УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2012 р.Справа № 2а-1870/6287/12Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної Податкової Служби на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.08.2012р. по справі № 2а-1870/6287/12 за позовом Публічного акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної Податкової Служби , Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" (далі по тексту - позивач, ПАТ ВЕК "Сумигазмаш") 23.07.2012 р. звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м.Сумах (далі - ДПІ у м. Сумах), головного управління державної казначейської служби України у Сумській області про визнання протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах, яка полягає у невиконані обов"язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов"язання з податку на прибуток підприємства та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України; повернення з державного бюджету України в особі головного управління Державної казначейської служби у Сумській області надміру сплачене грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 50961,09 грн. шляхом направлення їх на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з податку на доходи фізичних осіб, а також стягнення судових витрат.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.08.2012 р. адміністративний позов публічного акціонерного товариства виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" до державної податкової інспекції у м. Сумах, головного управління державної казначейської служби України у Сумській області про зобов'язання вчинити дії було задоволено. Визнано протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у м. Сумах, яка полягає у невиконані обов'язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України. Повернуто публічному акціонерному товариству виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" (пл.Незалежності, 15, м.Суми, 40030, код ЄДРПОУ 04542778) з державного бюджету України в особі головного управління Державної казначейської служби у Сумській області (вул.Воскресенська, 7, м.Суми, 40000) надміру сплачене грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємства в сумі 50961,09 грн. шляхом направлення їх на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з податку на доходи фізичних осіб.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.08.2012 р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи, представником позивача надана заява про розгляд справи в письмовому провадженні.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що публічним акціонерним товариством ВЕК "Сумигазмаш" надмірно сплачено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 261000грн., що підтверджується актом звірки №22619/10/20-247 від 05.06.2012року та платіжними дорученнями.
У зв'язку із надмірною сплатою грошових зобов'язань з податку на прибуток, ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" звернулося до ДПІ у м. Сумах із заявою від 11.06.2012року №46/07-06-95 про перерахування частини надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 50961,09грн. в рахунок погашення існуючого грошового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб.
ДПІ у м.Сумах, розглянувши лист ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" щодо заліку надміру сплачених грошових зобов'язань повідомила, що на виконання наказу державної податкової служби України у Сумській області від 14.06.2012р. №252, враховуючи напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду державного бюджету на червень ц.р., повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками (повернення на розрахунковий рахунок, зарахування надміру сплачених сум у погашення податкових зобов'язань за іншими податками (обов'язковими платежами) здійснюється після попереднього погодження із Департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності ДПС України щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності неповернення у визначений законом термін надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання після попереднього погодження із департаментом прогнозування, аналізу, обліку та звітності.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пп.14.1.115 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Стаття 43 Податкового кодексу України визначає умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань
Так, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Пунктом 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації, Міністерством фінансів України, Державним казначейством України від 21.12.2010року №974/1597/499 (далі - Порядок) встановлено, що орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.
Так як було встановлено судом першої інстанції та не спростовано у суді апеляційної інстанції, що на виконання положень ст.43 Податкового кодексу України, 11.06.2012 року ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" подало до податкової інспекції заяву про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання, шляхом перерахування надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 50961,09грн. в рахунок часткового погашення існуючого грошового зобов'язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб.
Тобто позивачем виконано обов'язкову умову для здійснення повернення сум грошового зобов'язання із зазначенням напряму перерахування коштів.
20.06.2012 року відділом прогнозування та аналізу доходів по платежах повідомлено, що до ДПС у Сумській області надіслано лист на погодження щодо повернення надмірно сплачених сум податкових зобов'язань за податками понад 50,0тис.грн. по ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" на суму 50961,09грн.
Але, колегія судів зазначає, що суд першої інстанції вірно зазначив, що в порушення п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України, ДПІ в м. Сумах не підготувала у визначений строк, а саме: не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та не подала його для виконання головному управлінню державної казначейської служби України у Сумській області.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, оскільки матеріалами справи було підтверджено протиправність бездіяльності ДПІ у м. Сумах, яка полягає у невиконані обов'язку щодо підготовки у встановлений строк висновку про повернення ПАТ ВЕК "Сумигазмаш" надміру сплаченого грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємства та подання висновку для виконання відповідному органу державного казначейства України.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Сумської області Державної Податкової Служби залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.08.2012р. по справі № 2а-1870/6287/12 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.