Постанова № 28800270, 28.12.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2012
Номер справи
1170/2а-4308/12
Номер документу
28800270
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 грудня 2012 року Справа № 1170/2а-4308/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Тарасенко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби до житлово-експлуатаційної контори №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградського міської ради про стягнення коштів за податковим боргом, -

В С Т А Н О В И В:

Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція Кіровоградської області Державної податкової служби (надалі - Кіровоградська ОДПІ) звернулася до суду з позовом до житлово-експлуатаційної контори №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградського міської ради (надалі - ЖЕК №7) про стягнення коштів за податковим боргом.

Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджену суму податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість у сумі 34 857 грн. за податковою декларацією з ПДВ за вересень 2012 року. Зважаючи на те, що ця сума у визначені строки відповідачем не сплачена, тому вона є податковим боргом, який позивач просить суд стягнути до державного бюджету з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Представник відповідача у письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на неотримання відповідачем податкової вимоги про погашення боргу, заявленого до стягнення, та стверджуючи про недостатність у справі доказів для висновку щодо безспірності цієї суми податкового боргу у розмірі 34 857 грн. Воднораз, у судовому засіданні 28.12.12 представник відповідача частково визнав адміністративний позов в частині стягнення 33 157 грн., посилаючись на погашення відповідачем решти податкового боргу у розмірі 1 700 грн., та просив суд розстрочити сплату цього податкового боргу на період з 1 січня по 31 грудня 2013 року.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Житлово-експлуатаційна контора №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградського міської ради з 07.10.93 зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради (а.с. 11, 12) перебуває на обліку платників податків у Кіровоградській ОДПІ (а.с.63), є платником податку на додану вартість.

Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Порядок адміністрування податку на додану вартість врегульований розділом V Податкового кодексу України.

Як визначено підпунктом 14.1.179 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді.

Пунктом 203.1 статті 203 розділу V Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Встановлено, що ЖЕК №7 до Кіровоградської ОДПІ 18.10.12 подано податкову декларацію з ПДВ за вересень 2012 року, у якій ним самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, у розмірі 34 857 грн. (а.с. 6 - 8). У встановлений законом строк - до 30.10.12 - вказана сума податкового зобов'язання до бюджету відповідачем не сплачена.

За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

У судовому засіданні представник відповідача визнав позов у частині стягнення податкового боргу у сумі 33 157 грн., в решті - заперечив, посилаючись на те, що відповідачем сплачено податок на додану вартість за вересень 2012 року на суму 1 700 грн., про що свідчать відповідні платіжні доручення про перерахування коштів з зазначенням призначення платежу (а.с. 56-58, 62).

Представник позивача, не заперечуючи факту перерахування вказаних сум відповідачем, стверджувала про зарахування цих коштів на погашення його податкового боргу минулих періодів.

Відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Дослідженням облікових карток ЖЕК №7 (а.с. 75-173) встановлено, що платежі, які перераховувалися відповідачем 31.10.12, 31.11.12, 24.12.12 та 27.12.12 до бюджету як податкові зобов'язання з ПДВ за вересень 2012 року, правомірно зараховувались Кіровоградською ОДПІ на погашення податкового боргу минулих періодів в порядку черговості його виникнення, а сума податкового зобов'язання з ПДВ, заявлена до стягнення в даному позові, залишилася не сплаченою.

Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Встановлено, що позивачем на адресу відповідача направлялися податкові вимоги в порядку, передбаченому п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Так, у зв'язку непогашенням відповідачем сум узгоджених податкових зобов'язань податковим органом на підставі облікових даних з карток особового рахунку відповідача сформовано першу №1/1965 від 04.11.08 та другу податкову вимогу №2/2387 від 08.12.08, які вручено відповідачу. (а.с. 9, 10) Наразі вказані податкові вимоги не скасовані та не відкликані. Як вбачається з облікових карток особового рахунку відповідача за 2008 - 2012 роки, податковий борг зі сплати ПДВ після вручення податкових вимог відповідачем в повному обсязі погашений не був, постійно зростаючи. (а.с. 75-173). Тому суд вважає, що позивачем дотримано законодавчі норми про направлення платнику податку письмової вимоги щодо погашення суми податкового боргу, яка передує вжиттю заходів, спрямованих на його примусове стягнення (погашення).

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктами 20.1.18, 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи встановлені обставини, вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо клопотання представника відповідача про розстрочення сплати податкового боргу з ПДВ за вересень 2012 року суд зауважує, що за змістом статті 263 КАС України питання про розстрочення виконання судового рішення вирішується судом за поданням державного виконавця або за заявою особи, яка бере участь у справі, та сторони виконавчого провадження, тобто на стадії виконання рішення, яке набрало законної сили. За результатами розгляду питання про розстрочення виконання судового рішення постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в загальному порядку. Відтак, положення статті 263 КАС України не можуть застосовуватися на стадії вирішення справи по суті та прийняття рішення.

Окрім того, чинним законодавством передбачено особливий порядок та підстави розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, доказів дотримання якого відповідачем суду не надано.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 112, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кіровоградської об'єднаної державної інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби задовольнити.

Стягнути з рахунків житлово-експлуатаційної контори №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградського міської ради (ідентифікаційний код 13772342) у банках, що його обслуговують, на користь Державного бюджету України в особі Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби податковий борг з податку на додану вартість у сумі 34 857 грн. (тридцять чотири тисячі вісімсот п'ятдесят сім гривень).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

Повний текст постанови складено 02.01.13.