ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
___________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" січня 2013 р.Справа № 5017/2618/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
головуючого судді В.С. Петрова
суддів П.А. Меденцева
С.Ф. Гута
при секретарі Л.Е. Кришиневській
за участю представників:
від позивача - Каряжа О.Р.,
від відповідачів:
1) Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області - не з'явився,
2) ТОВ „Тартус" - Александровська І.М., Цинєв А.О.,
від прокуратури м. Одеси - Доброжан Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної інспекції сільського господарства в Одеській області до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та Товариства з обмеженою відповідальністю „Тартус" про визнання незаконним і скасування розпорядження та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки за участю прокурора, -
ВСТАНОВИВ:
В засіданні суду 05.12.2012 р. оголошувалась перерва до 14.01.2013 р. в порядку ч. 3 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Державна інспекція сільського господарства в Одеській області звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та Товариства з обмеженою відповідальністю „Тартус" про:
- визнання незаконним та скасування розпорядження голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009, яким ТОВ „Тартус" надано в користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 8,5 га на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району терміном на 49 років для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм;
- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, укладеного 18.11.2009 р. між Комінтернівською районною державною адміністрацією та ТОВ „Тартус", який зареєстровано Комінтернівським районним відділом Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за реєстраційним № 040952400097 від 19.11.2009 р.
В обґрунтування позову позивач послався на наступне.
Прокуратурою Одеської області проведено перевірку законності передачі Комінтернівською районною державною адміністрацією в оренду ТОВ „Тартус" земельної ділянки загальною площею 8,5 га, у т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району (за межами населеного пункту).
Так, розпорядженням голови Комінтернівської районної державної адміністрації від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009 затверджено проект відведення земельної ділянки ТОВ „Тартус" загальною площею 8,5 га, у т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району (за межами населеного пункту) з метою розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм.
За ствердженнями позивача, вказане розпорядження прийнято в порушення норм матеріального права, а саме статей 6, 19 Конституції України, статті 20 Земельного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. „Про затвердження порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб".
Наразі позивач послався на ст. 4 Лісового кодексу України, згідно якої до лісового фонду належать лісові ділянки, у т.ч. насадження лінійного типу, площею але менше 0,1 га. Пунктом 5 статті 27 Лісового кодексу України визначено, що передача у власність або в користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею більш, як 1 га віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
В свою чергу повноваження районних державних адміністрації щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України, якою встановлено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної та комунальної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною 7 цієї статті.
Згідно з частиною 7 статті 122 Земельного кодексу України, Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або користування у випадках, визначених статтями 149, 150 цього кодексу.
При цьому відповідно до ч. 9 статті 149 Земельного кодексу України Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користування - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 га для несільськогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами 5-8 цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Як зазначає позивач, норма вказаної статті в частині встановлення обмежень районних державних адміністрації щодо наділення їх повноваженням при розпорядженні земельними ділянками лісового фонду в повній мірі відображена в частині 3 статті 32 Лісового кодексу України, відповідно до якої районні державні адміністрації у сфері лісових відносин на їх території передають у власність, надають у постійне користування для несільськогосподарських потреб земельні лісові ділянки площею 1 га, що перебувають у державній власності, у межах сіл, селищ, міст районного значення та припиняють право власності ними.
Таким чином, як пояснив позивач, оскаржуваним розпорядженням ТОВ „Тартус" передано у користування на умовах оренди земельну ділянку площею 8,5 га із земель лісового фонду, чим порушено п. 5 ст. 27 Лісового кодексу України, ч. 7 ст. 122, ч. 9 ст. 149 Земельного кодексу України. Крім того, проектом землеустрою щодо передачі цієї земельні ділянки передбачено зміну її цільового призначення. Встановлення та зміна цільового призначення земель регулюється статтею 20 Земельного кодексу України.
Зокрема, механізм зміни цільового призначення земель визначений постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. „Про затвердження порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб".
