Рішення № 28689667, 16.01.2013, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
16.01.2013
Номер справи
5011-64/10960-2012
Номер документу
28689667
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-64/10960-2012 16.01.13За позовом Теплодарської міської ради Одеської області

до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України

за участю третьої особи: Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго»

про визнання недійсним наказу Міненерговугілля України № 2 від 06 січня 2012 року «Про внесення змін у додаток до наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543»

Суддя Зеленіна Н.І.,

при секретарі судового засідання Наумкіній П.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Юзишина І.В., дов. № 10/24 від 17.07.2012 року,

від відповідача: Соковець І.О., дов. № 01/17-0440 від 18.04.2012 року,

від третьої особи: Ченкова Н.Я., дов. № 3 від 28.12.2012 року,

Суть спору:

13.08.2012 року Теплодарської міської ради Одеської області (далі -позивач) звернулось до господарського суду міста Києва із позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі -відповідач) про визнання недійсним наказу Міненерговугілля України № 2 від 06 січня 2012 року «Про внесення змін у додаток до наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543».

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем було прийнято наказ № 2 від 06 січня 2012 року «Про внесення змін у додаток до наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543», пунктом 1 якого, всупереч вимогам законодавства, внесено зміни у додаток до наказу Міністерства палива та енергетики України «Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади міста Теплодар Одеської області» від 03.09.2004 року № 543, в частині виключення пункту 8 з переліку державного майна, що передається з балансу ВАТ ЕК «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області. Посилаючись на викладене позивач просив суд визнати недійсним наказ Мінпаливенерго № 2 від 06.01.2012 року в частині виключення п. 8 з переліку державного майна, що передається з балансу ВАТ ЕК «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області.

Ухвалою суду від 16.08.2012 року порушено провадження у справі № 5011-64/10960-2012, розгляд справи призначено на 29.08.2012 року.

Ухвалою суду від 29.08.2012 року розгляд справи було відкладено на 26.09.2012 року у зв'язку із неявкою в судове засідання представників сторін.

21.09.2012 року від представника відповідача через відділ діловодства суду надійшло клопотання про залучення Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго»в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

У судовому засіданні 26.09.2012 року судом було оголошено перерву у розгляді справи до 03.10.2012 року в порядку ст. 77 ГПК України.

Розпорядженням заступника голови господарського суду міста Києва від 03.10.2012 року, у зв'язку із перебуванням судді Зеленіної Н.І. на лікарняному, справу було передано для розгляду судді Головатюку Л.Д.

Ухвалою суду від 03.10.2012 року розгляд справи було відкладено на 24.10.2012 року у зв'язку із перебуванням судді Зеленіної Н.І. на лікарняному.

Розпорядженням голови господарського суду міста Києва від 08.10.2012 року справу було передано для подальшого розгляду судді Зеленіній Н.І.

Ухвалою суду від 24.10.2012 року розгляд справи було відкладено на 21.11.2012 року та залучено до участі у справі Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго»в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Розпорядженням заступника голови господарського суду міста Києва від 21.11.2012 року, у зв'язку із перебуванням судді Зеленіної Н.І. на лікарняному, справу було передано для розгляду судді Головатюку Л.Д.

Ухвалою суду від 21.11.2012 року розгляд справи було відкладено на 14.12.2012 року у зв'язку із перебуванням судді Зеленіної Н.І. на лікарняному.

Розпорядженням заступника голови господарського суду міста Києва від 28.11.2012 року справу передано для подальшого розгляду судді Зеленіній Н.І.

У судовому засіданні 14.12.2012 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позову в зв'язку із тим, що статтею 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»(що діяла на момент винесення оспорюваного наказу), якою визначено перелік об'єктів державної власності, які можуть безоплатно передаватись до комунальної власності було відсутнє майно передбачене додатком 8 до наказу Мінпаливенерго від 03.09.2004 № 543. А тому спірний наказ був виданий в порядку, передбаченому діючим законодавством.

У судовому засіданні 14.12.2012 року від представника третьої особи надійшли письмові заперечення на позовну заяву, в яких він просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі у зв'язку із необґрунтованістю.

У судовому засіданні 14.12.2012 року судом було оголошено перерву у розгляді справи до 16.01.2013 року в порядку ст. 77 ГПК України.

У судовому засіданні 16.01.2013 року представник позивача позов підтримав та просив суд про його задоволення.

У судовому засіданні 16.01.2013 року представник відповідача позов не визнав та просив суд відмовити у його задоволенні з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні 16.01.2013 року представник третьої особи заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.

У судовому засіданні 16.01.2013 року судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність»від 13 липня 1995 року N 514 прийнято пропозицію Одеської обласної Ради, погоджену з Міністерством енергетики та електрифікації про передачу загальнодержавного майна Одеської ТЕЦ-2 виробничого енергетичного об'єднання «Одесаенерго»(смт. Теплодар) у власність області згідно з додатком.

Відповідно до додатку вказаної постанови було затверджено перелік загальнодержавного майна, яке передається у власність Одеської області, а саме: Об'єкти житлово-комунального господарства, торгівлі, соціально-культурної сфери та капітального будівництва Одеської ТЕЦ-2 виробничого енергетичного об'єднання "Одесаенерго" Міненерго (смт Теплодар):

житлові будинки (вул. Піонерна, 3, 4, 5, 12, 14; вул. Енергетиків, 6, 7, 8, 9, 71, 80, 81, 82, 83а, 83б, 84а, 84б, 85а, 85б, 86, 87; вул. Плієва, 10, 11, 12, 12а, 13, 14, 15, 23, 24, 25, 40, 41а, 41б, 41в; вул. Комунальна, 16, 17);

гуртожитки (вул. Піонерна, 25, 27, 28, 223, 224; вул. Енергетиків, 88; вул. Плієва, 225, 226а, 248);

дитячі садки (вул. Піонерна, 18; вул. Енергетиків, 110, 111; вул. Плієва, 19);

школи (вул. Енергетиків, 109; вул. Комунальна);

база житлово-комунального господарства (вул. Польова, 18);

опалювальна котельна з тепловою мережею;

бойлерні (вул. Піонерна, 3; вул. Енергетиків, 7; вул. Плієва, 10; вул. Комунальна, 16);

водосховище;

водопровідні споруди і мережі;

каналізаційні очисні споруди, насосна станція та мережі;

залізниця (23 км);

підвищувальна електропідстанція та трансформаторні підстанції (18 одиниць);

шляхове господарство;

будівельна база з бетонним заводом, пускорезервна котельня, адміністративний будинок (промзона);

незавершені будівництвом: ТЕЦ-2 (промзона); торговельний центр (вул. Піонерна, 14); клуб (вул. Комунальна, 15); лікарняний комплекс (вул. Енергетиків, 25).

03.09.2004 року Міністерством палива та енергетики України було прийнято наказ № 543, відповідно до пункту 1 якого голову правління ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»Головатюка А.А. було зобов'язано передати з балансу товариства у комунальну власність територіальної громади міста Теплодар Одеської області державне майно згідно з додатком.

Пунктами 3-8 вказаного наказу було передбачено передачу майна з балансу ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади міста Теплодар Одеської області, а саме:

- Цех металоконструкцій № 55 (п. 3);

- Службово-побутовий корпус № 56 (п. 4);

- Теплохолодний склад № 9 (п. 5);

- Полігон залізобетонних конструкцій № 53 (п. 6);

- Тимчасовий бетонний завод СБ-75С (п. 7);

- Усі комунікації, підстанції, спорудження й обладнання міста Теплодара і промислової зони, що не ввійшли до статутного фонду підприємства (п. 8);

Не погоджуючись із наведеним переліком майна, що мав бути переданий з балансу товариства до комунальної власності територіальної громади міста Теплодар, ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»звернулось до господарського суду міста Києва із позовом до Міністерства палива та енергетики України про визнання недійсним наказу № 543 від 03.09.2004 року «Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області»в частині пунктів 3-7 додатку до цього наказу.

Рішенням господарського суду міста Києва від 27.11.2008 року № 38/276 в задоволенні позову ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»було відмовлено повністю.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2011 року рішення господарського суду міста Києва від 27.11.2008 року у справі № 38/276 скасовано, позовні вимоги задоволено повністю, визнано недійсним Наказ Міністерства палива та енергетики України № 543 від 03.09.2004р. «Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області»в частині пунктів 3-7 Додатку до наказу Міністерства палива та енергетики України № 543 від 03.09.2004 року та визнано за Відкритим акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго»(65023 м. Одеса, вул. Садова, 3 код ЄДРПОУ 00131713) право власності на об'єкти незавершеного будівництва :

- цех будівельних конструкцій літера «А»по вул.. Промзона, буд. 55 місто Теплодар Одеська обл.;

- адміністративно-побутовий корпус літер «Б»вул. Промзона, буд 56 місто Теплодар Одеська обл.;

- склад літер «В»вул. Промзона, 9 місто Теплодар Одеська обл.;

- полігон літер IV»під об'єктами вул. Промзона, буд. 9, 53, 55, 56 місто Теплодар Одеська обл.

Вказана постанова Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2011 року була залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 20.03.2012 року.

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 06.07.2012 року № 2 було внесено зміни в додаток до наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543, шляхом виключення позиції 3-8 з Переліку майна, що передається з балансу ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади міста Теплодар Одеської області.

Враховуючи постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.12.2011 року № 38/276 позиції 3-7 були виключені з наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543 правомірно, що не оспорюється позивачем.

Позивач зазначав, що позиція 8 була виключена з наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543 безпідставно та в супереч вимогам законодавства.

Відповідно до пункту (позиції) 8 вказаного наказу від 03.09.2004 року було передбачено передачу майна з балансу ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади міста Теплодар Одеської області, а саме: усі комунікації, підстанції, спорудження й обладнання міста Теплодара і промислової зони, що не ввійшли до статутного фонду підприємства.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»з державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об'єкти:

житлові будинки та гуртожитки, зокрема військових містечок, що вивільняються в процесі реформування Збройних Сил України (разом з вбудованими та прибудованими нежитловими приміщеннями), у тому числі ті, будівництво яких не завершено;

об'єкти соціальної інфраструктури державного спеціалізованого підприємства "Чорнобильська АЕС", розташовані на території міста Славутича, та інші об'єкти (будівлі, споруди, приміщення, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва), які необхідні для реалізації інвестиційних проектів у межах спеціальної економічної зони "Славутич" з метою створення додаткових робочих місць.

Також передаються безоплатно за умови взяття органами місцевого самоврядування зобов'язання використовувати за цільовим призначенням і не відчужувати в приватну власність такі об'єкти:

навчальні заклади, заклади культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори, у тому числі ті, будівництво яких не завершено;

нерухоме майно для розміщення органів місцевого самоврядування (у разі відсутності власних приміщень), розвитку мережі закладів, зазначених в абзаці п'ятому цієї частини;

цілісні майнові комплекси підприємств теплопостачання, теплоелектроцентралі, котельні з тепловими мережами, які виробляють теплову енергію для споживачів послуг житлово-комунальної сфери, бюджетних установ та організацій;

об'єкти інженерної інфраструктури водопровідно-каналізаційного та газового господарства (включаючи мережі, споруди, устаткування), пов'язані з постачанням споживачам води, газу, відведенням і очищенням стічних вод, а також об'єкти благоустрою населених пунктів;

військові містечка (майнові комплекси), інше нерухоме та окреме індивідуально визначене (рухоме) військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил України і не планується до використання у Збройних Силах України та не включено до відповідного переліку військового майна, яке підлягає відчуженню (крім житлових будинків та гуртожитків, безоплатна передача яких здійснюється відповідно до абзацу другого частини першої цієї статті);

цілісні майнові комплекси підприємств та об'єкти міського і приміського транспорту, дорожнього господарства, спеціалізовані підприємства з установлення та експлуатації технічних засобів організації дорожнього руху разом з майном, яке вони обслуговують, а також акції (частки, паї) господарських товариств, утворених на базі їх майна (у разі, якщо щодо них не було прийнято рішення про закріплення їх у державній власності);

аеропорти цивільної та колишні аеропорти військової авіації, які не мають можливості самостійно забезпечувати свою сертифікаційну придатність, за поданням центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту і Міністерства оборони України;

водогосподарські та гідротехнічні споруди, інженерна інфраструктура меліоративних систем та її окремі об'єкти (крім інженерної інфраструктури загальнодержавних меліоративних систем та її окремих об'єктів).

З наведеної норми закону вбачається, що серед даного переліку майна, яке передається безоплатно з державної у комунальну власність, відсутнє майно, що було передбачене додатком 8 до наказу Мінпаливенерго від 03.09.2004 року № 543.

Згідно із преамбулою вказаного Закону, останній визначає основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну.

Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність»від 13 липня 1995 року N 514, на яку посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, також не було передбачено передачу з балансу ВАТ «ЕК «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади міста Теплодар Одеської області усіх комунікацій, підстанцій, споруджень та обладнань міста Теплодара і промислової зони, що не ввійшли до статутного фонду підприємства.

Враховуючи викладене, рішення про передачу усіх комунікацій, підстанцій, споруджень та обладнань міста Теплодара і промислової зони, що не ввійшли до статутного фонду підприємства у встановленому порядку Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пп. 42 та 43 п. 4 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 382/2011, Міненерговугілля України відповідно до покладених на нього завдань приймає рішення про подальше використання державного майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі корпоратизації та приймає у випадках, передбачених законодавством, рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, передачу об'єктів державної власності від одного підприємства іншому.

За таких обставин суд приходить до висновку, що наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 06.07.2012 року № 2, яким було внесено зміни в додаток до наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543 було прийнято в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ч. 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи викладене суд вважає, що позивачем належними і допустимими доказами не доведено того факту, що відповідачем було прийнято наказ № 2 від 06 січня 2012 року «Про внесення змін у додаток до наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543»всупереч вимогам законодавства в частині виключення пункту 8 з переліку державного майна, що передається з балансу ВАТ ЕК «Одесаобленерго»до комунальної власності територіальної громади м. Теплодар Одеської області, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України «Про передачу державного майна до комунальної власності територіальної громади міста Теплодар Одеської області»від 03.09.2004 року № 543.

За таких обставин суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В :

1. В задоволенні позову Теплодарської міської ради Одеської області до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за участю третьої особи: Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго»про визнання недійсним наказу Міненерговугілля України № 2 від 06 січня 2012 року «Про внесення змін у додаток до наказу Мінпаливенерго України від 03.09.2004 року № 543»-відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Н.І. Зеленіна

Дата підписання рішення: 18.01.2013 року.