ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2013 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7587/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
при секретарі - Грубчак Н.М.,
за участю: представника позивача - Міняйло Г.Ю.,
представника відповідача - Коваль І.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
04 грудня 2012 року позивач Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірним та скасування рішення № 170 від 01.08.2012 року в частині неправомірних витрат на суму 8673,84 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд) проведено перевірку нарахувань, сплати та використання коштів під час якої встановлено порушення щодо неправомірності витрат в розмірі 10488,08 грн., недоплати 2549,52 грн. та донараховано пеню 18,81 грн. 01.08.2012 року прийнято рішення № 170 про повернення суми неправомірних витрат в розмірі 10762,90 грн. Позивач оскаржив вказане рішення в адміністративному порядку, скарги позивача залишені без задоволення, а рішення без змін. Отже, як зазначає позивач спірне рішення прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та просить суд його скасувати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивачем допомога по вагітності та пологах виплачувалася за рахунок коштів Фонду незастрахованій особі, яка не перебувала в трудових відносинах з підприємством позивачем; путівки на санітарно-курортне лікування видані застрахованим особам без квитанції про часткову оплату її вартості.
Відтак, на думку відповідача, оскаржуване рішення прийняте правомірно, а позовні вимоги Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" - необґрунтовані і задоволенню не підлягають.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" (ідентифікаційний номер 03338030) зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Полтавської міської ради (а.с.54).
Відповідно до затвердженого Фондом №70 від 18 червня 2012 року плану проведення ревізій та перевірок на липень 2012 року працівниками Фонду згідно направлення №291 від 10 липня 2012 року була проведена перевірка правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01 липня 2011 року по 30 червня 2012 року Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", результати якої оформлено актом від 20 липня 2012 року (а.с.8-14).
Висновками акту перевірки встановлено, зокрема, такі порушення:
- ст.7 Закону № 2240, а саме допомога по тимчасовій втрати непрацездатності виплачувалася за рахунок коштів Фонду в завищеному розмірі в зв'язку з невірно обчисленим страховим стажем, неправомірні витрати витрати склали 2089,06 грн.;
- ч.1 ст.4 Закону № 2240, а саме допомога по вагітності та пологах виплачувалася за рахунок коштів Фонду незастрахованій особі, неправомірні витрати склали 2235,24 грн.;
- п.п. 4.13 та 4.14 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно - курортного лікування, що оплачується за рахунок коштів Фонду, затвердженого постановою правління Фонду №12 від 25.02.2009 року путівки на санаторно - курортне лікування видані застрахованим особам без квитанції про часткову оплату їх вартості, неправомірні витрати склали 6438,60 грн.
На підставі акту перевірки прийнято рішення № 170 від 01.08.2012 року про перерахування до бюджету 16163,16 грн. (10762,90 грн. - сума неправомірних витрат, 5381,45 грн. - фінансова санкція в вигляді штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів, 18,81 грн. - пеня за несвоєчасну сплату страхових коштів) (а.с.20).
Позивач оскаржив вказане рішення до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, рішенням виконавчої дирекції № 01-08-1603 від 24.09.2012 року скарга залишена без задоволення, а рішення без змін. (а.с.30-31).
Також, позивач подав скаргу до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової витрати працездатності, рішенням № 176 від 29.10.2012 року скарга позивача залишена без задоволення, а рішення без змін (а.с.37-40).
Позивач не погодився з даним рішенням в частині неправомірних витрат на суму 8673,84 грн. та оскаржив його до суду.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Досліджуючи питання правомірності прийняття Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності рішення № 170 від 01.08.2012 року, суд встановив наступне.
Пунктом 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001року (надалі - Закон № 2240) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
На підставі плану проведення ревізії та перевірок на липень 2012 року та керуючись Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління Фонду від 22.12.2010 року № 29 Фондом була проведена перевірка позивача з питань правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду за період з 01.07.2011 року по 30.06.2012 року.
За результатом проведеної перевірки складено акт від 20.07.2012 року, яким встановлено наступні порушення, з якими не погоджується позивач:
- ч.1 ст.4 Закону № 2240, а саме допомога по вагітності та пологах виплачувалася за рахунок коштів Фонду незастрахованій особі, неправомірні витрати склали 2235,24 грн.
- п.п. 4.13 та 4.14 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно - курортного лікування, що оплачується за рахунок коштів Фонду, затвердженого постановою правління Фонду №12 від 25.02.2009 року путівки на санаторно - курортне лікування видані застрахованим особам без квитанції про часткову оплату їх вартості, неправомірні витрати склали 6438,60 грн.
На підставі вищезазначеного акту перевірки Виконавчою дирекцією Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення №170 від 01.08.2012 року про перерахування до бюджету Фонду 16163,16 грн. в тому числі 10762,90 грн. - сума неправомірних витрат, 5381,45 грн. - фінансова санкція в вигляді штрафу за порушення порядку витрачання страхових коштів, 18,81 грн. - пеня за несвоєчасну сплату страхових коштів.
Позивач оскаржує рішення в частині неправомірних витрат на суму 8673,84 грн.
Суд вважає вищевикладене рішення Фонду обґрунтованим і таким, що прийнято у відповідності до приписів чинного законодавства з огляду на наступне.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Згідно з п.3 ч.2 ст.27 Закону № 2240 страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до Закону.
