ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Маріщенко Л.О.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
УХВАЛА
іменем України
"28" листопада 2012 р. Справа № 11/44"НА"
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
при секретарі Самченко В.М. ,
за участю представників сторін:
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби України на постанову Господарського суду Житомирської області від "26" квітня 2012 р. у справі за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання недійсним рішення №26/2/22060362/48 від 23.12.03р. ,
ВСТАНОВИВ:
03 березня 2004 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Житомирської об'єднаної податкової інспекції з адміністративним позовом про визнання недійсним податкове повідомлення-рішення Житомирської ОДПІ м. Житомира № 26/2/22060362/48 від 23.12.2003 року.
Постановою Господарського суду Житомирської області від 26 квітня 2012 року, позов задоволено, визнано недійсним податкове повідомлення рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції м. Житомира № 26/2/220600362/48 від 23.12.2003 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Державна податкова інспекція у м. Житомирі (правонаступник Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції) подала апеляційну скаргу в якій, покликаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просила скасувати постанову Господарського суду Житомирської області від 26 квітня 2012 року, та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, за наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою адміністрацією у Житомирській області проведено комплексну позапланову документальну перевірку фінансово - господарської діяльності Житомирського управління по експлуатації газового господарства ВАТ „Житомиргаз" щодо дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.06.2000 р. по 01.10.2003 р.
В ході перевірки було виявлено, що Житомирським управлінням експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" в порушення п.п 5.2.1 п. 5.2 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. № 283/97-ВР до валових витрат безпідставно включено суми витрат по придбаних товарно-матеріальних цінностях, які не беруть участь у веденні виробництва, в тому числі: телевізор, відеомагнітофон, холодильник, відеокамеру, відеокасети на загальну суму 17621грн.83коп., що послужило заниженню на вказану суму оподатковуваного прибутку за 1 півріччя 2003 р.
Перевіркою правильності визначення податку на додану вартість за період, що перевірявся, встановлено заниження чистої суми зобов'язань.
Підприємством допущено невідповідність даних по використанню та транспортуванню природного газу по особових рахунках абонентської служби ЖУЕГГ та даних бухгалтерського обліку.
Так, згідно наданих для перевірки первинних бухгалтерських документів за період з 01.12.2000 року по 01.10.2003 року по даних бухгалтерського обліку рахується нарахування використання природного газу по населенню 335619928 куб.м., по даних особових рахунках абонентської служби - 316009682 куб.м.
Тобто, по бухгалтерському обліку не підтверджено первинними документами обсяг використання населенням природного газу в загальній кількості 19610246 куб.м. Різниця в показниках бухгалтерського обліку та по особових рахунках абонентської служби по використанню природного газу свідчить про зменшення реального обсягу відтоків природного газу (комерційних втрат).
Згідно наказу НАК "Нафтогаз України" від 21.02.2003 року № 74 відтоки та притоки газу обчислюються за ціною природного газу для населення ( за відсутністю лічильників газу), яка за прейскурантом відпускних цін на газ для споживачів України з урахуванням тарифів на транспортування та постачання природного газу населенню за відсутності газових лічильників по ціні з ПДВ становить 190 грн. за 1000 куб.м.
В порушення п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. З та п.п 7.3.1( 3) п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/ ВР-97 підприємством в періоді з 01.12.2000 р. по 01.01.2003 р. нараховано не в повній мірі податок на додану вартість на відтоки по використаному природному газу в загальній сумі 971349 грн. Дана сума не оскаржується платником податку і підтверджена в додатку № 1, що додається до скарги.
ЖУЕГГ відповідно до Тимчасового положення про облік відтоків та притоків природного газу, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 09.08.1999р. № 209 та зареєстрованого в Мін'юсті України 13.09.1999р. № 617/3910 та листа ВАТ "Житомиргаз" від 15.01.2002 року № 5508 вартість відтоків і притоків природного газу, а також вартість транспортування, газопостачання обсягів відтоків і притоків щомісячно відображало в бухгалтерському обліку на відповідних субрахунках рахунку 682 "Внутрішні розрахунки", а суму вартості транспортування та газопостачання щомісячно відносило на рахунок 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг".
По податковому обліку в порушення п.п 3.1.1 п. 3.1 ст. З, п.п 7.2.8 п. 7.2 та п.п 7.3.1( 3) п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/ ВР-97 вказані господарські операції не проводились.
