Україна
Донецький окружний адміністративний суд
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без розгляду
18 січня 2013 р. Справа № 805/532/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Крилова М.М. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державного агентства земельних ресурсів України, Донецької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Державного агентства земельних ресурсів України, Донецької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Стаття 6 КАС України встановлює, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини 2 статті 99 КАС України (зі змінами, внесеними Законом України від 07 липня 2010 року № 2453-VІ) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За змістом позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує бездіяльність Державного агентства земельних ресурсів України по виконанні Наказу Фонду державного майна, Держкомзему, Міністерства будівництва архітектури та житлово-комунального господарства від 13.12.2005 року № 383/13/3161 «Про втрату чинності спільного наказу» та наполягає на зобов'язанні негайно виконати зазначений наказ. Крім того, позивач наполягає на зобов'язанні Донецької міської ради переглянути свої рішення, прийняті після 13.12.2005 року (час прийняття наказу від 13.12.2005 року № 383/13/3161).
Відповідно до статті 57 Конституції України кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Разом з тим, відповідно до статті 3 Указу Президента України від 3 жовтня 1992 року N 493 «Про державну реєстрацію нормативних актів міністерств та інших органів державної виконавчої влади» нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, набувають чинності через 10 днів після їх державної реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Суд зазначає, що наказ Фонду державного майна, Держкомзему, Міністерства будівництва архітектури та житлово-комунального господарства від 13.12.2005 року № 383/13/3161 «Про втрату чинності спільного наказу» зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2005 року за N 1587/11867 та офіційно оприлюднений у Офіційному віснику України (№ 1-2 (25.01.2006), ст.74), який є офіційним виданням відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності».
Таким чином, наказ Фонду державного майна, Держкомзему, Міністерства будівництва архітектури та житлово-комунального господарства від 13.12.2005 року № 383/13/3161 «Про втрату чинності спільного наказу» набув чинності 09.01.2006 року.
Разом із тим, до адміністративного суду позивачем матеріали адміністративного позову направлені лише у січні 2013, тобто після закінчення шестимісячного строку, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України.
Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах. Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно з частиною 1 статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Враховуючи те, що позивач не навів доказів в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом, суд вважає, що позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду із зазначеними вимогами і підстав поновлення цього строку не вбачає.
За таких обставин, оскільки позивачем поданий позов після закінчення строку, встановленого частиною 3 статті 99 КАС України, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Відповідно до ч.7 ст.107 КАС України, копія ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Керуючись ст. 100 Кодексу Адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного агентства земельних ресурсів України, Донецької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Крилова М.М.