ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"12" червня 2012 р. Справа № 2а/1770/3183/2011
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Євпак В.В.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянська О.В. ,
розглянувши апеляційну скаргу Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" грудня 2011 р. у справі за позовом Торгово-роздрібного підприємство Млинівського районного споживчого товариства до Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Торгово-роздрібне підприємство Млинівського районного споживчого товариства (далі ТРП Млинівського РСТ) звернулося з адміністративним позовом до Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції (далі Млинівська МДПІ) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.02.2011р. №0000052320 про збільшення грошового зобовязання з податку на прибуток на суму 62668,75грн. (50135,00грн. за основним платежем, 12533,75грн. за штрафними (фінансовими) санкціями). Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що висновки Млинівської МДПІ про порушення ТРП Млинівського РСТ абз.1,2 пп.4.1.6 п.4.1 ст.4, пп.5.2.5 п.5.2 ст.5, пп.8.1.2, пп.8.1.3 п.8.1 ст.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 №334/94-ВР не ґрунтуються на достовірних, об"єктивних, належним чином встановлених та відображених в акті даних, не відповідають фактичним обставинам справи.
Постановою Рівненського окружного адмініістративного суду від 28 грудня 2011 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасувано податкове повідомлення-рішення Млинівської міжрайонної державної податкової інспекції від 17.02.2011р. №0000052320 про збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 62668,75грн. (50135,00 грн. - за основним платежем, 12533,75 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями). Присуджено на користь позивача - Торгово-роздрібного підприємства Млинівського районного споживчого товариства із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40грн..
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Суд, перевіривши доводи сторін та апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного:
як вбачається з акта перевірки від 04.02.2011р. №57/23/30032031, збільшення ТРП Млинівського РСТ грошових зобов"язань на суму основного платежу 50135,00грн. проведено Млинівською МДПІ на підставі висновків про:
- заниження позивачем валових доходів на суму 162385,00грн у зв"язку з не включенням до оподаткування поворотної фінансової допомоги (не повернутих на кінець звітного року пайових внесків) у сумі 84507,00грн. та безоплатно отриманих активів (отриманих від КП "Млинівська торгова база" основних фондів) у сумі 77878,00 грн. Всього не сплачено податок у сумі 40596,00грн;
- завищення позивачем валових витрат у сумі 29993,00грн. у зв"язку з неправомірним включенням до їх складу амортизаційних відрахувань на безоплатно отримані в тимчасове користування від КП "Млинівська торгова база" основні засоби. Всього не сплачено податок у сумі 7516,00грн.;
- завищення валових витрат на суму 8163,00грн. у звязку з неправомірним включенням до їх складу сплаченого земельного податку за земельні ділянки, які не перебувають у власності позивача, а також не орендуються ним. Всього не сплачено податок у сумі 2041,00грн.
Суд першої інстанції правомірно не погодився з такими висновками Млинівської МДПІ і колегія погоджується з доводами суду першої інстанції, зважаючи на таке.
Відповідно до ч.1 ст.111 Господарського кодексу України споживча кооперація в Україні система самоврядних організацій громадян (споживчих товариств, їх спілок, об"єднань), а також підприємств та установ цих організацій, яка є самостійною організаційною формою кооперативного руху.
Як вбачається з матеріалів справи, ТРП Млинівського РСТ зареєстроване як юридична особа Млинівською районною державною адміністрацією Рівненської області 01.02.1999р., код суб"єкта господарювання за ЄДРПОУ 30032031, взяте на податковий облік в органах державної податкової служби 04.02.1999р. за №33/9 (т.1 а.с.10, зворот, а.с.157).
Статут ТРП Млинівського РСТ, затверджений постановою правління Млинівського РСТ 28.01.1999р. (зареєстровано 01.02.1999р., за №35), передбачає, що ТРП Млинівського РСТ є підприємством Млинівського районного споживчого товариства (т.1 а.а.с.147-156).
Згідно з п.1.5 вказаного статуту метою діяльності підприємства є забезпечення потреб пайовиків та впровадження передових методів господарювання, для задоволення потреб пайовиків, підприємств і організацій споживчої кооперації, інших громадян в товарах, матеріалах, обладнанні, виконанні робіт, надання послуг, організації роздрібної та оптової торгівлі і громадського харчування на основі повного госпрозрахунку, самоокупності, оперативного реагування на зміни споживчого ринку та його попиту, зміцнення економічної бази селища, стимулювання потреб та інтересів членів трудового колективу.
