Ухвала суду № 28815715, 24.01.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2013
Номер справи
1570/4104/2012
Номер документу
28815715
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2013 р.Справа № 1570/4104/2012

Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Запорожана Д.В.судді -Жука С.І.при секретарі -Синявській І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2012 року по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів»до комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»про зобов'язання провести державну реєстрацію права власності,

встановила:

Позивач 04.07.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів»звернулося до суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості», в якому просило зобов'язати комунальне підприємство «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»провести державну реєстрацію права власності за ТОВ «Одеський завод керамічних виробів»на об'єкт, який розташований за адресою: м.Одеса, вул.Багрицького,12А, та в цілому складається з будівель літ. «А», «В», «Г», «Д», «Е», «Ж», «З», «И», «К», «Л», «Н», «П», «Р», «С», «Т», «У», «Х», «Ц», «Я», «Ю», загальною площею 11867,6 кв.м - на підставі свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та споруди серії САЕ №068478, виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради 26.08.2010 року та технічного паспорту від 14.07.2010 року, виготовленого комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості».

Справа була розглянута за участю представників сторін у відкритому судовому засіданні.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2012 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів»до комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»про зобов'язання провести державну реєстрацію права власності було відмовлено в повному обсязі.

В апеляційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів», з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової про задоволення позову щодо нього.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що 26 серпня 2010 року виконавчим комітетом Одеської міської ради видане свідоцтво про право власності на нежитлові будівлі та споруди серії САЕ №068478, яким посвідчено, що об'єкт, який розташований за адресою: м.Одеса, вул.Багрицького,12А, належить товариству з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів»на праві приватної власності. Об'єкт в цілому складається з будівель літ. «А», «В», «Г», «Д», «Е», «Ж», «З», «И», «К», «Л», «Н», «П», «Р», «С», «Т», «У», «Х», «Ц», «Я», «Ю», загальною площею 11867,6 кв.м.

Комунальне підприємство «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості» виготовлено технічний паспорт станом на 14.07.2010 року на виробничий будинок №12А по вул.Багрицького, м.Одеса. Загальна площа об'єкту нерухомості згідно даного технічного паспорту складає 13078 кв.м.

15 грудня 2011 року позивач звернувся до директора Комунального підприємства «ОМБТІ та РОН»з заявою №28, в якій просив провести державну реєстрацію права власності за ТОВ «Одеський завод керамічних виробів»на вищезазначений об'єкт, з урахуванням позиції, викладеної у листі юридичного департаменту Одеської міської ради від 13.09.2010 року №3008-вих. В додаток до заяви надано вищезазначений лист юридичного департаменту Одеської міської ради.

Комунальне підприємство «ОМБТІ та РОН»надало відповідь на заяву (лист №13268-11/1362 від 01.03.12 року), згідно до якої провести державну реєстрацію права власності за товариством на даний об'єкт можливо тільки після подання заяви (листа замовлення на фірмовому бланку з печаткою підприємства) про державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно та доданих до неї документів, а саме: оригіналу свідоцтва про право власності - 2 прим.; технічного паспорту, станом не більше, ніж дванадцять місяців на день подачі заяви-оригінал та ксерокопія; довіреності, паспорту, інн представника підприємства-ксерокопії, оригінали пред'явити для огляду; ксерокопії, завірені печаткою підприємства статут, свідоцтва про держреєстрацію підприємства, довідок із статуправління, платника ПДВ чи єдиного податку, витягу з електронного реєстру підприємств на поточний момент, наказ про призначення керівника.

Частина 2 ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

За визначенням частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 1 частини першої ст.4 вищезазначеного закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме право власності на нерухоме майно.

Частина перша ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»встановлює, що державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом; 2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили.

Порядок проведення державної реєстрації права власності визначає Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 (далі Тимчасове положення).

Відповідно до п.2.1 наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5, для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший право набувач (набувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням (п.2.2. Тимчасового положення).

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»у документі (свідоцтві) про державну реєстрацію речових прав, про відмову в державній реєстрації речових прав, про державну реєстрацію та відмову в державній реєстрації їх обмежень, що обтяжують нерухоме майно, про скасування записів у Державному реєстрі прав та внесення до них змін повинні зазначатися: кадастровий номер об'єкта нерухомого майна; час, дата і місце прийняття рішення; підстави для прийняття рішення, а в разі прийняття рішення про відмову в державній реєстрації прав - обґрунтування такого рішення; посилання на розділ Державного реєстру прав, до якого вноситься запис.

Документ (свідоцтво) підписується державним реєстратором прав і засвідчується печаткою.

Дослідивши заяву позивача №28 від 15 грудня 2011 року, суд 1-ї інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що остання за формою не відповідає вимогам Тимчасового положення, до заяви не додано документи, наявність яких передбачена п.2.2 Тимчасового положення. Протилежного позивачем не доведено. Надана представником позивача копія заяви №27 від 12.12.2011 року про реєстрацію права власності на нерухоме майно вірно не була прийнята судом до уваги, оскільки будь-яких доказів направлення останньої на адресу відповідача не надано. Так само, судом 1-ї інстанції не було прийнято до уваги посилання представника позивача на усні відмови відповідача в прийнятті заяви, оскільки будь-яких доказів такого позивачем не наведено. Крім того, у випадку протиправної відмови в прийнятті належним чином оформленої заяви з необхідними додатками, позивач не був позбавлений права звернутися з відповідним позовом до суду щодо оскарження зазначених дій.

Оскільки лист відповідача №13268-11/1362 від 01.03.12 року в розумінні ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»не є рішенням суб'єкта владних повноважень, тобто не є офіційним письмовим документом (із необхідними його структурними елементами), який породжує певні правові наслідки, спрямований на врегулювання певних суспільних відносин і не є обов'язковим для суб'єкта цих відносин. Належного рішення про відмову в реєстрації права власності позивача на спірний об'єкт відповідачем не приймалось, що свідчить про відсутність факту порушення права або охоронюваного законом інтересу позивача в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Колегія суддів вважає, що позивачем не надано суду 1-ї інстанції належних доказів звернення до реєстратора у відповідності з вимогами чинного законодавства із заявою про реєстрацію права власності на спірне майно за ним, не надано позивачем і відповідного рішення відповідача про відмову в реєстрації права власності, суд вважає, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію права власності за ТОВ «Одеський завод керамічних виробів»на об'єкт, який розташований за адресою: м.Одеса, вул..Багрицького,12А, та в цілому складається з будівель літ. «А», «В», «Г», «Д», «Е», «Ж», «З», «И», «К», «Л», «Н», «П», «Р», «С», «Т», «У», «Х», «Ц», «Я», «Ю», загальною площею 11867,6 кв.м - на підставі свідоцтва про право власності на нежитлові будівлі та споруди серії САЕ № 068478 задоволенню не підлягають.

Частиною третьою ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

Відповідно до частини другої ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційних скарг суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів»-залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2012 року по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеський завод керамічних виробів»до комунального підприємства «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»про зобов'язання провести державну реєстрацію права власності -залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. ЯковлевСуддя:/підпис/Д.В. Запорожан Суддя:/підпис/С.І. Жук