Постанова № 28739408, 17.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.01.2013
Номер справи
2а-16247/12/2670
Номер документу
28739408
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 січня 2013 року 10:39 № 2а-16247/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Кармазіна О.А. при секретарі судового засідання Руденко Н.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Слюсар С.В. (довіреність № 27.12.2012 р. № 2-11д)

від відповідача: Власова С.В. (довіреність від 28.03.2012 р. № 95)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» доКрасноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області ДПСпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 03.08.2012 № 0000781500 та № 0000771500,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування», яке є правонаступником Дочірньої компанії «Укргазвидобування», з позовом до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області ДПС (далі - МДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 03.08.2012 р.:

- № 0000781500, відповідно до якого, за затримку на 15 днів сплати грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат у розмірі 2 797 723,80 грн., позивачу нараховано штраф у розмірі 10%, що у грошовому виразі складає 279 772,38 грн.,

- № 0000771500, відповідно до якого, за затримку на 27 днів сплати грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ у розмірі 32 630 614,93 грн., позивачу нараховано штраф у розмірі 10%, що у грошовому виразі складає 3 263 061,49 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що застосування штрафних санкцій на підставі ст. 126 ПК України здійснюється лише у разі порушення платником податків норм ПК України. Позивач зазначає, що сплатив самостійно визначені податкові зобов'язання, а отже підстав для застосування санкцій за їх несвоєчасну сплату не має.

При цьому, представником позивача під час розгляду справи визнавалась прострочка платежів з рентної плати за газовий конденсат, а також за газ, але (за газ) в тій частині, що була сплачена грошовими коштами.

Щодо різниці між задекларованою сумою зобов'язань з рентної плати за газ та сплаченою коштами з прострочкою, представник позивача зазначив, що відносно зазначеної різниці позивачем було подано уточнюючі розрахунки щодо зменшення розміру цих прострочених виконанням зобов'язань (податкового боргу) на цю різницю. У зв'язку з цим, як по суті вважає позивач, санкції могли бути нараховані лише на ту частину податкового боргу, який сплачений коштами, а щодо тієї частини, що була зменшена шляхом подання уточнюючих розрахунків, ПК України, на думку позивача, не передбачає нарахування штрафних санкцій.

Податковий орган, з підстав, викладених в акті перевірки, вважає спірні рішення законними та обґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову, оскільки кожне спірне рішення ґрунтується на обставинах несвоєчасної сплати узгоджених податкових зобов'язань та взаємопов'язаних з цим положеннях податкового законодавства.

При цьому, МДПІ наголошує, що під погашенням податкового боргу розуміється зменшення абсолютного значення суми такого боргу незалежно від того внаслідок чого це відбулось - чи внаслідок погашення податкового боргу коштами або внаслідок зменшення абсолютного значення суми боргу в інший спосіб, зокрема, шляхом подання уточнюючих розрахунків.

Під час розгляду справи ухвалено здійснити заміну позивача ДК «Укргазвидобування» її правонаступником - ПАТ «Укргазвидобування».

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 17.01.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача і відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.

Красноградською міжрайонною державною податковою інспекцією Харківської області ДПС проведено документальну невиїзну перевірку ДК «Укргазвидобування», правонаступником якої є ПАТ «Укрназвидобування», з питань несвоєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по рентній платі за видобуті природний газ і газовий конденсат.

За результатами перевірки складено акт від 20.07.2012 р. № 96/40-058/30019775 (далі - Акт перевірки).

Під час перевірки використано дані податкових розрахунків з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні №№ 9011195267, 9011195277, 9011223984 від 17.11.2011 р., № 9012555186 від 19.01.2012 р.

Згідно з висновками МДПІ, в порушення п. 57.1. ПК України платником порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по рентній платі за видобуті природний газ і газовий конденсат за жовтень 2011 р., по терміну сплати 01.12.2011 р. та за листопад 2011 р., по терміну сплати 31.12.2011 р., а саме: по рентній платі за природний газ в сумі 32 630 614 грн., сума штрафної санкції 3 263 614,49 грн.; по рентній платі за газовий конденсат у сумі 2797723,80 грн., сума штрафної санкції 279 772,38 грн.

У взаємозв'язку з наведеним, під час розгляду справи встановлено наступне.

Згідно з податковим розрахунками № 9011195267, № 9011195277, № 9011223984 від 17.11.2011 р. з рентної плати за газовий конденсат за жовтень 2011 р. позивач самостійно визначив податкове зобов'язання в сумі 2 805 930,78 грн. (780903,91+2023706,11+1320,76), яке у розмірі 2 797 723,80 грн. (з урахуванням часткового зменшення суми зобов'язань згідно з даними облікової картки) було сплачено/зменшено за рахунок платежу, сплаченого платіжним дорученням № 16 від 13.12.2011 р., який проведено банком 15.12.2011 р., на суму 2 822 374,30 грн., копія якого залучена до матеріалів справи.