Згідно зі ст.19 Закону України "Про кооперацію" від 10.07.2003р. №1087-IV для досягнення мети своєї діяльності кооператив набуває та використовує майно, фінансові та інші ресурси.
Відповідно до п.4.3 статуту ТРП Млинівського РСТ джерелами формування майна підприємства є: особисті цільові пайові внески працівників підприємства; доходи, одержані від реалізації товарів народного споживання, а також від інших видів господарської діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; придбання майна іншого підприємства, організації; благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян; інші джерела, не заборонені законодавчими актами України.
Постановою зборів уповноважених Млинівського РСТ від 27.03.2009 р. №3 затверджено постанови правління Млинівського РСТ від 12.01.2009 р. №5 та від 12.01.2009р. №6 (т.2 а.а.с.233-234).
Затвердженою постановою правління Млинівського РСТ від 12.01.2009 р. №5 "Про внески на формування фінансових ресурсів" дозволено ТРП Млинівського РСТ збільшувати пайовий капітал за рахунок внесення коштів на формування фінансових ресурсів в каси торгових підприємств, ліміт на прийом внесків затверджено в межах 100000,00 грн. (т.1 а.с.57).
Затвердженою постановою правління Млинівського РСТ від 12.01.2009р. №6 "Про порядок внесення додаткових пайових внесків на формування фінансових ресурсів" дозволено ТРП Млинівського РСТ збільшити пайовий капітал за рахунок внесення додаткових пайових внесків на формування фінансових ресурсів та встановлено, що особа, яка внесла пайові внески до пайового фонду (капіталу) кооперативного підприємства набуває корпоративних прав, як пайовик (учасник) такого кооперативу, що надає їй право власності на частку (пай) такого кооперативного підприємства, включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку підприємства, а також активів у разі його ліквідації (т.1 а.с.61).
Постановою зборів уповноважених Млинівського РСТ від 19.03.2010 р. №3 затверджено, зокрема, постанову правління Млинівського РСТ від 17.01.2010 р. №3 (т.2 а.а.с.235-236). Затвердженою постановою правління Млинівського РСТ від 17.01.2010 р. №3 «Про внески на формування фінансових ресурсів» дозволено ТРП Млинівського РСТ збільшувати пайовий капітал за рахунок внесення та формування фінансових ресурсів в каси торгових підприємств, ліміт на прийом внесків затверджено в межах 300000,00 грн.(т.1 а.с.38).
З матеріалів справи вбачається, що упродовж ІІ кв.2009р.- ІІІ кв. 2010 р. у касу ТРП Млинівського РСТ готівкою надійшли пайові внески у загальній сумі 210061,50 грн., у тому числі: у ІІ кв. 2009 року 18200,00грн., у ІІІ кв. 2009 року 11000,00грн., у ІV кв. 2009 року 13750,00 грн., у І кв. 2010року 87004,50 грн., у ІІ кв. 2010 року 11600,00грн., у ІІІ кв. 2010 року 73407,00 грн.. Внесення вказаних коштів членами споживчого товариства відбувалося на підставі заяв-клопотань про прийняття пайових внесків та відповідних договорів про додатковий пайовий внесок на формування фінансових ресурсів торгового підприємства (т.2 а.а.с.146-211) та підтверджується прибутковими касовими ордерами (т.2 а.а.с.39-58). Вказані операції відображені у бухгалтерському обліку позивача наступною бухгалтерською проводкою: дебет рах.№30 "Каса" - кредит рах.№41 "Пайовий капітал". Усі фізичні особи, що вносили пайові внески у касу ТРП Млинівського РСТ, є членами Млинівського споживчого товариства, що підтверджується копіями відповідних членських квитків (т.1 а.а.с.171-177, т.2 а.с.237)). Особливістю пайових внесків є те, що на письмову вимогу (заяву) пайовика підприємство повертає пайовику кошти, внесені ним як пайовий внесок. Так, упродовж перевіреного періоду позивачем здійснювалося часткове повернення пайових внесків фізичним особам, що їх унесли, на підставі відповідних заяв вказаних осіб (т.2 а.а.с.98-145), що підтверджується відповідними видатковими касовими ордерами (т.2 а.а.с.59-87).
