАТ "Чорноморський банк розвитку та реконструкції" був прийнятий платіж від ТОВ "Надія+" з призначенням платежу "фіксований сільгоспподаток за 11.2011".
Відповідно до Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", переказ грошей - це рух певної суми грошей з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому в готівковій формі.
Статтею 22.4 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" передбачено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Проведення переказу грошей є обов'язковою функцією, яку має виконувати платіжна система (п. 1.29 ст. 1 Закону "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні").
Статтею 129.6 ПКУ передбачена відповідальність банків у випадку порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Стаття 8 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" встановлює строки проведення переказу коштів, згідно з якими банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, в день його надходження або не пізніше наступного дня, якщо документ надійшов до банку після операційного часу (пункт 8.1 статті 8 Закону). Крім того, банки та їх клієнти мають право передбачити в договорах інші, ніж встановлені в абзацах першому та другому цього пункту, строки виконання доручень клієнтів.
Зокрема, пункт 8.4 статті 8 Закону про переказ визначає строки виконання банками міжбанківського переказу, які не повинні перевищувати трьох операційних днів (для внутрішньобанківського переказу - двох операційних днів).
З огляду на зазначене, платіжні доручення клієнтів виконуються банком протягом цього ж робочого дня або не пізніше наступного робочого дня і не можуть перевищувати два операційні дні для внутрішньобанківського переказу коштів, а для міжбанківського переказу коштів не можуть перевищувати три операційні дні або в інші строки, якщо це передбачено в договорі.
Судова колегія погоджується з висновками рішення ДПС в АРК про своєчасну сплату ТОВ "Надія+" податкового зобов'язання з ФСП за листопад 2011 року.
Також, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що податкове повідомлення-рішення від 27.01.2012 стало підставою для відмови позивачу у підтверджені статусу платника ФСП.
Таким чином, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо протиправності податкового повідомлення-рішення Красноперекопської ОДПІ від 27.01.2012 №0000291503.
Відповідачем зазначено, що станом на 01.01.2012 податковий борг ТОВ "Надія+" з ФСП складає 0,01 грн. та посилається на пункт 6.3 статті 301 ПКУ, відповідно до якого позивач не може бути зареєстрований як платник податку суб'єкта господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг.
Статтею 301 ПКУ передбачений порядок реєстрації платника ФСП.
Порядок підтвердження статусу платника ФСП встановлений у статті 308 ПКУ, яка не містить в собі заперечень проти підтвердження статусу платника за умови наявності податкового боргу.
Суд зазначає, що пунктом 308.6 статті 308 Податкового кодексу України передбачені підстави скасування реєстрації сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку:
308.6.1. у разі подання платником податку письмової заяви щодо добровільного зняття з такої реєстрації;
308.6.2. за рішенням органу державної податкової служби:
а) якщо такий платник податку ліквідується, у тому числі шляхом злиття, приєднання або перетворення;
б) у разі встановлення за результатами документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 цієї глави. При цьому такий платник податку зобов'язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування починаючи з наступного місяця після місяця, у якому було встановлено таке порушення.
Таким чином, пунктом 308.6 статті 308 Податкового кодексу України передбачено підстави при яких реєстрація сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку скасовується.
Судова колегія приходить до висновку щодо наявності права податкового органу скасувати діючу реєстрацію сільськогосподарського товаровиробника платником фіксованого сільськогосподарського податку, а не відмовити у підтвердженні статусу платника такого податку.
З урахуванням положень пункту 308.6 статті 308 ПКУ, колегія суддів зазначає, що скасування реєстрації проводиться за результатами документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 ПК України.
Як встановлено вище, тільки за результатами проведення документальної перевірки недотримання платником податку положень статті 301 Податкового кодексу України, податковий орган може прийняти рішення про скасування реєстрації платника фіксованого сільськогосподарського податку.
Відповідно до викладеного, вказані факти свідчать про те, що відмова відповідача, викладена відповідачем у листі від 01.03.2012 167/10, є необґрунтованою і протиправною.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.05.12 у справі № 2а-2942/12/0170/13 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис М.І. Кобаль
підпис З.І.Курапова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва