Постанова № 28674840, 15.01.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2013
Номер справи
2а-9875/12/1370
Номер документу
28674840
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2013 року 10 год. 56 хв. Справа № 2а-9875/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання -Семеряк М.І.,

представника позивачів -Водолазського Д.Д.,

розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості та Львівського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом Львівського міського центру зайнятості та Львівського обласного центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_2 допомоги по безробіттю в сумі 5 314,30 грн. та коштів, виплачених за навчання, в сумі 2 034,47 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 отримав статус безробітного, при цьому він перебував у трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, відповідач обманним шляхом отримав допомогу по безробіттю та соціальні послуги у вигляді навчання за рахунок коштів державної служби зайнятості. Оскільки ОСОБА_2 в добровільному порядку не повернув затрачені на нього безпідставно кошти, то позивачі звернулись до суду.

Ухвалою суду від 30.11.2012 року відкрито провадження у справі. В судовому засіданні 15.01.2013 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві, просив суд адміністративний позов задовольнити.

Поштова кореспонденція, направлена відповідачу на адресу зазначену у довідці з ЄДРПОУ, повернулась на адресу суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до п.11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач належним чином, в силу приписів ст.ст. 33-35 КАС України, повідомлений про час та місце розгляду справи і справу можливо розглядати у його відсутності на підставі наявних в матеріалах справи доказів, відповідно до ст.71 КАС України.

Заслухавши пояснення представників позивачів, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення відповідача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Львівський міський центр зайнятості та Львівський обласний центр зайнятості є робочими органами Державного центру зайнятості Міністерства соціальної політики України, які діють відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», тощо.

Відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (надалі -Закону України № 1533-ІІІ).

Як вбачається з ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до ст.7 Закону України № 1533-ІІІ видами забезпечення безробітних є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності та допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні. Видами соціальних послуг за цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення»є:

професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях;

профорієнтація;

пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом організації громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

надання роботодавцям, які працевлаштовують громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону України «Про зайнятість населення», компенсації відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення»;

надання роботодавцям - суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують безробітних, компенсації відповідно до статті 27 Закону України «Про зайнятість населення»;

надання громадянам віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, ваучера для підтримання їх конкурентоспроможності шляхом перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями та спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності;

інформаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням.

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України № 1533-ІІІ державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснюють центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у разі виявлення порушень прав застрахованих осіб вживають заходів відповідно до визначених законом повноважень.

Згідно з ч.1 ст.20 цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи, з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до цього Закону та Закону України «Про зайнятість населення», взаємодіють з органами державної податкової служби, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими центральними органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства, проведення інших заходів по виконанню цього Закону.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 звернувся до Львівського міського центру зайнятості в пошуках роботи 09.06.2011 року. Статус безробітного ОСОБА_2 було надано 16.06.2011 року на підставі власноручно підписаної цією особою заяви.

Під час реєстрації у Львівському міському центрі зайнятості ОСОБА_2 надав трудову книжку, відповідно до внесених записів останнім місцем перебування у трудових відносинах є фізична особа-підприємець ОСОБА_5 з 16.09.2010 року по 31.01.2011 року. Трудові відносини припинено згідно ст. 38 КЗпП України (за власним бажанням).

Виплату допомоги по безробіттю призначено на підставі п.п. 1,3,4 ст.22 та п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»з урахуванням страхового стажу.

Внаслідок звірки, проведеної з Державною податковою службою, отримана інформація про перебування відповідача в трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3

Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року за № 60/62 (далі -Порядок), та відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»на підтвердження цих даних здійснено перевірку достовірності отриманої інформації (акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 29.08.2012 р. № 110 Новояворівського міського центру зайнятості) та з'ясовано, що ОСОБА_2 під час реєстрації у центрі зайнятості не повідомив про перебування у трудових відносинах з 27.10.2010 року по 07.06.2011 року з ФО-П ОСОБА_3 та звільнення згідно п.4 ст. 40 КЗпП України, тобто не повідомив про обставини, що впливають на умови призначення та виплати допомоги по безробіттю.

Під час перебування на обліку у Львівському міському центрі зайнятості ОСОБА_2 надано соціальні послуги у вигляді скерування на навчання за рахунок коштів державної служби зайнятості до ВПУ №20 за спеціальністю слюсар з ремонту автомобілів. Вартість навчання за період з 28.10.2011 року по 06.04.2012 року становить 2 034,47 грн.

За період з 14.09.2011 року по 06.04.2012 року відповідачу було виплачено матеріальне забезпечення в сумі 5 314,30 грн., з них:

- з 14.09.2011 року по 30.09.2011 року -413, 10 грн.;

- з 01.10.2011 року по 31.10.2011 року -748 грн.;

- з 01.11.2011 року по 30.11.2011 року -748 грн.;

- з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року -762 грн.;

- з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року -825 грн.;

- з 01.02.2012 року по 29.02.2012 року -825 грн.;

- з 01.03.2012 року по 31.03.2012 року -825 грн.;

- з 01.04.2012 року по 06.04.2012 року -168,20 грн.

За результатами розслідування страхового випадку ОСОБА_2 направлено претензію за № 4606/13 від 13.07.2012 року щодо відшкодування коштів, однак вжиті заходи не мали позитивного результату.

Згідно з п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

У разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг відповідно до п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року за № 60/62.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 на момент отримання статусу безробітного, перебував у трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, а відтак протиправно отримав матеріальне забезпечення та соціальні послуги.

Сума коштів, витрачених службою зайнятості, що підлягає поверненню відповідачем складає 7348 грн. 77 коп.

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідачем позовних вимог не спростовано, в ході судового розгляду справи відповідач не сплатив вказаної у позові суми коштів, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Враховуючи вище викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Львівського міського центру зайнятості (79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, р/р 37170001000584 в ГУДКУ у Львівській області, ЄДРПОУ 25555035, МФО 825014) допомогу по безробіттю в сумі 5 314,30 грн. (п'ять тисяч триста чотирнадцять гривень тридцять копійок).

3. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Львівського обласного центру зайнятості (79039, м. Львів, вул. Бортнянського, 11а, р/р 37174301900001 в ГУДКУ у Львівській області, ЄДРПОУ 03491180, МФО 825014) кошти в сумі 2 034,47 грн. (дві тисячі тридцять чотири гривні сорок сім копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова виготовлена у повному обсязі 17 січня 2013 року.

Суддя В.М. Сакалош