Наразі позивач вказує, що з метою недопущення відчуження та надання земель лісового фонду розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 р. № 610-р зупинено прийняття рішень про надання згоди на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення, крім випадків, коли за умови обґрунтування неможливості реалізації альтернативних варіантів вирішення питання ділянки вилучаються і передаються у постійне користування та/або в оренду. Проте, Комінтернівською районною державною адміністрацію, всупереч цього розпорядження надано ТОВ „Тартус" у користування на умовах оренди земельну ділянку площею 8,5 га із земель лісового фонду.
При цьому на підставі вказаного розпорядження 18.11.2009 р. між Комінтернівською районною державною адміністрацію та ТОВ „Тартус" укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано Комінтернівським районним відділом Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за реєстраційним № 040952400097 від 19.11.2009 р.
Так, на думку позивача, договір оренди спірної земельної ділянки було укладено між Комінтернівською районною державною адміністрацією та ТОВ „Тартус" з порушенням вимог законодавства, оскільки Комінтернівська районна державна адміністрації не була належним власником земельної ділянки та не мала права на укладання спірного договору.
За таких обставин, позивач вважає, що зазначений договір оренди земельної ділянки має бути визнаний судом недійсним.
Поряд з цим позивач вказує, що відповідно до п. 4 Положення „Про державну інспекцію сільського господарства в Одеській області" від 28 лютого 2012 року Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль): у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності....
У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень може бути оскаржені до суду.
З огляду на вищевикладене, позивач вважає, що Комінтернівська районна державна адміністрація не мала повноважень щодо затвердження проекту землеустрою та передачі у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 8,5 га з ТОВ „Тартус" із земель лісового фонду.
Разом з тим позивач зазначає, що Державна інспекція сільського господарства в Одеській області є тим органом державної виконавчої влади, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель на відповідній території, а також спрямовує діяльність органів місцевого самоврядування та здійснює контроль за їх діяльністю, тому позов заявлено в інтересах Кабінету Міністрів України, який зобов'язаний забезпечувати додержання вимог законодавства при використанні земель рекреаційного призначення на території України та інтереси якого порушено Комінтернівською районною державною адміністрацією, яка прийняла незаконне розпорядження, що суперечить інтересам держави.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.09.2012 р. позовну заяву Державної інспекції сільського господарства в Одеській області прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 5017/2618/2012, також справу призначено до розгляду в засіданні суду.
12.10.2012 р. до господарського суду Одеської області надійшла заява прокуратури м. Одеси про вступ прокурора до участі у справі.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.10.2012 р. було допущено прокурора до участі у справі № 5017/2618/2012 з метою захисту інтересів держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Одеській області.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12.11.2012 р. справу № 5017/2618/2012 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів.
На підставі заяви судді Петрова В.С. розпорядженням голови суду від 12.11.2012 р. визначено наступний склад колегії суддів при колегіальному розгляді справи № 5017/2618/2012, а саме: головуючий суддя - Петров В.С., судді -Меденцев П.А. та Гут С.Ф.
Так, ухвалою господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р. справу № 5017/2618/2012 прийнято до провадження колегією суддів господарського суду Одеської області у складі: головуючого судді -Петрова В.С., суддів -Меденцева П.А. та Гута С.Ф. та розгляд справи призначено в засіданні суду.
Відповідач - Комінтернівська районна державна адміністрація Одеської області" позовні вимоги не визнає, про що зазначено у запереченнях до позову (а.с. 61-63 т.1). Зокрема, відповідач вважає, що прийняте ним розпорядження відповідає діючому на той час законодавству. Також відповідач наголосив, що ст. 32 Лісового кодексу України, на яку позивач послався у позові, КМ України не надано повноваження по наданню в довгострокову оренду земельних ділянок. Відтак, відсутні підстави стверджувати про те, що райдержадміністрація перевищила повноваження.
Відповідач - ТОВ „Тартус" позовні вимоги не визнає, про що зазначено у відзиві на позовну заяву (а.с. 42-48 т.1). Так, відповідач зазначив, що згідно п. 5 ч. 1 ст. 27 Лісового кодексу України (в редакції, чинній на момент видачі розпорядження) до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері лісових відносин віднесено передачу у власність, надання в постійне користування для нелісогосподарських потреб земельних лісових ділянок площею більше як 1 га, що перебувають у державній власності. В даному випадку позивачем не звернуто уваги, що „право постійного користування" це лише один із існуючих видів прав користування земельною ділянкою, наряду з правом оренди, земельного сервітуту, емфітевзису, суперфіцію (глави 15, 16, 16-1 Земельного кодексу України), тобто правовий інститут „право користування земельною ділянкою" значно ширший за своїм змістом та включає в себе „право постійного користування земельною ділянкою". За таких підстав відповідач вважає необґрунтованими посилання позивача на порушення Комінтернівською районною державною адміністрацією п. 5 ч. 1 ст. 27 Лісового кодексу України при видачі розпорядження від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009. Також відповідач зазначив, що земельна ділянка, яка надавалась у користування ТОВ „Тартус" до особливо цінних земель не відносилась та перебувала в землях запасу державної власності. До того ж при передачі земельної ділянки у користування та укладання договору оренди земельної ділянки Комінтернівська районна державна адміністрація діяла в рамках повноважень та у спосіб, що передбачений ст.ст. 17, 122, 123 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Наразі відповідач пояснив, що правовідносини між Комінтернівською районною державною адміністрацією та ТОВ „Тартус" щодо відведення вказаної земельної ділянки виникли в 2007 році (з моменту видачі Комінтернівською районною державною адміністрацією розпорядження від 17.07.2007 р. № 922/А-2007 „Про створення комісії по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм товариства з обмеженою відповідальністю „Тартус" на території Крижанівської сільської ради"), а розпорядження Кабінету Міністрів України „Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" прийнято 10.04.2008 р., отже дія цього розпорядження не могла поширюватись на виниклі правовідносини. Більш того, вказане питання щодо застосування до виниклих правовідносин положень розпорядження Кабінету Міністрів України „Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" від 10.04.2008 р. № 610-р вже були предметом судового розгляду по справі № 17/68-08-2522 за позовом ТОВ „Тартус" до Комінтернівської районної державної адміністрації та Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства, по якій було прийнято рішення господарського суду Одеської області від 24.06.2008р. У вказаному судовому рішенні, яке набрало законної сили, встановлено, що органом державної виконавчої влади, до компетенції якого відноситься вирішення питань розпорядження спірною земельною ділянкою визначено Комінтернівську районну державну адміністрацію.
Заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, розглянувши та дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації № 71 від 24.01.2007 р. „Про створення комісії по вибору земельної ділянки для розширення площі будівництва та експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд і об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу ТОВ „Тартус" на території Крижанівської сільської ради" (а.с. 12 т. 1) було створено комісію по вибору земельної ділянки для розширення площі будівництва і експлуатації берегоукріплювальних та протизсувних споруд і об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу ТОВ „Тартус" на території Крижанівської сільської ради та надано дозвіл ТОВ „Тартус" на проведення проектно-вишукувальних робіт.
В подальшому, як з'ясовано судом, Одеське обласне управління лісового господарства Держколісгоспу України своїм листом від 06.07.2007 р. за № 587 надало погодження на вилучення та зміну цільового призначення земельних ділянок загальною площею 8,5 га (в тому числі 8,2 га вкритих лісовою рослинністю) на території Крижанівської сільської ради для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм із земель, що перебувають у постійному користуванні ДП „Одеське лісове господарство".
17.07.2007 р. Комінтернівською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження № 922/А-2007 (а.с. 27 т. 2) про створення комісії по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм ТОВ „Тартус" на території Крижанівської сільської ради. Зазначеною комісією (до складу якої входили керівники усіх передбачених законодавством погоджувальних інстанцій, а також директор державного підприємства „Одеське лісове господарство") було проведено обстеження земельної ділянки загальною площею 8,5 га (в тому числі 8,2 га вкритих лісовою рослинністю), передбаченої під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм ТОВ „Тартус" на землях Крижанівської сільської ради, про що свідчить складений 17.07.2007 р. цією комісією акт вибору земельної ділянки (а.с. 28-29 т. 2).
Як вбачається з матеріалів справи, попереднє погодження по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради були надані вказаною сільрадою (лист від 18.07.207 р. № ср-14-526, а.с. 33 т. 2), Відділом містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (лист від 19.07.2007 р. № 1745, а.с. 35 т. 2), Комінтернівським районним відділом ГУ МНС України в Одеській області (лист від 19.07.2007 р. № 440, а.с. 39 т. 2), Комінтернівським районним відділом земельних ресурсів (лист від 20.07.2007 р. № 13-04-4937, а.с. 34 т. 2), Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією (висновок № 45 від 01.08.2007 р., а.с. 36 т. 2), Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (висновок № 01-17/4341 від 01.08.2007 р., а.с. 38 т. 2) та Одеським обласним управлінням лісового та мисливського господарства (висновок від 06.08.2007 р. № 01-04/69, а.с. 40 т. 2). При цьому Державною екологічною інспекцією з охорони довкілля Північно-Західного регіону Чорного моря було проведено обстеження земельної ділянки з матеріалів по вибору земельної ділянки ТОВ „Тартус" під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, про що було складено акт обстеження земельної ділянки від 23.07.2007 р. (а.с. 37 т. 2).
Згідно листа Управління архітектури та містобудівної політики Одеської обласної державної адміністрації від 09.10.2007 р. № 02/6-892 (а.с. 22 т. 2) вказане Управління узгодило містобудівне обґрунтування розташування об'єктів стаціонарної рекреації, створенню паркової зони та коригування меж заказника на земельній ділянці лісного фонду в с. Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, замовником якого є ТОВ „Тартус".
Листом ДП „Одеське лісове господарство" від 10.10.2007 р. № 407 (а.с. 41 т. 2) останнє заявило, що не заперечує проти вилучення земельної ділянки в землі запасу Крижанівської сільської ради за умов дотримання вимог чинного законодавства та компенсації збитків, заподіяних лісовому господарству.
При цьому матеріалами справи встановлено, що ДП „Одеське лісове господарство" 22.06.2007 р. було проведено обстеження земельної ділянки площею 8,5 га, що виділяється з ДЛФ Красносільського лісництва Комінтернівського району в землі запасу Крижанівської сільської ради, про що складено відповідний акт технічного обстеження лісових площ, що виключаються зі складу лісового фонду України (а.с. 50-52 т. 2). Після цього ДП „Одеське лісове господарство" була складена калькуляція собівартості створення 1 га лісових культур в ДЛФ Красносільського лісництва (а.с. 53 т. 2), на підставі якого здійснено розрахунок витрат на створення та вирощування лісових культур і на втрачену лісову продукцію (а.с. 55 т. 2).
Поряд із зазначеним 17.07.2007 року розпорядженням Комінтернівської районної держадміністрації № 923/А-007 (а.с. 56 т. 2) була створена комісія по визначенню розміру збитків, заподіяних вилученням земель лісового фонду, що знаходяться у користуванні ДП „Одеське лісове господарство", які надаються ТОВ „Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариства на території Крижанівської сільської ради. На підставі вказаного розпорядження 17.07.2007 року було складено акт визначення розміру збитків, заподіяних вилученням земель лісового фонду, що знаходяться у користуванні ДП „Одеське лісове господарство", які надаються ТОВ „Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариства на території Крижанівської сільської ради (а.с. 57 т. 2). Зазначений акт підписано всіма членами комісії, в тому числі й ДП „Одеське лісове господарство" та затверджено розпорядженням Комінтернівської районної держадміністрації за №1056/А-2007 від 07.08.2007 року (а.с. 60 т. 2). Наразі згідно вказаного акту було визначено загальну суму понесених збитків, що склала 469718 грн.
Як з'ясовано судом, в подальшому 25 квітня 2008 року листом Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства за №04-01/439 було відкликано лист від 06.07.2007 року за № 587 про попереднє відведення земельної ділянки площею 8,5 га в землі запасу з послідуючим наданням її Товариству для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм. Підставою такої відмови стало Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2008 року № 610 „Деякі питання розпорядження земельними ділянками", в абзаці 3 якого зазначено про необхідність відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства.
