Ухвала суду № 28866692, 11.10.2011, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2011
Номер справи
2а/1770/752/2011
Номер документу
28866692
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

УХВАЛА

іменем України

"11" жовтня 2011 р. Справа № 2а/1770/752/2011

номер рядка статистичного звіту 5.4

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Охрімчук І.Г.,

за участю секретаря судового засідання Феськової М.Ю. ,

за участю представника САТ ДПА, розглянувши апеляційну скаргу Радивилівського кооперативно торгово-роздрібного підприємства на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "27" квітня 2011 р. у справі № 2а/1770/752/2011 за позовом Радивилівського кооперативного торгово-роздрібного підприємства до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області постанову ,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року Радивилівському кооперативному торгово-роздрібному підприємству в задоволенні позову - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Радивилівське кооперативне торгово-роздрібне підприємство подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти апеляційної скарги. Просив постанову Рівненського окружного адміністративного суду залишити без змін, а апеляційну скаргу Радивилівського кооперативно торгово-роздрібного підприємства - без задоволення.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, хоча про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що вона не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи, 08 червня 2010 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області проведено позапланову виїзну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, господарської одиниці - магазин «Продукти», що розташований в с. Крупець, вул. Довга, буд. 4а, Радивилівський район, Рівненська область, та належить Радивилівському кооперативному торгово-роздрібному підприємству.

За результатами перевірки складений акт від 09.06.2010 року за реєстраційним № 219/01/30239418, в якому зазначено про порушення позивачем норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», зокрема перевіркою виявлено реалізацію напою «Бригада» 0,5 літра, міцність 37% об. згідно фіскального чека від 28.01.2010 року № 3485 по ціні 14,16 грн., що є нижчою від мінімально встановленої роздрібної ціни. Партія даного напою становила 20 пляшок.

17 червня 2010 року регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА в Рівненській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 1706370015/32, згідно з яким у зв'язку з порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» до позивача на підставі абзацу 12 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР застосовані фінансові санкції в розмірі 1000 грн.

Як видно з абзаців 30 та 31 статті 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - це ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари; мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

На виконання частини десятої статті 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30 жовтня 2008 р. № 957 (в редакції, чинній на момент проведення перевірки) встановлений розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва згідно з додатком, а саме: мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту на горілку та лікеро-горілчані вироби повинна дорівнювати 89,80 грн.

Відповідно до вказаної Постанови № 957 мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, коньяку три зірочки, коньяку чотири зірочки, коньяку п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду, різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків. Тому, згідно з даною нормою мінімальна роздрібна ціна за 1 пляшку напою «Бригада» місткістю 0,5 літра, міцністю 37% об. повинна дорівнювати 16,61 грн. (89,80 грн. х 37% х 0,5 л / 100%).

Згідно з абзацом 12 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачає відповідальність за оптову або роздрібну торгівлю коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.

В ході перевірки було виявлено і зафіксовано в акті перевірки факт реалізації позивачем алкогольного напою за ціною, нижчою за встановлені мінімальні роздрібні ціни, що свідчить про порушення вимог ст. 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» від 30 жовтня 2008 р. № 957 , а статтею 17 цього Закону за таке порушення передбачено застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 1000 грн.

Тому, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Рівненській області прийняло рішення № 1706370015/32 від 17.06.2010 року про застосування фінансових санкцій обґрунтовано, в межах своїх повноважень та на підставі чинного законодавства.

Крім того, посилання позивача на недотримання Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області порядку розгляду скарги, поданої позивачем на рішення про застосування фінансових санкцій не може бути задоволеною, з огляду на наступне.

Так, посилання позивача на норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», зокрема пп. 5.2.2 п.5.2 ст. 5, яким регламентовано задоволення скарги платника податків на його користь у разі ненадсилання платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (або його заступника) вмотивованого рішення за скаргою, до уваги судом не береться, оскільки Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. При цьому, відповідно до пунктів 1.4 та 1.5 ст. 1 Закону № 2181-III штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами; пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Штрафні санкції за порушення норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.95 р. № 481/95-ВР, яким визначаються основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, не є штрафними санкціями в розумінні Закону № 2181. Тому, процедури прийняття та оскарження податкових повідомлень, передбачені Законом № 2181-III, не застосовуються до рішень про застосування фінансових санкцій, передбачених Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Твердження позивача про відсутність реєстраційного номера на акті перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій, судом також до уваги не береться з огляду на наступне.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів позапланових перевірок окремих видів діяльності суб'єктів господарювання затверджених наказом ДПА України від 21 серпня 2009 року № 453, при складанні акта перевірки (довідки) у верхній його частині зазначається дата та номер акта перевірки (довідки) і фактичне місцезнаходження суб'єкта господарювання або місце розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка. Датою акта перевірки (довідки) є дата реєстрації акта перевірки (довідки) в єдиному журналі реєстрації актів, який ведеться структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація перевірок суб'єктів господарювання. Номер акта складається через дріб із порядкового номера журналу реєстрації актів, коду структурного підрозділу, відповідального за проведення перевірки, та коду суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ/ДРФО.

Акт перевірки позивача, яка була проведена 8 червня 2010 року з 12:37 год. по 15:30 год., зареєстрований відповідачем в єдиному журналі реєстрації актів 9 червня 2010 року за реєстраційним номером 219/01/30239418. Дата реєстрації та реєстраційний номер наявні на примірнику акта, який зберігається в органі, що проводив перевірку.

Таким чином, регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА в Рівненській області прийнято законне рішення про застосування до позивача фінансових санкцій в розмірі 1000 грн.

Тому, апеляційна інстанція приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позов.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

За таких підстав, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Радивилівське кооперативне торгово-роздрібне підпримство залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: І.Ф.Бондарчук

І.Г. Охрімчук

Повний текст ухвали виготовлено 14 жовтня 2011 року.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Радивилівське кооперативне торгово-роздрібне підпримство вул.О.Невського, 6,м.Радивилів,Рівненська область,35500

3- відповідачу Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту ,алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області вул.Черняка,6,м.Рівне,33000