Справа № 2304/876/12
2-а/2304/476/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2012 року м. Жашків
Жашківський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого-судді - Томашевського В.М.,
при секретарі - Чумак Р.М.,
розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області (далі - Управління ПФУ), в якому зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІІ групи.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вона, як інвалід ІІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на отримання державної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю.
Згідно із ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір його пенсії, як інваліда
3 групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, має виплачуватись в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Розмір призначеної та виплачуваної йому державної та додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, не відповідає зазначеним вище розмірам, встановленим цим Законом.
Він звертався до Управління ПФУ з проханням провести перерахунок розміру його пенсії відповідно до розмірів, визначених у ст. сі. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", проте у задоволенні його прохання відмовлено.
Просив визнати неправомірними дії Управління ПФУ щодо відмови у здійсненні перерахунку його пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов'язати Управління ПФУ здійснити з 01 травня 2010 року нарахування йому державної пенсії, як інваліду ІІІ групи, у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком та виплатити недораховану йому частину основної та додаткової пенсії.
Управління ПФУ у Жашківському районі Черкаської області надав суду заперечення , вказавши, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та одержує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС (категорії 1), яка призначена згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Жашківському районі і отримує пенсію по інвалідності III групи в розмірі фактичних збитків та додаткову пенсію, як інвалід III групи, відповідно до ст. 50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач вважає, що основний розмір пенсії та додаткова пенсія йому виплачується не в повному розмірі, а тому звернувся до суду з позовом. За його розрахунками основний розмір пенсії повинен виплачуватись в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія повинна бути встановлена і виплачуватись в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Твердження позивача про неправомірність дій управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі є помилковим і спростовується наступним.
Статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ було передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно п.п. „а"' п. 2 від 03.01.2002 № 1 „Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету". Розрахунок пенсій, призначених відповідно до частини 4 статті 54 Закону № 796, провадиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.
Згідно із п.п. 15 п. 28 розділу II Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від
28.12.2007 № 107-VI, в статтю 54 Закону № 796 внесено зміни, які передбачають, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по III групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Дану зміну визнано неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008. Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду положення, визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення, тобто з 22 травня 2008 року.
Відповідно до ст. 54 Закону № 796 порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України.
28.05.2008 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № "530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якою передбачено, що розмір пенсії з 22.05.2008 року для зазначеної категорії пенсіонерів не може бути менше 980 грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 № 654 „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" мінімальний розмір пенсії підвищено до 980 грн.
Відповідно до ч. З ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Конституційний Суд України в ухвалі від 19.05.2009 № 27-у/2009, зазначив, що у частині третій статті 28 Закону № 1058-ІУ закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсій за віком, установленого в абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»встановлено, що фінансування витрат,
пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Пенсійний фонд України діє на Підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 № 1261.
Відповідно до пункту 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку його територіальні управління.
Пенсійний фонд України забезпечує ефективне використання коштів, що перебувають в його управлінні. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пункт 9 Положення передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного фонду України, які використовуються винятково за призначенням і вилученню не підлягають.
На підставі ст. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на принципах, згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України. Із змісту ст. 63 Закону № 796 не вбачається, яким саме органом, за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата пенсій.
Враховуючи, що Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться із державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, не вбачається будь-яких порушень законодавства з боку відповідача.
На підставі вищевикладеного управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі вважає вимоги позивача незаконними і прохає в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та інвалідом III групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 05.02.2006 року, витягом із акту огляду МСЕК серії ЧЕР- № 017131.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ та одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього ж Закону.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, З, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно із ч. 4 ст. 54 вказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок із ЧАЕС, не можуть бути нижчими по III групі інвалідності, ніж 6 мінімальних пенсій за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2009 року № 105 8-ІV, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
30 липня 2010 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів», яким до статті 99 КАС України внесено зміни та зменшено строк звернення до суду з одного року до шести місяців.
Втім, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі (частина перша статті 58 Конституції України). Це, зокрема, означає, що набрання чинності новим законом за загальним правилом не скасовує обов'язків, які не виникли на основі закону, що втратив чинність, і на момент набрання чинності новим законом залишилися невиконаними. Судовий захист від такого невиконання гарантується частиною першою статті 55 Конституції України. Скорочення строків звернення до адміністративного суду з приводу обов'язків, що на момент такого скорочення залишилися невиконаними, фактично пом'якшує (скасовує) відповідальність суб'єкта владних повноважень. Однак таке пом'якшення (скасування) допускається лише щодо відповідальності фізичних осіб (Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99). Тому з метою дотримання вимог статті 58 Конституції України та принципу верховенства права (юридичної визначеності) щодо вимог фізичної (юридичної) особи до суб'єкта владних повноважень, які виникли до скорочення строків звернення до адміністративного суду, судам належить застосовувати строки, що діяли до такого скорочення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2009 року № 1058-ІУ, відповідно до якого пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом.
Отже, законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі цих видів виплат. З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія не може становлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, суд
дійшов висновку про задоволення позову в частині перерахунку та доплати основної та додаткової пенсій ОСОБА_1, а саме: 08 травня 2010 року.
У зв'язку з наведеним, суд вважає необхідними зобов'язати Управління ПФУ здійснити з 08 травня 2010 року перерахунок пенсії позивача у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, та виплатити невиплачену суму пенсії.
На підставі ст. ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", керуючись ст. ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 86, 99, 100, 159-163 КАС України, суд
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жашківському районі Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Жашківському районі Черкаської області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жашківському районі Черкаської області провести з 08 травня 2010 року перерахунок основної та додаткової
пенсій ОСОБА_1 відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком та шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за-віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та доплатити йому недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Жашківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий: Володимир Миколайович Томашевський