Зазначені обставини спонукали ТОВ „Тартус" звернутися до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Комінтернівської районної державної адміністрації, Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства про визнання чинними погодження Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства та відмову ДП „Одеське лісове господарство", визнання права власності та зобов'язання вчинити певні дії.
Так, рішенням господарського суду Одеської області від 24.06.2008 р. у справі № 17/68-08-2522 (а.с. 51-54 т. 1, а.с. 42-45 т. 2), яке набрало законної чинності, було встановлено, що відмови Комінтернівської райдержадміністрації, Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства та ДП „Одеське лісове господарство" в оформленні документації щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду є безпідставними, оскільки ТОВ „Тартус" позивачем по справі були отримані усі погоджувальні документи, які необхідні для отримання земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм в довгострокову оренду терміном на 49 років, крім цього ТОВ „Тартус" по справі в установленому порядку проведені розрахунки по сплати збитків, які виникли в результаті вилучення земельної ділянки та зміни цільового використання. В свою чергу вказаним рішенням суду було визнано чинним погодження Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства про вилучення земельної ділянки площею 8,5 га в землі запасу для наступного надання товариству з обмеженою відповідальністю „Тартус" для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, що викладено у його листі від 06.07.2007 року № 587, також визнано чинною згоду ДП „Одеське лісове господарство" на вилучення земельної ділянки лісового фонду загальною площею 8,5 га та приналежність її до земель рекреаційного призначення, що перебувають у запасі, при цьому зобов'язано Комінтернівську районну державну адміністрацію затвердити матеріали попереднього погодження земельних ділянок Товариству з обмеженою відповідальністю „Тартус" в оренду для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Розпорядженням Комінтернівської районної державної адміністрації №1324/А-2008 від 24.07.2008 р. (а.с. 48 т. 2) було затверджено містобудівне обґрунтування по створенню паркової зони, розміщення об'єктів стаціонарної рекреації на території Крижанівської сільської ради.
Також на виконання вищевказаного рішення суду Комінтернівською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження за № 1326/4-2008 від 24.07.2008 р. (а.с. 50 т. 1, а.с. 47 т. 2), яким затверджено матеріали попереднього погодження щодо вибору земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм Товариству з обмеженою відповідальністю „Тартус" та надано останньому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки на території Крижанівської сільської ради в довгострокову оренду терміном на 49 років.
При цьому листом Комінтернівської районної державної адміністрації від 24.07.2008 р. за № 01-01-12-1542 (а.с. 11 т. 2) було доручено Державній та недержавній землевпорядній організації, що має ліцензію на проведення землевпорядних робіт, виконати роботи з виготовлення проекту землеустрою.
24.10.2008 р. Управління Держкомзему у Комінтернівському районі (реєстраційний №1729-4) (а.с. 13 т. 2) погодило ТОВ "Тартус" умови відведення земельної ділянки.
ТОВ „Тартус" звернулось до ТОВ „Інагро" з клопотанням (а.с. 12 т. 2) про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 8,5 га в довгострокову оренду строком на 49 років під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм із земель рекреаційного призначення, що перебувають в запасі Крижанівської сільської ради, та не надані у власність або користування (за межами населеного пункту) на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Так, ТОВ „Інагро" на підставі договору № 20-5/VIII від 20.08.2008 р. був розроблений проект землеустрою (том справи 2) щодо відведення земельної ділянки ТОВ „Тартус" в довгострокову оренду строком на 49 років під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Вказаний проект землеустрою був погоджений Відділом архітектури та містобудування Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (висновок № 2824 від 18.09.2008 р., а.с. 18 т. 2), Крижанівською сільською радою (висновок № ср-14-1003 від 24.10.2008 р., а.с. 15 т. 2), Відділом Держкомзему у Комінтернівському районі Одеської області (висновок № 1729-В від 24.10.2008 р., а.с. 16 т. 2), Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією (погодження № 82 від 24.10.2008 р., а.с. 17 т. 2), Управлінням охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (висновок № 01-17/8185 від 11.11.2008 р., а.с. 19 т. 2), Державним підприємством „Одеське лісове господарство" (висновок № 499 від 07.11.2008 р., а.с. 20 т. 2), Одеським обласним управлінням лісового та мисливського господарства (висновок № 01-04/1177 від 19.11.2008 р., а.с. 21 т. 2).
