Справа № 1570/4126/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2013 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
за участю секретаря: Казарян С.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Ексімтранссервіс-Південь» до державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання неправомірними дій по проведенню у листопаді 2011 року перевірки даних, наведених ПП «Ексімтранссервіс-Південь» в податкових деклараціях з ПДВ за період з березня по грудень 2010 року та з січня по вересень 2011 року та скасування податкових повідомлень-рішень № № 0006111502; 0006131502 від 27.12.2011р., №0000191502 від 30.01.2012р, №0000631502 від 14.03.2012р.,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Ексімтранссервіс-Південь» звернулось до суду з позовом до державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби, в якому просило скасувати податкові повідомлення-рішення № № 0006111502; 0006131502 від 27.12.2011р., №0000191502 від 30.01.2012р., №0000631502 від 14.03.2012р. В подальшому позивач надав заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив визнати неправомірними дії державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби по проведенню у листопаді 2011 року перевірки даних, наведених ПП «Ексімтранссервіс-Південь» в податкових деклараціях з ПДВ за період з березня по грудень 2010 року та з січня по вересень 2011 року.
В обґрунтування позову зазначено, що висновок податкового органу про те, що позивачем завищено залишок відємного значення попередніх податкових періодів, який після бюджетного відшкодування помилково включено до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду є безпідставним та не ґрунтується на Законі, оскільки в акті не зазначено в чому саме полягає допущене позивачем порушення п.п.200.1, 200.4 ст. 200 ПК України та п.п.4.6.6. п.4.6 Розділу 5 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого наказом ДПА України № 41 від 25.01.2011 року. Окрім того, всупереч ст. 200 Податкового кодексу України, яка є спеціальною нормою, відповідачем проведено камеральну перевірку заявлених даних в податковій декларації з ПДВ з порушенням 30-ти денного строку з моменту отримання декларації.
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив суд відмовити в його задоволенні, зазначивши, що відповіно ст. 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку декларацій з ПДВ ПП «Ексімтранссервіс-Південь» за період з березня 2010 року по жовтень 2011 року суцільним порядком та у зв'язку з тим, що Приватним підприємством «Ексімтранссервіс-Південь» завищено відємне значення по рядку 24 Декларації з ПДВ за жовтень, листопад, грудень 2011 року, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у сумі 8033320 грн по кожному періоду, податковим органом прийнято податкові повідомлення-рішення № № 0006111502; 0006131502 від 27.12.2011р., №0000191502 від 30.01.2012р., №0000631502 від 14.03.2012р. Таким чином, відповідач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України та відповідно підстави для їх скасування відсутні.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного.
29.11.2011р. ДПІ у Малиновському р-ні м. Одеси ДПС проведено камеральну перевірку декларацій ПП «Ексімтранссервіс-Південь» з податку на додану вартість за період з березня 2011 року по жовтень 2011 року.
За результатами перевірки складено акт № 5212/15-218/33567045 від 29.11.2011р., відповідно до висновків якого встановлено порушення: п.п. 5.11, 5.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 166 від 30.05.1997р., пункту 200.1, 200.4 статті 201 розділу V Податкового кодексу України; підпункту 4.6.6 пункту 4 Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 41 від 25.01.2011 року, а саме: залишок відємного значення попередніїх податкових періодів, який після бюджетного відшкодування помилково включено до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду на 8033320 грн. (а.с.72-80).
27.12.2011р. на підставі зазначеного акту прийнято податкове повідомлення-рішення № 0006111502, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 3 115 210 грн та податкове повідомлення-рішення № 0006131502, яким зменшено розмір відємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 8033320 грн. (а.с.8-9).
ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС проведена камеральна перевірка декларації з податку на додану вартість за листопад 2011 року ПП «Ексімтранссервіс-Південь», про що складено акт перевірки №5753/15-218/33567045 від 27.12.2011р. (а.с.13-14). Податковим органом встановлено, що в порушення п. 200.4, п.200.1 ст. 200 ПК України, п.п. 4.6.6 п.4 Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА від 25.01.2011 р. № 41, ПП «Ексімтранссервіс-Південь» залишок відємного значення попередніх податкових періодів, який після бюджетного відшкодування помилково включено до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду на 8033320 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС складено податкове повідомлення - рішення № 0000191502 від 31.01.2012р., яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 8033320 грн. (а.с.9).
За наслідками проведеної ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС камеральної первірки декларації з податку на додану вартість за грудень 2011 року ПП «Ексімтранссервіс-Південь» складено акт перевірки №277/15-218/33567048 від 31.01.2012р. (а.с.11-12). На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000631502 від 14.03.2012р., яким позивачу зменшено розмір відємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 8033320 грн. (а.с.10).
ПП «Ексімтранссервіс-Південь» оскаржено податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку. Рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 28.05.2012р. за №9004/6/10-2115 скаргу ПП «Ексімтранссервіс-Південь» залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення -без змін (а.с.15-18).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій по проведенню у листопаді 2011 року перевірки даних, наведених ПП «Ексімтранссервіс-Південь» в податкових деклараціях з ПДВ за період з березня по грудень 2010 року та з січня по вересень 2011 року, суд вважає, що вони не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
П.п. 75.1, 75.2 ст.75 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Відповідно ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно відповідно вимог ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку декларацій з ПДВ ПП «Ексімтранссервіс-Південь» за перід з березня по грудень 2010 року та з січня по вересень 2011 року.
