ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа №0670/6910/12
категорія 3.7.2
24 грудня 2012 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Комфорт-Авто" до Територіального управління Головної автотранспортної державної інспекції в Житомирській області про скасування постанов №№151690, 151691, 151692, 151693, 151694, 151695, 151696, 151697, 151698, 151699, 151700 від 12.09.2012 року,-
встановив:
Приватне підприємство "Комфорт-Авто" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними і скасувати постанови Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області №№151690, 151691, 151692, 151693, 151694, 151695, 151696, 151697, 151698, 151699, 151700 від 12.09.2012 року про застосування фінансових санкцій по 1700,00 грн. кожною. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що оскаржувані постанови винесені особою, не уповноваженою на це.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, направив суду заяву, в якій просить справу розглядати без представника підприємства.
Представник відповідача надав суду заяву, в якій просить справу розглядати у письмовому провадженні.
Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за її відсутності, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, у відповідності до п.4 ст.122 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Згідно із статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України. Документи для нерегулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
За надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 60 Закону, застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Встановлено, що державними інспекторами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області проведено перевірки, у ході яких виявлено, що в усіх 11 випадках ПП "Комфорт-Авто" здійснювались регулярні спеціальні перевезення пасажирів по маршруту "Вінниця-Київ" без відповідно оформлених документів наявність яки передбачена ст.39 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: відсутній примірник паспорта маршруту з позначкою "В".
Згідно з пунктом 21 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08 листопада 2006 року із змінами і доповненнями (далі - Порядок), у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.
За результатами проведених перевірок були складені акти. В усіх випадках водії не заперечували проти правопорушень, зафіксованих в цих актах.
За наслідками розгляду справ про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, виявлених у ході зазначених перевірок, начальником Територіального управління Головної державної автомобільної інспекції на автомобільному транспорті у Житомирській області прийнято постанови від №№151690, 151691, 151692, 151693, 151694, 151695, 151696, 151697, 151698, 151699, 151700 від 12.09.2012 року про застосування до приватного підприємства "Комфорт-Авто" фінансових санкцій по 1700, 00 грн. кожною.
Щодо повноважень відповідача на прийняття оскаржуваних постанов, то суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 25, 27 Порядку, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
У наведеній правовій нормі визначено коло осіб, уповноважених приймати постанови про застосування до суб'єкта господарювання фінансових санкцій, а саме - керівник органу державного контролю або його заступник.
Відповідно до частини другої статті 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Частиною третьою вказаної статті передбачено, що порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
Зокрема, порядок утворення, реорганізації та ліквідації міністерств та інших центральних органів виконавчої влади врегульовано статтею 5 Закону України від 17 березня 2011 року N 3166-VI "Про центральні органи виконавчої влади".
Частиною першою ст.5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" передбачено, що міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Президентом України за поданням Прем'єр-міністра України.
Відповідно до п.3 постанови КМУ від 28.03.2011 року №346 "Про ліквідацію урядових органів" було встановлено, що визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
Згідно п.53 переліку вказаної постанови КМУ визнано такою, що втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. N1190 "Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті".
Указом Президента України від 06.04.2011 року №387/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті.
Пунктом 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті встановлено, що державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України.
Укртрансінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерство, інший центральний орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Президента України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України (частина 7 статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" ).
Відповідно до ч.8 ст.5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" Указом Президента України про ліквідацію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади визначається орган виконавчої влади, якому передаються повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що ліквідується.
Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією чи ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, визначається Кабінетом Міністрів України (частина дев'ята статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади").
На виконання частини дев'ятої статті 5 зазначеного Закону постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року N1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади.
Пунктом 12 цього Порядку встановлено, що орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Президента України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Президентом України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Акт Кабінету Міністрів України про можливість забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється, видається після здійснення заходів, пов'язаних з державною реєстрацією утвореного органу виконавчої влади як юридичної особи публічного права, затвердженням положення про нього, структури та штатного розпису його апарату, кошторису та заповненням 30 відсотків вакансій (пункт 13 Порядку).
Судом встановлено, що на день винесення оскаржуваних постанов Головавтотрансінспекція не передавала своїх повноважень Укртрансінспекції, а тому Головавтотрансінспекція повноважна здійснювати функції щодо реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті в тому числі і проводити перевірки та застосовувати санкції за порушення законодавства на автомобільному транспорті .
Крім того, відповідно ч.5 ст.111 Цивільного кодексу України, юридична особа вважається ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. Відомості про державну реєстрацію припинення Головавтотрансінспекції відсутні.
Таким чином, посадовими особами Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Вінницькій області рейдові перевірки були здійснені у відповідності до вимог чинного законодавства, порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті дотримано, з'ясовані всі обставини, які мали значення для винесення оскаржуваних постанов про застосування фінансових санкцій від №№151690, 151691, 151692, 151693, 151694, 151695, 151696, 151697, 151698, 151699, 151700 від 12.09.2012 року в сумі 1700 грн. по кожній окремо.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
постановив:
В задоволенні позову Приватного підприємства "Комфорт-Авто" до Територіального управління Головної автотранспортної державної інспекції в Житомирській області про скасування постанов №№151690, 151691, 151692, 151693, 151694, 151695, 151696, 151697, 151698, 151699, 151700 від 12.09.2012 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.Г. Попова