Відповідно до Закону № 2240 застрахована особа - це найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи, на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Так, ч.1 ст. 4 Закону № 2240 передбачено, що право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Згідно до п.1.ч.1. ст. 6 Закону № 2240 загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання або у фізичних осіб, в тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Крім того, передбачено, що допомога по вагітності та пологам застрахованим особам призначається та надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що громадянка ОСОБА_4 відповідно до колективного договору укладеного з Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" отримувала премії та всі види матеріального заохочення, разом з тим, на момент настання страхового випадку не знаходилась у трудових відносинах із позивачем, а від так виплата їй допомоги по вагітності та пологах на підставі листа непрацездатності № 115945 від 21.12.2011 року в сумі 2235,24 грн. не передбачена та є порушенням встановленого порядку використання страхових коштів.
Слід зазначити, що ОСОБА_4 працює в первинній профспілковій організації ОВП "Полтаватеплоенерго" професійної спілки працівників ЖКГ, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України є юридичною особою та зареєстрована в Полтавській міській виконавчій дирекції Полтавського обласного відділення ФСС з ТВП як окремий страхувальник, листок непрацездатності № 115945 від 21.12.2011 року повинен бути оплачений первинною профспілковою організацією, оскільки тільки з нею ОСОБА_4 перебуває в трудових відносинах.
Ні в ході проведення перевірки, ні під час розгляду справи в суді позивачем не надано жодного доказу, який би підтверджував перебування ОСОБА_4 в трудових відносинах з підприємством позивача.
У відповідності до ч. 1 ст. 47 Закону № 2240 для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.
Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності, затверджений постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 № 12 (надалі - Порядок № 12) визначає умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей (а також особами, які навчаються у вищому навчальному закладі) (далі - застраховані особи і члени їх сімей) санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду , відповідно до Закону № 2240.
Згідно із п. 4.1. Порядку № 12 рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма N 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)") (далі - медична довідка).
Пунктом 4.5. Порядку № 12 встановлено, що комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення застрахованій особі путівки в двомісний номер з частковою оплатою в розмірі 30 відсотків її вартості, а путівки в одномісний номер - з частковою оплатою в розмірі 50 відсотків її вартості.
Судом встановлено, що Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" отримано від Полтавської міської виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду путівки № 201616 в санаторій "Алмаз" ЗАТ "Трускавецькурорт" та № 000700 у ДП "Санаторій" "Конча- Заспа". Жані путівки були придбані за рахунок коштів Фонду.
Відповідно до протоколу № 6 від 01.12.2011 року засідання комісії по соціальному страхуванню підприємства "Полтаватеплоенерго" путівка № 201616 вартістю 4158,00 грн. виділена позивачем застрахованій особі гр.ОСОБА_5 з частковою оплатою 30%, що становить 1247,40 грн. (а.с.48-52).
Згідно протоколу № 7 від 05.12.2011 року засідання комісії по соціальному страхуванню підприємства "Полтаватеплоенерго" путівка № 000700 вартістю 5040,00 грн. виділена позивачем застрахованій особі гр. ОСОБА_6 з частковою оплатою 30%, що складає 1512,00 грн. (а.с.43-46).
У зв'язку з цим слід зазначити, що пунктом 4.13 Порядку № 12 передбачено, що часткова оплата вартості путівки до санаторію вноситься до каси страхувальника за основним місцем роботи застрахованої особи, а при відсутності каси - через установу банку на транзитний рахунок органу Фонду за місцем обліку страхувальника.
Згідно з пунктом 4.14 Порядку № 12 за відсутності квитанції до прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається.
Всупереч наведеним вимогам Порядку № 12 позивач видав путівки застрахованим особам до санаторно - курортного закладу в той час, коли часткова оплата за путівку внесена не була (термін заїзду по путівці № 201616 становив з 02.12.2011 року по 22.12.2011 року, по путівці № 0007000 з 07.12.2011 року по 27.12.2011 року). Проте зазначені суми доплат за путівки були внесені лише 09 грудня 2011 року, що підтверджується копіями квитанцій до прибуткових касових ордерів (а.с.47, 53).
Відповідно до пункту 6.2 Порядку № 12 сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, в тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.
Частиною першою статті 30 Закону № 2240-ІІІ визначено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Отже, сума витрат Фонду за путівку, що видана з порушенням Порядку № 12, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника, а на суму неприйнятої до заліку вартості путівки нараховується 50 % штрафу.
Таким чином, приймаючи до уваги той факт, що санаторно-курортні путівки були видані Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства "Полтаватеплоенерго" за відсутності документу про часткову оплату її вартості у розмірі 30%, суд вважає обґрунтованим та законним рішення Фонду в частині неприйняття до заліку витрат на санаторно-курортні путівки у розмірі 6438,60 грн. та нарахування штрафних санкцій у розмірі 3219,30 грн.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на те, що судом не встановлено обставин, які б свідчили про неправомірність рішення Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 01 серпня 2012 року № 170 та порушення прав чи інтересів Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго", підстави для задоволення позову відсутні.
З огляду на приписи статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Виконавчої дирекції Полтавського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання неправомірним та скасування рішення - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28 січня 2013 року.
Суддя Г.В. Костенко