Таким чином, внесення пайовиками пайових внесків до статутного фонду підприємства споживчої кооперації не може розглядатися як внесення ними поворотної чи безповоротної фінансової допомоги. Оскільки згідно з пп.1.28.2 ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 №334/94-ВР пряма інвестиція це господарська операція, яка передбачає внесення коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи в обмін на корпоративні права, емітовані такою юридичною особою, пайові внески є за своєю суттю прямою інвестицією і не включаються до бази оподаткування податком на прибуток. Валовий дохід це загальна сума доходу платника від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальні та нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами. В даному випадку пайові внески не є доходом підприємства від будь-якого з видів діяльності, відтак не включення позивачем до валового доходу отриманих за такими внесками коштів (у IV кв. 2009 р. - 4900,00 грн., у I кв. 2010 р. - 17400,00 грн., у II кв. 2010 р. - 3800,00 грн., у III кв. 2010р. - 58407,00 грн.) є правомірним і підстави для висновку Млинівської МДПІ про зворотнє - відсутні.
Щодо передання позивачу Кооперативним підприємством "Млинівська торгова база" активів на суму 77878,17грн. та пасивів згідно розподільчого балансу для ТРП Млинівського РСТ то при здійсненні вищевказаної операції на підставі договору від 01.03.2010р. №1, відбулася передача в користування валових активів одного підприємства до складу валових активів іншого, при цьому також перейшли і зобов"язання. Тобто борги підприємства, що зупинило свою діяльність, оплачувало підприємство, яке отримало його активи і пасиви. Компенсацією за передачу активів згідно з балансом виступають пасиви КП "Млинівська торгова база", які відповідно до договору та акту були передані ТРП Млинівського РСТ. Отже, передача позивачу активів не була безоплатною. У зв"язку з відсутністю в даному випадку порушення позивачем податкового законодавства, відповідачем неправомірно донараховано підприємству податкові зобов"язання.
Крім того, пояснила, що на виконання вимог ст.15 Закону України «Про плату за землю» від 03.06.1992р. №2535-XII ТРП Млинівського РСТ було сплачено земельний податок за фактичний період перебування землі у користуванні у 2009 році. Під час проведення перевірки податковому органу позивачем надавалися всі первинні бухгалтерські документи. ТРП Млинівського РСТ постійно подає до Млинівської МДПІ розрахунки зі сплати земельного податку та фактично сплачує нарахований земельний податок. З акта перевірки, на підставі якого прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення, не вбачається встановлення податковим органом завищення податкових зобовязань зі сплати земельного податку. Отже, податковий орган з одного боку зазначає про порушення ТРП Млинівського РСТ пп.5.2.5 п.5.2. ст. 5 Закону № 334/94-ВР в частині включення до складу валових витрат сум сплаченого земельного податку, а з іншого боку - визнає факт використання земельних ділянок та правомірність сплати земельного податку за їх використання. Таким чином, твердження податкового органу про порушення ТРП Млинівського РСТ пп.5.2.5 п.5.2. ст.5 Закону №334/94-ВР не відповідає фактичним обставинам справи та є необґрунтованим, а тому відповідно збільшення позивачу грошових зобов"язань з податку на прибуток в сумі 2041,00грн. та застосування відповідних штрафних (фінансових) санкцій є неправомірним.
Необґрунтованим є і висновок відповідача про завищення ТРП Млинівського РСТ амортизаційних відрахувань у розмірі 29993,00грн. У акті перевірки ревізори всю суму нарахованої амортизації пов"язують з передачею основних фондів, яка відбулася у 2010році, стверджуючи в той же час про завищення амортизаційних відрахувань і у 2009 році. Крім того, передача основних засобів позивачу від КП "Млинівська торгова база" не була безоплатною передачею основних фондів, а тому висновки відповідача про завищення позивачем амортизаційних відрахувань є необґрунтованими та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Млинівською МДПІ не доведено правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 17.02.2011р. №0000052320 про збільшення грошового зобовязання з податку на прибуток на суму 62668,75грн. (50135,00грн. за основним платежем, 12533,75грн. за штрафними (фінансовими) санкціями).
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 та 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Млинівська міжрайонна державна податкова інспекція залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" грудня 2011 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: В.В. Євпак Є.М. Мацький
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Торгово-роздрібне підприємство Млинівського районного споживчого товариства вул.Ватутіна, 38,смт.Млинів,Рівненський район, Рівненська область,35322
3- відповідачу Млинівська міжрайонна державна податкова інспекція вул.Ватутіна, 1,смт.Млинів,Рівненська область,35100