Окрім того, згідно з податковими розрахунками №№ 9011195267, 9011195277, 9011223984 з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року позивачем визначено податкове зобов'язання в сумі 32 480 444, 81 грн. (12739797,68+19726065,54+14581,59). Станом на кінець листопада 2011 р. та на початок грудня 2011 р. несплачена сума податкових зобов'язань згідно облікової картки складала 32469619,71 грн.

Зазначені зобов'язання (розрахунок № 9011195267) згідно облікової картки були сплачені/зараховані з урахуванням положень п. 87.9 ПК України: 21.12.2011 р. у сумі 8345007,09 грн. (платежі 4 122 628,10 грн. + 4 222 378,99 грн.) та 22.12.2011 р. у сумі 6646,19 грн., а всього за цей період 8 351 653,60 грн.

Окрім того, 27 грудня 2011 року позивачем подано уточнюючі розрахунки з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року щодо зменшення раніше визначених зобов'язань № 9012964673 (-11131661,02 грн.) та № 9012964684 (-17238088,42 грн.).

У той же час, як вбачається з облікової картки позивача, згідно податкового розрахунку від 19.12.2011 р. № 901255186 позивачем також задекларовано податкові зобов'язання у сумі 165 258,19 з рентної плати за листопад 2011 року, які згідно з розрахунком штрафних санкцій та згідно відомостей з облікової картки у розмірі залишку заборгованості 160 995,23 грн., були погашені 13.01.2012 р. за рахунок платежу у розмірі 161705 грн. за платіжним дорученням від 13.01.2012 р. № 138.

Вирішуючи у взаємозв'язку з наведеним спір по суті, суд зазначає наступне.

Згідно з п. 6.1. ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Згідно із п. 8.2. ПК України до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 9.1.8. ПК України до категорії загальнодержавних податків і зборів належить рентна плата за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні.

Відповідно до п/п. 16.1.4. ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

В контексті наведеного пунктом 36.1. ПК України також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом (п. 36.3. ПК України).

Податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку (п. 37.2. ПК України).

Відповідно до п. 54.1. ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

При цьому, згідно з п/п. 14.1.39. ПК України під грошовим зобов'язанням платника податків розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання.

Згідно з п. 31.1. ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.

Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з п. 38.1. ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. 9.3. ПК України зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Згідно із ч. 5 ст. 45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

У взаємозв'язку з наведеним та щодо нарахування та сплати рентної плати слід зазначити, що відповідно до п. 33.3. ПК України базовий податковий (звітний) період, це період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.

Відповідно до п. 260.1. ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Згідно з п. 260.3. ПК України платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Згідно з п 260.5. ПК України платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України.

Відповідно до п. 260.7. ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

При цьому, відповідно до п. 261.1. ПК України платник несе відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.

Згідно з 126.1. ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Оцінюючи встановлені судом фактичні обставини щодо нарахування та сплати позивачем податкових зобов'язань у взаємозв'язку з наведеними вище положеннями ПК України, слід зазначити, що граничний строк подання податкового розрахунку з рентної плати за газовий конденсат за жовтень 2011 р. припадає на 21.11.2011 р. (з урахуванням того, що 20 день припадає на вихідний день та приписів п. 49.20 ПК України), а граничний строк сплати самостійно визначених та узгоджених в силу п. 54.1. ПК України зобов'язань - 01.12.2011 р.

Рентна плата, яка не була сплачена станом на 01.12.2011 р., в силу п. 31.1. та п/п. 14.1.175 ПК України в період з 02.12.2011 р. вважається не сплаченою своєчасно та набуває статусу податкового боргу.

В силу п/п. 14.1.152. ПК України під погашенням податкового боргу розуміється зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

В даному випадку, як визнається самим позивачем, самостійно визначені податкові зобов'язання були фактично сплачені платіжним дорученням № 16, проведеним банком 15.12.2011 р., тобто податкові зобов'язання у розмірі 2 797 723,80 грн. не були сплачені своєчасно, станом на 02.12.2011 р. набули статус податкового боргу.

Прострочка сплати, наявність якої підтверджено представником позивача у судовому засіданні, склала до 30 календарних днів, що відповідає умовам застосування штрафних санкцій у розмірі 10% від своєчасно несплаченої суми згідно з п. 126.1. ПК України, що у свою чергу свідчить про законність та обґрунтованість висновків акту перевірки в цій частині та, відповідно, спірного податкового повідомлення-рішення повідомлень - рішень від 03.08.2012 р. № 0000781500, підстав для скасування якого у зв'язку з наведеним, суд не вбачає.

Що стосується сплати податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ за жовтень 2011 року, граничний строк сплати самостійно визначених та узгоджених в силу п. 54.1. ПК України зобов'язань припадає на 01.12.2011 р.

Як і у попередньому випадку самостійно визначені та узгоджені податкові зобов'язання, які не були сплачена станом на 01.12.2011 р., в силу п. 31.1. та п/п. 14.1.175 ПК України надалі набули статусу податкового боргу та станом на 02.12.2012 р. вважаються не сплаченими своєчасно.

Надалі податковий борг, як вбачається з платіжних доручень, був частково сплачений/погашений з урахуванням положень п. 87.9. ПК України 21.12.2011 р. та 22.12.2011 р. загалом у розмірі 8 351 653,60 грн., тобто з прострочкою, яка не перевищує 30 днів, а також, шляхом подання 27.12.2011 р. уточнюючого розрахунку, був зменшений як зазначено вище, тобто саме на цю дату відбулось зменшення абсолютного значення суми податкового боргу.

Щодо нарахування штрафних санкцій за податковими зобов'язаннями, які набули статусу податкового боргу, абсолютне значення якого було зменшено шляхом уточнюючих розрахунків, слід зазначити, що у даному випадку, як зазначено вище, уточнюючі розрахунки були подані 27.12.2011 р., тобто після закінчення граничного терміну подання розрахунку та сплати податкових зобов'язань, а отже в період з 02.12.2011 р. та до дат їх сплати і подання уточнюючих розрахунків, який не перевищує 30 днів, вищезгадані податкові зобов'язання перебували у статусі податкового боргу, тобто податкових зобов'язань не сплачених своєчасно, а відтак, враховуючи визначення терміну «податковий обов'язок», який, як зазначено вище, є безумовним, значень: «виникнення податкового обов'язку», «виконання податкового обов'язку», «погашення податкового боргу», а також за відсутності станом на 02.12.2011 р. визначених п. 37.3. ПК України підстав вважати припиненим податковий обов'язок позивача, є вірним висновок МДПІ щодо нарахування за наведеними обставинами штрафу у розмірі 10% відповідно до розрахунку штрафних санкцій, застосування якого відповідає приписам п. 126.1. ПК України.

В контексті наведеного слід додати, що ПК України не містить норм щодо звільнення від відповідальності за наведених вище обставин, тобто норм щодо звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань (податкового боргу) у разі подання уточнюючого розрахунку після закінчення граничного строку подання розрахунків та спливу граничного строку сплати узгоджених податкових зобов'язань. В даному випадку подання уточнюючих розрахунків, призводить до зменшення абсолютного значення податкового боргу, що виник раніше, та в залежності від дати подання уточнюючих розрахунків (зменшення абсолютного значення податкового боргу) впливає лише на застосування ставки/розміру штрафу (10% або 20%).

Що стосується податкових зобов'язань з рентної плати за природний газ за листопад 2011 року, слід зазначити, що граничний строк подання податкового розрахунку припадає на 20.12.2011 р., граничний строк сплати - на 30.12.2011 р.

В даному випадку, вищезгадана сума податкових зобов'язань не була сплачена своєчасно, а отже станом на 31.12.2011 р. набула статусу податкового боргу та була сплачена, як встановлено під час розгляду справи, 13.01.2012 р. (з призначенням платежу «рентна плата за природний газ за грудень 2011 р.»), тобто з прострочкою, яка не перевищує 30 днів, що відповідає умовам застосування штрафних санкцій у розмірі 10% від суми несвоєчасно сплачених податкових зобов'язань (суми податкового боргу), виходячи з чого є вірним висновок МДПІ щодо нарахування штрафних санкцій за цим епізодом, сума яких також включена до другого спірного рішення.

У взаємозв'язку з наведеним, суд також наголошує, що податковий обов'язок, як вже зазначалося вище, є безумовним, відсутність коштів у платника податків не визначена ПК України як підстава для звільнення від відповідальності у випадку несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, оскільки норми щодо умов застосування заходів фінансової відповідальності є імперативними та не допускають альтернативи.

Слід додати, що під час розгляду справи позивачем не наведено та судом не встановлено обставин порушення банківськими установами строків зарахування рентних платежів, які б на підставі положень п. 129.6. ПК України зумовлювали звільнення позивача від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі зазначених платежів.

Підсумовуючи вищенаведене в сукупності, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, враховуючи наведене та виходячи встановлених судом обставин та положень податкового законодавства, суд приходить до висновку, що МДПІ доведено законність та обґрунтованість оскаржуваних рішень, а отже підстав для задоволення позову не має та у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись вимогами статей 11, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» (код з ЄДР 30019775; адреса: 04053, м. Київ, Шевченківський район, вул. Кудрявська, будинок 26/28) залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.А. Кармазін

Повний текст постанови суду складено та підписано 21.01.2013 р.