ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22 січня 2013 року № 2а-17997/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості
до Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
про стягнення коштів
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Київський міський центр зайнятості з позовом до Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України про стягнення суми штрафу в сумі 27642,95 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначав, що Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України порушив вимоги п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення", а саме: не подано Звіт про заплановане вивільнення працівників по формі 4-ПН (план) та Звіт про фактичне вивільнення працівників по формі 4-ПН (факт). Позивачем накладено штраф у розмірі 27642,95 грн., який не був сплачений відповідачем у встановлений термін.
Відповідач в судове засідання, не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, тому справа, відповідно до ст. 128 КАС України, вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно положень статті 34 Закону України від 01.03.1991р № 803-XII "Про зайнятість населення" контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
З метою реалізації Закону "Про зайнятість населення" і постанови Верховної Ради УРСР про введення його в дію Кабінет Міністрів Української РСР своєю Постановою від 24 червня 1991 року №47 "Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР "Про зайнятість населення" затвердив, зокрема, положення про державну службу зайнятості та про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Пунктом 1 Положення про державну службу зайнятості встановлено, що Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Основними завданнями державної служби зайнятості, крім іншого, є контроль за дотриманням законодавства про зайнятість підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності (абзац п'ятий пункту 2 Положення про державну службу зайнятості із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.98 р. №1435).
Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення відповідно до покладених на неї завдань проводяться перевірки додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями, передусім щодо подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників (абзац шостий підпункту "а" пункту 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою КМУ від 24 червня 1991 року №47 в редакції постанови КМУ від 14.09.98 р. №1435).
Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України зареєстрований як платник внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у Шевченківському районному центрі зайнятості м. Києва.
Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Київського міського центру зайнятості була проведена перевірка відповідача, про що складено Акт №55-ш від 14.11.2012р. про порушення законодавства України про зайнятість населення.
Згідно даного акту встановлено порушення відповідачем вимог пункту 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" та запропоновано в 30 -денний термін внести штраф у розмірі річної заробітної плати вивільненого працівника на загальну суму 27642,95 грн.
Досліджуючи надані в матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Як свідчать матеріали справи та встановлено Актом перевірки, Наказом №36 к від 11.04.2012р., по п. 1 ст. 40 КЗпП України, гр. ОСОБА_2 звільнений з посади молодшого наукового співробітника відділу клітинної біології та анатомії з 01.05.2012р. у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці.
Звіт про заплановане вивільнення працівників по формі 4-ПН (план) та Звіт про фактичне вивільнення працівників по формі 4-ПН (факт) при вивільненні гр. ОСОБА_2 до Шевченківського районного центру зайнятості не подавалися, що є порушенням п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення".
Відповідно до п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікацій, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Згідно ч.2 п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення", у разі неподання або порушення строків подання цих даних, стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника.
Згідно Акту №55-ш від 14.11.2012 р. та довідки про заробітну плату від 13.11.2012р. № 57 сума штрафу, яка підлягає стягненню з Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, складає 27642,95 грн., яка підлягала сплаті відповідачем в 30-ти денний термін з дня отримання Акту перевірки.
Станом на час розгляду справи у суді кошти у сумі 27642, 95 грн. на рахунок Київського міського центру зайнятості не надходили.
Право Київського міського центру зайнятості стягувати з підприємств, установ, організацій штрафи за порушення п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення" регламентовано цим Законом, положенням про державну службу зайнятості та Положенням про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991р. №47.
Так, у пунктах 1, 2, 4 (п.п. "ф"), 8 (п.п. "л") Положення про державну службу зайнятості зазначено, що державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості.
Основними завданнями служби зайнятості відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, законодавства про зайнятості населення.
Державна служба зайнятості має право стягувати відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності, зокрема, у разі не подання або порушення строків подання державній службі зайнятості письмового повідомлення про наступне вивільнення працівників, як це передбачено п.5 ст.20 Закону України "Про зайнятість населення".
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обгрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд прийшов до висновку про можливість в даному випадку задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі та стягнути з Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України суму штрафу за порушення п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" у розмірі 27 642, 95грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1.Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України (01061, м.Київ, вул. Терещенківська, 2; код ЄДРПОУ 05417199) на користь Київського міського центру зайнятості (р.р 37175975900011 у ГУДКС України у м.Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 03491091) 16200 (шістнадцять тисяч двісті) гривень штрафу.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян