Постанова № 28739399, 21.01.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.01.2013
Номер справи
2а-13656/12/2670
Номер документу
28739399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 січня 2013 року № 2а-13656/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Шрамко Ю.Т., суддів Данилишина В.М., Костенка Д.А. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Закритого акціонерного товариства "Екотехпром" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку провизнання протиправними та скасування Постанови №1761-ЦД-1-Е від 05.09.2012 р. та Акту №1783-ЦД-1-Е від 21.08.2012 р. В С Т А Н О В И В:

Закрите акціонерне товариство "Екотехпром", (надалі - позивач), звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, (надалі -відповідач), про визнання протиправними та скасування Постанови №1761-ЦД-1-Е від 05.09.2012 р. та Акту №1783-ЦД-1-Е від 21.08.2012 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем не було вчинено жодних протиправних дій, оскільки про неможливість виконання Розпорядження відповідача №1352 від 25.11.2011 р. останнього було повідомлено неодноразово, а саме виконання розпорядження було неможливим через причини, що не залежали від позивача. Представник позивача також звертав увагу суду на те, що відповідач, прийнявши Постанову №1761-ЦД-1-Е від 05.09.2012 р. не дотримався вимог ст.250 Господарського кодексу України щодо строків її прийняття, просив позов задовольнити.

Представник відповідача будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи на судові засідання не прибував, письмових заперечень на позовну заяву не надавав.

Необхідність у заслуховуванні свідка чи експерта у справі відсутня, так само, як і відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Приймаючи до уваги викладене, розгляд справи здійснюється у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

25 листопада 2011 року Територіальним управлінням в м. Києві та Київській області Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №1352-КУ (надалі - Розпорядження №1352-КУ), яким позивача було зобов'язано у термін до 01.03.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 01.03.2012 р., письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження, а саме, про усунення порушень вимог:

- ст. 20 Закону України "Про акціонерні товариства" та ст.6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме, нездійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування до 30.04.2011 р.;

- п.5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про акціонерні товариства", а саме, не приведення до 30.04.2011 р. статутів та внутрішніх положень товариства у відповідність із нормами Закону України "Про акціонерні товариства".

21.08.2012 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №1783-ЦД-1-Е (надалі - Акт №1783-ЦД-1-Е), в якому встановлено, що станом на 21.08.2012 р. ЗАТ "Екотехпром" не усунено вимоги ч.2 ст.20 Закону України "Про акціонерні товариства" та п.5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України "Про акціонерні товариства", що свідчить про невиконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №1352-КУ від 25.11.2011 р.

05.09.2012 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку на підставі Акту №1783-ЦД-1-Е прийнято Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №1761-ЦД-1-Е (надалі - Постанова №1761-ЦД-1-Е), якою за невиконання Розпорядження №1352-КУ на позивача накладено штраф у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.

Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Відповідно до вимог частини першої статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері. Водночас, статтею 2 цього Закону передбачено, що проведення державного регулювання цінних паперів здійснюється, в тому числі, і з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.

Згідно із положеннями статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

У відповідності до статті 6 зазначеного Закону та Положення про Національну комісія з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого указом Президента України № 1063/2011 від 23 листопада 2011 року, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

З положень статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» вбачається, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема:

- надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (пункт 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»);

- накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).

Згідно з ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства» та ч.3 ст.6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.

Відповідно до положень пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про акціонерні товариства», статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій:

1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства;

2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.

Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.

Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності:

1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі);

2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог;

3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру;

4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем;

5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;

6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру;

7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.

Судом встановлено, що Закон України від 17.09.2008 № 514-VI «Про акціонерні товариства» набрав законної сили 29 квітня 2009 року, а державна реєстрація Закритого акціонерного товариства «Екотехпром» була проведена 26.03.2004 року, тому позивач повинен був привести свою діяльність у відповідність із Законом України «Про акціонерні товариства» до 30 квітня 2011 року, проте, вимоги Закону України «Про акціонерні товариства» позивачем не було виконано.

Під час розгляду справи представник позивача не заперечував факт невиконання Закритим акціонерним товариством «Екотехпром» вимог Закону України «Про акціонерні товариства» та Розпорядження № 1352-КУ та посилався на те, що 07.12.2011 року позивач звертався до Територіального управління в м. Києві та Київській області Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку з Листом №8, в якому повідомив, що позбавлений можливості виконати Розпорядження №1352-КУ, у зв'язку з неможливістю проведення позачергових загальних зборів акціонерів позивача через відсутність його реєстратора - Товариства з обмеженою відповідальністю "Адрем" (код ЄДРПОУ: 32302528, адреса: 04070, м. Київ, вул. Спаська, 31Б), а тому, просив роз'яснити порядок виконання позивачем Розпорядження №1352-КУ.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку Листом від 20.12.2011 р. №12/02/24634 повідомила позивачу, що з метою виконання вимог законодавства та захисту інтересів акціонерів необхідно звернутись до суду.

З матеріалів справи вбачається, що 03.09.2012 року позивач звернувся до Господарського суду м. Києва з позовною заявою до ТОВ "Адрем" про зобов'язання виконати умови договору щодо надання реєстру власників іменних цінних паперів.

Суд критично відноситься до таких доказів позивача в обгрунтування неправомірності оскаржуваних рішень відповідача виходячи з наступного.

Пунктом 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" закріплено, що за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів комісія застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У той же час, порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів врегульовані Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, що затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2272 від 11 грудня 2007 року (надалі - Правила №2272).

Відповідно до розділу XIV зазначених Правил №2272, яким врегульовано питання винесення комісією розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.

Пунктом 6 цього розділу закріплено, що уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, у відношенні якої його винесено.

Аналізуючи вище вказані правові норми, суд приходить до висновку, що на законодавчому рівні закріплено обов'язковість винесення уповноваженою особою комісії розпорядження про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у разі його виявлення. У той же час, за наявності обґрунтованого клопотання суб'єкта, зобов'язаного усунути порушення законодавства на ринку цінних паперів, строк виконання розпорядження може бути продовжений, що у будь-якому разі не звільняє від його виконання та здійснення суб'єктом владних повноважень відповідного контролю.

Суд звертає увагу, що позивач з відповідним клопотанням про продовження терміну виконання Розпорядження №1352-КУ до відповідача не звертався.

Пунктом 2 розділу IV Правил №2272 встановлено, що уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на статтю 250 Господарського кодексу України виходячи з наступного.

Господарським кодексом України передбачено притягнення до господарсько-правової відповідальності учасників господарських відносин за правопорушення у сфері господарювання. Зокрема, статтею 217 Господарського кодексу України до виду господарсько-правової відповідальності законодавцем віднесено застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до встановленого законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Як встановлено Розпорядженням № 1352-КУ від 25.11.2011 року, Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області зобов'язало ЗАТ "Екотехпром" усунути порушення законодавства про цінні папери у термін до 01 березня 2012 року та до 01 березня 2012 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.

Тобто, порушення вимог законодавства в частині невиконання розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області виникло з 02 березня 2012 року.

Штрафні санкції за невиконання розпорядження, з урахуванням триденного строку для пересилання поштової кореспонденції у випадку, якщо особа вважає за доцільне надіслати докази виконання відповідного розпорядження поштовим зв"язком, застосовані до позивача 05 вересня 2012 року, згідно оскаржуваної постанови № 1761-ЦД-1-Е.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно прийнято оскаржуваний Акт та постанову та накладено штраф на Закрите акціонерне товариство «Екотехпром» в межах строку, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України.

Беручи до уваги вищенаведене у сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивачем, з огляду на що, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства "Екотехпром" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування Постанови №1761-ЦД-1-Е від 05.09.2012 р. та Акту №1783-ЦД-1-Е від 21.08.2012 р. відмовити повністю

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя Ю.Т. Шрамко

Судді В.М. Данилишин

Д.А. Костенко