ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
УХВАЛА
про повторне залишення позовної заяви без руху
28 грудня 2012 р.Справа № 2а-13384/12/0170/15
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Тоскіна Г.Л., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2
до Кримської республіканської установи "Центр медико-соціальної експертизи", Комунального закладу «Сакське територіальне медичне об'єднання»
про спонукання до виконання певних дій, ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшов адміністративний позов (з урахуванням уточнень) співпозивачів Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Кримської республіканської установи "Центр медико-соціальної експертизи", Комунального закладу «Сакське територіальне медичне об'єднання» про зобов'язання Кримську республіканську установу "Центр медико-соціальної експертизи" видати довідку про наявність у матері дитини хвороби, що перешкоджає виконанню батьківських обов'язків матір'ю дитини ОСОБА_3 інваліда ІІ групи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.11.2012р. позовну заяву було залишено без руху на підставі ст.108 КАС України та надано позивачу строк до 25.12.2012р. для усунення недоліків, а саме:
позивачам необхідно було надати докази сплати судового збору або документ, що підтверджує звільнення від його сплати;
позивачам необхідно було зазначити ким саме підписана позовна заява, оскільки з тексту позовної заяви вбачається, що співпозивачами у справі є Громадська організація НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2, між тим адміністративний позов підписаний особою без зазначення її статусу, у зв'язку з чим у суду відсутня можливість встановити наявність у цієї особи повноважень на підписання позовних заяв, що подаються до адміністративного суду. Крім того, якщо позовна заява підписана керівником Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 необхідно було надати правовстановлювальні документи позивача для підтвердження його праводієздатності, а саме копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копії статуту Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІС*С", які б підтверджували наявність у позивача (Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С") необхідного обсягу адміністративної процесуальної дієздатності та докази, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є членами громадської організації (що кореспондується з вимогами абз. 3 ст. 20 Закону України «Про об'єднання громадян») або належним чином засвідчену довіреність на представництво інтересів вказаних осіб;
позивачам необхідно було надати довідку до акту огляду МСЕК Серії КР-11 № 016149 для відповідача (копія довідки була надана в одному примирнику);
позивачам необхідно було надати докази опікунства ОСОБА_2 над неповнолітнім ОСОБА_1;
усунути інші недоліки позовної заяви, зазначені у вказаній ухвалі.
12.12.2012 року на адресу суду надійшов уточнений адміністративний позов та додаткові документи, а саме: позивачами надані докази опікунства ОСОБА_2 над неповнолітнім ОСОБА_1 інші документи, які обґрунтовують позовні вимоги.
Суд вивчивши надані документи, вважає, що провадження по справі не може бути відкрито, оскільки уточнений адміністративний позов не відповідає вимогам ст. 106 КАС України та підлягає повторному залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до ч.4 ст. 106 КАС України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати підписання.
Суд зазначає, що позивачами не зазначено кім саме підписана позовна заява, оскільки з тексту позовної заяви вбачається, що співпозивачами у справі є Громадська організація НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2, між тим адміністративний позов підписаний особою без зазначення її статусу, у зв'язку з чим у суду відсутня можливість встановити наявність у цієї особи повноважень на підписання позовних заяв, що подаються до адміністративного суду. Крім того, якщо позовна заява підписана керівником Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 необхідно було надати правовстановлювальні документи позивача для підтвердження його право дієздатності, а саме копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, копії статуту Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІС*С", які б підтверджували наявність у позивача (Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С") необхідного обсягу адміністративної процесуальної дієздатності та докази, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є членами громадської організації або належним чином засвідчену довіреність на представництво інтересів вказаних осіб.
Згідно уточнення до адміністративного позову, які надійшли до адміністративного суду 12.12.2012 р., в додатках зазначено, що разом з у уточненням позивачами надані докази членства та довіреність.
Разом з тим, суд звертає увагу позивачів, що при відкритті конверту вказані документи були відсутні, про що був складений акт від 12.12.2012 р.
Суд звертає увагу позивачів, що згідно з частиною 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Частиною 7 статті 56 КАС України передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом. Частиною 2 статті 58 КАС України встановлено, що повноваження законних представників підтверджуються, зокрема, документами, які стверджують займану ними посаду.
Відповідно до статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Отже, з позовом в адміністративний суд може звернутися організація, що має статус юридичної особи.
За правилами статті 3, частини 4 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" передбачено, що об'єднання громадян набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.
Судом встановлено, що позивачем не були надані до суду документи, які б свідчили про набуття Громадська організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" статусу юридичної особи, а також відсутні документи які б підтверджували повноваження особи, яка підписала адміністративний позов, більш того, взагалі не зазначено кім саме підписаний адміністративний позов.
