Ухвала суду № 28862547, 09.01.2013, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2013
Номер справи
2а-1870/7866/12
Номер документу
28862547
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2013 р.Справа № 2а-1870/7866/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Курило Л.В.

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2012р. по справі № 2а-1870/7866/12

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс"

до Державної податкової інспекції у місті Сумах

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

В серпні 2012 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпульс" - звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Сумах, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах № 0003631502/20819 від 07.06.2012 р. щодо збільшення суми грошового зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб - на загальну суму 11293,53 грн., у т.ч.: за основним платежем -7529,02 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) -3764,51 грн.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2012 року в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс" відмовлено.

Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2012 року, ухвалити постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.

Письмових заперечень проти апеляційної скарги не надійшло.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що між ТОВ «Імпульс»та Сумською міською радою укладено договори (а.с.18-33):

- договір оренди земельної ділянки від 01.04.2003 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Прикордонна, 27, площею 1900 кв.м. та терміном до 05.02.2013 р.;

- договір оренди земельної ділянки від 12.04.2007 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Прикордонна, 27, площею 10800 кв.м.;

- договір оренди земельної ділянки від 21.09.2005 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 122, площею 11000 кв.м. та терміном до 05.07.2015 р.;

- договір оренди земельної ділянки від 22.11.2000 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Харківська, п/с 12, площею 12793,00 кв.м. та терміном до 02.08.2019 р.

17.02.2012 р. ТОВ «Імпульс» подано податкову декларацію з плати за землю, згідно з якою орендна плата на місяць становила 18673,16 грн. (а.с.34-39).

17.05.2012 р. ДПІ у м. Сумах проведена камеральна перевірка податкової декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, якою встановлено порушення, а саме ТОВ «Імпульс» занижено суму податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за березень 2012 року, заявленого в податковій декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік на суму 7529,02 грн., за наслідками якої складено акт від 17.05.2012 р. № 915/152/30012738 (а.с.8-9).

На підставі висновків акту перевірки від 17.05.2012 р. № 915/152/30012738 ДПІ у м. Сумах прийняте податкове повідомлення-рішення від 07.06.2012 р. № 0003631502/20819, яким ТОВ «Імпульс» збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб - у розмірі 11293,53 грн., у т.ч.: за основним платежем -7529,02 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 3764,51 грн. (а.с.10).

Не погодившись з зазначеним рішенням, ТОВ "Імпульс" звернулось з первинною скаргою до ДПА в Сумській області. Рішенням про результати розгляду первинної скарги ДПА в Сумській області скарга товариства залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін.

Не погодившись з зазначеним рішенням ТОВ "Імпульс" звернулось зі скаргою до ДПС України. Рішенням про результати розгляду повторної скарги ДПС України №1141/0/61-12/10-2215 від 31.08.2012 року скарга товариства залишена без задоволення, а податкове повідомлення - рішення без змін.

Не погодившись з податковим повідомленням - рішенням позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Відмовивши в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до вимог чинного законодавства України земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю - Податковим Кодексом України.

Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні с платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011 року визначається Податковим кодексом України (далі ПК України).

Так, підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.

Згідно п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Згідно з п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання виникають, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, також угод, що не передбачені законом, але є такими, що йому не суперечать. Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним Кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених іншими нормативно-правовими актами, щодо окремих видів договорів (ч.7 ст. 179 ГК України)

Відповідно до вимог п.288.1. та п.288.4. ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.

Згідно п.п.288.5.1 п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Таким чином, з 01 січня 2011 р. мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, має становити 3% від їх грошової оцінки.

Судом встановлено, що сума орендної плати за землю за березень 2012 року, яка визначена платником в податковій декларації, є менша ніж визначено за результатами перевірки, оскільки при обчисленні суми орендної плати на 2012 рік ТОВ "Імпульс" застосовано плату за землю у розмірі 1.1% від нормативної грошової оцінки відповідно до договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Зазначене порушення призвело до заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за березень 2012 року.

Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, тому з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати річну суму платежу орендної плати - не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст. 274 Податкового кодексу України.

Щодо доводів позивача, викладених в апеляційній скарзі стосовно неврахування умов договорів оренди між Сумською міською радою та ТОВ "Імпульс", згідно яких визначено орендну плату в розмірі 1,1 % від грошової оцінки землі, колегія суддів зазначає наступне.

Сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено плату за землю (ст. 9 Податкового кодексу України) не може залежати від умов договору. Принципові засади такого регулювання містяться в статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, закріплює саме обов'язок, а не зобов'язання.

Отже, оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у ТОВ "Імпульс" незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач правомірно здійснив донарахування позивачу суми податкового зобов'язання по орендній платі з юридичних осіб внаслідок виявленого під час перевірки заниження суми податкового зобов'язання, заявленого в податковій декларації, а отже, і застосування до позивача штрафної санкції на підставі п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України спірним податковим повідомленням-рішенням, є правомірним.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2012 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта - позивача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс" залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 02.10.2012р. по справі № 2а-1870/7866/12 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Курило Л.В.Судді(підпис) (підпис) Русанова В.Б. Присяжнюк О.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Курило Л.В.