Ухвала суду № 28748955, 21.01.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2013
Номер справи
0670/4071/12
Номер документу
28748955
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"21" січня 2013 р. Справа № 0670/4071/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Одемчука Є.В.

Шевчук С.М.,

при секретарі Самченко В.М. ,

розглянувши апеляційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" вересня 2012 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області звернулось до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по страхових внесках за грудень 2010 року в сумі 238,56 грн. та по єдиному внеску за січень-грудень 2011 року в розмірі 4010,30 грн.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2012 року стягнуто з суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 на користь управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області борг у сумі 4248,86 грн., а саме: 238,56 грн. - заборгованість по страхових внесках за грудень 2010 року; 4010,30 грн. - заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з січня по грудень 2011 року.

В апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_3 просить скасувати вказану постанову суду через порушення норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст.18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"№1058-ІV від 09.07.2003р. (далі - Закон №1058-ІV) страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 11 Закону № 1058-ІV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно з пп. 4 пункту 8 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом.

Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Із введенням в дію Закону України "Про внесення змін до законів України "Про державний бюджет України на 2010 рік" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 17.07.2010 року, фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований, єдиний податок), зобов'язані сплачувати страхові внески в розмірі не менше мінімального розміру страхового внеску (з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку).

Відповідно до п. 3 ст. 11, п.5 ст. 14, ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані на відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для зазначених платників є квартал.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або несплачені страхувальниками у строки, визначені ст. 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених ч. 3 ст. 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою та у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (ч.ч. 2, 3 ст. 106 Закону).

Відповідачка перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області, що підтверджується матеріалами справи.

Згідно з п. 8.2 Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки, якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій (штрафів) та пені.

Управлінням Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області донараховано відповідачці страхові внески за грудень 2010 року в сумі 238,56 грн. та виставлено вимогу про сплату боргу № Ф 22/22 від 15.05.2012 року, яка є чинною та ніким не оскаржена.

Сплата єдиного податку на підставі Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" не звільняє позивача від обов'язку сплати страхових внесків до Пенсійного фонду.

Указ Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 727 від 03.07.1998р. є нормативним актом, який поширює дію на податкові правовідносини, а страхові внески не включаються до складу податків (інших обов'язкових платежів), що складають систему оподаткування, і на такі внески не поширюються норми податкового законодавства, тому посилання на Закон України "Про систему оподаткування" є необґрунтованим.

Пунктом 4 частини 7 розділу VIII прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01.01.2011р. не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Щодо позовних вимог про стягнення боргу по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування слід зазначити наступне.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року (далі Закон №2464-VI) 2) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

ФОП ОСОБА_3 є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розумінні п.4 ч.1 ст.4 Закону №2464-VI.

Нормою п.1 ч.2 ст. 6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно п.3 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI визначено, що для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Відповідно з приписами п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI мінімальний страховий внесок - сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Згідно ч.11 ст.8 Закону № 2464-VI, єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Таким чином, з урахуванням наведених вище норм та розміру мінімальної заробітної плати у 2011 році, позивачем вірно визначено суми єдиного внеску за період з січня по грудень 2011 року.

З матеріалів справи вбачається, що нараховані відповідачем суми по сплаті єдиного внеску не сплачені.

Відповідно до п.6 ч.1 ст. 1 Закону №2464-VI, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, вважається недоїмкою.

Нормою ч.4 ст. 25 Закону №2464-VI передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

На виконання зазначених вимог законодавства, позивачем 11.05.2012 року виставлено вимогу №Ф399/287 про сплату боргу в сумі 4010,30 грн., яка отримана відповідачкою 07.06.2012 року. На момент розгляду справи вказана вимога чинна та ніким не оскаржена.

Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "06" вересня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук С.М. Шевчук

З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик

Повний текст cудового рішення виготовлено "22" січня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області вул.Л.Карастоянової,29,м.Бердичів,Житомирська область,13300

3- відповідачу Суб"єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_3 АДРЕСА_1,13300