Проте, як було з'ясовано судом в ході розгляду справи, Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надало ТОВ "Тартус" висновок № 573/03-06-12 від 18.03.2009 р., яким вказаний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Тартус" загальною площею 8,5 га під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту) було відхилено з підстав невідповідності його вимогам природоохоронного законодавства. Також у зв`язку з відсутністю позитивного висновку вищевказаного органу охорони навколишнього середовища Комінтернівська райдержадміністрація також відмовила позивачу у погодженні проекту землеустрою, у зв'язку з чим ТОВ „Тартус" звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області про зобов'язання відповідачів погодити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, загальною площею 8,5 га, в тому числі 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту).
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.07.2009 р. у справі № 6/82-09-3048 у позові ТОВ „Тартус" було відмовлено. Однак, ТОВ "Тартус", не погодившись із висновками місцевого суду, звернувся із апеляційною скаргою на вказане рішення. Так, постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08.09.2009 р. у справі № 6/82-09-3048 (а.с. 89-91 т. 2), яка набрала законної чинності, позов ТОВ "Тартус" було задоволено та зобов'язано Комінтернівську районну державну адміністрацію Одеської області та Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області погодити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі - ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм загальною площею 8,5 га, в т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради за межами населеного пункту.
На виконання вказаної постанови ОАГС Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області надало висновок № 11371/04-06-12 від 17.09.2009 р. (а.с. 66-70 т. 2), яким погодило проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки юридичній особі - ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років земельної ділянки під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм загальною площею 8,5 га, в т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради (за межами населеного пункту).
Також, як вбачається з матеріалів справи, проект землеустрою пройшов державну землевпорядну експертизу, про що свідчить висновок державної експертизи землевпорядної документації в Державному комітету України із земельних ресурсів від 08.10.2009 р. № 1065-09 (а.с. 65 т.2), який після усунення виявлених недоліків був погоджений Головним управлінням Держкомзему у Одеській області згідно висновку від 09.11.2009 р. № 555 (а.с. 64 т. 2).
Згідно п. 6 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
На підставі листа ТОВ „Тартус" (а.с. 66 т.1) Комінтернівською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009 (а.с. 65 т.1), яким було затверджено проект відведення земельної ділянки ТОВ „Тартус" загальною площею 8,5 га, у т.ч. 8,2 га земель вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель не вкритих лісовою рослинністю, із земель рекреаційного призначення, які не надані у власність або користування та перебувають у запасі на території Крижанівської сільської ради Комінтернівського району (за межами населеного пункту) з метою розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм.
На виконання вказаного розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 19.10.2009 р. відповідною комісією у складі представників ТОВ „Інагро", ТОВ „Тартус", Відділу Держкомзему у Комінтернівському районі і ДП „Одеське лісове господарство" було проведено встановлення (відновлення) в натурі меж земельної ділянки загальною площею 8,5 га, в тому числі з них 8,2 га земель, вкритих лісовою рослинністю, 0,3 га земель, не вкритих лісовою рослинністю, наданої ТОВ „Тартус" в довгострокову оренду (строком на 49 років) під розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм, про що був складений відповідний акт від 23.10.2009 р. (а.с. 102 т. 1).
При цьому на підставі вказаного розпорядження 18.11.2009 р. між Комінтернівською районною державною адміністрацію та ТОВ „Тартус" укладено договір оренди земельної ділянки (а.с. 95-100 т. 1), який зареєстровано Комінтернівським районним відділом Одеської регіональної філії центру державного земельного кадастру у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за реєстраційним № 040952400097 від 19.11.2009 р.
Як було встановлено судом, факт отримання ТОВ „Тартус" вказаної земельної ділянки на підставі договору оренди підтверджується складеним та скріпленим печатками сторін актом приймання-передачі від 19.11.2009 р. (а.с. 23 т.1).
