ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" січня 2013 р. Справа № 617/14743/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, ОСОБА_4 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "14" листопада 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2012 року ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання відповідача провести донарахування індексації вартості домоволодіння та її виплату з урахуванням коефіцієнтів 1,18 та 1,34.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 14 листопада 2012 року зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області донарахувати ОСОБА_4 індексацію вартості зданого домоволодіння №11 у с. Невгоди Овруцького району Житомирської області із застосуванням коефіцієнту, визначивши її остаточну суму в розмірі 44020,34 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, посилаючись на незаконність постанови суду, просить її скасувати та прийняти нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_4 просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження, згідно правил визначених ст. 197 КАС України.
Апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на черзі на виплату компенсації за втрачене на радіоактивній території майно в сумі 32851,00 грн., яка на час розгляду справи їй не виплачена.
Згідно приписів ч.1 п.8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97 р. ( чинного на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Як вбачається з матеріалів справи, наказами Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 76 від 05.03.2007 року, №100 від 27.02.2008 року, №133 від 31.03.2009 року було проведено індексацію об'єктів житлового фонду відповідно з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007 року, 1,18 станом на 01.01.2008 року, 1,34 станом на 01.01.2009 року.
Згідно повідомлення УПСЗН Овруцької РДА № 07-04/3072 від 14.09.2012 року індексація суми компенсації за втрачене на радіоактивній території майно, що належить ОСОБА_4 не проводилася у зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.09 року не передбачено виплати компенсації з врахуванням індексації.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що при застосуванні до позивачки вимог Порядку, на який посилається відповідач, порушуватимуться її права.
Приписами ст.58 Конституції України зазначається, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Оскільки ОСОБА_4 перебуває на черзі для отримання компенсації з 03.07.08 року, не отримала її з вини державного органу, то суд першої інстанції дійшов вірних висновків, що за період з часу постановки позивачки на чергу для отримання компенсації та до 28.11.2009 року підлягають до застосування приписи пункту 8 вищезазначеного Положення, в якому передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Проте, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції не врахував, що згідно приписів п.8 Положення Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.97 року № 755 (чинного на час перебування позивачки у черзі) індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації. Отже, саме до компетенції управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області належить проведення індексації сум, які підлягають виплаті ОСОБА_4
З огляду на вищенаведене, постанову суду першої інстанції слід змінити, зазначивши про зобов'язання відповідача перерахувати належну позивачці компенсацію із врахуванням індексації вартості житлового фонду станом на 28.11.2009 року, згідно нормативних актів, прийнятих до цієї дати.
Доводи апеляційної скарги відповідача, що згідно приписів постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2009 № 1243, якою затверджений Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, позивачка втратила право на суму компенсації з врахуванням індексації вартості об'єктів житлового фонду, не дають підстав для висновків, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права, оскільки основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно приписів ст.35 вказаного Закону та Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 № 755 позивачка мала право на отримання грошової компенсації - відшкодування вартості жилого будинку в повному розмірі, за цінами, встановленими на момент припинення права власності. Окрім цього, приписами п.3 ч.1 ст.13 цього Закону визначено, що Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "14" листопада 2012 р. змінити. Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити донарахування ОСОБА_4 індексацію вартості зданого домоволодіння №11 у с. Невгоди Овруцького району Житомирської області з врахуванням індексації вартості житлового фонду станом на 28 листопада 2009 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11114
3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул.Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101