Судом встановлено, що підставою прийняття спірних податкових повідомлень-рішень є порушення позивачем 200.1, 200.4 статті 201 розділу V Податкового кодексу України; підпункту 4.6.6 пункту 4 Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 41 від 25.01.2011 року, а саме: залишок відємного значення попередніх податкових періодів, який після бюджетного відшкодування помилково включено до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду на 8033320 грн.
Під час перевірки, за наслідками якої винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення встановлено, що підприємством не були відображені встановлені за результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки завищення рядку 26 Декларацій за перевірений період у деклараціях наступних податкових періодів. ПП «Ексімтранссервіс-Південь» завищено залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів, який після бюджетного відшкодування помилково включено до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду на 8033320 грн. Таким чином, підприємством завищено від'ємне значення по рядку 26 Декларацій за період до березня 2011р. та по р. 24 за період з березня 2011р., який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у сумі 8033320 грн., та занижена сума, що за результатами звітного (податкового) періоду підлягає сплаті платникам податку до бюджету на 2492168 грн. та відображається по рядку 27 декларації (25 декларації), за березень 2010 року по рядку 26 вказана сума 2692664 грн. (відхилення "-" 9493734 грн.), за липень 2010 року - 27613 грн. (відхилення 7984349 грн.), за вересень 2010 року - 27613 грн. (відхилення "-" 799351 грн.), за вересень 2010 року -і грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за жовтень 2010 року - 27613 грн. відхилення "-" 8049302 грн.), за листопад 2010 року - 27613 грн. (відхилення "-" 80493022 грн.), за грудень 2010 року - 25123 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за січень 2011 року - 25123 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за лютий 2011 року -25123 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за березень 2011 року по рядку 24 - 25123 відхилення "-" 8049302 грн.), за квітень 2011 року -25123 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за травень 2011 року - 19430 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за червень 2011 року - 19430 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за липень 2011 року -17940 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.), за серпень 2011 року - 14856 грн. відхилення "-" 8049302 грн.), за квітень 2010 року по рядку 27 - 921707 грн. відхилення "+" 921707 грн.), за травень 2010 року -1554479 грн. (відхилення "+" 155479 грн.), за вересень 2011 року по рядку 25 - 15982 грн. (відхилення "+" 15982 р., за жовтень 2011 року - 0 грн. (відхилення "-" 8049302 грн.).
Згідно п.200.1. ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Пунктом 200.3 ст.200 ПК визначено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно п.200.4. ст.200 ПК, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно пунктом 200.1 цієї статті, мас від'ємне значення, то по-перше, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченні отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів послуг; по-друге залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктом 200.6. ст.200 ПК передбачено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 ст. 200 ПК . Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Також, як було встановлено перевіркою, підприємством порушено п.п. 4.6.6 п.4 Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА від 25.01.2011 р. № 41, відповідно до якого залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.
Відповідно до п.5.11 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість - якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від`ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової Декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду). Відповідно до п.5.12 розділу 5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість - якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з подаковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та рахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на бюджетне відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).
Відповідно пп.5.12.5 п.5.12. розділу 5 цього Порядку 5.12.5. рядок 23.4 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом.
Збільшення виникає внаслідок установлення за результатами перевірки заниження задекларованої платником суми податкового кредиту та/або завищення податкового зобов'язання. Визначена сума збільшення рядка 26 відображається зі знаком "+" у рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду. Зменшення відбувається у разі, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту та/або заниження податкового зобов'язання. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком «- « в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.
Наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25.11.2011р. «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» затверджені форми податкової звітності з податку на додану вартість та встановлений Порядок їх заповнення.
Підпунктом 4.6.5 зазначеного Порядку встановлено, що платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3).Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).
Відповідно до п.п. 4.6.6 зазначеного Порядку залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Згідно п.4.6.7, рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.
Відповідно п.4.6.8 сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду вказується в рядку 25 декларації.
Отже, за результатами перевірок було встановлено порушення позивачем п.200.1. п.200.4. ст.200 Податкового кодексу України, а саме у деклараціях з ПДВ за період з березня по грудень 2010 року та з січня по вересень 2011р., за листопад 2011 року, грудень 2011 року, залишок від`ємного значення попередніх податкових періодів, який після бюджетного відшкодування помилково включено до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду на 8033320 грн.
Враховуючи вищевикладене та встановлені у судовому засідання факти, суд вважає, що державна податкова інспекція у Малиновському районі міста Одеси Державної податкової служби при проведенні у листопаді 2011 року перевірки даних, наведених ПП «Ексімтранссервіс-Південь» в податкових деклараціях з ПДВ за період з березня по грудень 2010 року та з січня по вересень 2011 року та винесенні податкових повідомлень-орішень № № 0006111502; 0006131502 від 27.12.2011р., №0000191502 від 30.01.2012р., №0000631502 від 14.03.2012 р. діяла правомірно.
Частиною другою ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, з урахуванням наведеного та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги приватного підприємства «Ексімтранссервіс-Південь» не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 69,70, 71,94,122,158-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Ексімтранссервіс-Південь» до державної податкової інспекції у Малиновському районі міста Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання неправомірними дій по проведенню у листопаді 2011 року перевірки даних, наведених ПП «Ексімтранссервіс-Південь» в податкових деклараціях з ПДВ за період з березня по грудень 2010 року та з січня по вересень 2011 року та скасування податкових повідомлень-рішень № № 0006111502; 0006131502 від 27.12.2011р., №0000191502 від 30.01.2012р., №0000631502 від 14.03.2012р., - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 22 січня 2013 року
Суддя/підпис/:
З оригіналом згідно:
Суддя:
.