В подальшому між Комінтернівською районною державною адміністрацію та ТОВ „Тартус" було укладено додаткову угоду до договору (а.с. 101 т. 1), відповідно до якої було змінено площу орендованої земельної ділянки з 8,50 га на 2,4388 га та відповідно розмір орендної плати.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд доходить висновку про набуття ТОВ „Тартус" права користування спірною земельною ділянкою на праві оренди.
Згідно положень ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. При цьому п. 2 ст. 93 Земельного кодексу України передбачено, що земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Згідно ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам та юридичним особам із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст.ст.118, 123 цього Кодексу.
За приписами ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
До того ж згідно приписів ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України Комінтернівська районна державна адміністрація може надавати земельні ділянки у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання, ведення лісового і водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті, будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.
Наразі слід зазначити, що розпорядження Комінтернівської районної державної адміністрації від 09.12.2009 р. № 1980/А-2009 (а.с. 75 т. 2) були внесені зміни до розпорядження від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009, яке в частині призначення земельної ділянки було доповнено словами „для обслуговування жителів територіальної громади району".
Згідно п. 12 Перехідних положень Розділу Х Земельного кодексу України розпорядження земельними ділянками за межами населеного пункту в межах повноважень здійснюють відповідні органи виконавчої влади, яким у даному випадку є Комінтернівська райдержадміністрація.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, на думку суду, саме відповідач - Комінтернівська районна державна адміністрація є відповідним органом виконавчої влади, який уповноважений розпоряджатися спірною земельною ділянкою площею 8,5 га, яка перебувала в запасі Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту). Вказаний факт був встановлений також господарським судом під час розгляду справ № 17/68-08-2522 (рішення суду від 24.06.2008 р.) та № 6/82-09-3048 (постанова ОАГС від 08.09.2009 р.).
З огляду на такі обставини, суд вважає безпідставними доводи позивача про те, що Комінтернівська районна державна адміністрація не мала повноважень щодо затвердження проекту землеустрою та передачі у користування на умовах оренди земельної ділянки площею 8,5 га з ТОВ „Тартус" із земель лісового фонду, тим більш, що така земельна ділянка на момент її передачі в оренду вже не перебувала у лісовому фонді. Більш того, ні Земельним Кодексом, ні Лісовим Кодексом, ні Законом України "Про оренду землі" не передбачено повноважень Кабінету Міністрів України з питань, пов'язаних з орендою землі на території райдержадміністрації.
Поряд з цим суд погоджується з доводами відповідача - ТОВ „Тартус" про те, що дія розпорядження Кабінету Міністрів України „Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" від 10.04.2008 р. не могла поширюватися на правовідносини між Комінтернівською районною державною адміністрацією та ТОВ „Тартус" щодо відведення вказаної земельної ділянки, які виникли в 2007 році (з моменту видачі Комінтернівською районною державною адміністрацією розпорядження від 17.07.2007 р. № 922/А-2007 „Про створення комісії по вибору земельної ділянки для розміщення об'єктів стаціонарної рекреації дачного типу, автомобільних парковок та малих архітектурних форм товариства з обмеженою відповідальністю „Тартус" на території Крижанівської сільської ради").
Так, відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Аналогічна норма міститься у ст.5 Цивільного кодексу України.
Крім того, вказаній обставині господарським судом апеляційної інстанції було надано оцінку в постанові від 08.09.2009 р. у справі № 6/82-09-3048, за якою відповідач - Комінтернівська районна державна адміністрація була зобов'язана погодити проект із землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки ТОВ "Тартус" в довгострокову оренду терміном 49 років.
Будь-яких інших належних доказів неправомірності прийняття Комінтернівською районною державною адміністрацією оспорюваного розпорядження від 19.10.2009 р. № 1160/А-2009 позивач не надав. У зв'язку з цим судом оцінюються критично доводи позивача про прийняття вказаного розпорядження в порушення норм матеріального права, а саме статей 6, 19 Конституції України та Земельного кодексу України.