Крім того, як вбачається з позовної заяви та уточнення до адміністративного позову співпозивачами зазначені Громадська організації НТСАЮ "ЮСТІ*С" в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Водночас ані позовна заява, ані уточнення до адміністративного позову не підписані ОСОБА_2 як позивачем у справі.
Позовна заява не відповідає ч. 3 ст. 106 КАС України, оскільки до адміністративного позову не додано належного документу про сплату судового збору або документ, що підтверджує звільнення від його сплати.
Суд звертає увагу позивачів, що відповідно до абз. 3 ст. 20 Закону України «Про об'єднання громадян» для здійснення цілей і завдань, визначених у статутних документах, зареєстровані об'єднання громадян користуються правом представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів (учасників) у державних та громадських органах.
Таким чином, зареєстровані об'єднання громадян мають право представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів (учасників) у державних органах.
У п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI зазначено, що від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
З аналізу зазначених вище норм права вбачається, що від сплати судового збору звільняються, зокрема громадянські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, тобто у випадках, передбачених нормативно-правовим актом (законом України, міжнародним договором, постановою, указом, декретом).
Проте, позивачами не надані докази, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є членами Громадської організації НТСАЮ "ЮСТІ*С". Суд зазначає, що співпозивачем у справі є ОСОБА_2, яким не надані докази звільнення від сплати судового збору.
Крім того, Громадською організацією НТСАЮ "ЮСТІ*С" не зазначено, якою саме нормою законодавства Громадська організація звільнена від сплати судового збору для звернення до окружного адміністративного суду в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1, оскільки наведеними вище правовими нормами чітко зазначено, що від сплати судового збору звільняється громадські організації, які звернулися у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору встановлюється у 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Мінімальна заробітна плата з 1 січня 2012 року, відповідно до ст. 13 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", становить 1073,00 грн.
Враховуючи вищевикладене судом встановлено, що позивачам необхідно сплатити 32,19 грн. (1073 х 0,03) за подання позову немайнового характеру.
Реквізити для сплати судового збору: рахунок: 31210206784002; Одержувач: УДКСУ у м.Сімферополі АР Крим, 22030001; ЄДРПОУ: 38040558; МФО: 824026; Банк одержувача: ГУ ДКСУ в АРК, м.Сімферополь; Призначення платежу: "Код 35174235, судовий збір, пункт 3.1".
Крім того, відповідно до ч.3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
З позовної заяви вбачається, що до адміністративного позову, в обґрунтування заявлених вимог, для залучення до матеріалів адміністративної справи надана довідка до акту огляду МСЕК Серії КР-11 № 016149, проте як для відповідачів зазначена довідка не надана. Крім того, до уточненого адміністративного позову надані копія паспорта ОСОБА_2, копія рішення виконавчого комітету Фрунзенської сільської ради №31 від 19.03.2008 р., копія посвідчення №01 від 20.03.2008 р., копія свідоцтва про народження, копія листа від 19.12.2008 р. №02 14-16/1232, копія листа від 27.06.2009 р. та докази отримання, копія листа від 21.09.2009 р. №В-50/01-07, копія заяви від 12.11.2009 р, копія рішення Сакського міськрайонного суду від 25.01.2012 р., копія листа №В-13/2 від 29.03.2012 р., копія листа від 10.04.2012 р. №012010/594, копія листа від 05.11.2009 р. №В-30218-21, копія листа від 03.02.2010 р. №37/1.
В порушення ч. 3 ст. 106 КАС України до уточненого адміністративного позову не додані копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів.
Відповідно до ст. ч. 4 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
Згідно уточненого адміністративного позову в якості відповідача також зазначений Комунальний заклад «Сакське територіальне медичне об'єднання», водночас до вказаного відповідача відсутні позовні вимоги та їх обґрунтування.
Отже, уточнений адміністративний позов не відповідає вимогам ст. 106 КАС України.
Частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
За таких обставин, враховуючи, що позивач надав уточнений адміністративний позов, який не відповідає вимогам ст. 106 КАС України, позовну заяву необхідно повторно залишити без руху і надати позивачам термін для виправлення виявлених недоліків шляхом складання нової позовної заяви, сплати судового збору, надання документів на підтвердження набуття вказаною організацією статусу юридичної особи і повноваження особи, яка підписала позовну заяву та надання копії всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, відповідно до кількості відповідачів.
Керуючись ст.ст. 106, 108, 160, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. У строк до 22.01.2013 р. усунути вказані недоліки.
3. Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із обов'язковою вказівкою на номер справи 2а-13384/12/0170/15 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Тоскіна Г.Л.