При винесені постанови судом першої інстанції правомірно враховано, що Житомирським управлінням експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" обчислено операції з притоків чи відтоків природного газу здійснює щомісячно у відповідності до вимог Тимчасового положення про облік відтоків та притоків природного газу, затвердженого наказом НАК "Нафтогаз України" від 09.08.1999р. № 209 та зареєстрованого в Мін'юсті України 13.09.1999р. № 617/3910, то в книгах обліку придбання і продажу товарів (робіт, послуг) дані операції повинні відображатися також щомісячно, а відповідно в декларації по податку на додану вартість - відображатись нарахування ПДВ.
У відповідності до п. 3.4 розділу 3 Порядку заповнення та подання податкової декларації по податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 року № 166 та зареєстрованого Мін'юстом України 09.07.1997 року № 250/2054 із змінами та доповненнями дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського обліку платника та даним книг податкового обліку.
Виходячи з вищевикладеного, ЖУЕГГ перевіркою донараховано податок на додану вартість на відтоки природного газу за період з 1 січня по 1 жовтня 2003 року в загальній сумі 199769 грн.
Сума 1171118 грн. донарахованого перевіркою ПДВ по використанню природного газу за перевіряємий період співпадає з розрахунками, доданими платником до скарги.
Відомість нарахування ПДВ по використанню природного газу за період з 01.12.2000 р. по 01.10.2003 р. наведена в додатку № 7 до акту перевірки.
В порушення п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97-ВР Житомирським УЕГГ безпідставно включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість в сумі 3524 грн. по придбаних товарно-матеріальних цінностях, які не відносяться до складу валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, в тому числі: телевізор, відеомагнітофон, холодильник, відеокамеру, відеокасети.
Таким чином, підприємством не виконані вимоги п.п 7.4.4 п.7.4, ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.97р. № 168/97- ВР. Всього донараховано перевіркою податку на додану вартість 1175360 грн., відомість наведена в додатку №8 до акту перевірки.
Житомирською ОДПІ за порушення законодавства про оподаткування Житомирським управління експлуатації газового господарства ВАТ "Житомиргаз" м. Житомир, ід.код 22060362 прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.12.2003 р. № 26/2/22060362/47, яким визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 2689086 грн., в тому числі основний платіж 1175360 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1513726 грн.
Відповідно до п.1.1 ст.1 Закону України від 21.12.2000р № 2181-ІІІ платниками податків є юридичні особи , їх філії, відділення , інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати або сплачувати податки і збори ( обов'язкові платежі ), пеню та штрафні санкції.
Згідно ст.4 Закону України "Про систему оподаткування " платниками податків і зборів ( обов'язкових платежів ) є юридичні і фізичні особи , на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори ( обов'язкові платежі ).
Статтею 9 цього Закону встановлено, що відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів ( обов'язкових платежів ) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків відповідно до законів України.
Згідно з п.1.3 Закону України "Про податок на додану вартість "платником цього податку , є особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку , що сплачується покупцем , або особа , яка ввозить (пересилає) товари на митну територію України.
Під термін "особа" в Законі про ПДВ підпадає особа, незалежно від того , чи є така особа резидентом чи ні , а саме :
- суб'єкт підприємницької діяльності , в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій,
- інша юридична особа , що не є суб'єктом підприємницької діяльності,
- фізична особа ( громадянин , іноземний громадянин та особа без громадянства ) яка здійснює діяльність , віднесену до підприємницької згідно із законодавством, або ввозить ( пересилає ) товари на митну територію України.
Зазначені особи відповідно до ст. 9 Закону України " Про податок на додану вартість " зобов'язані зареєструватись як платники податку в органі державної податкової служби за місцем їх знаходження.
Згідно п.1.1 ст.1 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом ДПА України від 19.02.98р № 80 зареєстрованої в МЮ України 16.03.98 № 172/2612 ( із змінами ) платник податків - це юридична особа або фізична , на яку згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Господарського суду Житомирської області ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби України залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Житомирської області від "26" квітня 2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.В.Одемчук
судді: Г.І. Майор А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" вул.Фещенко-Чопівського, 35,м.Житомир,10002 (рекомендоване з повідомленням)
3- відповідачу Державна податкова інспекція у м. Житомирі пл. Перемоги, 2,м. Житомир,10014 (рекомендоване з повідомленням)