Таким чином, при передачі земельної ділянки у користування та укладання договору оренди земельної ділянки Комінтернівська районна державна адміністрація діяла в рамках повноважень та у спосіб, що передбачений ст.ст. 17, 122, 123 та п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України.
Щодо підстав для звернення позивача до господарського суду із заявленим позовом в інтересах Кабінету Міністрів України суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно з ст. 2 Господарського процесуального кодексу України господарський суд порушує провадження у справі за позовами, зокрема, державних та інших органів, які звертаються до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України.
Із змісту даної статті вбачається, що право на звернення до господарського суду повинно бути прямо передбачене законодавчими актами України.
Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, яке затверджено Указом Президента України від 13.04.2011р. № 459/2011 визначено, що Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Основними завданнями Держсільгоспінспекції України, відповідно до п. 3 даного Положення, є: реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі та внесення на розгляд Міністра пропозицій щодо формування державної політики у зазначених сферах.
Пунктом 5 вказаного Положення визначено, що Держсільгосінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема: отримувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держсільгоспінспекцію України завдань; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах (п.6 Положення).
Відповідно до Положення про державну інспекцію сільського господарства в Одеській області (із змінами, внесеними 05.03.2012 р.) визначено, що основними завданнями Держсількоспінспекції є реалізація повноважень Державної інспекції сільського господарства України в межах Одеської області.
Права Держсільгоспінспекції та її посадових осіб викладені у п. 6 вказаного Положення та повністю кореспондуються з п. 5 Положення про Держсільгоспінспекцію України, зокрема, щодо прав: отримувати в установленому законодавством порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, виконавчих органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання покладених на Держсільгоспінспекцію України завдань; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки злочину.
Будь-яких приписів щодо можливості представлення позивачем інтересів Кабінету Міністрів України ані Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, ані Положення про державну інспекцію сільського господарства в Одеській області не містять.
Згідно зі статтею 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюється відповідно до закону.
Законом, яким передбачені правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, є Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (далі - Закон).
Органи, які здійснюють контроль за використанням та охороною земель, дотриманням законодавства про охорону земель, визначенні статтею 5 цього Закону.
За загальним правилом, встановленим частиною другою статті 1 Господарського процесуального кодексу України, державні органи мають право звертатися до господарського суду у випадках, передбачених законодавчими актами України. Це правило повною мірою стосується й звернень до господарського суду державних органів з питань, пов'язаних із здійсненням державного контролю за використанням та охороною земель.
В листі Вищого господарського суду України від 11.06.2012 р. №01-06/805/2012 „Про деякі питання практики розгляду справ зі спорів, пов'язаних із здійсненням державного контролю за використанням і охороною земель" визначено, що з огляду на приписи зазначеної норми ГПК господарським судам слід, у разі звернення такого державного органу з відповідним позовом, з'ясувати наявність у нього передбаченого законодавчим актом, тобто законом, повноваження на подання позову до суду. Якщо позов подано державним органом за відсутності передбачених законом повноважень господарський суд повинен з цієї підстави відмовити державному органу в позові.
Як вбачається із матеріалів справи, Державною інспекцією сільського господарства в Одеській області було подано до суду позов поза межами повноважень, наданих чинним законодавством, оскільки у п. 6 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Одеській області, яким визначено вичерпний перелік прав Держсільгоспінспекції, який повністю кореспондуються з п. 5 Положення про Держсільгоспінспекцію України, позивач не має повноважень щодо подання позову інспекцією безпосередньо до суду.
Наразі суд зазначає, що питання виявлення порушень використання земель згідно зі статтею 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" може вирішуватися шляхом внесення відповідних клопотань до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги Державної інспекції сільського господарства в Одеській області є безпідставними та необґрунтованими, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
суд -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Державної інспекції сільського господарства в Одеській області до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та Товариства з обмеженою відповідальністю „Тартус" про визнання незаконним і скасування розпорядження та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено та підписано 21.01.2013 р.
Головуючий суддя Петров В.С.
Суддя Меденцев П.А.
Суддя Гут С.Ф.